/
صفحه اصلی
/
خبرخوان
/
ارتباط با ما
/
¤ ۱۳۹۸ جمعه ۱ آذر
تاریخ ارسال:۱۳۹۵ جمعه ۳۰ مهر
چاپ خبر
نماز عبادی سیاسی جمعه کاشان به امامت حضرت آیت الله نمازی نماینده محترم مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان به تاریخ مورخ سی ام مهر ماه 1395 نماز عبادی سیاسی جمعه کاشان به امامت حضرت آیت الله نمازی نماینده محترم مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان به تاریخ مورخ سی ام مهر ماه 1395
بسم الله الرحمن الرحیم
درود و رحمت و رضوان واسعه پروردگار بر شما مردان و زنان مؤمن و موحد
الحمدلله نحمده و نؤمن به و نستعينه و نستهديه و نستغفره و نتوکل عليه و نثني عليه أحسن الثناء و نشهد أن لا إله إلا الله وحده لا شريک له و نشهد أن محمداً عبده و رسوله، اللهم صل علي محمد و آل محمد صلوةً تامةً ناميةً زاکيةً ترفع بها درجتهم و تبين بها فضلهم.
اوصيکم و نفسي يا عبادالله بتقوي الله
برادران و خواهران مؤمن و موحد؛ خودم و شما را به تحصیل و توسعه و تقویت تقوای خدای سبحان سفارش می کنم.
یکی از عوامل و عناصر تولید تقوا در جان آدمیان، ازدواج پسران و دختران جوان است. ازدواج، عامل تقرّب و نزدیک شدن انسان به خدا است؛ به دلیل اینکه انسان متأهل بهتر می تواند با خدا در تماس باشد و انسان مجرّد همیشه تحت تأثیر هوای نفس و غریزه جنسی است. انسان متأهل از وسوسه شیطان و نفس بیشتر مصون است و شیطان و نفس به راحتی نمی توانند انسان متأهل را تحت تأثیر قرار دهند. از این جهت ازدواج در آیین آسمانی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم بسیار توصیه و تأکید شده که در خطبه های پیشین هم اشاره کرده ایم؛ و روایات فراونی از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم و ائمه معصومین علیهم السلام در خصوص تأکید و توصیه بر تزویج پسران و دختران جوان به ما رسیده است.
در روایتی امام صادق علیه السلام فرمودند شخصی خدمت پدر من آمد؛ یعنی امام باقر علیه السلام؛ آقا امام باقر علیه السلام از او سؤال کرد آیا شما همسر دارید؟ عرض کرد: خیر، من مجرد هستم. حضرت علیه السلام فرمودند لا أُحِبُّ أَنَّ لِیَ الدُّنْیَا وَ مَا فِیهَا وَ أَنِّی بِتُّ لَیْلَةً وَ لَیْسَتْ لِی زَوْجَةٌ؛ اگر چنانچه همه دنیا را با تمام امکاناتی که در آن هست به من بدهند حاضر نیستم یک شب را بدون همسر بخوابم. دقت بفرمایید که این نشان دهنده اهمیت همسر و حضور انسان در میان خانواده است؛ ثُمَّ قَالَ الرَّکْعَتَانِ یُصَلِّیهِمَا رَجُلٌ مُتَزَوِّجٌ أَفْضَلُ مِنْ رَجُلٍ أَعْزَبَ یَقُومُ لَیْلَهُ وَ یَصُومُ نَهَارَهُ، سپس فرمودند دو رکعت نمازی که مرد دارای همسر بخواند، برتر از مرد مجردی است که روزها روزه و شب ها نماز بخواند. این نتیجه و فضیلت ازدواج است.
