/
صفحه اصلی
/
خبرخوان
/
ارتباط با ما
/
¤ ۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۶ مرداد
تاریخ ارسال:۱۳۹۵ چهارشنبه ۱۴ مهر
چاپ خبر
بیانات حضرت آیت الله نمازی نماینده محترم مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان در دیدار با مدیر کل امور زندان های استان اصفهان مورخ 14/7/1395 بیانات حضرت آیت الله نمازی نماینده محترم مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان در دیدار با مدیر کل امور زندان های استان اصفهان مورخ 14/7/1395

بسم الله الرحمن الرحیم
اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا اَباعَبْدِاللَّهِ
تشکر می کنم از جنابعالی و همکاران و خیر مقدم عرض می کنم؛ خیلی خوش آمدید.
یکی از نگرانی ها و آسیب ها در نظام حکومت اسلامی مسئله زندان و زندانیان است. در فقه اهل بیت علیهم السلام حبس در موارد بسیار اندک تفسیر شده است. به این وسعتی که به هر بهانه ای افراد برایشان حکم بازداشت صادر شود و مدت ها را در زندان بمانند نبوده است. در موارد خاصی است؛ یکی از این موارد دین است که اگر چنانچه کسی ادعای اعسار کرد باید مدعی العموم مدتی او را نگه دارد تا احراز شود. بعد از اینکه احراز شد که اعسار است یعنی توان پرداخت ندارد باید او را آزاد کرد. و یک مورد هم قتل است. این ها مواردی است که در روایات و فقه ما آمده است. الآن متاسفانه مسئله بازداشت در زندان خیلی توسعه پیدا کرده است.
خوشبختانه بعد از سی و هفت سال بعضی از مسئولین ما به این نتیجه رسیده اند که بحث زندان زدایی که آیت الله هاشمی شاهرودی مطرح کردند ولی فرصتی برای اجرای این سیاست ایجاد نشد اکنون هم آیت الله آملی لاریجانی پیگیری می کنند. هفته گذشته هم در جلسه شورایعالی قضایی مطرح شد و در رسانه ها هم آمد. مهم این است که دستگاه قضایی، مدعی العموم، بازرس ها و بازپرس ها و قضات در رسیدگی به پرونده ها این سیاست را اعمال کنند و به مجرد اینکه کسی متهم شد او را بازداشت کنند عوارض زیادی دارد. ما به دلیل اینکه یک نفر جرم کرده است یک خانواده را مجازات می کنیم. یعنی وقتی سرپرست خانواده بازداشت شود، اولین کسی که آسیب می بیند همسر اوست و بعد هم بچه های اوست. یعنی یک خانواده را مجازات می کنیم به دلیل این که یک فرد تخلف کرده و یا متهم است و یا مجرم و این موارد نیاز به کارشناسی و تحقیق دارد. مقتضای اصل اولی عدم الحبس است. حبس کردن بر خلاف اصل است باید یک ملاک و معیاری وجود داشته باشد. تهدید ها و آفت هایی که به دلیل بازداشت افراد در جامعه به وجود می آید به مراتب بیشتر از نتایج آن ها است. یک نفر را بازداشت می کنیم برای اینکه دینش را ادا کند. چگونه می تواند در بازداشت دینش را ادا کند؟ باید به او مرخصی داد کار کند و به تدریج دین خودش را ادا کند والا تا زمانی که در زندان است نمی تواند ادای دین کند. ضمن اینکه خانواده و فرزندانش چکار کنند. به خصوص که برخی از زندانیان همسران جوان دارند و افرادی هم کمین می نشینند و آن ها را مورد طمع قرار می دهند.
این کارهای فنی که در بعضی زندان ها انجام می شود، کارگاه هایی هست که زندانیان در آن ها اشتغال پیدا می کنند و دستمزدشان هم ذخیره می شود و به خانواده هایشان داده می شود. کار بسیار خوبی است. بحمدالله به برکت جمهوری اسلامی بیشتر زندان های ما تبدیل به کانون تعلیم و تربیت شده اند. نمازخانه و کتابخانه و آموزشگاه دارند. بسیار کار خوبی است اما سر ریز جمعیت زندانیان از آن حد نصاب لازم نتایج بدی را به دنبال دارد. مثلا در یک سلولی که باید پنج نفر بخوابند، پانزده نفر خوابیده اند. خوب این ها خیلی آسیب دارد.
بنابراین مسئولیت شما عزیزان خیلی سنگین است و قبل از شما هم دستگاه قضایی و قضات که به تناسب بازداشتگاه ها حکم بازداشت می نویسند.
انشاءالله امیدواریم که تدبیر اخیری که جناب آیت الله لاریجانی ابلاغ کردند به سرعت اجرایی و عملیاتی شود و کاری که جناب آقای فرزانه و همکارانشان جناب آقای لاجوردی در تهران انجام می دهند کار بسیار مبارکی است و شما خیلی از دل ها را شاد می کنید، با آزاد کردن کسانی که به دلیل مسائل مالی زندان شده اند کار بسیار خوبی است. اگر همین تدبیر هم برای خانواده هایی که سرپرستشان در زندان هست انجام شود بسیار خوب است. زندگی این خانواده ها از کجا باید تامین شود. الآن سال تحصیلی جدید شروع شده است. دانش آموزان با لباس و کیف و کفش نو وارد مدرسه می شوند اما فرزندانی که پدرشان در زندان است باید با همان لباس های کهنه بروند. بچه ها هم به خاطر بچگیشان اگه متوجه شوند پدر دوستشان زندانی است اذیتشان می کنند. این آسیب ها نگران کننده است.
لذا باید از شما عزیزان که زحمت می کشید و تحمل می کنید تشکر و قدردانی کرد و زندانیشان شما زمان زندانشان محدود است؛ خیلی از آن ها هم بعداً عفو می خورند. اما شما زندانیان داوطلب هستید که باید مادام العمر در زندان باشید منتهی فرقش این است که شما اختیاری می روید و مجرمین اجباری. 
بنابراین انشاءالله خداوند به شما سلامتی و توفیق دهد تا بتوانید این سیاستی که در فقه شیعه و نظام جمهوری اسلامی هست را به کمک دستگاه قضایی و قضات به خوبی اجرا کنید و قطعاً این سیاست با مقام معظم رهبری هماهنگ شده است.
والسلام عليکم و رحمه الله و برکاته

برچسب ها
مطالب مرتبط
کاشان - خیابان شهید بهشتی - کوچه جمال آباد - دفتر نماینده مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان - کدپستی: ۸۷۱۴۶۷۸۳۸۹
تلفن: ۵۵۷۸۱۸۱ - ۵۵۷۸۸۸۸ - ۵۵۷۲۲۴۴ (۰۳۱)
نمابر: ۵۵۷۸۱۸۲ (۰۳۱)
© کلیه حقوق مادی و معنوی برای پایگاه اطلاع رسانی سفیر ولایت محفوظ است. استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.