/
صفحه اصلی
/
خبرخوان
/
ارتباط با ما
/
¤ ۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۸ تير
تاریخ ارسال:۱۳۹۵ شنبه ۷ اسفند
چاپ خبر
بیانات حضرت آیت الله نمازی نماینده محترم مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان در جلسه جامعه وعاظ شهرستان کاشان بیانات حضرت آیت الله نمازی نماینده محترم مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان در جلسه جامعه وعاظ شهرستان کاشان

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی سیّدنا و نبیّنا ابی‌القاسم المصطفی محمّد و علی آله الاطیبین الاطهرین المنتجبین سیّما بقیّةالله فی الارضین.
اللّهمّ صلّ علی فاطمه و أبیها و بعلها و بنیها و السّرّ المستودع فیها بعدد ما أحاط به علمک
تسلیت عرض می کنم؛ ایام شهادت صدیقه طاهره، مظلومه راه ولایت و دفاع از امامت، صدیقه طاهره فاطمه زهرا سلام الله علیها؛ و تقارن این جلسه با ایام فاطمیه را به فال نیک می گیرم. از همه عزیزان تشکر داریم که تشریف آوردند. انشاءالله که با بهره گیری از روح بلند فاطمه زهرا سلام الله علیها کمبودها و خلأها جبران شود.
در ارتباط با مسئله وعظ و موعظه و ارشاد و تبلیغ و هدایت، یکی از مسائل محوری و اساسی در امر تبلیغ این است که محور در نظام تبلیغاتی اسلام به خصوص شیعه، محور باید کتاب و عترت باشد و اگر هم بنا است از حاشیه ای استفاده شود در حاشیه قرآن و سنت و عترت باشد. 
عزیزانی که دوران تبلیغ قبل از انقلاب را به یاد دارند معمولاً مبلغین سعی می کردند که برای چاشنی منبر چند اسم از دانشمندان غربی و اروپایی در سخنرانی هایشان بیاورند. حرف های غربی و فلسه غرب را بیان کنند. فضا هم همین بود. اما حقیقت مطلب این است که روح جامعه و امت قرآن است. حیات جامعه بر محور قرآن است. یکی از دوستان نقل می کرد می گفت یکی از آقایان بعد از انقلاب از کشورهای غربی آمده بود و منبر می رفت و به همان سبک منبرهای قبل از انقلاب؛ بچه های دانشجو گفتند این حرف هایی که می زنید مال همین جا است، شما برای ما بگویید امام صادق چه گفته است، امام باقر چه می گوید، قرآن چه می گوید. این حرف ها را که قبلاً دیده ایم و خوانده ایم و برای ما تازگی ندارد. ما دوست داریم اسلام را بشناسیم. این که در سال گذشته مقام معظم رهبری دوبار به جوانان اروپا و آمریکا نامه نوشتند. مقام معظم رهبری فردی حکیم و فقیه وبصیر هستند می دانند اوضاع و احوال دنیا به چه سمت و سویی در جریان است. می دانند که گرایشی در غرب نسبت به اسلام به وجود آمده است و اعتقاد بنده بر اساس استفاده از قرآن و عترت و سنت این است که آینده دنیا از آنِ اسلام است بدون تردید و شک. سنت خدا است.
بنده سال هفتاد چند سفر به کشورهای غربی داشتم از جمله آلمان و سوئیس و بلژیک؛ برای صحبت و سخنرانی رفته بودیم. مطالب زیادی را آنجا کشف و یادداشت کردم. اوضاع اقتصادی و فرهنگی و آموزشی غرب. همه را مکتوب کردیم و خدمت آقا دادیم. در دیدار حضوری  خدمت آقا عرض کردم که من در این سفر آینده غرب را از آنِ اسلام دیدم. افکار عمومی به خصوص نسل جوان آماده است برای آشنایی با اسلام و قرآن. به ایشان عرض کردم که منتهی ما در آنجا ضعیف هستیم. دانشمندان و علما و فقهایی که زبان بلد باشند نداریم. آن هایی هم که زبان دار هستند، عالم نیستند؛ در حد اینکه بتوانند جامعه را اشباع کنند نیستند. الان هم الحمدالله دفتر مقام معظم رهبری در بسیاری از کشورهای غربی شعبه دارند.
به هر حال؛ مبلغین ما باید حلقه وصل باشند بین جامعه به خصوص جوانان و خدا. همانطور که انبیاء واسطه فیض بودند بین خلق و خالق. ما هم باید واسطه فیض باشیم بین قرآن و جامعه به خصوص نسل جوان که امروز گرفتار این تهاجم فرهنگی نشوند. فضا برای جوانان خیلی سخت و مشکل شده است. حتی در خانواده های خودمان هم فرزندان از حیطه مدیریتمان خارج می شوند به دلیل فشاری که در جامعه وجود دارد. دانش آموزان وقتی در مدرسه می روند برای هم تعریف می کنند که چه دیدیم و چه کار کردیم. فضا، فضای بسیار سختی است و تنها جایی که می توان دفاع کرد مساجد است و بهترین سرمایه هم قرآن است. هم قطعی الصدور است و هم قطعی الدلالة. 
بعد از مسائل معرفت شناسی، مسائل حقوقی مطرح است. حق زوج بر زوجه، حق زوجه بر زوج، حق والدین بر اولاد. این ها مسائل مبتلابه است که در جامعه وجود دارد. همین امروز در اخبار بخش حوادث می دیدم که پدری به دست فرزندش به قتل رسیده است. ما به کجا رسیده ایم؟ شرایط فرهنگی و اخلاقی و اجتماعی به جایی رسیده است که فرزند هجده ساله پدرش را خفه می کند و بعد او را حلق آویز می کند برای گمراه کردن پلیس آگاهی که بگویند خودکشی کرده است. شرایط جامعه ما اینگونه شده است. فشار فکری و فرهنگی؛ و طبابت این به دست مبلغین است. این کار وعاظ و مبلغین است. خانواده ها اکثراً با هم مشکل دارند. شوهر نمی داند چگونه با همسرش رفتار کند؛ خانم نمی داند چگونه با شوهر صحبت کند. هر دو نمی دانند چگونه باید با جوانان رفتار کنند.
شرایط مسکن هم که در خطبه ها بیان کردم به چه صورت است. هفتاد درصد جمعیت ایران در آپارتمان زندگی می کنند. زندگی در آپارتمان ها نمی تواند زندگی ایده‌ال اسلام باشد. این ها روی تدین و ایمان و اخلاق جامعه تأثیر دارد و خانواده ها این ها را اطلاع ندارند. 
انشاءالله خداوند به همه ما توفیق دهد که بر صراط مستقیم، کتاب و قرآن و عترت هم انس داشته باشیم و هم آگاهی داشته باشیم و هم تحقیق داشته باشیم و هم به افکار عمومی و مردم انتقال دهیم.
والسلام عليکم و رحمه الله و برکاته 

برچسب ها
مطالب مرتبط
کاشان - خیابان شهید بهشتی - کوچه جمال آباد - دفتر نماینده مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان - کدپستی: ۸۷۱۴۶۷۸۳۸۹
تلفن: ۵۵۷۸۱۸۱ - ۵۵۷۸۸۸۸ - ۵۵۷۲۲۴۴ (۰۳۱)
نمابر: ۵۵۷۸۱۸۲ (۰۳۱)
© کلیه حقوق مادی و معنوی برای پایگاه اطلاع رسانی سفیر ولایت محفوظ است. استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.