/
صفحه اصلی
/
خبرخوان
/
ارتباط با ما
/
¤ ۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۶ مرداد
تاریخ ارسال:۱۳۹۵ جمعه ۳۱ ارديبهشت
چاپ خبر
خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه کاشان به امامت حضرت آیت الله نمازی نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان مورخ 31 اردیبهشت 1395 خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه کاشان به امامت حضرت آیت الله نمازی نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان مورخ 31 اردیبهشت 1395
بسم الله الرحمن الرحیم
درود و رحمت و رضوان واسعه پروردگار بر شما مردان و زنان مؤمن و موحد
الحمدلله نحمده و نؤمن به و نستعينه و نستهديه و نستغفره و نتوکل عليه و نثني عليه أحسن الثناء و نشهد أن لا إله إلا الله وحده لا شريک له و نشهد أن محمداً عبده و رسوله، اللهم صل علي محمد و آل محمد صلوةً تامةً ناميةً زاکيةً ترفع بها درجتهم و تبين بها فضلهم.


برادران و خواهران مؤمن و موحد؛ خودم و شما را به تحصیل، توسعه و تقویت تقوای خدای سبحان سفارش می کنم.
اهل توحید و معرفت و پیروان اهل بیت علیهم السلام نشانه ها و علامت هایی دارند. این علامت هاست که نشان می دهد چه کسانی پیرو اهل بیت علیهم السلام هستند. یکی از نشانه های اهل ولایت، محافظت بر نماز است. حضرت امام صادق(ع) نشانه های شیعه را بیان کرده اند.

ایشان فرموده اند: امتَحِنُوا شِيعَتَنَا عِنْدَ مَواقِيتِ الصَّلاة‌ كَيْفَ مُحَافَظَتُهُمْ علیهَا؛ وَإِلَي‌ أَسْرَارِنَا كَيْفَ حِفْظُهُمْ لَهَا عِنْدَ عَدُوِّنَا، وَ إِلَي‌ أَمْوَالِهِمْ كَيْفَ مُواساتُهُمْ لإخْوَانِهِمْ فِيهَا؛

{امام صادق (علیه السلام) می‌فرماید: شیعیان و پیروان ما را در سه مسأله امتحان كنید: اهمیت به اوقات نماز، كه آیا اوّل وقت نماز را بر پا می‌دارند یا خیر؛ حفظ اسرار، یعنی در حفظ اسرار و مسائل محرمانه كوشا هستند یا خیر؛ و از حیث توانمندی‌های مالی، یعنی آیا در مال خود برای برادران دینی سهمی قائل هستند و دست آن‌ها را می‌گیرند یا خیر. (بحار الانوار ج‌ 15، كتاب‌ الإيمان‌، ص‌ 141) }

عِنْدَ مَواقِیتِ الصَّلاه كَیْفَ مُحافِظَتُهُمْ عَلَیْها؛ اولین نشانه اهل ولایت؛ نماز اول وقت است. شیعیان ما در وقت نماز آزمایش می شوند. کسی که اهل ولایت است، نماز در قلبش جایگاه ویژه ای دارد. حتماً به کسانی که مقید به خواندن نماز اول وقت هستند برخورد کرده اید؛ همین که نزدیک ظهر و یا مغرب می شود حالشان دگرگون می شود. شیعیان ما را در وقت نماز آزمایش کنید و ببینید نسبت به نماز چه اهتمام و توجهی دارند.

