/
صفحه اصلی
/
خبرخوان
/
ارتباط با ما
/
¤ ۱۳۹۹ جمعه ۱۷ مرداد
تاریخ ارسال:۱۳۹۵ جمعه ۲۴ ارديبهشت
چاپ خبر
خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه کاشان به امامت حضرت آیت الله نمازی نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان مورخ 24 اردیبهشت 1395 خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه کاشان به امامت حضرت آیت الله نمازی نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان مورخ 24 اردیبهشت 1395
بسم الله الرحمن الرحیم

درود و رحمت و رضوان واسعه پروردگار بر شما مردان و زنان مؤمن و موحد

الحمدلله نحمده و نؤمن به و نستعينه و نستهديه و نستغفره و نتوکل عليه و نثني عليه أحسن الثناء و نشهد أن لا إله إلا الله وحده لا شريک له و نشهد أن محمداً عبده و رسوله، اللهم صل علي محمد و آل محمد صلوةً تامةً ناميةً زاکيةً ترفع بها درجتهم و تبين بها فضلهم.

برادران و خواهران مؤمن و موحد؛ خودم و شما را به تحصیل، توسعه و تقویت تقوای خدای سبحان سفارش می کنم.

یکی از آثار تقوا و پارسایی، وفای به عهد است. در جامعه توحیدی انسان های مؤمن و موحد، باید به عهدها و پیمان هایی که با خدا بسته اند، وفادار باشند. نشانه ایمان و علامت تقوا این است که انسان به عهدهایی که با افراد، دوستان و آشنایان و خداوند متعال بسته است، ثابت قدم باشد. البته از سوی دیگر شیطان و هوای نفس انسان را در دست انداز می اندازد و در مسیر راه مشکل ایجاد می کند؛ انسان را وسوسه می کند؛ شیطان انسان را وسوسه می کند که اگر با فلانی وعده کردی؛ اگر انجام هم نشد، اشکالی ندارد. اگر قرض کردید که در فلان تاریخ قرض را پرداخت کنید، اگر نشد هم مهم نیست. اگر چکی دادید که در موعد تاریخ خودش پرداخت نشد، شیطان و نفس انسان را وسوسه می کند که اگر دیر هم شد اشکالی ندارد. البته زمانی هم هست که انسان عذر دارد، تنگدست است و مشکل دارد؛ آیه شریفه می فرماید: وَإِن كَانَ ذُو عُسْرَةٍ فَنَظِرَةٌ إِلَى مَيْسَرَةٍ وَأَن تَصَدَّقُواْ خَيْرٌ لَّكُمْ إِن كُنتُمْ تَعْلَمُونَ {و اگر بدهكارتان‏ تنگدست باشد، پس تا هنگام گشايش، مهلتى به او دهيد و اگر به راستى قدرت پرداخت ندارد، بخشيدن آن براى شما بهتر است؛ اگر بدانيد. بقره 280} اگر چنانچه شما به برادر ایمانی قرض دادید، اگر از پرداخت عاجز باشد، تکلیف اسلامی این است که به او مهلت بدهید؛ تا زمانی که توان پرداخت داشته باشد. اما این یک بحث دیگر است. ولی در شرایط معمولی که انسان توان وفای به عهد خود را دارد، اگر وفای به عهد نکند، خلاف تقوا و دین است و خداوند نمی پسندد. بنابراین باید مراقب باشیم. خداوند می فرمایند: ولاتتّبعوا خطوات الشّيطان {بقره 168} جا پای جای شیطان نگذارید، دنبال شیطان نروید، از وسوسه های شیطان تبعیت نکند، شیطان دشمن آشکار شماست. شما را وسوسه می کند که کار و وظیفه شرعی خودتان را در موعد مقرر انجام ندهید. بَلَى مَنْ أَوْفَى بِعَهْدِهِ وَاتَّقَى فَإِنَّ اللَّهَ یحِبُّ الْمُتَّقِینَ {آل عمران 76}خداوند می فرمایند: آری این چنین است؛ کسی که به عهدش وفا کند و پرهیزگار باشد، خداوند اهل تقوا را دوست دارد.
ایام به حضرت ابی عبدالله الحسین(ع) ، حضرت ابوالفضل العباس(ع) و حضرت امام سجاد(ع) تعلق دارد. این بزرگواران پیشوایان، معلم، هادی و رهبر ما هستند؛ آنان به وعده ای که با خدا بسته بودند، عمل کردند. در شب عاشورا امام حسین(ع) دستور داد اصحاب و یاران را جمع کنند؛ به آنان فرمود دشمن با من کار دارد، با شما کاری ندارد و فردا همگی در اینجا به شهادت خواهیم رسید. بنابراین از تاریکی شب استفاده کنید و منطقه را ترک کنید. آنقدر پیشنهاد امام حسین(ع) برای اصحاب سنگین بود که گفتند آقا جان کجا برویم؟ ما با خدای خودمان عهد بسته ایم؛ مگر می توانیم در این صحرایی که کفار شما را محاصره کرده¬اند، تنهایتان بگذاریم؛ ما شما را تنها نخواهیم گذاشت. حضرت ابوالفضل(ع) برخواست و سخنرانی کرد. فرمودند آقا ما شما را تنها نمی گذاریم؛ این عهد و پیمان ماست. یاران یکی پس از دیگری برخاستند و صحبت کردند. یکی از اصحاب به امام حسین(ع) عرض کرد: بخدا قسم اگر مرا هفتاد بار بکشند و جسدم را آتش بزنند و خاکسترم را پراکنده کنند؛ من دست از نصرت و یاری امام و ولیّ خودم و فرزند رسول خدا(ص) بر نخواهم داشت، جان و مال و فرزندان ما به فدایت یا اباعبدالله(ص)، ما هیچ گاه شما را تنها نخواهیم گذاشت. این حرکتی که یاران امام حسین(ع) در شب و روز عاشورا انجام دادند، یکی از مصادیق بارز و اعلای وفای به عهد است. بَلَى مَنْ أَوْفَى بِعَهْدِهِ وَاتَّقَى فَإِنَّ اللَّهَ یحِبُّ الْمُتَّقِینَ.

