/
صفحه اصلی
/
خبرخوان
/
ارتباط با ما
/
¤ ۱۳۹۷ سه شنبه ۳ مهر
تاریخ ارسال:۱۳۹۶ جمعه ۲۱ مهر
چاپ خبر
نماز عبادی سیاسی جمعه کاشان به امامت حضرت آیت‌الله نمازی نماینده محترم مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان به تاریخ 21/7/1396 نماز عبادی سیاسی جمعه کاشان به امامت حضرت آیت‌الله نمازی نماینده محترم مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان به تاریخ 21/7/1396
بسم الله الرحمن الرحیم
درود و رحمت و رضوان واسعه پروردگار بر شما مردان و زنان مؤمن و موحد
الحمدالله نحمده و نؤمن به و نستعينه و نستهديه و نستغفره و نتوکل عليه و نثني عليه أحسن الثناء و نشهد أن لا إله إلا الله وحده لا شريک له و نشهد أن محمداً عبده و رسوله، اللهم صل علي محمد و آل محمد صلوةً تامةً ناميةً زاکيةً ترفع بها درجتهم و تبين بها فضلهم.
اوصيکم و نفسي يا عبادالله بتقوي الله
برادران و خواهران مؤمن و موحد؛ خودم و شما را به تحصیل و توسعه و تقویت تقوای خدای سبحان سفارش می‌کنم.
یکی از آثار و برکات و دستاوردهای تقوا توجه به مسئله صله‌رحم است. یکی از نشانه‌های اهل تقوا این است که به ارحام احترام می‌کنند و با ارحام رفت‌وآمد دارند. خداوند سبحان در سوره مبارکه بقره،آیه 83 می‌فرماید: «وَ إِذْ أَخَذْنا ميثاقَ بَني‏ إِسْرائيلَ لا تَعْبُدُونَ إِلاَّ اللَّهَ وَ بِالْوالِدَيْنِ إِحْساناً وَ ذِي الْقُرْبي‏ وَ الْيَتامي‏ وَ الْمَساکينِ وَ قُولُوا لِلنَّاسِ حُسْناً» در این آیه شریفه خداوند پنج مطلب مهم را متذکر می‌شوند. مخاطب این آیه پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم است. پیامبر به یادآور که با بنی‌اسرائیل میثاق و تعهد و پیمان امضاء کردیم. میثاق یعنی عهد و پیمان و وعده و قرارداد. با بنی‌اسرائیل وعده کردیم که «لا تَعْبُدُونَ إِلاَّ اللَّهَ» غیر از خدا کس دیگری را عبادت نکنند. «وَ بِالْوالِدَيْنِ إِحْساناً» احسان و محبت و تبعیت از فرمان پدر و مادر. «وَ ذِي الْقُرْبي» یعنی نزدیکان؛ آن‌هایی که با هم ارتباط خانوادگی و پیوند دارید. «وَ الْيَتامي» هوای یتیم را در جامعه اسلامی داشته باشید. «وَ الْمَساکينِ وَ قُولُوا لِلنَّاسِ حُسْناً» به بنی‌اسرائیل گفتیم که با مردم خوش‌رفتار باشید. قول حسن داشته باشید.
در جامعه توحیدی، در جامعه ایمانی، در جامعه اسلامی انسان‌ها باید به یکدیگر احترام بگذارند. حرمت و شخصیت همدیگر را حفظ کنند. هنگام سخن گفتن با زبان خوش‌صحبت کنند. ادب کلام را رعایت کنند. احترام افراد را رعایت کنند. این حرمت در تکلم است.
