/
صفحه اصلی
/
خبرخوان
/
ارتباط با ما
/
¤ ۱۳۹۸ جمعه ۱ آذر
تاریخ ارسال:۱۳۹۵ جمعه ۱۶ مهر
چاپ خبر
نماز عبادی سیاسی جمعه کاشان به امامت حضرت آیت الله نمازی نماینده محترم مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان مورخ شانزدهم مهر ماه 1395 نماز عبادی سیاسی جمعه کاشان به امامت حضرت آیت الله نمازی نماینده محترم مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان مورخ شانزدهم مهر ماه 1395
بسم الله الرحمن الرحیم
درود و رحمت و رضوان واسعه پروردگار بر شما مردان و زنان مؤمن و موحد
الحمدلله نحمده و نؤمن به و نستعينه و نستهديه و نستغفره و نتوکل عليه و نثني عليه أحسن الثناء و نشهد أن لا إله إلا الله وحده لا شريک له و نشهد أن محمداً عبده و رسوله، اللهم صل علي محمد و آل محمد صلوةً تامةً ناميةً زاکيةً ترفع بها درجتهم و تبين بها فضلهم.
اوصيکم و نفسي يا عبادالله بتقوي الله
برادران و خواهران مؤمن و موحد؛ خودم و شما را به تحصیل و توسعه و تقویت تقوای خدای سبحان سفارش می کنم.
یکی از عوامل و عناصر مؤثر در تحصیل و توسعه تقوا، تزویج جوانان پسر و دختر است. ازدواج یکی از عواملی است که جوانان را از آلوده شدن به گناهان و فحشاء و منکرات باز می دارد.
در خطبه هفته گذشته به محضر شریف شما رسانده شد که عزب بودن و تجرّد از نگاه اسلام محکوم و مردود است. انسان مسلمانِ مؤمن و متعهد وقتی به شرایط سنی رسید که توانایی ازدواج داشت باید ازدواج کند و عزب بودن و تجرّد باب آلودگی و آلوده شدن به فساد و فحشا و منکرات و گناهات را باز می کند. این فرمان خداوند است. خداوند متعال که خالق انسان است می داند که چه آفریده و خصوصیت انسان چیست و می داند که هوای نفس و شهوت در انسان مجرد عامل و عنصری است برای انحراف از صراط مستقیم.
خداوند سبحان در آیات 32 و 33 سوره مبارکه نور می فرماید: وَأَنكِحُوا الأَيام مِنكُم وَالصّالِحينَ مِن عِبادِكُم وَإِمائِكُم إِن يَكونوا فُقَراءَ يُغنِهِمُ اللَّهُ مِن فَضلِهِ وَاللَّهُ واسِعٌ عَليمٌ ﴿۳۲﴾ وَ لْيَسْتَعْفِفِ الَّذينَ لا يَجِدُونَ نِکاحاً حَتَّي يُغْنِيَهُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ... ﴿۳3﴾  از نظر ادبیات عرب أَنكِحُوا امر و فرمان است و در فارسی یعنی به ازدواج هم در آورید. دختران و پسران مجرد خود را همسر دهید.
