/
صفحه اصلی
/
خبرخوان
/
ارتباط با ما
/
¤ ۱۳۹۸ جمعه ۱ آذر
تاریخ ارسال:۱۳۹۵ جمعه ۲ مهر
چاپ خبر
نماز عبادی سیاسی جمعه کاشان به امامت حضرت آیت الله نمازی نماینده محترم مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان مورخ دوم مهر ماه 1395 نماز عبادی سیاسی جمعه کاشان به امامت حضرت آیت الله نمازی نماینده محترم مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان مورخ دوم مهر ماه 1395
بسم الله الرحمن الرحیم
درود و رحمت و رضوان واسعه پروردگار بر شما مردان و زنان مؤمن و موحد
الحمدلله نحمده و نؤمن به و نستعينه و نستهديه و نستغفره و نتوکل عليه و نثني عليه أحسن الثناء و نشهد أن لا إله إلا الله وحده لا شريک له و نشهد أن محمداً عبده و رسوله، اللهم صل علي محمد و آل محمد صلوةً تامةً ناميةً زاکيةً ترفع بها درجتهم و تبين بها فضلهم.
اوصيکم و نفسي يا عبادالله بتقوي الله
برادران و خواهران مؤمن و موحد؛ خودم و شما را به تحصیل و توسعه و تقویت تقوای خدای سبحان سفارش می کنم.
یکی از عوامل تولید و تداوم تقوا در روح و جان انسان ها، داشتنِ هم نشین خوب است. هم نشینی با انسان های آگاه، عالم، حکیم، عارف، متدین و متقی که باعث می شود انسان در صراط مستقیم حرکت کند و از اعوجاج و انصراف از حق به باطل محفوظ بماند. برادران و خواهران، نوجوانان و جوانان عزیز به انتخاب هم نشین خوب توجه داشته باشید. در سلامت معنوی و مادی انسان، در آینده و سعادت و شقاوت انسان بسیار اهمیت دارد؛ اگر هم نشین خوب باشد انسان عاقبت به خیر می شود و اگر بد باشد عاقبت انسان هم بد خواهد شد. در آیات و روایات در مورد توجه به انتخاب هم نشین بسیار توجه شده است.
امام صادق علیه السلام از وجود مبارک پدر بزرگوارشان امام باقر علیه السلام نقل می کنند که پدر بزرگوارم به من توصیه کرد که با پنج گروه هم نشین نشوم. عرض کردم پدر جان این پنج گروه چه کسانی هستند و نشانه آنان چیست؟ فرمودند:
1. إِيَّاكَ وَ مُصَاحَبَةَ اَلْكَذَّابِ؛ از هم نشینی با انسان های دروغگو پرهیز کن؛ این افراد غیر واقع را واقع نشان می دهند. فَإِنَّهُ‏ بِمَنْزِلَةِ اَلسَّرَابِ؛ در صحرا و بیانان که حرکت می کنیم از دور آب و دریاچه ای را می بینیم و فکر می کنیم آب است، آرام آرام که کنار آن می رویم می بینیم بیابان است؛ این همان سراب است. حضرت علیه السلام می فرماید انسان دروغگو همانند سراب است که دورنمای خوبی دارد ولی وقتی با او می نشینید متوجه می شوید که آدم درستی نیست. يُقَرِّبُ لَكَ اَلْبَعِيدَ وَ يُبَاعِدُ لَكَ اَلْقَرِيبَ؛ چیزهای دور را برای شما نزدیک نمایش می دهد. در مورد کارهایی که دیر جواب می دهد آنچنان برای شما سخن می گوید که انگار همین الآن دستاوردش به دست شما می رسد. چه در کارهای اقتصادی و چه در کارهای دیگر؛ می گوید بیا با هم شریک شویم و ظرف مدت یک سال سود زیادی نصیب ما می شود. در نهایت هم متضرر می شود و همه چیزش را می بازد. این به دلیل همان دروغ هایی است که هم نشین کذاب برای ما تصویر کرده است.
