/
صفحه اصلی
/
خبرخوان
/
ارتباط با ما
/
¤ ۱۳۹۹ جمعه ۲۴ مرداد
تاریخ ارسال:۱۳۹۵ پنج شنبه ۸ مهر
چاپ خبر
بیانات حضرت آیت الله نمازی نماینده محترم مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان در مراسم کلنگ زنی باغ موزه دفاع مقدس شهرستان کاشان به تاریخ 8/7/1395 بیانات حضرت آیت الله نمازی نماینده محترم مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان در مراسم کلنگ زنی باغ موزه دفاع مقدس شهرستان کاشان به تاریخ 8/7/1395
بسم الله الرحمن الرحیم
السَّلامُ عَلَیْکَ یا اَباعَبْدِاللَّهِ وَ عَلَی الاْرْواحِ الَّتی حَلَّتْ بِفِناَّئِکَ عَلَیْکَ مِنّی سَلامُ اللَّهِ اَبَداً ما بَقیتُ وَ بَقِیَ اللَّیْلُ وَ النَّهارُ وَ لاجَعَلَهُ اللَّهُ آخِرَ الْعَهْدِ مِنّی لِزِیارَتِکُمْ
اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَیْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَیْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَیْنِ عَلى اَصْحابِ الْحُسَیْنِ

در این عالم اسرار پیچیده ای جاسازی شده است که عقل ما نمی رسد. نمی دانم به ذهن هیچ یک از شما عزیزان این مطلب خطور کرده است که کلنگ زنی باغ موزه شهدا و دفاع مقدس در آغاز ماه محرم صورت بگیرد؛ این تقارن چیست و چگونه است. قطعاً پیوند و فلسفه ای وجود دارد. 
تدبیر خداوند از آغاز خلقت مشخص کردن و مطرح کردن سیدالشهدا بوده است. خداوند همه انبیاء را از واقعه کربلا مطلع کرده است. موقعی که آدم را آفرید، خداوند علم الاسماء را به او آموخت «وَعَلَّمَ آدَمَ الأَسْمَاء کُلَّهَا» که علم الاسما معنای مختلفی تفسیر شده است. یکی از معانی که مفسرین اشاره کرده اند اسماء خمسه طیبه است که جبرئیل به آدم آموخت. حضرت آدم علیه السلام سوال کرد که خدایا این اسم پنجم چیست؟ یعنی نام آقا امام حسین علیه السلام. از او سوال شد که چرا این سوال را می کنی. عرض کرد وقتی این اسم پنجم را التفات پیدا می کنم منقلب می شوم. دلم می شکند. اشک من جاری می شود. خداوند به او فرمود این حسین علیه السلام است. این نواده پیامب خاتم صلی الله علیه و آله و سلم است و او در راه توحید مظلومانه به شهادت خواهد رسید. 
وقتی که مقام امام حسین علیه السلام به زکریا علیه السلام ابلاغ شد؛ مقام شفاعت او در قیامت که در عرصه محشر که عرصه هولناکی است و قابل وصف نیست. یوم الحسرة است. همه گرفتار خودشان هستند. کسی به کسی نیست. يَوْمَ يَفِرُّ الْمَرْءُ مِنْ أَخِيهِ ﴿۳۴﴾ وَأُمِّهِ وَأَبِيهِ ﴿۳۵﴾ وَصَاحِبَتِهِ وَبَنِيهِ ﴿۳۶﴾ لِكُلِّ امْرِئٍ مِنْهُمْ يَوْمَئِذٍ شَأْنٌ يُغْنِيهِ ﴿۳۷﴾ (سوره عبس) خداوند امام حسین علیه السلام را به او معرفی کرد. حضرت زکریا از خدا خواست که خدایا این مقام را به من هم عطا کن. فرزندی به من بده که او هم در راه تو به شهادت برسد. که خداوند یحیی را به او عنایت فرمود و شباهت هایی بین شهادت آقا امام حسین علیه السلام حضرت یحیی بن زکریا علیه السلام وجود دارد. امام حسین علیه السلام شش ماهه متولد شد و یحیی بن زکریا هم شش ماهه متولد شد. آقا امام حسین علیه السلام در این مسیر سرش را از تن جدا کردند و یحیی بن زکریا هم به همین شکل شهید شد.
این عالم لغو و لهب و بیهوده آفریده نشده است. اسراری در این عالم نهفته است. اگر حجاب از جلوی چشمان ما کنار برود می بینیم چه خبر است؛ غوغایی است. این پیام عاشورا تا ظهور وجود مبارک حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف ادامه دارد. بنابراین شیعه هیچ گاه در تاریخ غافل نبوده است؛ هیچگاه بیخیال و بی تفاوت نبوده است. شیعه همیشه با هدایت اهل بیت سلام الله علیهم اجمعین در عرصه جهاد بوده است. یا جهاد اکبر، یا جهاد اصغر و یا هر دو.