وَ عِنْدَ أسْرارِهِمْ كَیْفَ حِفْظِهِمْ لَها، عِنْدَ عَدُوِّنا؛ نشانه دوم اهل ولایت حفاظت از اسرار است؛ اسرار اسلام، اسرار شیعه، اسرار ولایت، اسرار ائمه را مراقب است. مسائل محرمانه را که نباید به گوش دشمن برسد، مواظبت می کند. چون در زمان ائمه علیهم السلام مواردی این چنین بوده است؛ که برخی شیعیان خدمت امام علیه السلام می آمدند و سوالی می کردند؛ امام علیه السلام به آنان جواب می داد؛ آن ها هم بر حسب اتفاق موضوع را منتشر می کردند، که هم به زیان امام علیه السلام بود و هم به زیان شیعه. بنابراین توصیه شده است که مواظب باشید اطلاعات محرمانه شیعه، اسلام، انقلاب و ولایت از زبان شما به گوش دشمن نرسد؛ که البته امروز و در عصر ما آنقدر دستگاه های پیشرفته به وجود آمده است که خود ما هم خبر نداریم و امکان دارد صحبت های ما را از درون خانه های خود نیز کنترل کنند. بنابراین امروز از عصر ائمه علیهم السلام به مراتب حساس تر است. آن موقع شنود و تلفن همراه و دستگاه جاسوسی نبوده است. آن زمان اطلاعات را از زبان برخی افراد ساده دریافت می کردند؛ اما امروز ماهواره های دشمنان در پی رصد ما هستند و از این اختلافاتی که احیاناً بین گروه های ما به وجود آمده است خوشحال هستند.

وَ إِلَي‌ أَمْوَالِهِمْ كَيْفَ مُواساتُهُمْ لإخْوَانِهِمْ فِيهَا؛ نشانه سوم برای امتحان شیعیان ما این است که به نحوه مصرف ثروتشان توجه کنید. آیا نسبت به اهل ولایت و شیعیانی که مشکلات مالی دارند؛ مقروض هستند، قسط دارند، نمی توانند قسط خود را پرداخت کنند، به دلیل برگشت چکشان بازداشت می شوند؛ توجهی دارند یا خیر. یکی از نشانه های پیروان ما این است که ببینند چه کسی گرفتار می شود؛ چه کسی مقروض است؛ چه کسی قسط دارد؛ چه کسی قصد دارد پسر یا دخترش را به خانه بخت بفرستد اما دستش خالی است؛ به این افراد کمک کنند.

این متن روایت است. اما محافظت بر نماز یعنی چه؟ و این محافظت در چیست؟ محافظت در چند چیز است:
1. محافظت در وقت نماز. که پیروان اهل ولایت اجازه نمی دهند نمازشان از اول وقت به تأخیر بیفتد. مواردی مثل سفر، بیماری و مشکلات استثنائات است، اما به طور طبیعی شیعه موظف و مقید است به اقامه نماز اول وقت. بنابراین یک معنای يحافظون على الصلاة، محافظت بر وقت نماز است.

2. محافظت در آداب نماز. شروط نماز، موانع نماز، طهارت نماز؛ همه این ها مواظبت و مراقبت می خواهد. نماز بهترین ارتباط و حلقه وصل است میان خالق و مخلوق.

الصَّلاةُ قُربانُ كُلِّ تَقِيّ؛ نماز ‌وسیله تقرب به خدا است برای هر افراد پرهیزگار( نهج البلاغه،‌كلمات قصار136). نماز عنصری است که جامعه توحیدی را از نظر فحشاء و منکرات پیشگیری می کند. إِنَّ الصَّلاةَ تَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنْكَرِ (عنکبوت آیه 45). اگر نماز به درستی در جامعه اسلامی احیاء و اقامه شود، فحشا، فساد، منکر و اختلافات و دعواها و طلاق در خانواده ها میان زن و شوهر به حداقل خود می رسد. به دلیل اینکه آن کسی که اهل و مقید نماز است به ناموس دیگران کاری ندارد. آن جوانی که اهل نماز جماعت و نماز جمعه است به ناموس کسی طمع ندارد؛ به مال کسی طمع ندارد. آن جوانی که اهل نماز است به دنبال سیگار و مواد مخدر نمی رود. بنابراین نماز عامل پاکی، طهارت، سلامت و امنیت جامعه اسلامی است. زبان و دهان انسان نباید رها و لق باشد. هر آنچه را که از کسی می داند به دیگران منتقل نکند. حافظ اسرار اسلام و برادران ایمانی باشد.