در روایت دیگری رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: هیچ بنایی نزد خداوند محبوب تر از تأسیس بنای خانواده نیست. بنایی که بر پایه ازدواج تأسیس می شود، نزد خداوند محبوب ترین بناها است. بنابراین پدران و مادران و خانواده هایی که جوان مجرّد دارند؛ پسر و دختر جوان دارند؛ سخت گیری نکنند و قید و شرطی که خارج از استطاعت و توان و قدرت دو خانواده باشد را نگذارند؛ خداوند واسع کریم است؛ خداوند رزاق است. إِنَّ اللَّهَ هُوَ الرَّزَّاقُ ذُو الْقُوَّةِ الْمَتِينُ. اگر انسان موحّد باشد و همه امورش را به خداوند واگذار کند؛ البته با استفاده از عقلانیت و تدبیر و تجربه بزرگان؛ قطعاً موفق خواهد شد.
اللهم صل علي محمد و آل محمد
اللهم عجل لولیک فرج و النصر و العافیه
اَللّهُمَّ اغْفِرْ لِلْمُؤْمِنينَ وَالْمُؤْمِناتِ وَالْمُسْلِمينَ وَالْمُسْلِماتِ الْاَحْيآءِ مِنْهُمْ وَالْاَمْواتِ تابِعْ بَيْنَنا وَ بَيْنَهُمْ بِالْخَيْرات
استغفرالله ربی و اتوب الیه
پروردگارا؛ گناهان ما را بیامرز؛
بارالها؛ مسئله ازدواج جوانان ما را آسان بفرما؛
پروردگارا؛ به دولت و مسئولان و مردم ما توفیق آسان سازی ازدواج را عنایت بفرما؛
پروردگارا؛ ما و فرزندان و همسران و ذریه و جامعه و جوانان و مدیران و مسئولان و کارگزاران ما را از متقیان حقیقی قرار بده؛
أعوذ بالله من الشيطان الرجيم
بسم الله الرحمن الرحيم
قل هو الله أحد٭ الله الصمد٭ لم يلد و لم يولد٭ و لم يکن له کفواً أحد
صدق الله العلي العظيم
بسم الله الرحمن الرحيم
الحمدلله الذي يؤمن الخائفين و ينجي الصالحين و يرفع المستضعفين و يضع المستکبرين و يهلک ملوکاً و يستخلف آخرين و نشهد أن لا إله إلا الله وحده لا شريك له و نشهد أن محمداً عبده و رسوله اللهم صل علي محمد عبدک و رسولك و خيرتک من خلقک و حافظ سرّک و مبلغ رسالاتک و صل علي اميرالمؤمنين و وصي رسول رب العالمين و صل علي فاطمه الزهرا سيده نساء العالمين و صل علي الحسن و الحسين سيدي شباب أهل الجنه و علي علي بن الحسين و محمد بن علي و جعفر بن محمد و موسي بن جعفر و علي بن موسي و محمد بن علي و علي بن محمد و الحسن بن علي و الخلف الصالح القائم المنتظر المهدي حججك علي عبادك و خلفائك في ارضك.
أعوذ بالله من شرور أنفسنا و من سيئات أعمالنا
عبادالله اوصيکم و نفسي بتقوي الله فانه امان من النار و مفتاح للجنة

و اما مناسبت های ایام:
امروز نوزدهم محرم الحرام است. بر اساس آنچه که در تاریخ و بعضی از مقاتل آمده است، روز نوزدهم محرم روزی بوده است که یزیدیان، کاروان اسرای کربلا را از کوفه به سمت شام حرکت داده اند. در مسیر حرکت از کوفه تا شام اتفاقات زیادی افتاده که به اختلاف نقل در کتب مقاتل و تاریخ آمده است.
