/
صفحه اصلی
/
خبرخوان
/
ارتباط با ما
/
¤ ۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۶ تير
تاریخ ارسال:۱۳۹۵ سه شنبه ۲۷ مهر
چاپ خبر
بیانات حضرت آیت الله نمازی، نماینده محترم مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان در دیدار با جامعه اسلامی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان مورخ 27/7/1395 بیانات حضرت آیت الله نمازی، نماینده محترم مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان در دیدار با جامعه اسلامی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان مورخ 27/7/1395

بسم الله الرحمن الرحیم
السلام علیک یا ابا عبدالله
خیر مقدم عرض می کنم به برادران و خواهران؛ خیلی خوش آمدید و از دیدار شما خوشحالیم. خواندن و عبور از برنامه هایی که به صورت فهرست اشاره کردید راحت است اما انجام آن بسیار دشوار است. این کوله بار بیش از دوران دانشجویی شما است؛ حداکثر چهار پنج سال دانشجوی دانشگاه هستید اما پروژه هایی که شما اشاره کردید، پروژه های سنگین و زمانبر است و حتی اگر انشاءالله شما مقطع تحصیلات تکمیلی خودتان را هم طی کنید این برنامه ها انجام نمی شود.
به هر حال موضوعات و محورهای بسیار مؤثری انتخاب شده اما خیلی کار می برد تا انجام شود و کار هم باید توسط کارشناسان آن انجام شود. با توجه به جایگاه و نقشی که جوانان در جامعه توحیدی دارند و انجام و ایفای این نقش ها بدون سرمایه علمی امکان ندارد. آنچه که می تواند در پیشرفت کارها و برنامه ها مفید باشد، داشتن تخصص و دانش لازم است؛ به خصوص جوانانی که در مقطع تحصیلات عالی در دانشگاه مشغول هستند نقششان در آینده کشور تعیین کننده است و اگر بخواهیم از این ظرفیت نسل جوان در آینده کشور استفاده کنیم، راهی جز اینکه جوانان ما مسلح به سلاح علم و معرفت شناسی شوند نیست. همه مسائل در نظام توحید به مبدأ شناسی بر می گردد. اگر جامعه ما به خصوص جوانان ما در باب توحید و مبدأ شناسی نصاب لازم را داشته باشند، بسیاری از مشکلات قابل حل است.
منشأ همه تضاد ها و تخالف ها و درگیری ها جهل جامعه نسبت به مبدأ تعالی است؛ جهل انسان ها به خدای خودشان است. اگر بخواهیم جامعه را به خصوص نسل جوان را به درستی مدیریت کنیم که جوانان از همه آسیب های اخلاقی و فکری و اقتصادی و معنوی سالم بمانند یک راه بیشتر نداریم و آن این است که جامعه عموماً و جوانان خصوصاً نسبت به خالق خودشان معرفت داشته باشند. یعنی بحث توحید شناسی و معرفت شناسی و خدا شناسی که در اصول ما اصل اول است. در اصول پنج گانه اصل اول، توحید شناسی و مبدأشناسی است. ریشه این بداخلاقی ها و اختلافات به جهل انسان ها نسبت به خدای خودشان و مبدأ اعلی و معاد بر می گردد.
رفتن به عتبات عالیات و زیارت آقا امیرالمومنین علیه السلام و آقا امام حسین علیه السلام خیلی خوب است، اما مهمتر از آن شناخت امام است. باید امام را بشناسیم و اهداف امامت را بدانیم. گاهی در خطبه ها هم اشاره کرده ام و در بعضی از هیئت ها هم تذکر داده ام که خیلی خوب است که ایام دهه عاشورا سینه می زنید و عزاداری می کنید ولی بعداً خسته هستند و می خوابند و نماز صبحشان قضا می شود. امام حسین علیه السلام که بود؟ اصلاً برای چه چیزی شهید شد؟ یک سری کارهای شعاری که عقبه ضعیفی دارد؛ و اتفاقاً یکی از برنامه ها و اعمال شب عاشورا، احیای آن شب است با نماز و دعا.
آن دولت تمدن اسلامی را که آقا فرمودند با این وضع نابسمانی که داریم مغایرت دارد. دولت تمدن اسلامی یک معنا و تعریف و شاخصه و ملاک دارد. در تمدن اسلامی همه برادر هستند و هیچ کسی نگاه سوء به دیگری ندارد؛ نه به مال او، نه به جان او، نه به ناموس او؛ ببینید فاصله ای که الآن داریم تا آن نقطه مطلوب که باید برسیم چقدر است. در تمدن اسلامی هر چیزی باید در جایگاه خودش باشد و هیچ چیزی نباید جا به جا شود. شما الآن می بینید این اختلافات سیاسی که در جامعه است در گروه ها و احزاب و در زمان انتخابات علیه یکدیگر شعار می دهند و علیه همدیگر فعالیت می کنند و این کارها با تمدن اسلامی سازگار نیست. حریم ها و حرمت ها باید حفظ شود؛ شخصیت انسان ها باید حفظ شود.
