/
صفحه اصلی
/
خبرخوان
/
ارتباط با ما
/
¤ ۱۳۹۹ جمعه ۲۴ مرداد
تاریخ ارسال:۱۳۹۵ يکشنبه ۱۱ مهر
چاپ خبر
بیانات نماینده محترم مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان در مراسم افتتاح مؤسسه خیریه ذرّیه طیبه (سادات) کاشان مورخ 11/7/1395 بیانات نماینده محترم مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان در مراسم افتتاح مؤسسه خیریه ذرّیه طیبه (سادات) کاشان مورخ 11/7/1395
السَّلامُ عَلَیْکَ یا اَباعَبْدِاللَّهِ وَ عَلَی الاْرْواحِ الَّتی حَلَّتْ بِفِناَّئِکَ عَلَیْکَ مِنّی سَلامُ اللَّهِ اَبَداً ما بَقیتُ وَ بَقِیَ اللَّیْلُ وَ النَّهارُ وَ لاجَعَلَهُ اللَّهُ آخِرَ الْعَهْدِ مِنّی لِزِیارَتِکُمْ
اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَیْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَیْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَیْنِ عَلى اَصْحابِ الْحُسَیْنِ

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی سیّدنا و نبیّنا ابی‌القاسم المصطفی محمّد و علی آله الاطیبین الاطهرین المنتجبین سیّما بقیّةالله فی الارضین.
قُلْ لَا أَسْأَلُكُمْ عَلَيْهِ أَجْرًا إِلَّا الْمَوَدَّةَ فِي الْقُرْبَى
قُلْ مَا سَأَلْتُكُم مِّنْ أَجْرٍ فَهُوَ لَكُمْ إِنْ أَجْرِيَ إِلَّا عَلَى اللَّهِ
خداوند سبحان را شاکر هستیم که دل ها و قلوب ما را متوجه چنین مطلب مهم و اساسی کرد که افکار عمومی به دلیل مشاغل و دغدغه های زیاد از آن غافل هستند. طبیعی است که خدا حقوق زیادی را بر بندگانش دارد. حق الله علی خلقه. حق طاعت، حق بندگی، حق پرستش، حق ذکر. و بعد از ذات اقدس ربوبی جل و اعلی وجود مبارک نبی اکرم صلی الله علیه و آله و سلم حقوقی زیادی را بر امت دارد. چون پیامبر (ص) و آقا امیرالمومنین علیه السلام و خانم صدیقه طاهره سلام الله علیها و امام مجتبی علیه السلام و آقا امام حسین علیه السلام که همه هستی و حیاتشان را در راه اسلام و توحید و معرفت الله و هدایت خلق و ارشاد ناس هزینه کرده اند و هر چه داشتند در سبد خداوند گذاشتند. خداوند هم مقابله به مثل کرده است و هر چه دارد به اهل بیت علیهم السلام داده است. و اتوا البیوت من ابوابها؛ وقتی می خواهید وارد خانه ای شوید از درب خانه وارد شوید. باب الله پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم و خمسه طیبه و ائمه معصومین علیهم السلام هستند. آن ها باب الله هستند. که پیامبر (ص) فرمودند: أنَا مَدینَةُ العِلمِ وعَلِیٌّ بابُها، فَمَن أرادَ العِلمَ فَلیَأتِ بابَ المَدینَةِ؛  این ها باب الله هستند و اگر می خواهید به سمت خداوند حرکت کنیم راهی نداریم جز اینکه از همین راه وارد شویم. باب های دیگر بسته است. یک باب باز است و آن باب پیامبر (ص) و ائمه معصومین (ع) هستند و غفلت از این معنا عوارض زیادی دارند. توجه به جایگاه پیامبر (ص) و اهل بیت (ع) هم آثار و برکات زیادی دارد. منتهی چون انسان ها ضعیف و جاهل و محجوب به حجاب دنیا هستیم متوجه نمی شویم. آقا امام صادق علیه السلام فرمودند: الدنیا کلها جهل الا مواضع العلم هر جا که چراغ علم سو سو کند، آنجا روشن است. اصل اولی در عالم دنیا این است که کسی چیزی را نداند مگر اینکه بر او حجت اقامه شود. در آیه شریفه می فرماید: وَاللَّهُ أَخْرَجَكُمْ مِنْ بُطُونِ أُمَّهَاتِكُمْ لَا تَعْلَمُونَ شَيْئًا؛ خداوند انسان را از شکم مادران خارج کرد در حالتی که هیچ نمی دانستند. لَا تَعْلَمُونَ شَيْئًا؛ شیئا نکره است. بچه ای که به دنیا می آید هیچ چیزی نمی داند. آرام آرام که بزرگ می شود مطالب را به او می آموزند.
بنابراین توجه به این معنا باب های زیادی را روبروی انسان باز می کند. یکی از صفات ثبوتی الهی احسان خداوند است. خداوند محسن است. یا مُحْسِنُ قَدْ أَتاكَ المُسِي؛  پاداش احسان، احسان است. اگر کسی به کسی احسان کرد خداوند به او پاداش می دهد. بحث در این زمینه زیاد است. 