یکی از اتفاقاتی که بسیاری از مقاتل به آن اشاره کرده اند این است که در منزل اوّل کاروان رحل استراحت و اقامت را در کنار یک دِیر انداختند. دِیر یعنی کلیسا؛ در گذشته کشیش های مسیحیت از شهر فاصله می گرفتند و در صحرا و بیابان و کوه کلیسایی را می ساختند و در آنجا مشغول عبادت بودند. کاروان یزیدیان که کاروان اهل بیت علیهم السلام را همراه داشتند در جوار این کلیسا رحل اقامت می اندازند. مرحوم محدّث قمی در کتاب تاریخ الخمیس نقل کرده است که چشمشان به یک شعر می خورد که بر دیوار این کلیسا نوشته شده بود. اترجو أمة قتلت حسينا شفاعة جده يوم الحساب؛ آیا آن امتی که فرزند رسول خود را با سخت ترین شرایط به شهادت رساندند انتظار شفاعت رسول خدا (ص) را در روز قیامت دارند؟ کاروانیان از کشیش سوال کردند که این شعر را چه کسی نوشته است؟ کشیش گفت این شعر پانصد سال قبل از بعثت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم بر این دیوار نوشته شده است. به هر تقدیر کاروان شب را در جوار این کلیسا اقامت کردند. برنامه یزیدیان این بود که هر کجا که می خواستند اقامت کنند سر مبارک آقا امام حسین علیه السلام را از صندوق بیرون می آوردند و روی نیزه نصب می کردند و در کنار خودشان می گذاشتند و مشغول خوردن و بازی و لهو و لعب می شدند. در نیمه شب این کشیش از بالا نگاه کرد و دید از سر مبارک نوری به سمت آسمان در حال تصاعد است. پایین آمد و از آن ها سوال کرد این سر متعلق به کیست؟ گفتند این سر متعلق به حسین بن علی بن ابی طالب علیهم السلام فرزند فاطمه زهرا (س) است. کشیش به آن ها گفت وای بر شما! این فرزند رسول خدا (ص) است و سر او را این چنین بریده اید. اگر حضرت عیسی (ع) فرزندی می داشت ما مسیحیان او را در چشمانمان جای می دادیم؛ چطور جرأت کردید سر فرزند رسول خدا (ص) را از تن جدا کنید و با این برنامه با کاروان راه بیاندازید.
مسئله بعثت پیامبر (ص) و اهل بیت (ع) در کتب آسمانی بوده و حضرت مسیح (ع) بشارت داده بود که بعد از من پیامبری خواهد آمد يَأْتِي مِنْ بَعْدِي اسْمُهُ أَحْمَدُ؛ علمای اهل کتاب در تورات و انجیل خوانده بودند که پیامبر آخر الزمان کیست. کشیش احساس کرد که گمشده خودش را یافته است. به یزیدیان گفت آیا می دانید این سر را امشب به من امانت می دهید؟ کشیش به آن ها گفت من ده هزار دینار طلا به شما می دهم در مقابل اینکه چند ساعت این سر مبارک در دِیرِ من باشد. یزیدیان قبول کردند. سر فرزند رسول خدا (ص) را به مسیحی دادند. کشیش سر مبارک را به داخل کلیسا برد و با آب شست و خون ها را از سر و صورت امام حسین علیه السلام پاک کرد و سر را به عطر و گلاب معطر کرد و سر مبارک را روی زانویش گذاشت و شروع به مناجات کرد و تا لحظه طلوع فجر اشک ریخت. در هنگام طلوع فجر به سر مبارک خطاب کرد که آقا جان لا املک الا نفسی و أنا أشهد أن لا إله إلا الله واَنَّ جدک محمد رسول الله و اشهد انی عبدک؛ آقا جان من عبد و دوستدار تو هستم؛ از دِیر خارج شد و سر مبارک را به یزیدیان داد و رفت. چون مسلمان شده بود و نمی خواست در کلیسا بماند و یکی از ارادتمندان اهل بیت علیهم السلام شد. این روایت را مرحوم محدث قمی در نفس المهموم صفحه 423 از کتاب الخمیس نقل کرده اند. 