3. در آستانه ورود به ماه مبارک رمضان هستیم و اهل ولایت کم کم آماده روزه گرفتن در ماه رمضان می شوند. اما کسانی هستند که حداقل نیازهای زندگی را هم ندارد؛ پول نانِ افطار خود را هم ندارند. بنابراین توصیه و پیشنهاد من به افراد متمکن، خیرین و نهادهای فرهنگی این است که از همین حالا آمادگی داشته باشند و برنامه ریزی کنند. هیئات مذهبی، مساجد، آقایان ائمه محترم جماعت برنامه ریزی کنند؛ در هر محلی چند مسجد هست، افراد خیّری که برای نماز به این مساجد می روند و می دانند که کدام همسایه وضع مالیش خوب نیست و امکان تهیه افطار و سحری را برای خانواده خود ندارد. از الآن آماده باشید که انشاءالله در ماه مبارک رمضان به گونه ای نباشد که ما در پای سفره افطار باشیم و بعضی خانواده ها حداقل ها را هم نداشته باشند.

اللهم صل علي محمد و آل محمد
اَللّهُمَّ اغْفِرْ لِلْمُؤْمِنينَ وَالْمُؤْمِناتِ وَالْمُسْلِمينَ وَالْمُسْلِماتِ الْاَحْيآءِ مِنْهُمْ وَالْاَمْواتِ تابِعْ بَيْنَنا وَ بَيْنَهُمْ بِالْخَيْرات
پروردگارا؛ خطاها و اشتباهات و گناهان ما را ببخش و بیامرز؛
بارالها؛ ما و فرزندان ما را، نسل و ذریه ما را، جامعه و جوانان ما را، مدیران و مسئولان ما را، کارگزاران ما را از متقیان حقیقی قرار بده؛

أعوذ بالله من الشيطان الرجيم
بسم الله الرحمن الرحيم
قل هو الله أحد٭ الله الصمد٭ لم يلد و لم يولد٭ و لم يکن له کفواً أحد
صدق الله العلي العظيم

بسم الله الرحمن الرحيم
الحمدلله الذي يؤمن الخائفين و ينجي الصالحين و يرفع المستضعفين و يضع المستکبرين و يهلک ملوکاً و يستخلف آخرين
و نشهد أن لا إله إلا الله وحده لا شريك له و نشهد أن محمداً عبده و رسوله اللهم صل علي محمد عبدک و رسولك و خيرتک من خلقک و حافظ سرّک و مبلغ رسالاتک و صل علي اميرالمؤمنين و وصي رسول رب العالمين و صل علي فاطمه الزهرا سيده نساء العالمين و صل علي الحسن و الحسين سيدي شباب أهل الجنه و علي علي بن الحسين و محمد بن علي و جعفر بن محمد و موسي بن جعفر و علي بن موسي و محمد بن علي و علي بن محمد و الحسن بن علي و الخلف الصالح القائم المنتظر المهدي حججك علي عبادك و خلفائك في ارضك.
أعوذ بالله من شرور أنفسنا و من سيئات أعمالنا
عبادالله اوصيکم و نفسي بتقوي الله فانه امان من النار و مفتاح للجنة

و اما مناسبت های ایام:

