/
صفحه اصلی
/
خبرخوان
/
ارتباط با ما
/
¤ ۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۶ تير
تاریخ ارسال:۱۳۹۶ پنج شنبه ۳ فروردين
چاپ خبر
بیانات حضرت آیت الله نمازی در دیدار نوروزی مسئولین و مدیران شهرستان کاشان بیانات حضرت آیت الله نمازی در دیدار نوروزی مسئولین و مدیران شهرستان کاشان
بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی سیّدنا و نبیّنا ابی‌القاسم المصطفی محمّد و علی آله الاطیبین الاطهرین المنتجبین سیّما بقیّةالله فی الارضین.
از همه عزیزان تشکر می‌کنم؛ خیلی خوش آمدید. بنده هم امسال و هم سالیان گذشته راضی نبودم به اینکه آقایان به زحمت بیفتند و تشریف بیاورند. ولی دوستان می‌گویند به ما زنگ می‌زنند و بخواهیم رد کنیم خلاف ادب است. ما هم برای اینکه تمکین کرده باشیم گفتیم اگر آقایان خودشان داوطلب هستند خوشحال می‌شویم آقایان را زیارت کنیم. یکی از عبادات غیر معروف زیارت مؤمن است که در عرف ما شاید کمی ناشناخته باشد.
در روایات داریم که من زار اخاه المومن فی بیت فقد زار الله فی عرشه. هر کسی که برادر مؤمنش را در خانه‌اش زیارت کند و به دیدار او برود مانند کسی است که خدا را در عرش زیارت کرده باشد. یکی از سنت‌های معروف و شناخته شده، زیارت مؤمنین است. از این جهت من خوشحال هستم که برای بنده در آغاز سال جدید توفیق حاصل شد که توسط حضرت امام خامنه‌ای حفظه‌الله به عنوان سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نامگذاری شد که دو رکن مشکل همه جوامع بشری است به خصوص در کشور ما. حتماً همه آقایان هم فرمایشات آقا را از تلویزیون شنیده اید و باید خدای سبحان را برای این نعمت بزرگ، نعمت بی بدلیل و بی نظیر ولایت و امامت شاکر و سپاسگذار باشیم.
شما در دنیا چند رهبر را سراغ دارید که مشابه رهبر ما باشد در صفات و خصوصیات و تعهد و تقوا و تدین و زهد و بی رغبتی به دنیا. اگر کسی سراغ دارد بفرماید. بنده که سراغ ندارم. رهبری بی نظیر؛ این نعمت بزرگی است. عزت هر ملت در سایه عظمت رهبری آن است. این دنیایی که در منجلاب فساد غوطه‌ور شده است به دلیل فقدان رهبر شایسته و صالح است. عزت هر جامعه در گرو دو عنصر است. یکی عنصر رهبری و دیگری عنصر ملت و امت است. در اسلام هم دو رکن داریم؛ رهبری و امامت و دیگری امت است. خداوند در آیه شریف می‌فرماید: مُحَمَّدٌ رَسولُ اللَّهِ وَالَّذينَ مَعَهُ. اول ولایت و امامت و رهبری را معرفی می‌کند و دوم وَالَّذينَ مَعَهُ یعنی امت. این دو رکن عامل اقتدار یک امت الهی و امت توحیدی است؛ و بحمدالله به برکت مکتب اهل بیت سلام الله علیهم اجمعین خداوند این دو نعمت را به شیعیان جهان عنایت کرده است به خصوص ملت عزیز ایران.
