/
صفحه اصلی
/
خبرخوان
/
ارتباط با ما
/
¤ ۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۶ مرداد
تاریخ ارسال:۱۳۹۵ يکشنبه ۱۱ مهر
چاپ خبر
بیانات حضرت آیت الله نمازی در دیدار با رئیس و معاونین دانشکده فنی و حرفه ای شهید رجایی کاشان مورخ 11/7/1395 بیانات حضرت آیت الله نمازی در دیدار با رئیس و معاونین دانشکده فنی و حرفه ای شهید رجایی کاشان مورخ 11/7/1395
بسم الله الرحمن الرحیم
خیلی خوش آمدید. به همه عزیزان خیر مقدم عرض می کنم. آغاز سال تحصیلی را به اساتید و دانشجویان تبریک عرض می کنیم. 
در آستانه ماه حزن و اندوه، ماه محرم هستیم؛ شهادت حضرت ابی عبدالله الحسین علیه السلام و یاران با وفایش را تسلیت عرض می کنیم و امیدواریم که در مراکز آموزشی و آموزش عالی؛ بهترین الگوی تعلیم و تربیت نهضت عاشورا برقرار باشد. دانش آموزان، دانشجویان، اساتید، فارغ التحصیلان ما باید به سمت و سوی عاشورا و فرهنگ عاشورا و فلسفه عاشورا حرکت کنند و علتش هم این است که واقعه عاشورا یک حادثه تاریخی نیست؛ به دلیل اینکه در تاریخ بشریت جنگ های زیادی صورت گرفته است. کره خاکی از ابتدای خلقت میدان تاخت و تاز قدرتمندان بوده است؛ امپراطوران و شاهان و ستمکاران و زورگویان؛ اما واقعه عاشورا مستثنی است. واقعه عاشورا یک نهضت است؛ یک فرهنگ است؛ یک دانشگاه است، که در این دانشگاه بسیاری از مسائل معنوی، تربیتی، اخلاقی، روانشناسی بیان شده است منتهی این کدها و امواج معنوی که عاشورا ابلاغ می کند؛ هر کسی نمی تواند دریافت کند.
پیام های عاشورا باید توسط کارشناسان و متخصصان به طور اختصار شمارش شود و در اختیار مصرف کنندگان قرار بگیرد. اگر ما عاشورا را از تاریخ اسلام حذف کنیم، چیزی برای اسلام باقی نخواهند ماند. فلسفه عاشورا علت استمرار اسلام است. به اصطلاح در منطق علت مبقیه است. دو نوع علت داریم؛ یک علت محدثه داریم و یک علت مبقیه. علت محدثه یعنی آن کسی که تاسیس و پایه گذاری می کند مثل یک بنا و ساختمان. زمانی مهندس و معمار یک ساختمان را احداث می کند این علت محدثه است. منتهی در استمرار و سلامت و امنیت بنا باید به مرور زمان بازسازی شود که در اصطلاح به آن علت مبقیه می گویند که عامل استمرار و بقا است. یک ساختمان را می سازند بعد از مدتی بازسازی می کنند که این روی پایه های خودش بایستد. 
