/
صفحه اصلی
/
خبرخوان
/
ارتباط با ما
/
¤ ۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۲ مرداد
تاریخ ارسال:۱۳۹۴ شنبه ۱۷ بهمن
چاپ خبر
مصلی بقیه الله الاعظم (عج) کاشان مصلی بزرگ بقیه الله الاعظم (عج) کاشان
پیرامون مصلی بزرگ کاشان

درپی عنایات مقام معظم رهبری در خصوص معرفی حضرت آیت الله نمازی به عنوان نماینده خود و امام جمعه کاشان در دیماه 1385، معظم له توجه ویژه ای در امر برگزاری نماز جمعه کاشان داشته  و در این خصوص نیاز مبرم مردم کاشان را به داشتن مصلائی برای بر گزاری نماز با شکوه جمعه دانسته و به دستور ایشان ستاد پیگیری احداث مصلای کاشان تشکیل شد. این ستاد در آبانماه 86 اولین جلسه ی خود را تشکیل داد و با دعوت از تعدادی از مهندسین خبره و برجسته ی کاشان کمیته ی جا نمائی احداث مصلا و مراکز فرهنگی جامع آن مصوب شد و مقرر شد این کمیته با بازدید از مصلاهای نماز جمعه از قبیل مصلای تهران ، قم و اصفهان در خصوص جا نمائی مراکز فرهنگی مجموعة مصلا مشاوره نمایند و دفتر حضرت آیت الله نمازی پیگیری نماید تا مهمی از اعتبارات مصوب سفر ریاست محترم جمهوری را به این امر اختصاص دهند. در جلسات بعدی در سال 86 مقرر گردید تا طرح مصلا بر اساس سیاست هایی از قبیل: به کارگیری هنرهای اسلامی،ایرانی در معماری مصلا، کاربری چند منظوره و بهره وری هر چه بیشتر از مکان مصلا و استفاده اسکان اضطراری تهیه گردد و نیازهای ذیل الذکره با تعیین اولویت در طراحی مجموعه مصلا لحاظ گردد.

شبستان و مسجد، موزه دفاع مقدس، دفتر وستاد نماز جمعه، کتابخانه عمومی، پارکینگ، حوزه‌ی علمیه، منازل سازمانی حوزه، مدارس، وضوخانه، سالن سرپوشیده، مهد کودک، پارک نجوم، بازارچه، میهمانخانه، خانه‌ی رسانه، شهرک اسباب بازی، مجموعه‌ی آموزشی، ایستگاه انتقال خون، ایستگاه تلفن شهری و بین‌المللی، پارک بانوان، فضای سبز، آشپزخانه و انبار مرکزی و در نهایت رستوران و....

در اردیبهشت 87 و در پنجمین جلسه ستاد پیگیری احداث مصلا مقرر شد دفتر حضرت آیت الله نمازی از مسئول نظارت بر احداث مصلاهای نماز جمعه سراسر کشور دعوت بعمل آورد تا به همراه مهندسین مشاور و مهندسین مسکن و شهرسازی از 8 مکان در نظر گرفته شده برای مصلا بازدید و اعلام نظر نمایند.

این اماکن از لحاظ دسترسی عموم مردم شهر- مطلوب به سیستم شبکه ی ارتباطی شهر، ویژگی‌های فیزیکی زمین (توپوگرافی، شیب زمین، جنس خاک، گسل و عوارض طبیعی) امکان رشد و توسعه، انطباق بر سازمان فضائی و استخوان بندی کالبدی شهر و ... مورد بررسی قرار گرفت و با توجه به نظر رسمی شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور و بررسی نظر مشاور توسط اعضاء، مقرر گردید مکان مصلا در زمین بلوار امام رضا (ع) باشد و همچنین مقرر شد مراسم کلنگ زنی پروژه در روز نیمه شعبان با برگزاری دعای ندبه در محل انجام شود.

در دیماه 87 مقرر شد نقشه معماری سالن مصلا توسط مهندسین مصلا ساز کشور با نظارت و هم فکری اعضای ستاد تهیه شود به نحوی که جامع محسنات و فاقد معایب مصلاهای بزرگ تاسیس شده در کشور، از قبیل مصلای بزرگ تهران، تبریز، شهرکرد و ... تهیه و ارائه شود تا نسبت به تهیه نقشه سازه آن اقدام گردد. در این خصوص توسط جمعی از مهندسین معماری و برخی دیگر از مرتبطین مصلی  بازدیدهایی از مصلا های نامبرده انجام شد و با برگزاری جلسات متعدد مسئولین شهر، وحل وفصل مشکلات بر سر راه ، اجرایی شدن طرح مصلی در نهایت پس از تلاش بسیار، تحت اشراف و با حضور مؤثر و مفید حضرت آیت الله نمازی امام جمعه محبوب کاشان پس از گذشت یک سال از کلنگ زنی نقشه ی مصلی و اماکن وابسته امروز آماده می باشد.

اما امروز با پیشرفت فیزیکی قابل توجهی که در ساخت مصلی انجام شده است، امید می رود تا در آینده ای نزدیک این مصلی بزرگ که با نام حضرت بقیه الله الاعظم(عج) مزین شده است به طور کامل آماده استفاده مردم عزیز و بزرگوار کاشان قرار گیرد.
مطالب مرتبط
کاشان - خیابان شهید بهشتی - کوچه جمال آباد - دفتر نماینده مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان - کدپستی: ۸۷۱۴۶۷۸۳۸۹
تلفن: ۵۵۷۸۱۸۱ - ۵۵۷۸۸۸۸ - ۵۵۷۲۲۴۴ (۰۳۱)
نمابر: ۵۵۷۸۱۸۲ (۰۳۱)
© کلیه حقوق مادی و معنوی برای پایگاه اطلاع رسانی سفیر ولایت محفوظ است. استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.