بنابراین این پیام باید برای نسل های آینده تبیین شود. فلسفه تصمیم و تأسیس باغ موزه های دفاع مقدس که بر اساس تدبیر مبارک مقام معظم رهبری امام خامنه ای حفظه الله پایه گذاری شده همین معنا است. در سال گذشته هم مقام معظم رهبری سیاست های تشکیل شواریعالی توسعه فرهنگ ایثار و شهادت را ابلاغ فرمودند که اولین جلسه اش سال گذشته تشکیل شد. 
همانگونه که تدبیر الهی است که پیام معرفت شناسی، پیام بندگی خدا، اخلاص در بندگی، طاعت پروردگار، صفای باطن، خلوص باطن که سر منشأ همه این ها عاشورا است. بنده مکرر عرض کردم عاشورا یک حادثه تاریخی نیست، عاشورا یک واقعه تاریخی نیست، عاشورا یک دانشگاه است، عاشورا یک مکتب است، مکتب بندگی و اخلاص برای خدا، فداکاری برای خدا، ذوب شدن ممکن الوجودها در حقیقت واجب الوجود که ذات اقدس الهی است. پیام عاشورا نماز است. پیام عاشورا امر به معروف و نهی از منکر است. پیام عاشورا ولایتمداری است. در عصر تاسوعا و شب عاشورا آقا امام حسین علیه السلام به آقا ابوالفضل علیه السلام فرمود برادر جان من احساسم این است که لشکر دشمن بنا دارد امشب حمله کند؛ برو از آن ها امشب را مهلت بگیر. آقا ابوالفضل العباس تشریف بردند با دشمن صحبت کرد و آن ها هم موافقت کردند. آقا امام حسین علیه السلام فرمود این شب را مهلت خواستم أَنّي کُنْتُ اُحِبُّ الصَّلاةَ لَهُ وَتِلاوَةَ کِتابِهِ. آقا این یک شب را برای چه می خواست؟ به یاران فرمود هر کس می خواهد برود زودتر برود. چراغ ها را خاموش کنید. دشمن با شما کار ندارند با من کار دارند. یکی یکی بلند شدند صحبت کردند؛ آقا ابوالفضل العباس علیه السلام عرض کرد آقا جان کجا برویم که از اینجا بهتر باشد؟ اینجا در محضر امام،خلیفة الله هستیم. دیگر اصحاب هم بلند شدند و گفتند به خدا قسم اگر من را هفتاد بار بسوزانند و خاکستر مرا دور بریزند دست از یاری فرزند رسول خدا بر نخواهم داشت. دیگری گفت اگر هزار بار مرا به شهادت برسانند و غبار تن من را منتشر کنند دست از امامم بر نمی دارم. این پیام، پیام ولایتمداری است. اِنّی سِلْمٌ لِمَنْ سالَمَکُمْ وَ حَرْبٌ لِمَنْ حارَبَکُمْ. آقا به اصحاب اتمام حجت کرد، کسی نرفت. شاید بعضی ها صحنه را ترک کردند. بودند بعضی ها که به دنبال حکومت آمده بودند؛ بعضی تصور می کردند امام حسین علیه السلام برای حکومت می جنگدد و پیروز می شود و گفتند ما هم برویم تا پست بگیریم. وقتی دیدند اینگونه نیست رفتند. سپس اصحاب به خیمه های خود رفتند. گزارشگر صحنه عاشورا حمید بن مسلم می گوید شبانه اطراف خیمه های امام حسین علیه السلام رفتم دیدم اصحاب و یاران هر یک گوشه ای خلوت کرده اند. مثل شب های عملیات ما که رزمندگان مشغول خواندن دعا می شدند؛ دعای توسل، زیارت عاشورا، اشک. بين راكع و ساجد و قائم و قاعد؛ عده ای در رکوع بودند، عده ای در سجود بودند، عده ای مشغول تلاوت قرآن بودند.
بنابراین این فرهنگ و پیام عاشورا در تاریخ شیعه باید تداوم پیدا کند تا ظهور آقا امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف. فلسفه تأسیس حکومت اسلامی در ایران هم همین یک کلمه است. امام رضوان الله علیه فرمودند ما به دنبال حکومت نیستیم؛ حکومت ابزار است که بتوان در سایه آن اسلام را احیا کرد.