نگرانی که از سابق همیشه در تاریخ بوده است و امروز هم نگرانی خانواده ها همین است؛ مسئله فقر و تنگدستی است. خانواده ها می گویند جوان باید برای ازدواج شغل داشته باشد؛ باید امکانات اولیه داشته باشد. خداوند این موضوع را پیش بینی کرده است. می فرماید نگران زندگی و معاش نباشید. إِن يَكونوا فُقَراءَ؛ اگر پسر و دختر فقیر باشند و دستشان خالی باشد، خداوند از فضل خودش آن ها را بی نیاز می کند. إِن يَكونوا فُقَراءَ يُغنِهِمُ اللَّهُ مِن فَضلِهِ وَاللَّهُ واسِعٌ عَليمٌ؛ خداوند توسعه دهنده است؛ دست خالی بندگانش را پر می کند. البته در اینجا یک نکته روانشناسی در باب ازدواج وجود دارد؛ جوان تا زمانی که مجرد است و در خانه پدر و مادر زندگی می کند غم و غصه معاش را ندارد. چون هر زمانی وارد خانه می شود مادر سفره را جلویش پهن می کند و غذا برایش آماده است؛ غذایش را می خورد؛ استراحتش را می کند؛ تفریحش را می کند؛ لباس هایش هم همیشه شسته و آماده است؛ هزینه او را هم پدر خانواده پرداخت می کند و کسی هم نیست که چیزی به او بگوید. اما زمانی که ازدواج می کند، خانم خانه دائماً آقا را توبیخ می کند؛ می گوید جوان بلند شو برو دنبال کار؛ او را تشویق و توبیخ و راهنمایی می کند و این موضوع در امرار معاش زندگی خیلی مؤثر است. چون جوان در برابر پدر و مادر رودربایستی ندارد امّا در برابر همسرش رودربایستی دارد. لذا وقتی جوان متأهل شد درون خانواده کسی است که نسبت به او احساس مسئولیت می کند و در روایات هست که شخصی محضر پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم شرفیاب می شود و اظهار فقر و تنگدستیکرد. حضرت (ص) می فرماید برو ازدواج کن. عرض می کند آقا جان من هیچ چیزی ندارم. حضرت (ص) می فرماید برو ازدواج کن. بار دوم خدمت رسول خدا (ص) شرفیاب شد و عرض کرد آقا من دستم خالی است. حضرت (ص) فرمود برو ازدواج کن. چندین بار خدمت پیامبر (ص) آمد. آخرین باری که خدمت پیامبر (ص) رسید گفت آقا وضع مالی من خوب شده است. فرمودند چرا؛ عرض کرد ازدواج کردم و به دنبال کار رفتم و الآن الحمدالله درآمد خوبی دارم. بنابراین تدبیری که خداوند سبحان برای سلامتی و امنیت جامعه و برای اینکه پسران و دختران جوان گرفتار گناه و فساد و فحشا نشوند تشریع و قانونگذاری کرده است این است که باید ازدواج کنند.
در ذیل آیه خداوند می فرماید وَ لْيَسْتَعْفِفِ الَّذينَ لا يَجِدُونَ نِکاحاً حَتَّي يُغْنِيَهُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ. چون زمانی که جوان تصمیم به ازدواج می گیرد تا زمانی که ازدواج انجام می شود مدت زمانی طول می کشد خداوند می فرماید عفت و پاکدامنی خودش را باید حفظ کند تا زمانی که شرایط و زمینه و اسباب ازدواج فراهم شود. وَ لْيَسْتَعْفِفِ یعنی باید طلب عفت کند و پاکدامنی خود را تا زمانی که همسر انتخاب می کند حفظ کند. وَ لْيَسْتَعْفِفِ الَّذينَ لا يَجِدُونَ نِکاحاً؛ از گناه خودداری کند؛ چشمانش را از نگاه به نامحرم بپوشاند؛ تا زمانی که توفیق ازدواج پیدا می کند.
در روایات در این زمینه خیلی توصیه شده است. البته آیه نکاح و ازدواج در ادامه آیاتی است که خداوند به وجود مبارک نبی اکرم صلی الله علیه و آله و سلم در سوره مبارکه نور دستور داده است: قُلْ لِلْمُؤْمِنِينَ يَغُضُّوا مِنْ أَبْصارِهِمْ وَ يَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذلِكَ أَزْكى‏ لَهُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِما يَصْنَعُونَ ﴿30﴾  وَ قُلْ لِلْمُؤْمِناتِ يَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصارِهِنَّ وَ يَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ﴿31﴾ ای پیامبر (ص) به مردان مؤمن بگو چشمانشان را از نگاه کردن به نامحرم بپوشانند و عفت خودشان را حفظ کنند؛ ای پیامبر (ص) به زنان مسلمان هم توصیه کن به مردان نامحرم نگاه نکنند، عفت و عصمت و پاکدامنی خودشان را حفظ کنند.