مهمترین مناسبت، میلاد مبارک حضرت بقية الله الأعظم ارواحنا له الفداء است. یکشنبه آینده سالروز میلاد امام عصر ارواحنا فداه، آخرین ذخیره الهی است. این میلاد بزرگ را به محضر شما عزیزان، پیروان اهل بیت علیهم السلام تبریک عرض می کنم. نیمه شعبان از روزها و شب های بسیار مهم و دارای فضیلت است. یکی از مسائل مهمی که باید شیعه در آستانه ظهور حضرت علیه السلام به آن توجه داشته باشد، حوادث و رویدادها و تحولات عصر غیبت است. روایاتی که درباره ظهور وارد شده است، زنگ خطری برای شیعه است. فرموده اند در آستانه ظهور وضعیت اختلافات میان پیروان اهل بیت علیهم السلام و شیعیان به جایی می رسد که برخی صبح هنگام مسلمان هستند اما زمانی که به شب می رسد مرتد می شوند و یا بالعکس. اینقدر مرزها حساس و غیر قابل تشخیص است. و برخی از مردم برخی دیگر را تکفیر می کنند. و بعضی در صورت دیگری آب دهان می اندازد. لَا یَکُونُ ذَلِکَ الْأَمْرُ حَتَّی یَتْفُلَ بَعْضُکُمْ فِی وُجُوهِ بَعْضٍ؛ ظهور تحقق پیدا نمی کند تا اینکه آنقدر اختلافات میان شما شدید بشود که آب دهان به صورت یکدیگر بیاندازید؛ یکدیگر را تکفیر کنید؛ یکدیگر را ضد انقلاب بنامید؛ همدیگر را به عنوان طرفدار آمریکا معرفی کنید.

از امام حسین عليه السلام نقل شده است: لا يَكُونُ الْأَمْرُ الَّذِي تَنْتَظِرُونَهُ حَتَّى يَبْرَأَ بَعْضُكُمْ مِنْ بَعْضٍ وَ يَتْفُلُ بَعْضُكُمْ فِي وُجُوهِ بَعْضٍ وَ يَشْهَدَ بَعْضُكُمْ عَلَى بَعْضٍ بِالْكُفْرِ؛ ظهور پديد نمي آيد مگر بعد از آنكه بعضى از شما از بعضى ديگر بيزارى جويد و بعضى آب دهان به صورت ديگران بياندازد، و به همدیگر اتهام تکفیر می زنید و همدیگر را کافر می دانید.

راوی می گوید به محضر آقا عرض کردم که این زمان به چه دردی می خورد؟ در چنین موقعیت تاریخی که آنقدر اختلاف بین شیعیان بالا گرفته که یکدیگر را تکفیر می کنند؛ بودنِ در این زمان چه فایده ای دارد؟

آقا فرمودند: الخیر کله فی ذلک الزمان؛ اتفاقاً همه خیرات و همه خوبی در چنین زمانی است. برای اینکه مُصلح جهانی تا زمانیکه اوضاع و احوال اینچنین حساس نشود، نخواهد آمد. زمانی می رسد که بین شما اختلافات به حد اعلای خود رسیده باشد. برای عزیزانی که قصد مطالعه و تحقیق در این روایات را دارند؛ این روایات مربوط به کتاب غیبت نعمانی صفحه 206 است که در قرن چهارم نوشته شده است.

امیرالمومنین علیه السلام به یکی از راویان به نام مالک بن ضمره فرمودند: یا مالک بن ضمرة کیف أنت إذا اختلفت الشیعة هکذا؛  اگر شما در زمانی باشید که شیعیان باهم اختلاف پیدا کنند؛ حضرت دستان مبارکشان را در هم برده و گره زدند؛ فرمودند: هکذا؛ یعنی اینگونه شیعه باهم درگیر شوند؛ باهم اختلاف پیدا کنند؛ حضرت فرمودند اگر شما در این زمان باشید چه خواهید کرد؟ مالک به امیرالمومنین علیه السلام عرض کرد: یا أمیر المؤمنین ما عند ذلک من خیر؛ بودنِ در این زمان خیلی فضیلتی ندارد. در چنین موقعیتی که اختلافات میان پیروان شما افزایش پیدا کند، بودنِ در این زمان به درد نمی خورد. حضرت علیه السلام فرمودند: الخیر کله عند ذلک؛ اتفاقاً همه خوبی ها در چنین زمانی است که او خواهد آمد. بنابراین عزیزان مراقب بیان و زبان و کلام و قلم و گفتار باشید. تهدیدها بسیار جدی است و متأسفانه اختلافات میان گروه ها، احزاب و سیاسیون روز به روز تشدید می شود.