همان‌طور که در خطبه‌های گذشته اشاره کردیم روایات زیادی راجع به مسئله صله‌رحم آمده و توصیه شده است. در روایتی که مرحوم علامه مجلسی رضوان الله تعالی علیه در جلد 71 بحارالانوار صفحه 89 و 90 ذکر کرده آمده است: «قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: إِنَّ فِي الْجَنَّةِ دَرَجَةً لا يَبْلُغُهَا إِلا إِمَامٌ عَادِلٌ، أَوْ ذُو رَحِمٍ وَصُولٌ، أَوْ ذُو عِيَالٍ صَبُورٌ» پیامبر اکرم فرموده‌اند در قیامت و در بهشت درجه‌ای وجود دارد، مقام وجود دارد که این مقام را به هر کسی نمی‌دهند. این مقام و درجه را به سه گروه می‌دهند:
1- کسی که در دنیا رهبر بوده است؛ رهبر عادل، امام عادل.
2- کسی که صله‌رحم کرده است؛ در دنیا هوای پدر و مادر و برادر و خواهر و عمو و عمه و خویشاوندان را داشته است.
3- کسی که عائله سنگین دارد اما سختی اداره زندگی و خانواده را تحمل می‌کند.
در روایت دیگری فرمودند: کسی که رعایت صله‌رحم را کند خداوند در قیامت یک میلیون درجه به او امتیاز می‌دهد که فاصله بین هر درجه با درجه دیگر صد سال مسافت است.
امام سجاد سلام‌الله‌علیه فرمودند: ما من خطوة احب الی الله من خطوتین:؛ دو گام و قدم در پیش خدا محبوب‌ترین است. 1- گامی که رزمندگان برای رفتن به‌سوی جبهه و پشتیبانی کردن از نیروهای مسلحی که در خط مقدم با دشمن در حال جنگ هستند. 2- کسی که از خانه حرکت می‌کند و برای دیدن پدر و مادر و برادر و خواهر و اقوام می‌رود. خداوند این دو گام برداشتن را دوست دارد.
در روایت دیگری پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند کسی که قطع ‌رحم کند وارد بهشت نمی‌شود. کارت سبز ورودی در بهشت بعد از شرایط ایمان و تقوا و طهارت و پاکی و نماز و روزه داشتن کارت سبز صله‌رحم است. کسی که در دنیا ترک رحم کند اجازه ورود به بهشت به او داده نمی‌شود.
ابوذر می‌گوید که پیامبر اکرم (ص) به من توصیه کرد که هوای ارحام را داشته باش. صله‌رحم را ترک نکن؛ حتی اگر آن شخص با شما قهر کرده باشد؛ از شما جدا شده باشد، با شما رابطه نداشته باشد.
بنابراین برادران و خواهران گرامی؛ صله‌رحم یکی از موضوعاتی است که خداوند خیلی دوست دارد و قطع رحم هم آثار بدی دارد. خداوند سبحان خلقت و عالم هستی و انسان را بر اساس محبت آفریده است. فلسفه هستی مهر و محبت و رحمانیت خداوند است. خداوند هستی و انسان و نیازهای انسان را بر اساس رحمت و مودت آفریده است. حیف است که در این دو سه روز دنیا که دنیا هم به هیچ کس وفا ندارد این‌گونه رفتار کنیم. در شناسنامه‌ها نگاه کنید همه تاریخ تولد و تاریخ فوت داریم. انسان می‌رود و معلوم نیست که سرنوشتش در عالم برزخ و قیامت چه خواهد شد. بنابراین ارزش دارد که انسان در دنیا با همه خوب و مهربان باشد به‌خصوص ارحام و بستگان.
الّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد
اللهم عجل لوليك الفرج والنصر و العافية
اللهُمَّ اغْفِر لِلْمُؤمِنینَ وَ الْمُؤمَناتِ وَ الْمُسلِمینَ وَ الْمُسْلِماتِ
استغفرالله ربي و اتوب اليه
پروردگارا؛ گناهان ما را بیامرز؛
بارالها؛ ما و فرزندان و جوانان و جامعه و مردان و زنان و مدیران و مسئولان و کارگزاران ما را از متقیان حقیقی قرار بده؛
أعوذ بالله من الشيطان الرجيم
بسم الله الرحمن الرحيم
قل هو الله أحد٭ الله الصمد٭ لم يلد و لم يولد٭ و لم يکن له کفواً أحد * صدق الله العلي العظيم


بسم الله الرحمن الرحيم
الحمدلله الذي يؤمن الخائفين و ينجي الصالحين و يرفع المستضعفين و يضع المستکبرين و يهلک ملوکاً و يستخلف آخرين و نشهد أن لا إله إلا الله وحده لا شريك له و نشهد أن محمداً عبده و رسوله اللهم صل علي محمد عبدک و رسولك و خيرتک من خلقک و حافظ سرّک و مبلغ رسالاتک و صل علي امیرالمؤمنین وصي رسول رب العالمين و صل علي فاطمه الزهرا سيده نساء العالمين و صل علي الحسن و الحسين سيدي شباب أهل الجنه و علي علي بن الحسين و محمد بن علي و جعفر بن محمد و موسي بن جعفر و علي بن موسي و محمد بن علي و علي بن محمد و الحسن بن علي و الخلف الصالح القائم المنتظر المهدي حججك علي عبادك و خلفائك 
في ارضك.
أعوذ بالله من شرور أنفسنا و من سيئات أعمالنا
عبادالله اوصيکم و نفسي بتقوي الله فانه امان من النار و مفتاح للجنة
و اما اهمّ مناسبت‌های ایام:
یکشنبه آینده، بیست و سوم مهر ماه سالروز شهادت شهید فقید مجاهد زاهد آیت الله اشرفی اصفهانی نماینده حضرت امام،  امام جمعه کرمانشاه است در سال 61 در سن هشتاد سالگی توسط یکی از عوامل منافقین به شدات رسید. آیت الله اشرفی در حال خواندن خطبه اول بود؛ هنگام خواندن خطبه اول منافقی درحالی‌که نارنجکی را به خود بسته بود آیت الله اشرفی را در بغل گرفت و لحظه‌ای بعد بر اثر انفجار نارنجک ایشان به شهادت رسید.
مرحوم آیت الله شهید اشرفی اصفهانی از بزرگان حوزه علمیه اصفهان و حوزه علمیه قم بود. از دوستان نزدیک و برجسته حضرت امام بود و از شاگردان مؤسس حوزه علمیه قم آیت الله حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی بودند. مجتهد مسلم بودند. عارف و زاهد و مجاهد بودند که در زمان آیت‌الله‌العظمی بروجردی از طرف ایشان نمایندگی در غرب کشور و در کرمانشاه داشتند.
حضرت امام (ره) در شهادت ایشان خیلی متأثر شدند. امام آیت الله اشرفی را خیلی قبول داشتند. حتی گاهی در مدرسه فیضیه در هفتاد سال قبل وقتی امام جماعت فیضیه آیت الله خوانساری نمی‌رسید علما آیت الله اشرفی را جلو می‌آوردند و امام که می‌رسید بدون تأمل به آیت الله شهید اشرفی اصفهانی اقتدا می‌کردند. در شهادت ایشان حضرت امام پیام مفصلی را صادر کردند که زمان خطبه‌ها اجازه نمی‌دهد بیان کنم لذا فراز کوتاهی از پیام امام را خدمت شما اشاره می‌کنم. در این پیام امام فرمودند: آنان که به ادعای واهی خود کوس طرفداری از خلق می‌زنند و با خلق خدا آن می‌کنند که همه می‌دانند در این جنایت عظیم چه توجیهی دارند. که یک پیرمرد هشتاد ساله‌ای که با کسی کاری ندارد، محبوب مردم است، خادم مردم است، راهنمای مردم است را به شهادت می‌رسانند. با به شهادت رساندن عالمی خدمتگزار و پیرمرد بزرگوار هشتاد ساله چه قدرتی کسب می‌کنند؟ این نشانه قدرت است؟ این نشانه عظمت است که یک پیرمرد را در حال خواندن خطبه‌های نماز جمعه با نارنجک به شهادت می‌رسانید؟ درود پروردگار به روان همه شهیدان به خصوص شهدای محراب، شهدای دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم.