تقدیر و مصلحت و حکمت الهی این بود که مردی بزرگ را در آستین خودش برای نجات اسلام و امت ایران و ملت ایران تربیت کند. شخصی به نام  روح‌الله خمینی(ره). چهارده قرن شیعه در انزوا بود، در حاشیه بود، تحت سلطه سلاطین بود. دو هزار و پانصد سال سابقه سلطنت در سرزمین کهن ایران؛ و هیچگاه به شیعه میدان ندادند که شیعه در رأس حکومت باشد. حکمت خداوند در این بود که در مقدمه ظهور مصلح و منجی بشریت حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف یک انقلابی مشابه انقلاب امام عصر به مردم معرفی کند. در تحلیل علمی انقلاب ما شباهت‌های زیادی به حکومت امام عصر (عج) دارد. آن حکومتی که توصیفش از سه امام معصوم به ما رسیده است. اللَّهُمَّ إِنَّا نَرْغَبُ إِلَيْكَ فِي دَوْلَةٍ كَرِيمَةٍ. این دولت کریمه نشانه‌ها و اوصاف و تعریفی دارد. تُعِزُّ بِهَا الْإِسْلامَ وَ أَهْلَهُ. اولین نشانه دولت کریمه این است. دولت کریمه آن است که عامل عزت امت اسلامی شود که انقلاب ما اینگونه بود. وَ تُذِلُّ بِهَا النِّفَاقَ وَ أَهْلَهُ. دولت کریمه آن دولتی است که هم عامل عزت امت اسلام باشد و هم عامل ذلّت جبهه نفاق و منافقین باشد که انقلاب ما هم اینگونه بود. در ایران جای نفاق و منافقین نیست. رفتند به پاریس و آمریکا و انگلیس و از آنجا توطئه‌هایشان را علیه ملت ایران اعمال کردند. «تَجْعَلُنَا فِيهَا مِنَ الدُّعَاةِ إِلَى طَاعَتِكَ وَ الْقَادَةِ إِلَى سَبِيلِكَ وَ تَرْزُقُنَا بِهَا كَرَامَةَ الدُّنْيَا وَ الْآخِرَةِ .» دولت کریمه آن دولتی است که عامل ذلت نفاق می‌شود و باعث هدایت امت اسلام است. این دولت کریمه کدام است؟ منظور دولت آقا امام زمان سلام الله علیه است که وقتی می‌آید اسلام و مسلمین عزیز، نفاق و منافقین ذلیل می‌شوند و آنجا میدان مانور است برای اهل توحید و اهل ایمان، که دیگر از نفاق و فقر و ذلت خبری نیست.
اقتصاد مقاومتی در عصر ظهور تحقق پیدا می‌کند. ما هم تکلیف داریم که برنامه ریزی کنیم. در روایات ظهور آمده است که در عصر حکومت آقا امام زمان سلام الله علیه خبر از فقر و فقیر نیست. بر آن‌هایی که زکات واجب است، کفاره می‌خواهند بدهند، هر چه می‌گردند فقیری پیدا نمی‌شود. غنای مطلق در جامعه حاکم است. امنیت مطلق حاکم است. در روایات ظهور آمده است که پیرزنی با سبدش از عراق حرکت می‌کند و به شام می‌رود، احدی در مسیر متعرض او نمی‌شود. امنیت کامل است. و در مسیر هم که حرکت می‌کند یک زمین خالی وجود ندارد، همه زمین‌ها سرسبز است و گیاهان رشد کرده اند. مظهر اقتدار و اقتصاد مقاومتی و امنیت جامعه است.
انقلاب ما مشابه این دولت کریمه است که امام به ملت ایران عزت بخشید. شما اگر تاریخ گذشته را نگاه کنید؛ نهضت ملی شدن صنعت نفت را مطالعه کنید که در خطبه‌های گذشته هم اشاره کردم و توصیه کردم که جوانان و دانشجویان و آقایان روحانی و حوزه‌های علمیه تاریخ گذشته ایران را مطالعه کنند و بدانند که ما چه کسی بودیم، کجای زمان بودیم، و الان کجا هستیم و چه کسانی هستیم.
امروز سخن در دنیا از دو جبهه است. یکی استکبار و آمریکا و صهیونیست و دیگری ایران. یعنی نقطه مقابل جبهه استکبار ایران است و این اقتدار انقلاب اسلامی و ملت ایران را نشان می‌دهد.
در جنگ جهانی اول ایران کجا بود و چه شرایطی داشت. در جنگ جهانی دوم وضعیت چه بود. آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها و عثمانی‌ها و شوروی سابق آمدند و ایران را تکه تکه کردند و آن قیام علما و نهضت علما بود که حکم جهاد دادند بعضی از مراجع از نجف به ایران آمدند، بعضی از مراجع از کربلا به ایران آمدند. سید محمد مجاهد طباطبایی که از فقها بود درس و بحث را تعطیل کرد و به ایران آمد. مسلح شدند. مرحوم آیت الله العظمی حکیم در آن زمان جوانی بودند. سلاح برداشتند و از نجف به ایران آمدند برای مقابله با استکبار. این فرهنگ غنی توحید و اهل بیت باعث عزت شده است و ما امروز باید قدر این نعمت را بدانیم.