پروردگارا؛ همانگونه که یاران ابی عبدالله الحسین(ع) به عهدشان وفا کردند، ملت ایران نیز سی و هفت سال است که در میدان دفاع از دین، قرآن و ولایت ایستاده و هزاران شهید و جانباز و مجروح در راه تو برای وفای به عهد داده است.

ای خدای بزرگ؛ امروز ملت ایران در محاصره دشمنان تو قرار گرفته است؛ از هرسو بر ملت ایران فشار وارد می کنند، محاصره سیاسی، محاصره اقتصادی، تحریم سیاسی، تحریم اقتصادی؛ پروردگارا ملت ایران به جز تو کسی را ندارد.

اللَّهُمَّ إِنَّا نَشْکُو إِلَیْکَ فَقْدَ نَبِیِّنَا صَلَوَاتُکَ عَلَیْهِ وَ آلِهِ وَ غَیْبَةَ وَلِیِّنَا وَ کَثْرَةَ عَدُوِّنَا وَ قِلَّةَ عَدَدِنَا؛

پروردگارا ملت ایران را یاری بفرما؛
دشمنان اسلام را هر چه سریعتر نابود فرما؛ 

اَللّهُمَّ اغْفِرْ لِلْمُؤْمِنينَ وَالْمُؤْمِناتِ وَالْمُسْلِمينَ وَالْمُسْلِماتِ الْاَحْيآءِ مِنْهُمْ وَالْاَمْواتِ تابِعْ بَيْنَنا وَ بَيْنَهُمْ بِالْخَيْرات