مناسبت بعدی؛ بیست و چهارم مهر تا سی‌ام مهر ماه هفته پیوند اولیاء و مربیان است. ضمن تبریک این هفته یکی از کارهای بسیار مهم و ضروری هماهنگی و همکاری میان والدین و خانواده‌ها و اولیاء تربیتی و آموزگاران و دبیران و اساتید است. تعلیم و تربیت نوجوانان و جوانان دو کار و مسئولیت مهم آسمانی است. تعلیم و تربیت کاملاً دو کار تخصصی است که از عهده هر کسی برنمی‌آید. اولیاء و خانواده‌ها و پدران و مادران و مربیان ضروری است که با اصول و روش تعلیم و تربیت فرزندان آشنا باشند. گاهی در  جاهای مختلف گزارش می‌رسد که معلم یا دبیر به شاگرد بدزبانی می‌کند. گاهی دانش‌آموز را تنبیه می‌کند. در برابر دانش‌آموزان دیگر به او اهانت می‌کند. این روش‌ها روش درست تعلیم و تربیت نیست. رابطه بین دانش‌آموز و دانشجو و شاگرد با والدین و آموزگار باید بر اساس محبت و خوش‌رویی و زبان خوب و خوش باشد. در آیه قبل خواندیم قُولُوا لِلنَّاسِ حُسْناً با مردم خوب سخن بگویید، ادب داشته باشید. توهین کردن به دانش‌آموز نتیجه معکوس دارد. اگر در خانواده به دانش‌آموز توهین شود تحمل نمی‌کند و از خانه بیرون می‌زند. به قهوه‌خانه‌ها می‌رود، با رفیق ناباب دوست می‌شود و معلوم نیست که بعداً از کجا سردر بیاورد. سیگاری شود، معتاد شود، آلوده شود.
بنابراین وظیفه پدر و مادر و آموزگاران و دبیران این است که با دانش‌آموزان بر اساس مهر و محبت رفتار کنند. تعلیم و تربیت دو رسالت آسمانی است. معلم و مربی اصلی و اولی خدای سبحان است. عَلَّمَ الْإِنسَانَ مَا لَمْ یَعْلَمْ. معلم اول انسان خدا است. مربی اول انسان هم خدا است. «وَنَفْسٍ وَمَا سَوَّاهَا * فَأَلْهَمَهَا فُجُورَهَا وَتَقْوَاهَا * قَدْ أَفْلَحَ مَنْ زَكَّاها». ملاحظه می‌فرمایید این آیات دلالت و نشانه بر این است که معلم اول خدا است؛ مربی اول خدا است. پدر و مادر و آموزگار و دبیر از طرف خدا اینکار را انجام می‌دهند و خدا هم با بندگانش مهربان است. والدین و معلم و آموزگار باید با دانش‌آموز خودش بر اساس مهر و محبت برخورد کند.

مناسبت بعدی؛ دوشنبه آینده بیست و پنجم محرم‌الحرام سالروز شهادت امام مظلوم حضرت زین‌العابدین سجاد سلام‌الله‌علیه است. شهادت این امام مظلوم را به همه شما برادران و خواهران، پیروان مکتب اهل بیت (ع) تسلیت عرض می‌کنم. آقا امام سجاد علیه‌السلام نصیحت و موعظه‌ای به شیعیان کرده‌اند و فرموده‌اند سه چیز است که انسان مؤمن را نجات می‌دهد. ثَلاثٌ مُنْجِیاتٌ لِلْمُؤْمِن؛ سه چیز است که نجات‌دهنده انسان است:
1- كَفُّ لِسانِهِ عَنِ النّاسِ وَ اغْتِیابِهِمْ؛ زبانش را مهار کند. زبان را در دهان کنترل کند. چرا خداوند زبان را در دهان قرار داده است. دهان بازداشتگاه زبان است. برای هر سخنی نباید دهان را باز کرد و زبان را آزاد گذاشت. امام سجاد می‌فرماید یکی از چیزهایی که شما را نجات می‌دهد نگه‌داشتن زبان در دهان است. كَفُّ لِسانِهِ عَنِ النّاسِ وَ اغْتِیابِهِمْ. درباره انسان‌ها قضاوت و داوری نکنید و پشت سر آنان سخن نگویید؛ چون نمی‌دانید این چیزی که گفته شده است درست است یا نیست. حتی اگر درست هم باشد جایز نیست پشت سر مؤمن غیبت کنید.