علت محدثه اسلام نبوت و بعثت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم است که دین خدا را بر بشریت ابلاغ کرد. وَمَا أَرْسَلْنَاكَ إِلَّا كَافَّةً لِلنَّاسِ بَشِيرًا وَنَذِيرًا وَلَكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لَا يَعْلَمُونَ؛ برای همه بشریت. این علت محدثه است. اما اگر اسلام بخواهد استمرار پیدا کند یک علت مبقیه نیاز دارد و آن عامل نگه دارنده عاشورا است و عزیزان استحضار دارند که در قرن پانزدهم قرار داریم. در طول این پانزده قرن سلاطین و امپراطوران و پادشاهان و ابر قدرتهای زیادی آمده و رفته اند و بسیاری از آنان در پی سرکوب اسلام بوده اند ولی نتوانستند. آنان رفتند اما اسلام ماندگار شد. امثال صدام و خاندان پهلوی و بنی امیه و بنی عباس و در عصر ما شیمون پرز و شارون و امثال کلینتون و اوباما و بوش که همه ضد اسلام بودند و با اسلام مبارزه کردند و علت دشمنیشان با ایران هم به خاطر اسلام است. اگر ملت ایران مثل سایر ملت ها با اسلام کاری نداشتند و بی تفاوت بودند و یا یک اسلام تشریفاتی و سوری و ظاهری داشتیم و به تعبیر امام رحمة الله علیه اسلام آمریکایی داشتیم، با ما کاری نداشتند. آن ها با اسلام آمریکایی کاری ندارند و رفیق هم هستند مثل عربستان که اسلامشان روح و جان و پیام ندارد. اما اسلام ناب همان اسلام نبوی و علوی است که با این اسلام دشمنی دارند. اخیراً بعضی از مقامات آمریکایی گفته اند که ایرانی ها و کشورهای اسلامی باید اسرائیل را به رسمیت بشناسند. یعنی تمام دعوا ها بر سر اسرائیل است. هر رئیس جمهوری که می خواهد رأی بیاورند باید با رژیم صهیونیستی اعلام بیعت کند و الا اجازه نمی دهند. 
بنابراین منشأ فساد و غده سرطانی اسرائیل است. رئیس جمهور آمریکا هم یک مقام تشریفاتی و عامل اجرا است و هر چه به او دستور می دهند باید اجرا کند.
در تاریخ وقتی نگاه می کنیم خیلی از رجال و امپراطور ها با اسلام مخالفت کردند اما امروز هیچ کدام از آن ها نیستند اما اسلام همچنان باقی است و اسلام هم در حال نفوذ و عبور از مرزهای جغرافیایی است. اگر قبلاً اسلام در محدوده جغرافیایی کشورهای خاورمیانه بود اما امروز در نیویورک در کنار ساختمان های دولت آمریکا مسلمانان شعار لا اله الا الله محمد رسول الله سر می دهند.
بنابراین آن چه را که خدا می خواهد همان است. آن چه که خلق می خواهد نمی شود. يُرِيدُونَ لِيُطْفِئُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَاللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَلَوْ كَرِهَ الْكَافِرُونَ. این اراده خداوند است و با اراده خداوند هم نمی توان مبارزه کرد. مبارزه با اراده خداوند در نهایت باعث سرنگونی انسان می شود. الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی یُؤْمِنُ الْخَائِفِینَ وَ یُنْجِی الصَّالِحِینَ وَ یَرْفَعُ الْمُسْتَضْعَفِینَ وَ یَضَعُ المُسْتَکبِرِین. این اراده خداوند است. آن ها نمی فهمند که نمی توان با اراده خداوند جنگید. بنده خدا نمی تواند با خدا مبارزه کند. ممکن الوجود نمی تواند با واجب الوجود بگنجد.
یکی از عوام ها حرف زیبایی گفته بود. یکی از علما هفتاد، هشتاد سال قبل از اروند رود عبور کرده بود به طرف بصره و می خواست قاچاقی به کربلا بروند. چون روزها روشن است، می خوابیدند و شب ها حرکت میکردند که به دست مامورین عراقی نیفتند. می گفت جایی مخفی بودیم که دو کشاورز نخلستان های بصره کار می کردند و با هم صحبت می کردند. یکی از این کشاورزها به دیگری گفت ان الله سبحان و تعالی یضحک مرتین؛ خداوند دوبار خنده اش می گیرد. عالم پیش خودش می گفت این فرد چه می گوید مگر خدا هم مثل ما خنده و گریه دارد. خنده و گریه مال خلق است. بعد توضیح داد گفت یکبار خداوند می خواهد کسی را ترفیع مقام بدهد و بنده ها مخالفت می کنند و می خواهند جلویش بایستند. مثل پیامبر اکرم (ص). خیلی با ایشان مخالفت شد اما نتوانستند. با امیرالمومنین علیه السلام خیلی مخالفت شد و می خواستند مسیر ولایت را منحرف کنند اما نتوانستند. با ائمه (ع) هم هیمنطور. بهترین الگو در تاریخ ما امام خمینی (ره) است. شاه همه چیز را بر ایشان ممنوع کرده بود. عکس و اجازه و وجوهات ایشان را ممنوع کرده بود. اما خب برعکس شد. در سال پنجاه و هفت و اوج انقلاب روزنامه اطلاعات که زیر نظر ساواک بود عکس بزرگ امام (ره) را در صفحه اول روزنامه چاپ کردند. یعنی با روزنامه دولتی شاه و به دست عواملش خودشان به خاطر فضای سیاسی که در کشور به وجود آمده بود عکس ایشان را چاپ کردند.
