/
صفحه اصلی
/
خبرخوان
/
ارتباط با ما
/
¤ ۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۸ تير
تاریخ ارسال:۱۳۹۵ يکشنبه ۲۴ بهمن
چاپ خبر
بیانات حضرت آیت الله نمازی در دیدار با فرمانده و پرنسل نیروی انتظامی شهرستان کاشان بیانات حضرت آیت الله نمازی در دیدار با فرمانده و پرنسل نیروی انتظامی شهرستان کاشان

بسم الله الرحمن الرحیم
خیلی خوش آمدید؛ خیر مقدم عرض می کنم به همه عزیزان و تشکر می کنم؛ ایام دهه فجر را هم خدمت همه عزیزان تبریک عرض می کنم. سالروز شهادت مظلومانه بانوی دو عالم صدیقه طاهره فاطمه زهرا سلام الله علیها را محضر شما سربازان ولایت تسلیت عرض می کنم.
معمولاً بولتن‌هایی برای ما از استان ارسال می شود و بعضی از مطالبی که برای ما اهمیت دارد از قبیل سرقت ها و اعمال منافی عفت عمومی حساسیت بیشتری داریم. جایگاه نیروی انتظامی در نظام اسلامی جایگاه ویژه ای است. نیروهای مسلح، سپاه و ارتش مسئولیت دفاع از میهن و مرزها و جلوگیری از هجوم دشمن است. پلیس و نیروی انتظامی مسئولیت حفظ امنیت شهرها و جاده ها و مرزها را بر عهده دارد که مطلب بسیار مهمی در امنیت اجتماعی است.
با توجه به آمار سرقت ها نیروی انتظامی باید به گونه ای برنامه ریزی و مدیریت کند مردم شب ها را با آرامش بخوابند و احساس نا امنی نکنند؛ با توجه به موقعیت شهر کاشان که یک موقعیت استراتژیک است و در کنار جاده ترانزیت واقع شده است. حلقه وصل بین شمال و جنوب است که برای امنیت تهدید است.
نیروی انتظامی یک مأموریت درون سازمانی و یک ماموریت برون سازمانی دارد. ماموریت درون سازمان، جذب و گزینش و آموزش و تربیت عناصر لازم برای انجام مأموریت ها است. به دلیل اینکه نیروی انتظامی با مردم تعامل دارد باید از نظر آگاهی و شیوه سیر و سلوک و ارتباط برقرار کردن با شهروندان کاملاً توجیه و آموزش دیده باشد. چون مردم صاحبان اصلی کشور و انقلاب هستند؛ مردم برای نظام اسلامی سرمایه گذاری کرده اند، جوانانشان را در این راه دادند؛ بیش از دویست هزار جوان ارزشمند در راه دفاع از کشور به شهادت رسیدند. جامعه ما هم یک جامعه توحیدی و اسلامی و اخلاقی است و پلیس باید مظهر ادب و اخلاق اسلامی باشد و در عین حال نسبت به انجام مأموریت خیلی قاطع باشد. این ها با هم تعارضی ندارند که کسی بگوید اگر پلیس خوش اخلاق باشد کسی به حرفش گوش نمی دهد؛ اینطور نیست. اتفاقاً اگر پلیس با اخلاق باشد مردم بیشتر به حرفش گوش می دهند. اگر خدای نکرده پلیس به کسی توهین کند باعث عصبانیت او می شود. مقابل پلیس مقاومت می کند و می ایستد؛ اما وقتی با ادب توجیه شود که چرا چراغ قرمز را عبور کردید با احترام قبول می کند. 
لذا تواضع و آداب اخلاق اسلامی پلیس با جسارت در انجام مأموریت منافاتی ندارد و این ها هم مسائلی است که نیاز به آموزش دارد. یعنی اینطور نیست که جوانی که بیرون از سازمان است این مطالب را آموزش دیده باشد؛ وقتی وارد می شود مواجه می شود. بر اساس مأموریت محوله ذاتی سازمان می طلبد که پلیس ابزار لازم را برای رویارویی تخلفات داشته باشد؛ ابزار معنوی و بعد هم ابزار تشکیلاتی و سازمانی.
لذا ما همیشه به دوستان ناجا توصیه کرده ایم که به آموزش اهمیت بدهید. هم اصل آموزش و هم تداوم آموزش؛ چون آموزش تنها به یک دوره سه ماه ختم نمی شود و باید دائماً در هر سازمانی آموزش ادامه پیدا کند؛ چه آموزش های اخلاقی و فکری و اعتقادی و چه آموزش های نظامی و انتظامی و مسلحانه.
مقام معظم رهبری می فرماید که پلیس مظهر اقتدار حاکمیت است. خیلی با شخصیت آن دیپلماسی نظامی را باید حفظ کند؛ نحوه لباس و آرایش ظاهری و زبان را باید حفظ کند و این ها مسائلی است که باعث تثبیت جایگاه پلیس در افکار عمومی می شود تا اینکه مثلاً سر چهار راه پلیسی را ببینیم که بی حال ایستاده است. این ها مسائلی است که میزان کارایی پلیس را افزایش می دهد. اقتداری که باید داشته باشد به واسطه آن مردم رویش حساب باز می کنند.
بنابراین مسئله پذیرش و جذب و آموزش باید در اولویت های اول قرار گیرد. با توجه به موقعیت جغرافیایی شهر کاشان که یک شهر گسترده ای است و بعد از اصفهان در استان بزرگترین شهرستان استان است. قبلاً هم دوستانی که تشریف داشتند یکی از مشکلاتشان کمبود پرسنل و کلانتری بود که پیگیری هایی شد و امکاناتی داده اشد اما هنوز نقصان به جای خودش هست.
همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند جایگاه نیروی انتظامی و دستگاه قضایی باید به گونه ای باشد که خودش عامل بازدارند باشد.
در آستانه عید نوروز و تعطیلات فروردین هم هستیم و عده زیادی به مسافرت می روند و در خانه ها کسی حضور ندارد لذا پلیس باید به گونه ای برنامه ریزی کند عوامل مخرب احساس نا امنی کنند.
انشاءالله که موفق باشید و سلام همه ما را هم به همه همکارانی که نتوانستند بیایند ابلاغ کنید.
والسلام عليکم و رحمه الله و برکاته 

برچسب ها
مطالب مرتبط
کاشان - خیابان شهید بهشتی - کوچه جمال آباد - دفتر نماینده مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان - کدپستی: ۸۷۱۴۶۷۸۳۸۹
تلفن: ۵۵۷۸۱۸۱ - ۵۵۷۸۸۸۸ - ۵۵۷۲۲۴۴ (۰۳۱)
نمابر: ۵۵۷۸۱۸۲ (۰۳۱)
© کلیه حقوق مادی و معنوی برای پایگاه اطلاع رسانی سفیر ولایت محفوظ است. استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.