السَّلامُ عَلَیْکَ یا اَباعَبْدِاللَّهِ وَ عَلَی الاْرْواحِ الَّتی حَلَّتْ بِفِناَّئِکَ عَلَیْکَ مِنّی سَلامُ اللَّهِ اَبَداً ما بَقیتُ وَ بَقِیَ اللَّیْلُ وَ النَّهارُ وَ لاجَعَلَهُ اللَّهُ آخِرَ الْعَهْدِ مِنّی لِزِیارَتِکُمْ
اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَیْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَیْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَیْنِ عَلى اَصْحابِ الْحُسَیْنِ

مناسبت بعدی؛ فردا شنبه، اول آبان ماه سالروز شهادت مرحوم آیت الله حاج آقا مصطفی خمینی است که در آبان سال پنجاه و شش در نجف به صورت مبهم و مشکوکی به شهادت رسید؛ که دوستان نقل کرده اند در آن شب دو نفر ناشناس نزد حاج آقا مصطفی به بهانه ملاقات آمده بودند و تا دیر وقت در آنجا بودند و خانواده هم به حساب اینکه بعد از ملاقات آقا مشغول مطالعه است خدمت ایشان نرفتند. همسر ایشان نقل می کرد که صبح وارد اتاق شدیم و دیدیم آقا روی کتاب هایش افتاده و جان از قالب تهی کرده است. مصیبت فوت حاج آقا مصطفی، مصیبت سخت و سنگینی بود؛ ولی خداوند این سرمایه بزرگی را که امام رحمة الله علیه در راه انقلاب از دست داد را جبران کرد؛ اگر حاج آقا مصطفی به شهادت نمی رسید این انقلاب پیروز نمی شد. دوستانی که در آن زمان بودند به خاطر دارند که با شهادت حاج آقا مصطفی غیرت دینی مردم به خروش آمد و حوزه های علمیه به خصوص حوزه علمیه قم قیام کردند و مراسم گرفتند و علیه نظام شاهنشاهی شعار دادند. پیکر مبارک مرحوم حاج آقا مصطفی را غسل دادند و کفن کردند و به کربلا بردند و در حرم آقا امام حسین علیه السلام و حضرت عباس علیه السلام طواف دادند و بعد به نجف آوردند و مرحوم آیت الله العظمی خوئی در صحن مطهر آقا امیرالمؤمنین علیه السلام بر ایشان نماز گذاشتند و در جوار جد بزرگوارشان حضرت امیرالمومنین (ع) و در جوار قبر مرحوم علامه حلی مدفون شد.
ما در نجف در همسایگی مرحوم حاج آقا مصطفی زندگی می کردیم؛ مقام علمی و فقاهت و اجتهاد و شجاعت ایشان زبانزد بود؛ از آغاز دوران انقلاب از سال 41 در کنار پدر بزرگوارشان بودند. محقق، مدرس، مفسر، حکیم، فیلسوف و سرمایه بزرگی بودند. امام رحمة الله علیه فرمودند من برای آینده اسلام و انقلاب به آقا مصطفی چشم دوخته بودم؛ اما خداوند حاج آقا مصطفی را گرفت و پیروزی انقلاب را به امام (ره) و ملت ایران عطا فرمود. 
مناسبت بعدی؛ در هفته گذشته بیش از هزار نفر از نخبگان و استعداد های برتر علمی با مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای حفظه الله دیدار داشتند. در این دیدار حضرت آقا مطالب مهمی را بیان فرمودند که من به بخشی از آن ها اشاره می کنم.
1. نخبگان، موتور محرّک رسیدن به اهداف بزرگ هستند و مسئولان باید به موضوع نخبگان نگاه جدی، عملیاتی، دلسوزانه و پیگیرانه داشته باشند.
2. جمهوری اسلامی ایران باید به کشوری پیشرفته، قدرتمند، شریف، صاحبِ حرف نو، دارای عزّت، برخوردار از احساس عزّت، سرشار از معنویت و ایمان و برافرازنده پرچم تمدّن نوین اسلامی تبدیل شود که لازمه رسیدن به این اهداف والا، اهمیّت دادن به نخبگان و قدر دانستن این نعمت الهی است.
3. سرعت پیشرفت علمی ایران در مقطعی سیزده برابر متوسط جهان شد و این سرعت به هیچ وجه نباید کاهش یابد بلکه باید بیشتر شود.
4. بارها گفته ایم که اگر در هسته ای عقب نشینی کنید، آنها مسئله موشک را پیش می کشند، اگر باز هم عقب بروید، بحث حمایت از مقاومت را مطرح می کنند، اگر به عقب نشینی ادامه دادید، موضوع حقوق بشر را جلو می آورند، و بعد اگر معیارهای آنها را پذیرفتید، سراغ حذف معیارهای دینی در حکومت می‌روند.