2. إِيَّاكَ وَ مُصَاحَبَةَ اَلْفَاسِقِ؛ از هم نشینی با انسان های فاسق و کسانی که مرتکب گناهان کبیره می شوند پرهیز کن. فَإِنَّهُ بَائِعُكَ بِأُكْلَةٍ؛ انسان های فاسق دوستشان را خیلی راحت به دیگران می فروشند. در معاملات سیاسی واقتصادی خیلی راحت دوستشان را از دست می دهند. گاهی برای یک غذا روی شما معامله می کند.
3. إِيَّاكَ وَ مُصَاحَبَةَ اَلْبَخِيلِ؛ از هم نشینی با انسان های بخیل بترس و از آنان دوری و پرهیز کن. این افراد مال دیگران را مال خودش می داند و مال خودش را هم به کسی نمی دهد. فَإِنَّهُ يَخْذُلُكَ فِي مَالِهِ؛ در جایی که باید به شما کمک کند و گره از کارتان باز کند، شما را تنها می گذارد و رها می کند.
4. إِيَّاكَ وَ مُصَاحَبَةَ اَلْأَحْمَقِ؛ از هم نشینی با انسان های نادان و سفیه پرهیز کن. فَإِنَّهُ يُرِيدُ أَنْ يَنْفَعَكَ فَيَضُرُّكَ؛ انسان نادان به تصور خودش می خواهد به شما سود برساند اما به خاطر نادانیش به شما ضرر می رساند  چون عقلش کار نمی کند. خداوند متعال در آیه شریفه می فرماید: وَلا تُؤْتُوا السُّفَهَاءَ أَمْوَالَكُمُ؛ ثروت ها و سرمایه های اجتماعی خود را به دست کسانی که سفیه اقتصادی هستند واگذار نکنید. 
5. إِيَّاكَ وَ مُصَاحَبَةَ اَلْقَاطِعِ لِرَحِمِهِ؛ از انسان هایی که قطع صله رحم می کنند پرهیز کن؛ کسانی که به پدر و مادر، برادران و خواهران و ارحام خود رحم نمی کنند به شما هم رحم نخواهند کرد. کسی که قاطع رحم است به شما که دوستش هستید رحم نمی کند. فَإِنِّي وَجَدْتُهُ مَلْعُوناً فِي‏ كِتَابِ اَللَّهِ‏ عَزَّ وَ جَلَّ حضرت علیه السلام می فرماید چون من در کتاب الهی خوانده ام قاطع صله رحم در قرآن مورد نفرین و لعن قرار گرفته است. سپس حضرت علیه السلام آیه شریفه را خواندند ذِينَ يَنْقُضُونَ‏ عَهْدَ اَللَّهِ‏ مِنْ بَعْدِ مِيثَاقِهِ‏ وَ يَقْطَعُونَ مَا أَمَرَ اَللَّهُ بِهِ أَنْ يُوصَلَ وَ يُفْسِدُونَ فِي اَلْأَرْضِ أُولَئِكَ لَهُمُ اَللَّعْنَةُ وَ لَهُمْ سُوءُ اَلدَّارِ؛ خداوند در این آیه می فرماید کسانی که نقض عهد می کنند؛ یعنی پیمان شکنی می کنند، با شما قرار می گذارند اما به قرارشان عمل نمی کنند؛ وَ يَقْطَعُونَ مَا أَمَرَ اَللَّهُ بِهِ و با کسانی که به آن ها امر شده با آنان ارتباط داشته باشند؛ یعنی ارحام؛ رابطه خود را قطع می کنند؛ از رحمت خداوند دور خواهند بود.
