/
صفحه اصلی
/
خبرخوان
/
ارتباط با ما
/
¤ ۱۳۹۹ جمعه ۱۷ مرداد
تاریخ ارسال:۱۳۹۸ جمعه ۳ آبان
چاپ خبر
نماز عبادی سیاسی جمعه کاشان به امامت حضرت آیت الله نمازی به تاریخ سوم مهر ماه 1398 نماز عبادی سیاسی جمعه کاشان به امامت حضرت آیت الله نمازی به تاریخ سوم مهر ماه 1398
بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدالله نحمده و نؤمن به و نستعينه و نستهديه و نستغفره و نتوکل عليه و نثني عليه أحسن الثناء و نشهد أن لا إله إلا الله وحده لا شريک له و نشهد أن محمداً عبده و رسوله، اللهم صل علي محمد و آل محمد صلوةً تامةً ناميةً زاکيةً ترفع بها درجتهم و تبين بها فضلهم.
اوصيکم و نفسي يا عبادالله بتقوي الله
برادران و خواهران مؤمن و موحد؛ خودم و شما را به تحصیل و توسعه و تقویت تقوای خدای سبحان سفارش می‌کنم.
یکی از موانع تقوا که شاید بتوان گفت مهم‌ترین مانع در مسیر تقوا حب دنیا است که باعث گرفتاری و آلودگی انسان‌ها می‌شود. ازاین‌جهت آیات و روایات فراوانی که از وجود مبارک پیامبر اکرم (ص) و ائمه معصومین سلام‌الله‌علیهم اجمعین رسیده است روی مسئله پرهیز از حب دنیا و عشق به دنیا تأکید داشته‌اند.
در بیانی وجود مبارک نبی اکرم (ص) خطاب به بشریت و امت اسلام فرمودند: «أَيها الذينَ آمنُوا اتّقوا اللّه حقّ تقاته»؛ ای انسان‌ها؛ نفرموده است ایها المسلمون، ایها المؤمنون، ایها المتقون. فرموده‌اند أَيُّهَا النّاس. مخاطب همه بشریت است. تقوای الهی را پیشه کنید. «اتّقوا اللّه حقّ تقاته» آن چیزی که حق است، با حفظ همه چارچوب‌ها. «و اسعوا في مرضاته». پرهیز کنید و تقوا داشته باشید و تلاش کنید که رضایت خدای سبحان را تحصیل کنید. «وَاعمَلوا لِما بَعدَ المَوتِ» همه چیز این دنیا نیست؛ این دنیا مقدمه‌ای است برای آخرت. برای آینده و نشئه آخرت و عالم برزخ و قیامت عمل کنید. «فَكَأَنَّكُم بِالدُّنيا لَم تَكُن» انسان ‌وقتی دوران عمرش را محاسبه می‌کند انگار که اصلاً در این دنیا نیامده است چون حساب می‌کند که خیلی عقب است؛ هر چه حساب می‌کند می‌بیند بدهکار است. «فَكَأَنَّكُم بِالدُّنيا لَم تَكُن» انگار که اصلاً دنیا و عمر و زمانی نبوده است. حساب می‌کند می‌بیند شصت سال، هفت سال از عمرش گذشته است؛ کارنامه عملکردش را که می‌خواند می‌بیند چیزی در آن نیست. «وبِالآخِرَةِ لَم تَزَل» و برای آخرت هم آمادگی ندارد.
«ایهَا النّاسُ، انَّ مَن فِی الدُّنیا ضَیفٌ» مردم بدانید؛ هر کسی در این دنیا است مهمان است. اینجا جای ماندن نیست که رحل اقامت  بیاندازید. «ایهَا النّاسُ، انَّ مَن فِی الدُّنیا ضَیفٌ» همه شما مهمان هستید؛ یک روزی رحلتان را می‌اندازید و یک روزی هم باید رحلتان را جمع کنید. مثل این کاروان‌ها و موکب‌هایی که برای پیاده‌روی برپا شد. اما تا آخر که نمی‌توان ماند؛ یک روز، دو روز، ده روز، یک ماه؛ در نهایت باید برگشت. «وَ ما فی ایدیهِم عارِیةٌ» شما در این دنیا مهمان هستید، امکانات و سرمایه‌ها و نعمت‌هایی هم که در دست شما است عاریه و موقت است. عمر دنیا موقت است، اولاد موقت است، همسر موقت است، پست و مقام و پول و دینار و دلار همه موقت است. عاریه است. همان‌طور که یک روزی در دست شما نبوده و به دست شما آمده است یک روز هم از دست شما گرفته خواهد شد. «وَ انَّ الضَّیفَ مُرتَحِلٌ» کسی که در اینجا مهمان است باید رحل و کوچک کند و باید به مقصد بعدی برود؛ جای ماندن نیست. «وَالعارِیةَ مَردودَةٌ» آن چیزی هم که انسان به صورت امانت از قوم‌وخویش و همسایه می‌گیرد عاریه است. وام می‌گیرید باید برگردانید. چیزی در دست شما ماندگار نیست.