در روایات به مسئله ازدواج خیلی تأکید و توصیه شده است که انشاءالله در خطبه های آینده بحث خواهیم کرد. امروز به دو روایت قناعت می کنیم.
نبی اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: مَنْ تَرَكَ التَّزْويجَ مَخافَةَ الْعَيْلَةِ؛ هر كس از ترس فقر ازدواج نكند به خداوند بد گمان شده است؛ مؤمن باید به خدای خودش حسن ظن داشته باشد. خدایی به این عظمت که آسمان ها و زمین ها و کوه ها و موجودات و حیوانات را خلق کرده است. الآن در عصر ما بیش از هفت میلیارد و نیم انسان از رزق خداوند می خورند؛ خداوند رازق همه است آنوقت شما یک نفر به دلیل اینکه دستت تنگ است از ازدواج می ترسید؛ این نشانه ضعف معرفت است. انسان باید خدا را خوب بشناسد. لذا پیامبر (ص) می فرماید هر کسی نسبت به ازدواج به دلیل تنگدستی کوتاهی و عقب نشینی کند به خدای خودش سوء ظن دارد و او را نشناخته است. 
نکته دیگری در بیان امام صادق علیه السلام آمده است. حضرت (ع) فرمودند: الرِّزْقُ مَعَ النِّسَاءِ وَ الْعِیَالِ؛ مسلمانان، رزق در سایه همسر و فرزندان فراهم می شود. وقتی شما ازدواج کردید خداوند روزی همسر را هم می رساند. وقتی اولاد دار شدید، نگران تأمین معاش نباشید. در جاهلیت قبل از اسلام برخی فرزندانشان را زنده به گور می کردند و این نهی شده است. لا تَقْتُلُوا أَوْلادَکُمْ مِنْ إِمْلاقٍ نَحْنُ نَرْزُقُکُمْ وَ إِیَّاهُمْ؛ خداوند می فرماید فرزندانتان را به خاطر ترس از تنگدستی نکشید. خداوند رازق شما و همسر و فرزندان شما است.
اللهم صل علي محمد و آل محمد
اللهم عجل لولیک فرج و النصر و العافیه
اَللّهُمَّ اغْفِرْ لِلْمُؤْمِنينَ وَالْمُؤْمِناتِ وَالْمُسْلِمينَ وَالْمُسْلِماتِ الْاَحْيآءِ مِنْهُمْ وَالْاَمْواتِ تابِعْ بَيْنَنا وَ بَيْنَهُمْ بِالْخَيْرات
استغفرالله ربی و اتوب الیه
پروردگارا؛ گناهان کبیره و صغیره ما را با رحمت و مغفرت واسعه خودت ببخش و بیامرز؛
بارالها؛ ما و فرزندان و همسران و ذریه و جامعه و جوانان و مدیران و مسئولان و کارگزاران ما را از متقیان حقیقی قرار بده؛
أعوذ بالله من الشيطان الرجيم
بسم الله الرحمن الرحيم
قل هو الله أحد٭ الله الصمد٭ لم يلد و لم يولد٭ و لم يکن له کفواً أحد
صدق الله العلي العظيم

بسم الله الرحمن الرحيم
الحمدلله الذي يؤمن الخائفين و ينجي الصالحين و يرفع المستضعفين و يضع المستکبرين و يهلک ملوکاً و يستخلف آخرين و نشهد أن لا إله إلا الله وحده لا شريك له و نشهد أن محمداً عبده و رسوله اللهم صل علي محمد عبدک و رسولك و خيرتک من خلقک و حافظ سرّک و مبلغ رسالاتک و صل علي اميرالمؤمنين و وصي رسول رب العالمين و صل علي فاطمه الزهرا سيده نساء العالمين و صل علي الحسن و الحسين سيدي شباب أهل الجنه و علي علي بن الحسين و محمد بن علي و جعفر بن محمد و موسي بن جعفر و علي بن موسي و محمد بن علي و علي بن محمد و الحسن بن علي و الخلف الصالح القائم المنتظر المهدي حججك علي عبادك و خلفائك في ارضك.