پروردگارا ما را بیامرز؛
بارالها ما را اهل تقوا و وفای به عهد قرار بده؛

أعوذ بالله من الشيطان الرجيم
بسم الله الرحمن الرحيم
قل هو الله أحد٭ الله الصمد٭ لم يلد و لم يولد٭ و لم يکن له کفواً أحد
صدق الله العلي العظيم

بسم الله الرحمن الرحيم
الحمدلله الذي يؤمن الخائفين و ينجي الصالحين و يرفع المستضعفين و يضع المستکبرين و يهلک ملوکاً و يستخلف آخرين
و نشهد أن لا إله إلا الله وحده لا شريك له و نشهد أن محمداً عبده و رسوله اللهم صل علي محمد عبدک و رسولك و خيرتک من خلقک و حافظ سرّک و مبلغ رسالاتک و صل علي اميرالمؤمنين و وصي رسول رب العالمين و صل علي فاطمه الزهرا سيده نساء العالمين و صل علي الحسن و الحسين سيدي شباب أهل الجنه و علي علي بن الحسين و محمد بن علي و جعفر بن محمد و موسي بن جعفر و علي بن موسي و محمد بن علي و علي بن محمد و الحسن بن علي و الخلف الصالح القائم المنتظر المهدي حججك علي عبادك و خلفائك في ارضك.
أعوذ بالله من شرور أنفسنا و من سيئات أعمالنا

عبادالله اوصيکم و نفسي بتقوي الله فانه امان من النار و مفتاح للجنة

و اما مناسبت های ایام:

اولین مناسبت حلول ماه شریف شعبان، ماه نبوّت است؛ که پیامبر(ص) فرمودند ماه شعبان، ماه من است؛ و همچنین ماه امامت و ولایت است؛ ولایت والای کبرای الهیه، که در نیمه شعبان میلاد مبارک حضرت بقیة الله الاعظم(عج) است. 

میلاد حضرت ابی عبدالله الحسین(ع)، حضرت ابوالفضل العباس(ع)، حضرت امام سجاد(ع) و در نیمه شعبان میلاد امام عصر(عج) را به شما عزیزان تبریک عرض می کنم. ماه شعبان، ماه بزرگی است. اعمال فراوانی دارد. 

ماه شعبان، ماه روزه است. امیرالمومنین(ع) فرموده اند: از زمانی که پیامبر(ص) توصیه کردند که ماه شعبان را روزه بگیریم، من تا پایان عمر، این ماه شریف را روزه می گیرم و روزه شعبان را به روزه ماه مبارک رمضان متصل می کنم. البته این برای کسانی است که توانایی جسمی دارند. بعضی ها اگر بیماری دارند و پزشک سفارش کرده است که روزه نگیرند، تقوی و تقدّس به آنان فشار نیاورد؛ چون باید حکم خداوند متعال را رعایت کرد. اگر از نظر شرعی مجاز هستیم، می توانیم روزه بگیریم؛ اما اگر بیمار هستیم و توانایی روزه گرفتن نداریم، این کار گناه و نافرمانی است. 