در بیان دیگری وجود مبارک امیرالمؤمنین صلوات الله وسلامه علیه فرمودند: «تَزَوَّدُوا رَحِمَكُمُ اَللَّه» برای آینده زاد و توشه بردارید. که در بیان دیگری مولا می‌فرماید: «آهِ مِنْ قِلَّةِ الزَّادِ، وَ طُولِ الطَّرِيقِ، وَ بُعْدِ السَّفَرِ، وَ عَظِيمِ الْمَوْرِدِ» خدایا ما در دستمان چیزی نیست؛ سرمایه و ثروت و اندوخته و پس‌اندازی برای قبر و آینده نداریم. «مِنْ قِلَّةِ الزَّادِ» از یک طرف توشه کم است و از طرف دیگر هم راه طولانی است. وقتی انسان توشه برمی‌دارد باید به اندازه راه و مسیری که می‌خواهد برود باشد. «آهِ مِنْ قِلَّةِ الزَّادِ، وَ طُولِ الطَّرِيقِ، وَ بُعْدِ السَّفَرِ، وَ عَظِيمِ الْمَوْرِدِ».
فرمودند: «تَزَوَّدُوا رَحِمَكُمُ اَللَّه» زاد و راحله بردارید؛ خداوند شما را رحمت کند. «فَقَدْ نُودِيَ فِيكُمْ بِالرَّحِيلِ» خداوند فرشته‌ای دارد که هر صبح و شام ندا می‌دهد برای رفتن آماده باشید. «إنَّ لِلّهِ مَلَکاً یُنادی فی کُلِّ یَومٍ: لِدوا للموتِ و اجْمَعوا لِلفَناءِ وَ ابنُو لِلْخَرابِ» هر روز فرشته‌ای به خانواده ندا می‌دهد که بزایید برای مردن و بسازید برای ویران شدن.
لذا مولا می‌فرماید: «فَقَدْ نُودِيَ فِيكُمْ بِالرَّحِيلِ» ندا می‌دهند که برای حرکت آماده باشید. «وَ أَقِلُّوا اَلْعُرْجَةَ عَلَى اَلدُّنْيَا» تعلق و گرایش و وابستگی خود را به دنیا کم کنید. «وَ اِنْقَلِبُوا بِصَالِحِ مَا يَحْضَرُكُمْ مِنَ اَلزَّادِ» تا می‌توانید زاد و توشه و راحله برای آخرت بردارید.  «فَإِنَّ أَمَامَكُمْ عَقَبَةً كَئُوداً» در پیش رو و عالم برزخ مسیر سخت و گرفتاری و پیش و خم‌ها و بن‌بست‌ها و عقبه‌هایی وجود دارد. «وَ مَنَازِلَ مَهُولَةً» مسیرها و خانه‌هایی هولناک و وحشتناک هست. «لاَ بُدَّ مِنَ اَلْمَمَرِّ بِهَا وَ اَلْوُقُوفِ عَلَيْهَا» مسیری است که نمی‌توان بازگشت و باید این مسیر را رفت.
در بیان دیگری مولا می‌فرماید: «اللَّهُمَّ ارْزُقْنِي التَّجَافِيَ عَنْ دَارِ الْغُرُورِ وَ الْإِنَابَةَ إِلَى دَارِ الْخُلُودِ وَ الاسْتِعْدَادَ لِلْمَوْتِ قَبْلَ حُلُولِ الْفَوْتِ» پروردگارا به ما توفیق کناره‌گیری از جاذبه‌های کاذب دنیا و قدم برداشتن برای عالم آخرت عنایت بفرما.
الّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد
اللهم عجل لوليك الفرج والنصر و العافية
اللهُمَّ اغْفِر لِلْمُؤمِنینَ وَ الْمُؤمَناتِ وَ الْمُسلِمینَ وَ الْمُسْلِماتِ
استغفرالله ربي و اتوب اليه
پروردگارا؛ گناهان ما را بیامرز؛
بارالها؛ ما و فرزندان و جوانان و جامعه و مردان و زنان و مدیران و مسئولان و کارگزاران ما را از متقیان حقیقی قرار بده؛
أعوذ بالله من الشيطان الرجيم
بسم الله الرحمن الرحيم
قل هو الله أحد٭ الله الصمد٭ لم يلد و لم يولد٭ و لم يکن له کفواً أحد * صدق الله العلي العظيم

 *** *** ***

بسم الله الرحمن الرحيم
الحمدلله الذي يؤمن الخائفين و ينجي الصالحين و يرفع المستضعفين و يضع المستکبرين و يهلک ملوکاً و يستخلف آخرين و نشهد أن لا إله إلا الله وحده لا شريك له و نشهد أن محمداً عبده و رسوله اللهم صل علي محمد عبدک و رسولك و خيرتک من خلقک و حافظ سرّک و مبلغ رسالاتک و صل علي امیرالمؤمنین وصي رسول رب العالمين و صل علي فاطمه الزهرا سيده نساء العالمين و صل علي الحسن و الحسين سيدي شباب أهل الجنه و علي علي بن الحسين و محمد بن علي و جعفر بن محمد و موسي بن جعفر و علي بن موسي و محمد بن علي و علي بن محمد و الحسن بن علي و الخلف الصالح القائم المنتظر المهدي حججك علي عبادك و خلفائك
في ارضك.
أعوذ بالله من شرور أنفسنا و من سيئات أعمالنا
عبادالله اوصيکم و نفسي بتقوي الله فانه امان من النار و مفتاح للجنة
و اما اهم مناسبت‌های ایام:
یکشنبه آینده پنجم آبان ماه مصادف است با بیست و هشتم صفر المظفر سالروز ارتحال پیامبر اعظم محمد مصطفی صلی الله علیه و آله و سلم در سال یازدهم قمری و سالروز شهادت حضرت حسن ابن علی امام حسن مجتبی سلام‌الله‌علیه در سال پنجاه قمری؛ و سه‌شنبه آینده هفتم آبان ماه مصادف است با سی‌ام صفر المظفر سالروز شهادت حضرت علی ابن موسی‌الرضا ثامن‌الحجج (ع) در سال دویست و سه قمری.
وجه اشتراکی بین این سه بزرگوار وجود دارد. رحلت پیامبر (ص)، شهادت امام حسن مجتبی(ع) و شهادت آقا حضرت رضا (ع)؛ و وجه اشتراک این است که هر سه بزرگوار با سم به شهادت رسیدند. پیامبر (ص) به وسیله یک زن یهودی مسموم شد؛ آقا حسن مجتبی (ع) به وسیله همسرش و آقا امام رضا (ع) توسط مأمون مسموم شدند.