مناسبت بعدی فضیلت شبِ نیمه شعبان است که بسیار برجسته است. نباید از فضیلت شبِ نیمه شعبان محروم ماند. امام باقر علیه السلام فرمودند در تقرب به خدا سعی و کوشش کنید. این شب، خیلی بزرگ است، زیرا خداوند سوگند یاد کرده است در این شب هیچ کسی را دست خالی برنگرداند. امید داشته باشید وقتی که در این شب به درگاه خداوند متعال می روید؛ و دعا کنید؛ انشاءالله خواسته های شما برآورده خواهد شود؛ و کسی که در این شب امام حسین (ع) را زیارت کند، با روح صد و بیست چهار هزار پیامبر مصافحه خواهد کرد.

یکی از اعمال نیمه شعبان غسل است و دوم زیارت امام حسین علیه السلام و سوم احیای این شب است. برادران و خواهران الحمدالله شما که توجه دارید، این مطالب را برای کسانی که نیستند عرض می کنم انشاءالله به گوششان می رسد. شب نیمه شعبان را به گشت و گذار در خیابان ها سپری نکنیم. اینکه ببینیم در خیابان ها چه نقش و نگاری ساخته اند چه فایده ای دارد؟ شب نیمه شعبان آقایان هیئتی ها و آقایان ائمه جماعت مردم را جمع کنند و اعمال این شب را به جای بیاورند. شب نیمه شعبان احیاء دارد. امام حسین علیه السلام فرمودند بعد از شب قدر، افضلِ لیالی، شبِ نیمه شعبان است.

مناسبت سوم؛ مقام معظم رهبری حفظه الله در دیدار با قاریان و حافظان مسابقات بین المللی قرآن کریم، نکات مهمی را فرمودند:

1. امت اسلامی، امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند تعالیم و مفاهیم و معارف قرآن است؛ زیرا واقعیات زندگی مسلمانان فاصله زیادی با قرآن دارد.

2. قدرت های طاغوتی می دانند اگر مسلمانان قدرت داشته باشند و صدای آنان رسا باشد، قادر به ظلم به ملت ها نیستند و موضوع فلسطین به عنوان غصب یک کشور اسلامی به فراموشی سپرده نخواهد شد.

3. کشور هایی که در منطقه مجری سیاست های آمریکا هستند، در واقع به عنوان امت اسلامی خیانت و زمینه نفوذ آمریکا را فراهم می کنند.
4. تاکنون نه وعده های طواغیت توانسته ملت ایران را فریب دهد و نه تهدید های آنان موجب ترس ملت شده است. (تکبیر نمازگزاران)

5. امروز مهمترین وظیفه همگان در امت اسلامی به ویژه علما، روشنفکران و تحصیل کردگان کشورهای اسلامی مبارزه برای روشنگری و جهاد تبیین درباره حقایق دنیای اسلام است.

6. تردیدی وجود ندارد که جبهه کفر سرانجام در مقابل جبهه اسلامیِ مبارز و مجاهد وادار به عقب نشینی  خواهد شد. (تکبیر نمازگزاران)

مناسبت بعدی؛ سی ام اردیبهشت، روز ملی جمعیت در جمهوری اسلامی نامگذاری شده است. توطئه دشمنان ملت ایران به ویژه جبهه صهیونیستی، کاهش آمار جمعیت مسلمانان در جهان، مخصوصاً جمعیت ملت ایران از طریق اشاعه فحشا و منکرات، اعتیاد، بیماری های ناشناخته، تجویز داروهای ناباروری، کشتار و جنگ است. نمونه آن مسئله هجوم دشمن به مسلمانان میانمار، اشغال افعانستان، عراق، یمن و بحرین است؛ همه این ها نمونه هایی است بر سیاست های صهیونیست ها که اگر بتوانند می خواهند ریشه اسلام و مسلمانان را از بین ببرند؛ اما هرگز نمی توانند. این اراده خداوند متعال است و پایان امر هم همانگونه که قرآن وعده داده است و العاقبة للمتّقین؛ پایان شب سیه سپید است. انّ مع العسر یسری. اما اینها در مقام توطئه است. جامعه اسلامی و مسلمانان دنیا باید مراقب باشند.