یکی دیگر از اعمالی که در ماه شریف شعبان توصیه شده، استغفار است. برادران و خواهران، خداوند متعال استغفار بندگانش را خیلی دوست دارد. برای همین است که همیشه می فرماید: واستغفروا؛ خداوند متعال در سوره مبارک نصر می فرماید: إِذَا جَاءَ نَصْرُ اللَّهِ وَالْفَتْحُ ﴿١﴾ وَرَأَیْتَ النَّاسَ یَدْخُلُونَ فِی دِینِ اللَّهِ أَفْوَاجًا ﴿٢﴾ فَسَبِّحْ بِحَمْدِ رَبِّکَ وَاسْتَغْفِرْهُ إِنَّهُ کَانَ تَوَّابًا ﴿٣﴾ {چون يارى خدا و پيروزى فرا رسد * و ببينى كه مردم دسته دسته در دين خدا درآيند * پس به ستايش پروردگارت نيايشگر باش و از او آمرزش خواه كه وى همواره توبه پذير است}. مفسرین در تفسیر این سوره مبارک گفته اند که این سوره در پایان عمر مبارک پیامبر(ص) نازل شد. از زمانی که این سوره نازل گردید؛ پیامبر(ص) روز و شب استغفار می کردند. خداوند استغفار را خیلی دوست دارد. در روایات آمده است که استغفار در ماه شعبان، معادل است با هفتاد استغفار در ایام دیگر.
یکی دیگر از اعمالی در ماه شعبان، به صورت ویژه توصیه شده است، کمک به نیازمندان و صدقه دادن است. منظور از صدقه این نیست که مقدار کمی پول به کسی که سر راه نشسته بدهیم؛ البته این نفی نمی شود، اما منظور از صدقه، کمک به نیازمندان است؛ کسی که کارش گره خورده و در بن بست گرفتار شده است. از این فرصت استفاده کنید. 
مطلب دیگر این است که ماه شعبان، ماه مناجات و خلوت با خداست. اگر امکانش بود حتماً مناجات شعبانیه را بخوانید و آن را ترک نکنید. در روایات آمده است که پیامبر(ص) و ائمه معصومین(س) به خواندن مناجات شعبانیه مقید بودند. حضرت امام(ره) خیلی توصیه می کردند و این جمله را همیشه در مناسبت ها و جلسات اخلاقی برای دیگران می فرمودند:

إِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَ الانْقِطَاعِ إِلَيْكَ وَ أَنِرْ أَبْصَارَ قُلُوبِنَا بِضِيَاءِ نَظَرِهَا إِلَيْكَ حَتَّى تَخْرِقَ أَبْصَارُ الْقُلُوبِ حُجُبَ النُّورِ فَتَصِلَ إِلَى مَعْدِنِ الْعَظَمَةِ وَ تَصِيرَ أَرْوَاحُنَا مُعَلَّقَةً بِعِزِّ قُدْسِكَ

{ بارالها! كامل ترين انقطاعِ به خودت را نصيب من گردان؛ و چشمان قلب هاى ما را به روشنىِ نگاه به خودت روشن كن، تا بدانجا كه چشمان قلب ها حجاب هاى نور را پاره كند و به معدن عظمت واصل شود و جان هاى ما به عزت بارگاه قدسی خودت آويخته گردد. (مناجات شعبانيه)}.

روز سوم شعبان، میلاد حضرت ابی عبدالله الحسین(ع) است و این روز در جمهوری اسلامی ایران به نام روز پاسدار نامگذاری شده است. تشابه روز پاسدار با روز سوم شعبان این است که همانگونه که امام حسین(ع) خود را فدای اسلام و قرآن کرد؛ سپاه پاسداران نیز در انقلاب اسلامی خود را فدای انقلاب کرد. در جنگ ها، توطئه ها و در برابر استکبار جهانی با اقتدار ایستاد. امام(ره) فرمودند اگر سپاه نبود، کشور هم نبود. بنابراین این ایام را به همه نیروهای مسلح و پاسداران تبریک عرض می کنیم.

روز چهارم شعبان، میلاد حضرت ابوالفضل العباس(ع) و روز جانباز نامگذاری شده است که این روز را به جانبازان عزیز، همسران و فرزندان گرامیشان تبریک عرض می کنم.

مناسبت بعدی؛ دیدار فرماندهان و مسئولان نیروی انتظامی کشور با مقام معظم رهبری در هفته گذشته است. حضرت آقا در این دیدار مطالب بسیار مهمی را بیان کردند که همگان باید به این تدابیر استراتژیک و مهم توجه کنند:

1. دشمن تلاش می کند در کشور دو جریان را پشتیبانی و ایجاد اختلاف نماید. همه گروه ها، احزاب و تشکل های سیاسی به هر اسمی اعمّ از اصولگرا، اصلاح طلب، جبهه پایداری و... باید مواظب باشند. تشکل های سیاسی نباید وسیله ایجاد اختلاف در میان مسئولان و مردم و جوانان شود. دشمن به دنبال ایجاد تفرقه است؛ به همین خاطر است که حضرت آقا فرمودند: ایجاد دو جریانی، دو قطبی و دو فرقه ای از ضربه های مهلکی است که دشمن به دنبال آن است.