پیامبر اکرم (ص) در روزهای آخر عمر مبارکشان یک پیام و درس مهمی به امت اسلامی دادند. فرمودند بلال برو ندا بده تا اهل مدینه به منزل بیایند، من پیامی دارم. بلال به شهر و کوچه‌ها رفت و اعلام کرد. همه به درب خانه پیامبر (ص) آمدند. پیامبر (ص) مطالب مفصلی فرمودند که در این خطبه اشاره کردن مشکل است. اجمالش این است که پیامبر (ص) به امت خطاب کرد که مردم من چگونه پیامبری برای شما بودم؟ آیا وظایفم را در حق شما انجام دادم یا خیر؟ همه شروع به گریستن کردند و گفتند که ما جز خیروبرکت و خوبی از شما ندیدیم و آنچه خداوند به شما فرموده است را به وظیفه‌تان عمل کردید. سپس حضرت فرمودند که بگویید حبیب من بیاید. همه نگاه کردند که حبیب پیامبر (ص) کیست؟ افرادی آمدند؛ پیامبر (ص) صورتشان را برمی‌گرداند. نهایتاً وجود مبارک آقا امیرالمؤمنین سلام‌الله‌علیه وارد شد؛ پیامبر (ص) اشاره کردند علی جان بیا نزدیک‌تر. آقا امیرالمؤمنین به کنار پیامبر اکرم (ص) آمد و نشست. پیامبر (ص) در آن دیداری که با مردم داشت فرمودند ای مردم من روزهای آخر عمرم است و از این دنیا می‌روم و هر کسی از شما حقی بر گردن من دارد آن حق را در همین دنیا اعلام کند تا حقش را ادا کنم که من توان و تحمل مؤاخذه قیامت و قبر و معاد را ندارم. در میان جمعیت شخصی بلند شد و گفت من از شما طلبی دارم. پیامبر (ص) فرمودند بگو طلبت چیست؟ عرض کرد در سفری شما سوار بر شتر بودید هوا هم خیلی گرم بود، من پیراهنم را از شدت گرما درآورده بودم؛ شما آن خیزرانی را که می‌خواستید به شتر بزنید به شکم من خورد. حالا من می‌خواهم قصاص کنم. پیامبر (ص) فرمودند بلال برو آن خیزران من را بیاور. خیزران را آوردند و فرمودند به این آقا بدهید. سپس آن آقا گفت من برهنه بودم ولی شما پیراهن به تن دارید. پیامبر (ص) پیراهنشان را بالا زدند. این آقا نزدیک آمد و گفت آقا اجازه می‌دهید من شکم شما رو ببوسم تا در قیامت مورد توجه و لطف و عنایت شما قرار بگیرم. آقا فرمودند مانعی نیست.
پیام این موضوع چیست؟ پیامش این است که یکی از حقوق بسیار مهم در عالم قبر و قیامت و در معاد حق‌الناس است. برادران و خواهران مواظب باشید کسی از دست شما رنجیده نشود. حق کسی توسط ما ضایع نشود. حالا گاهی همسر است، اولاد است، نسبت به آن‌ها کوتاهی می‌کنیم؛ درباره همسایگان کوتاهی می‌کنیم. پیامی که پیامبر (ص) دادند توجه دادن مردم است نسبت به حق‌الناس. در قیامت پنجاه موقف و ایست و بازرسی است. در هر ایست و بازرسی یکی از واجبات و منکرات و محرمات رسیدگی می‌شود. نماز و روزه و زکات و حج و خمس و امربه‌معروف و نهی از منکر و صله‌رحم. در هر موقف یک موضوع کنترل می‌شود. اولین موقف در قیامت حق‌الناس است. در آنجا کسانی که در دنیا مال و حق همدیگر را ضایع کرده‌اند از یکدیگر مطالبه می‌کنند. این پیام و درسی بود که پیامبر اکرم (ص) در آخرین لحظات عمرش بیان فرمودند.

مناسبت دوم فردا شنبه چهارم آبان ماه شروع دهه وقف نام‌گذاری شده است. یکی از احکام مهم سیاسی اجتماعی فرهنگی موضوع وقف است. اجازه اسلام به انسان‌ها جهت سرمایه‌گذاری در دنیا برای عالم آخرت. آن چیزی که افراد در دنیا وقف می‌کنند ثمرات و آثارش در عالم قبر و قیامت به دست می‌آید. وقف موارد متعددی دارد که من به بعضی از آن‌ها اشاره می‌کنم.