أعوذ بالله من شرور أنفسنا و من سيئات أعمالنا
عبادالله اوصيکم و نفسي بتقوي الله فانه امان من النار و مفتاح للجنة

و اما مناسبت های ایام:
اولین مناسبت؛ امروز اولین جمعه ماه محرم الحرام است که این روز در تاریخ مردم و فرهنگ ملت ما به وجود مبارک حضرت علی اصغر علیه السلام، سردار رشید و فداکار سپاه اسلام و فرمانده شیرخواران در تاریخ تشیع تا روز ظهور منتقم مظلومان حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف تعلق دارد.
فردا شنبه هفدهم مهر ماه روز جهانی کودک نامگذاری شده است. امروز میلیون ها مادر در ایران و در سایر کشور ها و بر اساس اطلاعاتی که تا الآن اعلام شده در چهل کشور، کودکان و نوزادان توسط مادرانشان برای بیعت با رهبر شیرخوارگان حضرت علی اصغر سلام الله علیه به مساجد و تکایا آورده شده اند. پیام این حرکت نمادین و معنوی این است که مادران و نوزادان با زبان بی زبانی خطاب به وجود مبارک حضرت ابی عبدالله الحسین علیه السلام عرض می کنند که آقا جان اگر ما و نوزادان ما روز عاشورای سال شصت و یک در کربلا نبودیم امروز فرزندان خود را برای یاری تو بسیج نموده ایم؛ امّا امروز ندای «هل من ناصر» تو را دریافت کردیم و کودکان خود را برای بیعت و یاری به میدان آورده ایم. امروز یزیدیان زمان میلیون ها کودک بی زبان و مظلوم که در آغوش پدران و مادران بی پناه خود هستند را بمباران می کنند. حکومت کافر آل سعود شب و روز با هواپیماهای نظامی، بمب های آتشینِ هدایای آمریکا و اسرائیل را بر سر ملت مظلوم یمن، عراق، بحرین و سوریه می ریزد. 
محدث بزرگوار شیخ عباس قمی رحمة الله علیه در کتاب مقتل نفس المهموم از الاحتجاج شیخ طبرسی نقل می کند در روز عاشورا هنگامی که امام حسین علیه السلام اطراف خود را نگاه کرد و دید همه یاران به زمین افتاده و به شهادت رسیده اند؛ ابوالفضل العباس (ع)، آقا علی اکبر (ع)، آقا قاسم بن الحسن (ع)، بریر و زهیر و سایر یاران به شهادت رسیده بودند و کسی دیگر برای آقا باقی نمانده بود. آقا می خواست به میدان برود؛ برای خداحافظی درب خیمه آمد. فرمود فرزندم علی اصغر (ع) را بیاورید تا با او وداع کنم. فرزند شیرخوارش را به او تحویل دادند. علی اصغر (ع) را در آغوش گرفت تا با او وداع کند. در همین اثنی تیری از سپاه دشمن پرتاب شد و گلوی ظریف و ضعیف علی اصغر (ع) را نشانه گرفت و پاره کرد و به شهادت رسیدند. آقا امام حسین (ع) در این لحاظ باید چه کند. اگر علی اصغر (ع) را به خیمه ببرد، مادرش رباب تحمل دیدن او را ندارد؛ اگر بخواهد او را نگه دارد، نمی تواند، باید به میدان چنگ برود؛ آنچه که در مقاتل آمده است این است که آقا با شمشیرش زمین را حفر و علی اصغر (ع) را دفن کرد. با این که بقیه شهدا روی زمین بودند. نمی دانیم سرّش چیست. شاید به دلیل اینکه چون علی اصغر (ع) کوچک بوده است اگر در میدان جنگ اسب ها حمله می کردند پیکر ایشان در زیر دست و پا از بین می رفت. آقا ایشان را دفن کرد تا بعداً امام سجاد (ع) بیایند و شهدا را دفن کنند.