این آقای عامی گفته بود خدا می خواهد کسی را بالا ببرد بنده ها می آیند و مخالفت می کنند و خدا هم خنده اش می گیرد که این افراد ضعیف آمده اند و جلوی من مقاومت می کنند. زمانی هم برعکس است. خداوند می خواهد کسی را به زمین بزند، بنده هایش می خواهند او را بالا ببرند و خداوند خنده اش می گیرد.
بنابراین اراده خداوند قابل تخلف نیست. و نرید أن نمن على الذین استضعفوا فى الأرض و نجعلهم أئمّة و نجعلهم الوارثین؛ این اراده خداوند است و اسلام انشاءالله جهانی خواهد شد چه آمریکایی ها بخواهند چه نخواهند؛ چه صهیونیست ها بخواهند و چه نخواهند.
بنابراین این یک افتخار است برای ملت ایران؛ که از فرهنگی تبعیت می کنند که آن فرهنگ آسمانی و ماندگار و جاودانه است و راه حق هم همین است و مطلب مهمی را هم که که باید در مراکز آموزش عالی ما مطرح شود جایگاه و اهمیت اسلام و احکام و پیام ها و تاریخ و سیاست و مدیریت در اسلام است. همه این ها در آیات قرآن مشخص است. اساتید ما بیشتر بحث های فنی را دارند جوانان ما باید در رشته ها و فنون مختلف تحصیل کنند اما در کنار این باید روی مسائل معنوی قدرت تفکر، فهم مطالب، معادلات جهانی هم بحث شود.
انشاءالله خداوند به شما توفیق دهد. شما خدمت می کنید و این جوانانی که در اختیار شما هستند و تحت تعلیم شما قرار می گیرند امانت های مردم و اسلام و انقلاب هستند؛ مسائلی را که به آن ها انتقال می دهید کاملاً مستند و قابل دفاع و قابل درک و فهم باشد. آن ها را تشویق کنید که خوب بیاموزند؛ خوب تجربه کنند؛ هم برای خودشان و هم برای مردم و کشور و جامعه مفید باشند.
بنابراین شما اساتید باید امانتدار ملت باشید. امانتی که به شما سپرده شده است به درستی حفظ کنید. إِنَّ اللَّهَ يَأمُرُكُم أَن تُؤَدُّوا الأَماناتِ إِلى أَهلِها.
از همه شما عزیزان هم تشکر می کنیم.
والسلام عليکم و رحمه الله و برکاته

برچسب ها
مطالب مرتبط
کاشان - خیابان شهید بهشتی - کوچه جمال آباد - دفتر نماینده مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان - کدپستی: ۸۷۱۴۶۷۸۳۸۹
تلفن: ۵۵۷۸۱۸۱ - ۵۵۷۸۸۸۸ - ۵۵۷۲۲۴۴ (۰۳۱)
نمابر: ۵۵۷۸۱۸۲ (۰۳۱)
© کلیه حقوق مادی و معنوی برای پایگاه اطلاع رسانی سفیر ولایت محفوظ است. استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.