وقف ملک، وقف سرمایه، وقف درآمدها برای تعلیم و تربیت عالمان دین. عزیزان ببینید اسلام بعد از 1440 سال به دست ما رسیده است و در این 1440 سال در معرض خطر و تهدید دشمنان بوده است. همیشه باید در خط مقدم دفاع از اسلام عده‌ای از خود گذشته همیشه حضور داشته باشند و آن حوزه‌های علمیه است. این اسلام بعد از 14 قرن به وسیله علما و فقها و صلحا و اساتید در حوزه‌های علمیه به ما رسیده است. باید این را حفظ کرد. یکی از تهدیداتی که الان وجود دارد ضعف رجوع و گرایش جوان برای تحصیل حوزه‌های علمیه است که این جای نگرانی است. شما ببینید عزت مردم کاشان که به آن دارالمؤمنین گفته می‌شود از کجا آمده است؟ دلیلش این است که علمای بزرگ در این شهر بوده‌اند، مرجع تقلید بوده‌اند، صاحب رساله بودند، صاحب نفس بوده‌اند؛ فرزندان این سرزمین را تعلیم و تربیت کرده‌اند. تعصب دینی، توجه به دین، توجه به آقا امام حسین علیه‌السلام، این موکب‌ها، این عزاداری‌ها همه برکات حوزه‌های علمیه است. کسانی که تمکن دارند باید کمک کنند و جوانان را تشویق و پشتیبانی کنند. جوان است می‌خواهد انتخاب کند؛ به حوزه برود یا به دانشگاه برود. وقتی ببینید اگر به دانشگاه برود فردا صاحب منصب و شغل است اما اگر به حوزه بیاید چیزی دست او را نمی‌گیرد. لذا راهش را به نحوه دیگری انتخاب می‌کند. توصیه من این است که یکی از موارد مهم و دارای اولویت که باید به آن توجه شود موقوفات برای تحصیل جوانان در حوزه‌های علمیه است.
وقف برای مراسم عزاداری. یکی از موضوعات اسلام که تا امروز به دست ما رسیده است احیای شعائر امام حسین علیه‌السلام است. باید سرمایه‌هایی باید که ایام محرم و صفر هزینه شود برای بقای اسلام. شما بینید در همین راهپیمایی اربعین چه شور و حرکتی در عالم اسلام به وجود آمد.
وقف برای ازدواج جوانان. عده‌ای برای اینکه پول و مسکن و مال ندارند دخترشان را نمی‌توانند شوهر دهند و یا اینکه شوهر مراجعه نمی‌کند. 
وقف برای اعزام زوار به کربلا و عتبات عالیات.
وقف برای آزادی زندانیان. کسی مهریه گردنش است و ندارد باید سال‌ها به زندان برود. یک وقت کسی خدای ناکرده قاتل و سارق است که باید به شدت با آن برخورد شود. اما کسی خدای ناکرده ناخواسته تصادف کرده است و بضاعت مالی ندارد. نباید به زندان برود؛ مؤمنین باید کمک کنند این دیه داده شود.
وقف برای تولید مسکن نیازمندان. عده‌ای به دلیل اینکه وضعیت مالی خوبی ندارند باید همیشه آواره و مستأجر باشند.
وقف برای درمان بیماران صعب‌العلاج؛ که متأسفانه یک سری بیماری‌هایی هست که هزینه درمانشان خیلی بالاست.
این‌ها موارد مهمی است که کسانی که تمکن مالی دارند باید موقوفاتی را انجام دهند برای حل این مشکلات در جامعه.
نکته دیگری که قابل توجه نهادها و ادارات هست، بخش زیادی از زمین ادارات و نهادها وقفی است. زمین‌های بعضی از ادارات موقوفه است و این‌ها مستأجر اداره اوقاف هستند. گاهی به ما مراجعه می‌شود که مستأجرهای اراضی وقف شده مال‌الاجاره را پرداخت نمی‌کنند. من توصیه‌ام به ادارات و سازمان‌ها این است که حق وقف را اداء کنند.

مناسبت بعدی؛ اول آبان ماه سالروز شهادت آقا مصطفی خمینی رحمة الله علیه در سال 56 در نجف اشرف است. ابعاد شخصیت علمی، آثار علمی، تألیفات ایشان در فقه و تعلیم و تربیت، در کلام و فلسفه، در تفسیر بسیار گسترده است. ما سال‌ها با مرحوم حاج آقا مصطفی در یک کوچه همسایه بودیم. برخورد ایشان را از نزدیک لمس کردیم. خیلی متواضع بودند. هر کسی که پیش رو می‌آمدند پیش‌سلام بودند. ماجرای شهادت ایشان هم مفصل است که در این خطبه مجالی نیست. خدای سبحان هم امام را امتحان کرد و هم امت را؛ با شهادت آقا مصطفی این انقلاب پیروز شد. یعنی هزینه انقلاب شهادت آقا مصطفی رحمة الله علیه بود. خداوند روح و رحمت و رضوان واسعه‌اش را به روح بلند امام و مرحوم حاج آقا مصطفی و حاج آقا احمد و همسر بزرگوارشان نازل بفرماید.