اللهم صل علي محمد و آل محمد
اللهم عجل لولیک فرج و النصر و العافیه
اَللّهُمَّ اغْفِرْ لِلْمُؤْمِنينَ وَالْمُؤْمِناتِ وَالْمُسْلِمينَ وَالْمُسْلِماتِ الْاَحْيآءِ مِنْهُمْ وَالْاَمْواتِ تابِعْ بَيْنَنا وَ بَيْنَهُمْ بِالْخَيْرات
استغفرالله ربی و اتوب الیه
پروردگارا؛ گناهان کبیره و صغیره ما را با رحمت و مغفرت واسعه خودت ببخش و بیامرز؛
بارالها؛ ما و فرزندان و همسران و ذریه و جامعه و جوانان و مدیران و مسئولان و کارگزاران ما را از متقیان حقیقی قرار بده؛
أعوذ بالله من الشيطان الرجيم
بسم الله الرحمن الرحيم
قل هو الله أحد٭ الله الصمد٭ لم يلد و لم يولد٭ و لم يکن له کفواً أحد
صدق الله العلي العظيم


بسم الله الرحمن الرحيم
الحمدلله الذي يؤمن الخائفين و ينجي الصالحين و يرفع المستضعفين و يضع المستکبرين و يهلک ملوکاً و يستخلف آخرين و نشهد أن لا إله إلا الله وحده لا شريك له و نشهد أن محمداً عبده و رسوله اللهم صل علي محمد عبدک و رسولك و خيرتک من خلقک و حافظ سرّک و مبلغ رسالاتک و صل علي اميرالمؤمنين و وصي رسول رب العالمين و صل علي فاطمه الزهرا سيده نساء العالمين و صل علي الحسن و الحسين سيدي شباب أهل الجنه و علي علي بن الحسين و محمد بن علي و جعفر بن محمد و موسي بن جعفر و علي بن موسي و محمد بن علي و علي بن محمد و الحسن بن علي و الخلف الصالح القائم المنتظر المهدي حججك علي عبادك و خلفائك في ارضك.
أعوذ بالله من شرور أنفسنا و من سيئات أعمالنا
عبادالله اوصيکم و نفسي بتقوي الله فانه امان من النار و مفتاح للجنة

و اما مناسبت های ایام:
اولین مناسبت؛ فردا شنبه بیست و دوم ذی الحجة الحرام، سالروز شهادت صحابه بزرگوار و انقلابی و مرید تمام عیار مولی الوحّدین امام امیر المؤمنین علیه السلام، جناب میثم تمار است که همه شما با نام ایشان آشنا هستید که در سال شصت، ده روز قبل از آن که آقا امام حسین علیه السلام وارد عراق شوند عبیدالله بن زیاد لعنت الله علیه این صحابه بزرگوار را به شهادت رساند.
آقا امیرالمومنین علیه السلام پیشاپیش، ماجرای به دار کشیدن میثم را به او خبر داده بود. آقا امیرالمومنین علیه السلام از او سوال کرد میثم جان چه حالی خواهی داشت زمانی که عبیدالله بن زیاد تو را احضار و تهدید کند تا از امامت برائت جویی؟ میثم پاسخ داد: انا والله لا ابرأ منک؛ به خدا سوگند به هیچ قیمتی حاضر نیستم که زبان به برائت و دوری جستن از امامم را بر زبان بیاورم. سپس امیرالمومنین علیه السلام فرمودند: یا میتم اذا تکون معی فی درجتی؛ با چنین مقاومتی که تو داری جایگاهت در بهشت همان جایگاهی است که من در آن قرار دارم. رضوان خدا به روح مطهر این صحابه بزرگ؛ ماجرا مفصل است اما مجالی نیست.
مناسبت بعدی؛ آغاز مهر ماه و روز بازگشایی مدارس است. با شروع سال تحصیلی، برای دانش آموزان، دانشجویان، آموزگاران، دبیران، اساتید و برای اولیا و خانواده ها فصل جدیدی در زندگی آغاز می شود. یک گام به سمت و سوی تقویت و توسعه بنیه های علمی فرزندان کشور و فرزندان جامعه است. این روز را به همه دانش آموزان و دانشجویان و معلمان و اساتید و اولیا و خانواده ها تبریک عرض می کنم.