اختلافات برای کشور سم است. من همیشه به گروه ها و احزاب عرض کرده ام مواظب باشید که اختلاف برای کشور سم است. کشور ما تحمل اختلاف را ندارد. دشمنانمان برایمان کافی هستند؛ خودمان برای خودمان ایجاد مشکل و اختلاف نکنیم. 

2. امنیت موضوعی درجه یک است؛ بدون امنیت زندگی روزمره مردم و فعالیت های علمی، دانشگاهی، اقتصادی و اداری کشور امکان پذیر نیست. اگر در جامعه امنیت نباشد هیچ کاری انجام نخواهد شد. 

3. اعتیاد، شرارت ها و هنجارشکنی ها موجب تهدیدات جسمی، جانی و اخلاقی جامعه می شود.

4. لازمه سلامت نیروی انتظامی، وجود نظارت دقیق، همه جانبه و دائمی است.

5. تلاش دشمنان بر ایجاد اختلاف، ناامیدی و بدبینی در کشور است اما نظام اسلامی به پشتوانه ملت ایران، بینی دشمنان را به خاک مالیده است. (تکبیر نمازگزاران)

از مباحثی که در خطبه های گذشته بحث شد؛ مسئله اقتصاد مقاومتی بود. این میدان، میدان گسترده ای است. در خطبه های پیشین بخشی از مسائل و اجزای تأثیرگذار در اقتصاد مقاومتی را به عرض برادران و خواهران رسانیدم. امّا در ادامه بحث اقتصاد مقاومتی عرض می کنم که یکی از اجزای اقتصاد مقاومتی، جدّیت و تلاش دولت و وزارت جهاد کشاورزی در حمایت از کشاورزان برای رسیدن به خودکفایی در تولید مایحتاج و مواد غذایی است. زمانی که حضرت امام(ره) در نجف اشرف بحث حکومت اسلامی را مطرح کردند، دوستان و پیروان امام(ره) می گفتند اگر حکومت اسلامی تشکیل شد باید آنقدر از نظر تولید مواد غذایی پیشتاز باشیم که نیاز همه کشورهای اسلامی را تأمین کنیم. نه تنها ایران احتیاج به واردات گندم و جو و سویا و برنج نداشته باشد؛ بلکه تولیدات و محصولات غذایی ما به کشور های اسلامی دیگر نیز صادر شود. اما این هدف حاصل نشده است. هر ملتی که در تأمین نان شب خود نیازمند بیگانگان باشد، ذلیل و تسلیم خواهد شد.

کشورهای صنعتی در عرصه تولیدات کشاورزی، صادرکننده هستند. کشورهایی مثل روسیه، آمریکا و آلمان. این کشورها تنها تولیدکننده جنگ افزار و ماشین آلات نیستند؛ بلکه در عرصه تولیدات کشاورزی نیز صادرکننده هستند. به عنوان مثال کشور روسیه سالانه بیست و سه میلیون و پانصد هزار تن گندم به کشورهای دیگر صادر می کند؛ و یا کشور آمریکای ملعون سالانه بیست و یک میلیون هشتصد هزار تن گندم صادر می کند. ایران از کشورهای سوئیس، امارات، آلمان، ترکیه، هلند و استرالیا گندم وارد می کند. ایده ما این بود که به کشورهای اسلامی گندم صادر کنیم؛ اما امروز واردکننده گندم شده ایم. میزان واردات گندم ایران سالانه حدود هفت میلیون تن به ارزش دو میلیارد و دویست و هشتاد و نه میلیون دلار است. ایران باید در این طرحی که مقام معظم رهبری فرمودند؛ که طرحی کاملاً علمی و کارشناسی است و آیات و روایات بر آن دلالت دارد؛ از نظر تولید مایحتاج به مواد غذایی خودکفا شود و از ورود کالاهای غیرضروری جلوگیری شود. در برخی از رسانه ها آمده است که ایران وارد کننده اول لوازم آرایشی در دنیاست. چقدر این واردات ضرورت دارد؟ و مرزهای ما هم به روی قاچاق باز است که همه این موارد را باید حل کرد. اقتصاد مقاومتی بدون انجام این اجزاء امکان پذیر نیست.