2- وَ إشْغالُهُ نَفْسَهُ بِما یَنْفَعُهُ لاِخِرَتِهِ وَ دُنْیاهُ؛ مشغول خودش شود و ببیند چه چیزی برای دنیا و آخرتش مفید است و همان را انجام دهد. به دیگران کاری نداشته باشید. نه در دنیا و نه در آخرت درباره کسی از شما سؤال نمی‌کنند، اجازه نمی‌گیرند، گزارش نمی‌خواهند. شما باید گزارش عملکرد خودتان را بدهید.
3- وَ طُولُ الْبُكاءِ عَلى خَطیئَتِهِ. انسان دائماً باید هوای خودش را داشته باشد؛ پرونده اعمالش را ملاحظه کند. اگر خطایی کرده است، اشتباهی مرتکب شده است، گناهی انجام داده است استغفار کند، اشک بریزد.
آقا امیرالمؤمنین علیه‌السلام در مناجاتشان می‌فرمایند «اه من قلة الزاد وبعد السفر ووحشة الطريق» این امام ما است؛ در خلوتگاه خود به خداوند عرض می‌کند سرمایه من اندک است در آخرت دست خالی می روم.

چند موضوع هم در ارتباط با حوادث جهان:
اولین مشکل و مسئله تأثرآور آواره شدن بیش از پانصد هزار نفر از مسلمانان میانمار است. ارتش و دولت جنایتکار میانمار اعلام کرده است که مسلمانان تعلق به میانمار ندارند. اگر از میانمار خارج نشوند همه کشته خواهند شد. منازل آنان را تخریب کرده‌اند، در روستاها خانه‌های آنان را آتش زده‌اند، فرزندان آنان را در آتش سوزاندند و متأسفانه سازمان ملل هم خفه و ساکت شده است و گاهی اظهار تأسف می‌کنند؛ خیلی که هنر کنند می‌گویند متأسفیم.
موضوع بعدی؛ مردم یمن گرفتار بدترین نوع بیماری وبا شده‌اند. بر اساس گزارش سازمان ملل بیماری وبا شیوع پیدا کرده است و هزاران نفر را به کام مرگ کشانده است. هشتصد هزار نفر از مردم یمن فقیر شده‌اند و گرسنگی جان بیش از دو هزار نفر را گرفته است. از سوی دیگر توطئه جدید آمریکا، اسرائیل و عربستان علیه مقاومت در منطقه و حزب‌الله لبنان است؛ دولت آمریکا برای دستگیری فرماندهان حزب‌الله لبنان جایزه قرار داده است.
آقای نتانیاهو نخست‌وزیر جنایتکار اسرائیل اظهار نگرانی کرده است. اطلاعاتی را به دست آورده است که رژیم منحوس و جنایتکار صهیونیست تا سی سال دیگر پرونده‌اش مختومه خواهد شد. (تکبیر نمازگزاران)
اظهار نگرانی کرده است که ممکن است تا سی سال آینده اسرائیلی روی کره زمین وجود نداشته باشد. ان‌شاءالله.
موضوع دیگر جنگ و مشاجره لفظی بین رئیس‌جمهوری آمریکا آقای ترامپ و وزیر امور خارجه‌اش آقای تیلرسون است؛ آقای تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا است؛ در مورد مسائل جهان اسلام و موضوع برجام دیدگاه ترامپ را قبول ندارد. در یک مصاحبه گفته است که آقای ترامپ کودن و عقب افتاده است و مسائل را متوجه نمی‌شود. آقای ترامپ هم گفته است بعید می‌دانم تیلرسون چنین حرفی را زده باشد ولی اگر هم این حرف را زده است ما حاضریم تست هوش بدهیم؛ به پزشک مراجعه کنیم و ببینیم که کدام یک از ما کودن هستیم. این نشان می‌دهد وضع دیپلماتی در کاخ سیاه کجا است. فعلاً رسانه‌های آمریکا و اروپا به این مسئله مشاجره بین ترامپ و تیلرسون پرداخته‌اند.