بنابراین کارهای زمین مانده در دانشگاه زیاد داریم و راهی هم جز اینکه میزان و مراتب معرفت نسل جوان را افزایش بدهیم نداریم و این کار کاملاً کارشناسی و تخصصی است و باید توسط علمای بزرگ و علمایی که صاحب نظر و اندیشه هستند و دارای نفس مطمئنه هستند انجام شود. این کار، مادی نیست بلکه کار معنوی است و کار معنوی هم باید توسط اهل آن انجام شود.
گزارش هایی هم از وضعیت دانشگاه ها به ما می رسد و ما هم از این وضعیت نگران هستیم؛ وضعیت معنوی و اخلاقی به خصوص وضعیت حجاب در دانشگاه ها گزارش های خوبی به ما نمی رسد و شماهایی که در جایگاه جامعه اسلامی هستید باید نگران باشید و روی این مسئله دغدغه داشته باشید.
گاهی خانواده ها اظهار نگرانی می کنند و می گویند دخترمان را به دانشگاه فرستاده ایم و نگرانیم؛ یا پسرمان به دانشگاه رفته و نگرانیم تا سالم برگردد. بالاخره تحت تأثیر فضاهای کاذب سیاسی قرار می گیرند. دوستانی که مسئولیت قبول کرده اند باید بیشتر فکر کنند که این مسئولیت را چگونه انجام می دهند؛ به دیگران کمک کنند و زمینه ها را فراهم کنند که جوانان دانشجو چه پسر و چه دختر در فضای امن و سالمی بتوانند هم تحصیل کنند و هم تهذیب داشته باشند.
یکی از بحث های مهم و استراتژیک بحث استکبار شناسی است. جایگاه استکبار در قرآن کجا است؟ بعضی ها فکر می کنند شعار مرگ بر آمریکا ساخته امام رحمة الله علیه است. این شعار، شعار قرآن است. قَاتَلَهُمُ اللَّهُ أَنَّى يُؤْفَكُونَ. 
بنابراین یکی از بحث ها گرداوری آیاتی است که در مورد استکبار شناسی در قرآن آمده است؛ آیات متعددی داریم که این ها را دوستان باید از کارشناسان مطالبه کنند؛ آیات مربوط به استکبار، نقش استکبار، در تصمیم گیری های سیاسی خیلی مؤثر است. آقا مکرر بیان می کنند که من به آمریکا اعتماد ندارم؛ و عده ای هم در داخل کشور مرتب به مناسبت های مختلف ضرورت ارتباط و دوستی با آمریکا را مطرح می کنند متوجه این آیات نیستند. این ها هیچ گاه دلشان با مسلمانان صاف نخواهد شد. کینه اسلام و مسلمانان تمام وجودشان را فرا گرفته است. اگر کسی تصور کند که می توان با آن ها رفیق شد اشتباه است. وَلَا يَزَالُونَ يُقَاتِلُونَكُمْ حَتَّى يَرُدُّوكُمْ عَنْ دِينِكُمْ إِنِ اسْتَطَاعُوا. موضع مستکبرین این است. وَلَا يَزَالُونَ یعنی دشمنی استکبار با شما پایانی ندارد. آنقدر با شما مبارزه می کنند تا شما را به قبل از اسلام برگردانند. این در تصمیم گیری سیاسی خیلی مهم است. اگر جایگاه دشمن را بدانیم و دشمن را هم بشناسیم به درستی تصمیم خواهد گرفت.
امیدواریم انشاءالله شما عزیزان و جوانان که انرژی دارید، در کنار درس های دانشگاهی بتوانید این مباحث را توسعه دهید و بحث کنید و این تفکرات ناب اسلامی را در نسل جوان و دانشجوها ایجاد کنید. در آینده در کشور کار زیاد داریم. آینده کشور، آینده منطقه و آینده جهان در گرو آگاهی و آماده باش نسل جوان است که حضرت آقا هم مکرر فرموده اند آماده باشید.
انشاءالله خداوند به شما سلامتی و توفیق بدهد که هم بتوانید طهارت و پاکی خودتان را حفظ کنید و هم به دیگران توصیه کنید؛ خداوند طاهر است و پاکان را هم دوست دارد. 
والسلام عليکم و رحمه الله و برکاته
برچسب ها
مطالب مرتبط
کاشان - خیابان شهید بهشتی - کوچه جمال آباد - دفتر نماینده مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان - کدپستی: ۸۷۱۴۶۷۸۳۸۹
تلفن: ۵۵۷۸۱۸۱ - ۵۵۷۸۸۸۸ - ۵۵۷۲۲۴۴ (۰۳۱)
نمابر: ۵۵۷۸۱۸۲ (۰۳۱)
© کلیه حقوق مادی و معنوی برای پایگاه اطلاع رسانی سفیر ولایت محفوظ است. استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.