نکته پایانی اینکه نهضت پیاده‌روی اربعین دنیا را تحت تأثیر خودش قرار داد. در آینده اربعین عامل انسجام مسلمانان بلکه مستضعفان خواهد شد. خاطر شریف شما باشد در دوران دفاع مقدس یک نوحه و شعری را رزمندگان در جبهه می‌خواندند. خطاب می‌کردند کربلا کربلا می‌آییم. در آن زمان برای بعضی‌ها قابل درک نبود. با این سلطه نظامی که صدام داشت؛ توسط شرق و غرب حمایت می‌شد؛ پشتیبانی نظامی و اطلاعاتی و ماهواره‌ای داشت. آن‌وقت این کلام خیلی قابل فهم نبود که چطور شما می‌گوییم کربلا ما می‌آییم. امروز بعد از چهل سال می‌فهمیم که درست بوده است. آن دعا را خداوند مستجاب کرده است. امروز می‌بینید که کربلا در اختیار مسلمانان و ملت ایران است. از تمام دنیا برای عاشورا و اربعین کاروان و موکب‌ها می‌آیند و این نعمت بزرگی است که خداوند نصیب ملت اسلام کرده است. امروز علیرغم توطئه‌های دشمنان برای جدایی و اختلاف میان ملت و دولت عراق و ایران این راهپیمایی و نهضت اربعین همه را خنثی کرده است و تحلیل و برداشت از آیات و روایات هم این است که مسئله عاشورا و کربلا و اربعین تمام مرزهای کشورهای غرب و اروپا و آمریکا را فتح خواهد کرد. (تکبیر نمازگزاران)
یک تذکر هم یادآوری به مسئولان و مدیران شهرستان به‌خصوص مسئولان کمیته بحران است. با گزارشی که سازمان هواشناسی داده است پیش‌بینی می‌شود که خداوند باران رحمتش را از الان شروع کرده و در بسیاری از شهرهای ما بارندگی است. این آمادگی باید در شهرستان وجود داشته باشد که احیاناً اگر بعضی از نقاط حادثه‌خیز بوده و مسیر سیل بوده مسئولین آمادگی داشته باشد تا کمترین خسارت به مردم و باغات و کشاورزان وارد شود.
اللهم صلی علي محمد و آل محمد
اللَّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَيهِ و عَلي آبائِهِ فِي هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِي كُلِّ سَاعَةٍ وَلِيّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِيلاً وَ عَيْناً حَتَّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِيهَا طَوِيلاً
پروردگارا؛ اسلام و مسلمین قوت و عزت و نصرت عطا بفرما؛
پروردگارا؛ دشمنان اسلام، استکبار جهانی، صهیونیست جهانی، آل سعود، آل نهیان و آل خلیفه را باقدرت قاهره خودت هر چه سریع‌تر نابود و متلاشی بفرما؛
پروردگارا؛ مقام معظم رهبري را محافظت بفرما؛
پروردگارا؛ نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران، ملت، ميهن، مرزها، مراجع بزرگوار تقليد، حوزه‌های علميه، دانشگاهيان، جوانان، نواميس و نیروهای مسلح مقتدر ما را از توطئه‌های دشمنان محافظت بفرما؛
إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ وَإِيتَاء ذِي الْقُرْبَى وَيَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاء وَالْمُنكَرِ وَالْبَغْيِ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ
أعوذ بالله من الشيطان الرجيم
بسم الله الرحمن الرحيم
إنا أعطيناك الكوثر٭ فصل لربك و انحر٭ إن شانئك هو الابتر
صدق الله العلي العظيم
والسلام علیکم و رحمة الله

برچسب ها
مطالب مرتبط
کاشان - خیابان شهید بهشتی - کوچه جمال آباد - دفتر نماینده مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان - کدپستی: ۸۷۱۴۶۷۸۳۸۹
تلفن: ۵۵۷۸۱۸۱ - ۵۵۷۸۸۸۸ - ۵۵۷۲۲۴۴ (۰۳۱)
نمابر: ۵۵۷۸۱۸۲ (۰۳۱)
© کلیه حقوق مادی و معنوی برای پایگاه اطلاع رسانی سفیر ولایت محفوظ است. استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.