بنابراین آن چیزی که برای ما اصالت دارد اجرای احکام الهی است. چون اگر امت اسلامی ضعیف و عاجز باشد تحت سلطه است. اسلام را با قدرت می توان پیاده و صادر کرد. بنابراین نگاه ما به حکومت در اسلام، نگاه ابزاری است. مقدمه است. هر واجبی یک مقدمه دارد. همانطور که مقدمه نماز طهارت است. مقدمه حج استطاعت است. مقدمه صوم توانایی و قدرت است. در آیات قرآن وقتی ملاحظه می فرمایید حکمت قرآن بیان تاریخ امت ها است . درگیری که بین انبیاء و کفار و مشرکین بوده است. در برابر هر پیامبری یک مخالف بوده است. لِکُلِّ فِرعُونَ موُسَی؛ این تعبیر قرآن است در برابر هر موسی یعنی هر پیامبری یک فرعون یعنی یک مخالف بوده است؛ از صدر تا امروز. زمان ما هم موسی، امام رضوان الله تعالی علیه بود و فرعون هم شاه بود. الآن هم همینطور است موسی انقلاب مقام معظم رهبری حفظه الله است و فرعون عصر ما آمریکا و اسرائیل است. این تداوم داشته و دارد. خداوند هم در آیات قرآن داستان های اقوام گذاشته را بیان می کند. كَذَلِكَ نَقُصُّ عَلَيْكَ مِنْ أَنْبَاءِ مَا قَدْ سَبَقَ وَقَدْ آتَيْنَاكَ مِنْ لَدُنَّا ذِكْرًا به پیامبر خطاب می کند ما داستان گذشتگان را برای عبرت گیری و استفاده بیان می کنیم. همانطور که در دفاع مقدس تاریخ جنگ های گذشته مثل جنگ جهانی اول و دوم و جنگ های مختلف را دوستان مطالعه می کردند برای الگوبرداری.
بنابراین تاسیس موزه های دفاع مقدس یک کار تشریفاتی نیست. یک کار دفاعی و مبارک و مقدس است برای حفظ پیام عاشورا که آقا امام حسین علیه السلام فرمودند هل من ناصر ینصرنی؛ هل من ذاب یذب عن حرم رسول الله. این ادامه و پاسخ به همان ندایی که است که امام حسین علیه السلام در روز عاشورا بیان کردند و این ندا و پیام در دل تاریخ زنده است و آیندگان از او الهام گرفته اند و ادامه دارد تا زمانی که ناصر اصلی و موعود و امام مقتدر یابن الحسن علیه السلام تشریف بیاورند. أَيْنَ الْحَسَنُ أَيْنَ الْحُسَيْنُ أَيْنَ أَبْنَاءُ الْحُسَيْنِ صَالِحٌ بَعْدَ صَالِحٍ. انشاءالله که خواهند آمد و خداوند به ما هم توفیق دهد که در رکاب حضرت به افتخار شهادت نائل بیاییم.
بنابراین به همه عزیزان به برادر عزیزمان آقای فرماندار آقای دکتر مومنیان و برادر عزیزمان آقای شهردار آقای مهندس ناظم رضوی و  آقای دکتر ساداتی نژاد و همه عزیزانی که به نوعی می توانند موثر و دخیل باشند برای احداث و احیای این مرکز عاشورایی و کربلایی عرض می کنم که انشاءالله با سرعت این ساختمان ها و متعلقاتش تاسیس شود و هر چه زودتر مادرانی که از شهدا باقی مانده اند؛ خیلی از آنان فوت کرده اند؛ اگر تسریع شود کسانی که باقی مانده اند بیایند و آثار شهادت فرزندانشان را ببینند و این مرکز یک پایگاهی شود برای انعکاس و اطلاع رسانی و انتقال پیام شهدا به نسل های آینده؛ من از همه عزیزان تشکر می کنم. خداوند به شما توفیق داده است؛ این توفیق از شما سلب نشود و تا تکمیل این پروژه انشاءالله این لباس مبارک بر اندام شما باشد و با سرعت این کار انجام شود که خیلی آثار و برکات دارد.
اللهم صل علي محمد و آل محمد
اللَّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَيهِ و عَلي آبائِهِ فِي هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِي كُلِّ سَاعَةٍ وَلِيّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِيلاً وَ عَيْناً حَتَّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِيهَا طَوِيلاً  
والسلام عليکم و رحمه الله و برکاته

برچسب ها
مطالب مرتبط
کاشان - خیابان شهید بهشتی - کوچه جمال آباد - دفتر نماینده مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان - کدپستی: ۸۷۱۴۶۷۸۳۸۹
تلفن: ۵۵۷۸۱۸۱ - ۵۵۷۸۸۸۸ - ۵۵۷۲۲۴۴ (۰۳۱)
نمابر: ۵۵۷۸۱۸۲ (۰۳۱)
© کلیه حقوق مادی و معنوی برای پایگاه اطلاع رسانی سفیر ولایت محفوظ است. استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.