موضوعی که جای بحث دارد این است که سال گذشته که خیرین مدرسه ساز با بنده دیداری داشتند، به آقایان عرض کردم که ساختن ساختمان مدارس کار بسیار مهم و ضروری است؛ اما مهم تر و ضروری تر از آن، تأسیس یک صندوق کمک رسانی و پشتیبانی از دانش آموزان و دانشجویانی است که وضعیت مالی خوبی ندارند؛ گاهی با وجود استعداد های بالایی که دارند به دلیل فقر ترک تحصیل می کنند. بنابراین پیشنهاد دارم که خیرین مدرسه ساز صندوقی را تأسیس کنند که الحمدالله هفته گذشته دوستان آموزش و پرورش گزارش دادند که این صندوق تشکیل شد و همه شما عزیزانی که امکانات دارید به این صندوق کمک کنید. خانواده هایی هستند که گاهی نان شب ندارند. الآن سال تحصیلی شروع می شود، کسانی که وضع مالیشان خوب است کیف و کفش و لباس نو برای فرزندانشان تهیه می کنند. فرزندان خانواده های ضعیف که وارد مدرسه می شوند خودشان را با دیگران مقایسه می کنند و اثر سخت و سنگینی در روحیه و روان آن ها به جا می گذراد. در جامعه اسلامی نباید این چنین باشد.
چند توصیه هم خدمت شما عزیزان در همین زمینه عرض می کنم:
اولین توصیه بنده به دانش آموزان و دانشجویان کشور است؛ تمام تلاش و سعی خودتان را برای فراگیری علم و پیشرفت و توسعه علمی به کار گیرید. چون سعادت و شقاوت هر ملت در سایه علم به دست می آید؛ اگر جامعه ای دارای عالمان متعهد و انقلابی و تلاشگر باشد، آن جامعه رشد و توسعه پیدا خواهد کرد. به همین دلیل است که مقام معظم رهبری حفظه الله دائماً خطاب به اساتید دانشگاه ها، هیئت های علمی، دانشجویان و دانش آموزان به توسعه عملی تأکید می کنند.
توصیه دوم بنده به پدران و مادران است. پدران و مادران محیط و فضای خانه و خانواده را امن و آرام نگه دارید که فرزندان بتوانند در محیط خانواده مطالعه کنند و درس بخوانند. اگر محیط خانواده نا امن باشد، بین پدر و مادر دعوا و اختلاف باشد، مسلماً برای یک نوجوان قابل تحمل نخواهد بود و از خانه بیرون خواهد رفت و عواقب بد آن هم به دنبالش خواهد آمد.
توصیه سوم بنده به آموزگاران و دبیران مدارس و اساتید دانشگاه ها است. در مقام تدریس و تعلیم، ساده از کنار مسائل علمی عبور نکنند. باید حساسیت داشته باشند که آیا دانش آموز یا دانشجو مطلب را فرا گرفته است یا خیر؛ سوال کنند، پیگیری کنند، این نوجوانان و جوانان امانت های خدا نزد شما هستند، امانت های ملی در دستان شما هستند، باید این امانت ها را به خوبی پرورش بدهید، برای بالابردن سطح علمی آنان  تلاش کنید.
مناسبت بعدی؛ دوشنبه آینده پنجم مهر ماه سالروز شکست حصر آبادان در سال شصت است. بعد از آن که صدامیان آبادان را محاصره کرده بودند و می خواستند آن را به خرمشهر ملحق کنند در چهارده آبان سال پنجاه و نه حضرت امام رضوان الله تعالی علیه فرمانی را صادر کردند. فرمودند حصر آبادان باید شکسته شود. فرماندهان غیور ما در ارتش و سپاه برنامه ریزی کردند و طرح عملیات آزاد سازی آبادان را مطالعه کردند و در پنجم مهر ماه سال شصت حصر آبادان به دست رزمندگان اسلام شکسته شد که با رمز نَصرُ مِن اللهِ و فَتحٌ قریب این عملیات به پیروزی رسید. البته این عملیات آزادسازی مناطقی از کشور، به اسارت گرفتن تعداد زیادی از دشمنان و به هلاکت رسیدن جمعی از صدامیان را هم در پی داشت که به دلیل طولانی شدن بحث از آن می گذریم.
مناسبت بعدی؛ هفته گذشته مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای حفظه الله دیدار های مهمی را داشتند؛ یک دیدار با فرماندهان سپاه و دیداری هم با اقشار مختلف مردم. در این دو دیدار حضرت آقا رهنمودها و مطالب مهمی را بیان کردند.