موضوع دیگر؛ با شکست داعش در عراق و سوریه آمریکایی‌ها نگران شده‌اند، مضطرب شده‌اند که پیروزی در عرصه جنگ داعش با عراق و سوریه برگ برنده مال ایران است. به دلیل حضور کارشناسان و رزمندگان و مجاهدان ایرانی بحمدالله پرونده داعش در حال بسته شدن است و آمریکایی‌ها هم ناراحت هستند. تحلیل گران گفته‌اند پیروزی در عراق و سوریه مال ایران است و نشان می‌دهد که رهبری جمهوری اسلامی با اقتدار مسئله را هدایت می‌کند و آمریکا و اسرائیل و آل سعود شکست خورده‌اند. (تکبیر نمازگزاران)
آمریکایی‌ها برای جبران شکست خودشان حمزه پسر بن‌لادن را در منطقه سوریه آورده‌اند برای اینکه یک شاخه‌ای از گروه تروریستی القاعده را تشکیل دهند و در برابر ارتش عراق و سوریه مقابله‌به‌مثل کنند که ان‌شاءالله موفق نخواهند شد.
اللهم صلی علي محمد و آل محمد
اللَّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَيهِ و عَلي آبائِهِ فِي هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِي كُلِّ سَاعَةٍ وَلِيّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِيلاً وَ عَيْناً حَتَّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِيهَا طَوِيلاً
أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ الَّذِي لاَ إِلَهَ إِلاَّ هُوَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ الرَّحْمَنُ الرَّحِيمُ ذُو الْجَلاَلِ وَ الْإِكْرَامِ‏
وَ هُوَ الَّذي يُنَزِّلُ الْغَيْثَ مِنْ بَعْدِ ما قَنَطُوا وَ يَنْشُرُ رَحْمَتَهُ وَ هُوَ الْوَلِيُّ الْحَميدُ
پروردگارا؛ اسلام و مسلمین قوت و عزت و نصرت عطا بفرما؛
پروردگارا؛ دشمنان اسلام، استکبار جهانی، صهیونیست جهانی، آل سعود، آل نهیان و آل خلیفه را باقدرت قاهره خودت هر چه سریع‌تر نابود و متلاشی بفرما؛
پروردگارا؛ مقام معظم رهبري را محافظت بفرما؛
پروردگارا؛ نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران، ملت، ميهن، مرزها، مراجع بزرگوار تقليد، حوزه‌های علميه، دانشگاهيان، جوانان، نواميس و نیروهای مسلح مقتدر ما را از توطئه‌های دشمنان محافظت بفرما؛
إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ وَإِيتَاء ذِي الْقُرْبَى وَيَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاء وَالْمُنكَرِ وَالْبَغْيِ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ
أعوذ بالله من الشيطان الرجيم
بسم الله الرحمن الرحيم
إنا أعطيناك الكوثر٭ فصل لربك و انحر٭ إن شانئك هو الابتر
صدق الله العلي العظيم
والسلام علیکم و رحمة الله

برچسب ها
مطالب مرتبط
کاشان - خیابان شهید بهشتی - کوچه جمال آباد - دفتر نماینده مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان - کدپستی: ۸۷۱۴۶۷۸۳۸۹
تلفن: ۵۵۷۸۱۸۱ - ۵۵۷۸۸۸۸ - ۵۵۷۲۲۴۴ (۰۳۱)
نمابر: ۵۵۷۸۱۸۲ (۰۳۱)
© کلیه حقوق مادی و معنوی برای پایگاه اطلاع رسانی سفیر ولایت محفوظ است. استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.