بعضی‌ها گاهی حرف‌هایی می‌زنند و گله‌هایی می‌کنند؛ شما بفرمایید اداره کنید ببینیم چه کار می‌کنید. شمایی که اشکال می‌کنید و ایراد می‌گیرید در حوزه مدیریت خودتان هیچ مشکلی نیست؟ شما یک اتاق را نمی‌توانید اداره کنید. یک مؤسسه کوچک را نمی‌توانید اداره کنید. یک کشور است با یک دنیا دشمن و رهبری تنها. رهبری چه کار کند؟ از آسمان فرشتگان را روی زمین بیاورد؟  اِن تَنصُرُوا اللهَ یَنصُرکُم. اگر منصفانه داوری کنیم هیچ رهبری مانند رهبر ما در دنیا پیدا نمی‌شود. بدون مبالغه. این حرف ما نیست که بگوییم تعصب داریم چون ایرانی و روحانی هستیم؛ این حرف بیگانگان است. در همین کنفرانس حمایت از فلسیطن که دو ماه قبل برگزار شد؛ ششمین کنفرانس حمایت از فلسطین که محفل با سخنرانی حضرت آقا افتتاح شد؛ یک دانشمند مصری هم جزو مدعوین و مهمانان بود؛ در روزنامه خودش در مصر مصاحبه کرد و گفته است که: "ما قبلاً فکر می‌کردیم رهبری ایران مختص شیعیان است. اما چرا به ایشان می‌گویند رهبر مسلمین جهان؟ فرمایشات ایشان که در کنفرانس تمام شد من متوجه شدم که آیت اله خامنه‌ای رهبر شیعیان و اهل سنت جهان است و هیچ رهبر عربی و مسلمان پیدا نمی‌کنید که اینچنین از ملت مظلوم و محروم و محاصره شده و در تحریم قرار گرفته شده فلسطین دفاع کند. آنجا من فهمیدم که یک نفر هست در دنیا که از مظلومان دفاع می‌کند و آن رهبر ایران است." این سخن یک دانشمند مصری است. حرف ما نیست.
یک مقام سیاسی روز هم مصاحبه کرده است و گفته است وقتی آیت الله خامنه‌ای سخن می‌گوید از سخنان او نوری تساعد می‌کند. یک دیپلمات روسی این مطلب را می‌گوید که وقتی آقا سخن می‌گوید از سخنان ایشان نور متصاعد می‌شود.
مشابه این اظهار نظرها در مقامات سیاسی دنیا زیاد است. یکی از این آقایان وقتی به تهران آمده بود و آقا را زیارت کرده بود گفته بود وقتی ایشان را زیارت کردم خاطره عیسی مسیح برایم تداعی شد که انگار ایشان مظهر عیسی مسیح است.
این نعمت شکر دارد. همه شما اهل مطالعه هستید؛ در دنیا رهبران را می‌بینید؛ بنده شبیه به ایشان سراغ ندارم. همه رهبران دنیا بدون استثناء یا پرونده اخلاقی دارند، یا پرونده مالی دارند. یا مفاسد اخلاقی دارند و یا مفاسد مالی دارند. بعضی‌ها هم هر دو را دارند؛ هم مفاسد اخلاقی دارند و هم مفاسد مالی دارند.
در فرهنگ و مکتب اهل بیت علیهم السلام کسی که می‌خواهد بر منصب رهبری و ولایت امت اسلامی تکیه بزند بعد از شرایطی مثل فقاهت و شجاعت، صفت زهد می‌خواهد، یعنی بی اعتنایی و بی رغبتی به دنیا. آقا امیرالمومنین علیه السلام می‌فرماید: «دُنْيَا يَا دُنْيَا غُرِّي غَيْرِي» دنیا به دنبال کارت برو؛ فریب تو را نمی‌خورم. و این در بین همه رهبران شیعه در طول ین چهارده قرن وجود داشته است.
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: «رَحَمَ اللهُ امرءً عَرَفَ مِن أین و فی أین و إلی أین» خدای رحمت کند آن انسان و گروه و ملتی که بداند از کجا آمده است و در چه موقعیتی قرار دارد و به چه سمت و سویی می‌خواهد برود. ملت ما که ملت هوشیاری است می‌داند که الان در کجای تاریخ قرار گرفته ایم. رسالت ما برای آینده چیست. حق مداری، اسلام مداری، ولایت‌مداری. با این رهبری که با تدبیر الهی روی کار آمده است.