در دیدار با فرماندهان سپاه فرمودند:
1. یکی از اجزای مهم قدرت نرم جمهوری اسلامی، بی اعتمادی مطلق به قدرت های سلطه گر و در رأس آنها آمریکا است و این بی اعتمادی باید روز به روز گسترش یابد. بعد از سال ها آمریکایی ها و انگلیسی ها و غربی ها را در شرایط مختلفی آزمایش کردیم و در همه آزمایشات مردود شدند. بعد از سی و هفت سال از انقلاب ما نباید فریب حرف ها و لبخند های آن ها را بخوریم. متأسفانه هنوز هم برخی از افراد هستند که می گویند اگر چنانچه با آمریکایی ها رفیق شویم مشکلاتمان حل می شود. صدام نه تنها رفیق آمریکا بود بلکه مرید و غلام حلقه به گوش آمریکا بود؛ قذافی هم همینطور. بنابراین چنین تفکری اشتباه است.
2. مذاکره با آمریکا نه تنها بی فایده است، بلکه ضرر هم دارد. (تکبیر نمازگزاران) و این موضوع یعنی بی اعتمادی به آمریکا، با استدلال به مسئولان سطوح بالای کشور گفته شده و آنان نیز پاسخی در رد آن نداشتند.
3. برخی گفته اند که ما تشکیلات و سازمان های نظامی خودمان را جمع کنیم؛ به دشمن بگوییم با کسی جنگ نداریم؛ مشخص است که با کسی جنگ نداریم اما دفاع هم حق ما است. دفاع یک امر عقلی و طبیعی و تکوینی است. حیوانات هم اگر مورد هجوم قرار بگیرند از خودشان دفاع می کنند. دفاع در فرهنگ حیوانات هم هست. این چه حرفی است که زده اند که ما نباید نیروهای مسلح داشته باشیم. الآن که نیروهای مسلح هم داریم به ما طمع دارند، اگر نداشته باشیم که ما را قورت می دهند. تدبیر قرآن این است که وَأَعِدُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّةٍ وَمِنْ رِبَاطِ الْخَيْلِ تُرْهِبُونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَعَدُوَّكُمْ ﴿ سوره مبارکه الأنفال آیه ۶۰﴾ تا جایی که توان و استطاعت دارید از بُرد علمی و تجربیتان برای تولید جنگ افزارها در جهت دفاع از خودتان کوتاه نیایید. برای دفاع از خودتان و مقابله با دشمنان آماده سازی کنید؛ آن وقت شما می گویید اگر ما سازمان های نظامی را منحل کنیم مشکل کشور حل می شود؛ در این صورت شما اسیر خواهید شد. باور این سخنان از کسانی که به آنها نسبت داده شده، بسیار سخت است، اما اگر چنین سخنانی واقعاً بیان شده باشد، حرف غلطی است.
4. آرمان گرایی عین عقلانیت است. بعضی هم گفته اند که نباید آرمانی فکر کنیم. ایده های بلند و ملکوتی و آسمانی داشته باشیم. آقا می فرماید آرمان گرایی عین عقلانیت است؛ زیرا اگر ملتی بدون آرمان شود، همانند وضعیت امروز جوامع غربی از درون تهی و پوچ خواهد شد.
5. تنها عامل رفع تهدید نظامی، «اقتدار دفاعی و نظامی» و «ایجاد ترس و رعب در دشمن» بوده و خواهد بود. اگر دشمن از شما بترسد عقب نشینی خواهد کرد اما اگر واهمه ای نداشته باشد جلو خواهد آمد. حضرت آقا فرمودند نسبت به آینده هیچ نگرانی ندارم و معتقدم به توفیق الهی، فردای کشور از امروزِ آن، بسیار بهتر خواهد بود.

همچنین حضرت آقا در روز عید غدیر در دیدار با اقشار مختلف مردم مطالبی را فرمودند.