السَّلامُ عَلَیْکَ یا اَباعَبْدِاللَّهِ وَ عَلَی الاْرْواحِ الَّتی حَلَّتْ بِفِناَّئِکَ عَلَیْکَ مِنّی سَلامُ اللَّهِ اَبَداً ما بَقیتُ وَ بَقِیَ اللَّیْلُ وَ النَّهارُ
وَ لاجَعَلَهُ اللَّهُ آخِرَ الْعَهْدِ مِنّی لِزِیارَتِکُمْ اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَیْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَیْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَیْنِ عَلى اَصْحابِ الْحُسَیْنِ
علی رغم سیاست و توطئه مستکبرین در طول تاریخ؛ دوران حکومت بنی امیه و بنی عباس و سلاطین و در قرن اخیر رضا پهلوی و پسرش محمد رضا پهلوی؛ در جهت منزوی کردن فرهنگ و تاریخ کربلا و عاشورا امروز از قعر جهنم مشاهده می کنند که عزاداری امام حسین علیه السلام نه تنها در ایران و کشورهای اسلامی بلکه در کشورهای مختلف و قاره های گوناگون به صورت خودجوش توسط مسلمانان برگزار می شود. در رسانه ها آمده است در ایالت میشیگان آمریکا، در شهر لاهه هلند، در سوئد عاشقان اهل بیت علیهم السلام و پیروان امامت و ولایت با دل های محزون و چشمان پر از اشک فریاد جاودانه امام حسین علیه السلام؛ «هیهات من الذلة» را سر می دهند. (شعار هیهات من الذلة نمازگزاران)
مناسبت بعدی؛ در هفته گذشته مقام معظم رهبری حضرت آیت الله امام خامنه ای حفظه الله در دیدار فرماندهان نیروی انتظامی فرمودند: امنیت، یکی از ارکان اساسی رشد و پیشرفت کشور است. با توجه به نقش این نیرو در برقراری امنیت باید توانایی ها و آمادگی ها و عزم و ایمان کارکنان نیروی انتظامی روز به روز افزایش یابد. ایشان با توجه به خدمات گسترده نیروی انتظامی در کشور بر توجه ویژه به نقش کلانتری ها به دلیل مواجهه مستقیم با مردم تاکید کردند.
مناسبت بعدی؛ ملت ایران گزارش مغرضانه دبیر کل سازمان ملل مبنی بر عدم رعایت حقوق بشر در ایران و همچنین اظهارات بی ادبانه وزیر اقتصاد آلمان قبل از سفر به ایران مبنی بر رعایت حقوق بشر و اینکه ایران باید اسرائیل را به رسمیت بشناسد را به شدت محکوم می کند. (تکبیر نمازگزاران)
از ریاست محترم مجلس شورای اسلامی جناب آقای دکتر لاریجانی و همچنین وزیر محترم امور خارجه جناب آقای دکتر ظریف تشکر می کنیم که به وزیر بی ادب آلمانی وقت ملاقات ندادند. باید به دولتمردان آلمان فهمانده شود شما حق ندارید در مورد حقوق بشر به ما موعظه کنید. آلمان در دوران دفاع مقدس از حمایت کنندگان خط مقدم کشورهای اروپایی و غربی بود و به طور جامع و کامل از صدام حمایت کردند. آلمان بود که سلاح های شیمیایی را در اختیار صدام گذاشت و هزاران زن و مرد و کودک مظلوم و بی گناه را به شهادت رساند.
چند نکته هم در مورد حوادث سیاسی جهان اسلام:
رژیم آل خلیفه از اولین روز محرم پرچم های سبز و سیاه ویژه عزاداری ماه محرم را از مناطق مختلف بحرین جمع آوری کرد و از ورود بعضی از علمای شیعه به محل سکونت آیت الله شیخ عیسی قاسم جلوگیری کرد.
بر اساس تحقیقات یک استاد تاریخ فرانسوی؛ آل سعود برای گسترش فرقه کافر وهابیت سالانه هشت میلیارد دلار هزینه می کند.