«مُحَمَّدٌ رَسولُ اللَّهِ وَالَّذينَ مَعَهُ أَشِدّاءُ عَلَى الكُفّارِ رُحَماءُ بَينَهُم تَراهُم رُكَّعًا سُجَّدًا يَبتَغونَ فَضلًا مِنَ اللَّهِ وَرِضوانًا سيماهُم في وُجوهِهِم مِن أَثَرِ السُّجودِ ذلِكَ مَثَلُهُم فِي التَّوراةِ وَمَثَلُهُم فِي الإِنجيلِ كَزَرعٍ أَخرَجَ شَطأَهُ فَآزَرَهُ فَاستَغلَظَ فَاستَوى عَلى سوقِهِ يُعجِبُ الزُّرّاعَ لِيَغيظَ بِهِمُ الكُفّارَ وَعَدَ اللَّهُ الَّذينَ آمَنوا وَعَمِلُوا الصّالِحاتِ مِنهُم مَغفِرَةً وَأَجرًا عَظيمًا﴿ سوره مبارکه الفتح آیه ۲۹ ﴾ اگر خوب عمل کنیم این شجره طیبه توحید، شاخ و برگ‌هایش همه کره زمین را فرا خواهد گرفت. باید مراقب باشیم و هواسمان جمع باشد. هوای نفس در قالب تکلیف شرعی بر ما حکومت نکند. بگوییم من تکلیف شخصی هستم که باید بیایم و کاندیدای مجلس شوم، کاندیدای ریاست جمهوری شوم، کاندیدای شورا شوم. اینطور نباش.
الان در آستانه دو انتخابات هستیم. انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات شوراها. باید پست‌ها را به کسانی داد که نمی‌خواهند. مسئولیت‌ها را به کسانی داد که شهوت پست و منصب و صندلی و میز را ندارند. آن کسی که عاشق صندلی و میز است، عاشق است. العاشق لاینام حتّی یری معشوقه. فعل و انفعالش برای حفظ آن میز و صندلی است. غافل نباشیم. همدیگر را توصیه به حق کنیم. و العصر (1) ان الانسان لفى خسر (2) الا الذين امنوا و عملوا الصالحات و تواصوا بالحق و تواصوا بالصبر (3). عده معدودی که واقعاً کارایی و تجربه و تخصص و انگیزه خدمت به خلق دارند به میدان بیایند و مشکلات کشور را حل کنند؛ نه مشکلات خودشان و قوم و خویش و ارحامشان را. در اسلام شهر و قوم و خویش مطرح نیست. در اسلام امت اسلامی مطرح است. کسانی باید بیایند که غصه اسلام و امت و ملت را داشته باشند.
انشاءالله که خداوند به همه ما توفیق بصیرت و آگاهی و زمان‌شناسی و موقعیت شناسی کند. اگر این روحیه و تفکر و اخلاق و منش در جامعه ما، در کسانی که مدعی تصدی مناصب خدمت هستند این روحیه احیا شود همه مشکلات حل خواهد شد. اما اگر به دنبال پست و اسم و رسم و موقعیت دنیا برویم مشکلات بیشتر خواهد شد.
انشاءالله که خداوند مقام معظم رهبری و ملت را محافظت بفرماید.

اللَّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَيهِ و عَلي آبائِهِ فِي هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِي كُلِّ سَاعَةٍ وَلِيّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِيلاً وَ عَيْناً حَتَّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِيهَا طَوِيلاً
پروردگارا؛ باران رحمتت را بر ما نازل بفرما؛
پروردگارا؛ اسلام و مسلمین قوت و عزت و نصرت عطا بفرما؛
پروردگارا؛ نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران، ملت، ميهن، مرزها، مراجع بزرگوار تقليد، حوزه‌های علميه، دانشگاهيان، جوانان، نواميس و نیروهای مسلح مقتدر ما را از توطئه‌های دشمنان محافظت بفرما؛
محبت دنیا، زینت‌های دنیا را از دل‌های ما اخراج بفرما؛
روح و رحمت واسعه‌ات را بر روح بلند امام و شهدا نازل بفرما؛
پروردگارا به ما توفیق پاسداری از وحی و ولایت با ما عنایت بفرما؛
دشمنان اسلام نابود بگردان؛
اسلام را در سراسر کره زمین پیروز و موفق و منصور قرار بده.؛
والسلام عليکم و رحمه الله و برکاته 

برچسب ها
مطالب مرتبط
کاشان - خیابان شهید بهشتی - کوچه جمال آباد - دفتر نماینده مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان - کدپستی: ۸۷۱۴۶۷۸۳۸۹
تلفن: ۵۵۷۸۱۸۱ - ۵۵۷۸۸۸۸ - ۵۵۷۲۲۴۴ (۰۳۱)
نمابر: ۵۵۷۸۱۸۲ (۰۳۱)
© کلیه حقوق مادی و معنوی برای پایگاه اطلاع رسانی سفیر ولایت محفوظ است. استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.