چند موضوع هم راجع به حوادث جهان اسلام اشاره می کنم:
همانطور که از رسانه ها و صدا و سیما شنیده اید ارتش عراق با پشتیبانی و حمایت نیروهای بسیجی عراق، شهر موصل که دومین شهر بزرگ عراق و پایگاه و مرکز داعشی ها بود را در محاصره سخت خود قرار داده است؛ و ارتش عراق بخشی از روستاها و شهرهای کوچک را تصرف کرده و داعشی ها یا به هلاکت رسیده اند و یا به سمت حلب فرار کرده اند. در سوریه هم همینطور است؛ ارتش سوریه با پشتیبانی نیروهای مردمی، نیروهای داعشی را تار و مار کرده است.
یک اقتصاددان دانشگاه کمبریج انگلیس در یک مصاحبه و تحلیل علمی تأکید کرده تا زمانی که آل سعود از بین نرود امیدی به از بین بردن داعش وجود ندارد. اسرائیل و آمریکا از سران شرور و تبهکار عربستان حمایت می کنند تا مسلمانان را سرکوب کنند؛ در مقابل حکومت آل سعود به اسرائیل اجازه گسترش یافتن را می دهد.
بر اساس اعلام صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل، در جنگ یمن بیش از هزار و صد و شصت کودک به شهادت رسیدند و بیش از هزار و هفتصد و سی کودک مجروح و قریب به ده میلیون کودک نیز نیازمند کمک های بشر دوستانه هستند.
یک ژنرال آمریکایی که هوادار آقای دونالد ترامپ است در مصاحبه ای اعلام نظر کرده که برنده جنگ موصل، شیعیان عراق و ایران خواهد بود.
تا امروز اختلافات و بحث و مذاکره و مناقشات آل سعود در درون خانواده خودشان بوده است؛ ولی در هفته گذشته درگیری آشکار در میان خاندان آل سعود رخ داد و سلطان آل سعود دستور داد یکی از شاهزاده ها و فرزندان آل سعود را گردن زده و اعدام کنند؛ و این نشان می دهد که از درون پایه های حکومت آل سعود در حال تزلزل و فرو ریختن است. (شعار مرگ بر آل سعود نمازگزاران)
اللهم صل علي محمد و آل محمد
اللَّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَيهِ و عَلي آبائِهِ فِي هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِي كُلِّ سَاعَةٍ وَلِيّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِيلاً وَ عَيْناً حَتَّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِيهَا طَوِيلاً
پروردگارا؛ اسلام و مسلمین قوت و عزت و نصرت عطا بفرما؛ 
پروردگارا؛ دشمنان اسلام را نابود بفرما؛
پروردگارا؛ مقام معظم رهبري را محافظت بفرما؛
پروردگارا؛ نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران، ملت، ميهن، مرزها، مراجع بزرگوار تقليد، حوزه هاي علميه، دانشگاهيان، جوانان، نواميس و نیروهای مسلح مقتدر ما را از توطئه هاي دشمنان محافظت بفرما؛

إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ وَإِيتَاء ذِي الْقُرْبَى وَيَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاء وَالْمُنكَرِ وَالْبَغْيِ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ
أعوذ بالله من الشيطان الرجيم
بسم الله الرحمن الرحيم
إنا أعطيناك الكوثر٭ فصل لربك و انحر٭ إن شانئك هو الابتر
صدق الله العلي العظيم
والسلام علیکم و رحمة الله
برچسب ها
مطالب مرتبط
کاشان - خیابان شهید بهشتی - کوچه جمال آباد - دفتر نماینده مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان - کدپستی: ۸۷۱۴۶۷۸۳۸۹
تلفن: ۵۵۷۸۱۸۱ - ۵۵۷۸۸۸۸ - ۵۵۷۲۲۴۴ (۰۳۱)
نمابر: ۵۵۷۸۱۸۲ (۰۳۱)
© کلیه حقوق مادی و معنوی برای پایگاه اطلاع رسانی سفیر ولایت محفوظ است. استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.