1. ناسزاگویی به بزرگان اهل سنّت خلاف سیره معصومین است. اطلاع دارید عده ای هستند در کشور که اسم خودشان را ولایتی گذاشته اند و تحت این نام شروع به اهانت کردن به اهل سنت می کنند. این به ضرر کشور است. باعث اختلاف می شود؛ در بسیاری از استان های مرزی کشور شیعیان با اهل سنت در کنار هم زندگی می کنند. در کردستان، سیستان و بلوچستان، خوزستان، بوشهر و حتی عده ای از اهل سنت در مشهد زندگی می کنند.
2. جوانان ما به فضل الهی، هر دشمنی از جمله آمریکا و رژیم صهیونیستی را به زانو در خواهند آورد. (تکبیر نمازگزاران)
3. واقعه غدیر، پایه گذاری قاعده حکومت در جامعه اسلامی است و نشان می دهد اسلام به غیر از ضابطه امامت و ولایت، مدل های حکومت های سلطنتی، شخصی، زر و زور، زیاده خواه، متکبر، پیرو شهوات و اشرافی را قبول ندارد.
4. تحریک احساسات دیگر فِرَق اسلامی به اسم شیعه، در واقع «شیعه انگلیسی» است؛ چون انگلیس ها پشت این قضیه هستند؛ و نتیجه آن، ظهور گروه های خبیث و مزدور وابسته به آمریکا و سرویس جاسوسی انگلیس همچون داعش و النصره است که جنایات و ویرانی های زیادی را در منطقه به راه انداخته اند.
5. وسوسه شدن برای استفاده از منابع مالیِ در اختیار، یکی از بلاهایی است که حکومت ها به آن مبتلا هستند، در حالی که حکومت امامت با این مسائل جداً مخالف و استفاده شخصی از امکانات عمومی ممنوع است. ما هیچگاه نمی‌توانیم همچون حضرت علی علیه‌السلام زاهد باشیم اما می توانیم با حرکت در آن مسیر نورانی، از اسراف و زیاده روی پرهیز کنیم.
مطالب دیگری هم در مورد حوادث جهان اسلام هست اما به دلیل اینکه وقت می گذرد از آن عبور می کنیم.
اللهم صل علي محمد و آل محمد
اللَّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَيهِ و عَلي آبائِهِ فِي هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِي كُلِّ سَاعَةٍ وَلِيّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِيلاً وَ عَيْناً حَتَّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِيهَا طَوِيلاً
أللّهُمَّ انصُرِ الإسلَامَ وَ أهلَهُ وَ اخذُلِ الکُفرَ وَ أهلَهُ؛ أللّهُمَّ اَهلَکْ أعْداءَ الاِسْلام وَ أعْداءَ الْمُسْلِمین
پروردگارا؛ اسلام و مسلمین قوت و عزت و نصرت عطا بفرما؛ 
پروردگارا؛ دشمنان اسلام را مغلوب و منکوب بفرما؛
پروردگارا؛ مقام معظم رهبري را محافظت بفرما؛
پروردگارا؛ نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران، ملت، ميهن، مرزها، مراجع بزرگوار تقليد، حوزه هاي علميه، دانشگاهيان، جوانان، نواميس و نیروهای مسلح مقتدر ما را از توطئه هاي دشمنان محافظت بفرما؛

إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ وَإِيتَاء ذِي الْقُرْبَى وَيَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاء وَالْمُنكَرِ وَالْبَغْيِ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ
أعوذ بالله من الشيطان الرجيم
بسم الله الرحمن الرحيم
إنا أعطيناك الكوثر٭ فصل لربك و انحر٭ إن شانئك هو الابتر
صدق الله العلي العظيم
والسلام علیکم و رحمة الله

برچسب ها
مطالب مرتبط
کاشان - خیابان شهید بهشتی - کوچه جمال آباد - دفتر نماینده مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان - کدپستی: ۸۷۱۴۶۷۸۳۸۹
تلفن: ۵۵۷۸۱۸۱ - ۵۵۷۸۸۸۸ - ۵۵۷۲۲۴۴ (۰۳۱)
نمابر: ۵۵۷۸۱۸۲ (۰۳۱)
© کلیه حقوق مادی و معنوی برای پایگاه اطلاع رسانی سفیر ولایت محفوظ است. استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.