چند نکته هم از حوادث کشورهای اسلامی بیان می کنم:

بر اساس اسناد منتشر شده، پادشاه عربستان، سلمان بن عبدالعزیز، در انتخابات سال گذشته اسرائیل (2015) هشتاد میلیون دلار به ستاد انتخاباتی نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل کمک کرده است. ببینید سرمایه های کشورهای اسلامی به کجا می رود. بجای اینکه صرف مسلمانان و ضعفای عقب مانده از نظر اقتصادی شود، صرف هزینه تبلیغات نخست وزیر اسرائیل می شود. پادشاه آل سعود در دستیابی به اهداف خود مأیوس شده است. اهدافی که به دنبال آن بودند را از طریق آمریکا به دست نیاوردند، لذا به این نتیجه رسیدند که باید صهیونیست ها و کابینه اسرائیل را واسطه کنند تا توصیه آل سعود را به آمریکا بکنند. یک کارشناس غربی پیش بینی کرده است که آل سعود طی مدت دو تا سه سال آینده به طور کامل ورشکست خواهد شد. (تکبیر نمازگزاران)

یک ژنرال بازنشسته آمریکا در مصاحبه خود اظهار کرد که ایالات متحده، داعش را برای مبارزه با حزب الله لبنان به وجود آوردیم. ارتش مقاوم سوریه بحمدالله در چند روز گذشته در پاسخ به جنایاتی که داعشی ها و تکفیری ها در شهر خان طومان سوریه انجام دادند؛ پانصد تروریست تکفیری و داعشی را بمباران و نابود کرده و به هلاکت رساندند. هواپیماهای ارتش سوریه نیز ظرف 24 ساعت، نود بار مواضع داعش را بمباران کردند.

اللهم صل علي محمد و آل محمد
اللَّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَيهِ و عَلي آبائِهِ فِي هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِي كُلِّ سَاعَةٍ وَلِيّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِيلاً وَ عَيْناً حَتَّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِيهَا طَوِيلاً

پروردگارا؛ اسلام و مسلمين را قوت، عزت و نصرت عطا بفرما؛
پروردگارا؛ دشمنان اسلام را با قدرت قاهره خودت هر چه سریعتر نابود و متلاشی بفرما؛
پروردگارا؛ مقام معظم رهبري را محافظت بفرم؛
پروردگارا؛ نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران، ملت، ميهن، مرزها، مراجع بزرگوار تقليد، حوزه هاي علميه، دانشگاهيان، جوانان، نواميس و نیروهای مسلح مقتدر ما را از توطئه هاي دشمنان محافظت بفرما؛
إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ وَإِيتَاء ذِي الْقُرْبَى وَيَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاء وَالْمُنكَرِ وَالْبَغْيِ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ

أعوذ بالله من الشيطان الرجيم
بسم الله الرحمن الرحيم
إنا أعطيناك الكوثر٭ فصل لربك و انحر٭ إن شانئك هو الابتر
صدق الله العلي العظيم

مطالب مرتبط
کاشان - خیابان شهید بهشتی - کوچه جمال آباد - دفتر نماینده مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان - کدپستی: ۸۷۱۴۶۷۸۳۸۹
تلفن: ۵۵۷۸۱۸۱ - ۵۵۷۸۸۸۸ - ۵۵۷۲۲۴۴ (۰۳۱)
نمابر: ۵۵۷۸۱۸۲ (۰۳۱)
© کلیه حقوق مادی و معنوی برای پایگاه اطلاع رسانی سفیر ولایت محفوظ است. استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.