بر اساس اظهار نظر کارشناسان نسل جمعیت جامعه ایران آرام آرام به سمت و سوی پیر شدن می رود و جمعیت جوان ما در حال کاهش است. بنابراین جامعه باید با این خطر مقابله و مبارزه کند. اگر تدبیر نشود نسل ایرانی به سمت پیری خواهد رفت و توانایی برای تلاش و فعالیت و توسعه از بین خواهد رفت. راه مقابله با کاهش جمعیت و پیر شدن نسل ایران، اتحاد و همکاری دولت و ملت برای اجرای سیاست های کلی جمعیت است که در سی اردیبهشت نود و سه توسط مقام معظم رهبری به روسای قوای سه گانه و مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ گردید.

در سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری برای پیشگری از پیری نسل ایران و کاهش جمعیت ایران چهارده بند ذکر شده است. به برخی از آن ها که برجسته تر است اشاره می کنم:

1. ارتقاء، پویایی، بالندگی و جوانی جمعیت با افزایش نرخ باروری؛

2. رفع موانع ازدواج، تسهیل و ترویج تشکیل خانواده و افزایش فرزندان؛

3. کاهش سن ازدواج و حمایت از زوج های جوان؛

مناسبت های دیگر نیز در پیش داریم. سوم خرداد؛ که این روز بزرگ را به ملت ایران، خانواده های شهدای بزرگوار، جانبازان و آزادگان تبریک عرض می کنم؛ ولی به دلیل کمبود وقت اگر وارد بحث سوم خرداد و آزادی خرمشهر بشویم، حق مطلب اداء نخواهد شد. انشاءالله اگر حیاتی بود در خطبه های آینده اشاره خواهم کرد.

اللهم صل علي محمد و آل محمد
اللَّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَيهِ و عَلي آبائِهِ فِي هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِي كُلِّ سَاعَةٍ وَلِيّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِيلاً وَ عَيْناً حَتَّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِيهَا طَوِيلاً

پروردگارا؛ اسلام و مسلمين قوت، عزت و نصرت عطا بفرما؛
پروردگارا؛ دشمنان اسلام را با قدرت قاهره خودت هر چه سریعتر نابود و متلاشی بفرما؛
پروردگارا؛ مقام معظم رهبري را محافظت بفرما؛
پروردگارا؛ نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران، ملت، ميهن، مرزها، مراجع بزرگوار تقليد، حوزه هاي علميه، دانشگاهيان، جوانان، نواميس و نیروهای مسلح مقتدر ما را از توطئه هاي دشمنان محافظت بفرما؛

إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ وَإِيتَاء ذِي الْقُرْبَى وَيَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاء وَالْمُنكَرِ وَالْبَغْيِ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ
أعوذ بالله من الشيطان الرجيم
بسم الله الرحمن الرحيم
إنا أعطيناك الكوثر٭ فصل لربك و انحر٭ إن شانئك هو الابتر
صدق الله العلي العظيم
مطالب مرتبط
کاشان - خیابان شهید بهشتی - کوچه جمال آباد - دفتر نماینده مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان - کدپستی: ۸۷۱۴۶۷۸۳۸۹
تلفن: ۵۵۷۸۱۸۱ - ۵۵۷۸۸۸۸ - ۵۵۷۲۲۴۴ (۰۳۱)
نمابر: ۵۵۷۸۱۸۲ (۰۳۱)
© کلیه حقوق مادی و معنوی برای پایگاه اطلاع رسانی سفیر ولایت محفوظ است. استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.