گروه تروریستی جیش الاسلام اعلام کرد که با اسرائیل جنگ ندارد، بلکه فقط برای سرنگونی بشار اسد می جنگند و از اسرائیل به دلیل کمک و حمایت های مالی تشکر می کند.
مطلب پایانی؛ روز دوم محرم الحرام همزمان با آمادگی ملت ایران برای برگزاری عزاداری سالار شهیدان، پیکر هفتاد و هشت شهید دوران دفاع مقدس وارد کشور شد. هر چند یک بار پیکر مطهر شهدا وارد کشور می شود و بین ملت می آیند و این آمدن حکمت و فلسفه و پیام دارد. پیام شهدا برای ما بازماندگان غافله این است که اَینَ تَذهبون؛ به جا ماندگان از کاروان مجاهدین و شهدا به کجا می روید؛ این دعواها و اختلافات برای چیست؛ شما دشمنان سرسختی در عرصه جهانی دارید، صهیونیست ها، آمریکایی ها و انگلیسی به شما رحم نمی کنند شما خودتان به خودتان هم رحم نمی کنید؛ چرا بساط اختلاف را جمع نمی کنید؛ چرا کنار هم نمی نشینید؛ چرا با هم یک دل و یک جان در برابر دشمن نمی شوید؛ این پیام شهدا است. اگر دقت کرده باشید در طول این چند سال بعد از آتش بس هر چند وقت یک بار عده ای از شهدا توسط گروه تحقیق و تفحص کشف می شوند؛ این ها بی حساب نیست. به ما خطاب می کنند که مراقب باشید؛ وحدت خود را در مقابله با دشمنان حفظ کنید و به فکر اسلام، انقلاب و مردم باشید؛ خیره و مجذوب جاذبه های نام و نان دنیا نشوید.

اللهم صل علي محمد و آل محمد
اللَّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَيهِ و عَلي آبائِهِ فِي هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِي كُلِّ سَاعَةٍ وَلِيّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِيلاً وَ عَيْناً حَتَّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِيهَا طَوِيلاً
أللّهُمَّ انصُرِ الإسلَامَ وَ أهلَهُ وَ اخذُلِ الکُفرَ وَ أهلَهُ؛ أللّهُمَّ اَهلَکْ أعْداءَ الاِسْلام وَ أعْداءَ الْمُسْلِمین
پروردگارا؛ اسلام و مسلمین قوت و عزت و نصرت عطا بفرما؛ 
پروردگارا؛ دشمنان اسلام را مغلوب و منکوب بفرما؛
پروردگارا؛ مقام معظم رهبري را محافظت بفرما؛
پروردگارا؛ نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران، ملت، ميهن، مرزها، مراجع بزرگوار تقليد، حوزه هاي علميه، دانشگاهيان، جوانان، نواميس و نیروهای مسلح مقتدر ما را از توطئه هاي دشمنان محافظت بفرما؛

إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ وَإِيتَاء ذِي الْقُرْبَى وَيَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاء وَالْمُنكَرِ وَالْبَغْيِ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ
أعوذ بالله من الشيطان الرجيم
بسم الله الرحمن الرحيم
إنا أعطيناك الكوثر٭ فصل لربك و انحر٭ إن شانئك هو الابتر
صدق الله العلي العظيم
والسلام علیکم و رحمة الله

برچسب ها
مطالب مرتبط
کاشان - خیابان شهید بهشتی - کوچه جمال آباد - دفتر نماینده مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان - کدپستی: ۸۷۱۴۶۷۸۳۸۹
تلفن: ۵۵۷۸۱۸۱ - ۵۵۷۸۸۸۸ - ۵۵۷۲۲۴۴ (۰۳۱)
نمابر: ۵۵۷۸۱۸۲ (۰۳۱)
© کلیه حقوق مادی و معنوی برای پایگاه اطلاع رسانی سفیر ولایت محفوظ است. استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.