شخصی از کنار مخروبه ای عبور می کرد دید خانمی مرغ مرده ای را برداشته و پرهای آن را می کند. تعجب کرد. به خانم گفت این مرغ مرده است؛ شما چکار می کنید. گفت من خانمی هستم بدون همسر، فرزندان من یتیم هستند و چند روز است که غذا نخورده اند و به عسر و حرج افتاده ایم. برای مضطر اکل میت جایز است. آمدم اینجام حیوانی را پیدا کردم و می خواهم تمیزش کنم و برای فرزندانم ببرم. این شخص خیلی متأثر شد. در آستانه تشرف به حج بود. پولی هم داشت که قصد داشت با آن پول به حج برود. اما به دلش افتاد که این خانم ذریه رسول خدا (ص) و مستمند است لذا پول حج را به خانم می دهم. پولی را که برای تشرف به بیت الله الحرام تهیه کرده بود به علویه داد. علویه هم سرش را به آسمان بلند کرد و برای آن شخص دعا کرد.
حاجیان رفتند و برگشتند و این آقا هم بر اساس عرف رایجی که هست به دیدار حاجیان برگشته از خانه خدا رفت. به دیدن هر کسی که رفت گفتند فلانی من شما را فلان جا دیدم در حال طواف بودید؛ شما را دیدم در حال نماز؛ شما را در مشعر دیدم؛ شما را در رمی جمرات دیدم؛ گفت آقا من مکه نبودم. تعجب کرد؛ یک نفر یا دو نفر هم نمی گفتند بلکه عده کثیری می گفتند ما شما را در مکه دیدیم. شب خوابی دید و به او گفته شد چون شما این احسان را به علویه کردید خداوند فرشتگانی را در شکل و شمایل شما مأمور کرد از عرش آمدند و به نیابت از شما اعمال حج را انجام دادند. بعضی از علما هم نقل کرده اند که می توانستند به مکه بروند. ولی جای دیگری سرمایه گذاری کردند.
در همین زمانی که در آن قرار داریم؛ عالمی بود که به مکه نرفت؛ در حالی که می توانست برود. اما دیگران آمدند و گفتند شما را در مکه دیدیم هر چه شما را دنبال کردیم پیدا کنیم نتوانستیم.
بنابراین یکی از سرمایه های پنهان ناشناخته عموماً احسان است و خصوصاً احسان به ذریه و طیبه است که آثار و برکات زیادی دارد و اگر کسی بتواند کاری را انجام دهد ولی انجام ندهد بعداً مورد مؤاخذه قرار می گیرد.
من خودم در این فکر نبودم ولی روایات و آیاتی که برای خطبه ها مطالعه می کردم به این نتیجه رسیدم. چند خطبه صحبت کردم و در پایان بحث یک مرتبه من القا شد که جای چنین موسسه ای در جامعه ما خالی است. لذا به دوستان عرض کردیم که چنین کاری را انجام دهیم و از همه عزیزان هم تشکر می کنم.
انشاءالله همه دوستان وارد میدان شوند و این یک جهاد فرهنگی است و زیبا نیست که در یک جامعه شیعه و پیرو و مرید اهل بیت علیهم السلام سادات در آن برای امرار معاششان مشکل داشته باشند. بیمارانشان مشکل داشته باشند؛ فرزندانشان برای رفتن به مدرسه هزینه کیف و کفش و لباس ندارند؛ یا خدای ناکرده بیماری صلب العلاجی داشته باشند؛ یا مسکن نداشته باشند. یک بنای خیری است و فرصت خوب و آزمونی خوبی است. ما امتحان می شویم با همین کارها.
انشاءالله آن هدف بزرگی که وجود دارد به آن برسیم. معمولاً انبیاء و اولیاء از نقطه کوچکی شروع می شده است. انشاءالله این موسسه هم توسعه پیدا کند. کما اینکه انقلاب هم در منزل کوچک حضرت امام رحمة الله شروع شد و الآن این انقلاب جهانی شده است. امیدواریم انشاءالله خداوند این سازمان و موسسه را توسعه دهد و براقی بقیه شهرستان ها هم الگو باشد.
والسلام عليکم و رحمه الله و برکاته

برچسب ها
مطالب مرتبط
کاشان - خیابان شهید بهشتی - کوچه جمال آباد - دفتر نماینده مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان - کدپستی: ۸۷۱۴۶۷۸۳۸۹
تلفن: ۵۵۷۸۱۸۱ - ۵۵۷۸۸۸۸ - ۵۵۷۲۲۴۴ (۰۳۱)
نمابر: ۵۵۷۸۱۸۲ (۰۳۱)
© کلیه حقوق مادی و معنوی برای پایگاه اطلاع رسانی سفیر ولایت محفوظ است. استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.