/
صفحه اصلی
/
خبرخوان
/
ارتباط با ما
/
¤ ۱۳۹۸ سه شنبه ۲۸ خرداد
تاریخ ارسال:۱۳۹۷ جمعه ۲۳ شهريور
چاپ خبر
نماز عبادی سیاسی جمعه کاشان به امامت حضرت آیت‌الله نمازی نماینده محترم مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان به تاریخ بیست و سوم شهریور ماه ۱۳۹۷ نماز عبادی سیاسی جمعه کاشان به امامت حضرت آیت‌الله نمازی نماینده محترم مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان به تاریخ بیست و سوم شهریور ماه ۱۳۹۷
بسم الله الرحمن الرحیم
درود و رحمت و رضوان واسعه پروردگار بر شما مردان و زنان مؤمن و موحد
الحمدالله نحمده و نؤمن به و نستعينه و نستهديه و نستغفره و نتوکل عليه و نثني عليه أحسن الثناء و نشهد أن لا إله إلا الله وحده لا شريک له و نشهد أن محمداً عبده و رسوله، اللهم صل علي محمد و آل محمد صلوةً تامةً ناميةً زاکيةً ترفع بها درجتهم و تبين بها فضلهم.
اوصيکم و نفسي يا عبادالله بتقوي الله
برادران و خواهران مؤمن و موحد؛ خودم و شما را به تحصیل و توسعه و تقویت تقوای خدای سبحان سفارش می‌کنم. 
مهم‌ترین عنصر و عامل تقویت تقوا و تداوم آن در جان انسان ذکر خدای سبحان و به یاد مرگ بودن است. یکی از چیزهایی که در آیات و روایات و سنت و سیره به آن توصیه شده به یاد خدا و مرگ و قبر و موت و حساب و کتاب بودن است. دل انسان در روایات به فلز و آهن تشبیه شده است و فرموده‌اند همان‌طوری که آهن زنگ می‌زند و پوست می‌اندازد دل انسان هم همین‌طور است. دل انسان‌ها زنگ زده می‌شود در صورت عدم توجه به خدای سبحان و غفلت از مرگ و قبر و موت و حساب و کتاب.
وجود مبارک پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرموده‌اند «اِنَّ الْقُلُوبَ تَصدَأُ کَما یَصدَأُ الْحَدِیدُ» دل انسان‌ها زنگ می‌زند، همان‌طوری که آهن و فلز زنگ می‌زند. کسی سؤال کرد «یا رَسُولَ اللّهِ وَما جَلاَؤُها» وقتی دل انسان زنگ می‌زند این زنگ را چگونه باید برطرف کرد؟ دل انسان چگونه زنگ‌زدایی می‌شود. پیامبر دو چیز را فرمودند. «قالَ قِراءَةُ الْقُرْآنِ» انس با قرآن داشتن؛ تلاوت قرآن؛ «وَذِکْرُ الْمَوْتِ» و اینکه انسان همیشه باید به یاد مرگ و قبر باشد. این دو عامل یعنی تلاوت قرآن و به یاد مرگ بودن قلب انسان را صاف و پاک می‌کند.
درباره حالات وجود مبارک امام حسن مجتبی صلوات الله و سلامه علیه مرحوم علامه مجلسی رضوان الله تعالی علیه در جلد 43 بحارالانوار نقل می‌کند درباره حالات امام حسن مجتبی سلام الله علیه. حضرت امام مجتبی به‌گونه‌ای بود که هرگاه در محضر ایشان مسئله مرگ و قبر مطرح می‌شد حالشان منقلب می‌شد. در روایت دارد «اِذا ذَکَرَ الْمَوْتَ بَکَی» امام مجتبی سلام الله علیه هر وقت نام مرگ برده می‌شد اشک‌هایش جاری می‌شد. «وَاِذا ذَکَرَ الْقَبْرَ بَکَی» وقتی صحبت از قبر می‌شد حضرت گریه می‌کرد. «وَاِذا ذَکَرَ الْبَعْثَ وَالنُّشُورَ بَکَی» وقتی صحبت رستاخیز مطرح می‌شد امام مجتبی اشک‌هایش جاری می‌شد. «وَاِذا ذَکَرَ الْمَمَرَّ عَلَی الصِّراطِ بَکَی» وقتی صحبت از عبور پل صراط می‌شد امام مجتبی گریه می‌کردند. «وَاِذا ذَکَرَ الْعَرْضَ عَلَی اللّهِ ذِکْرُهُ شَهَقَ شَهْقَةً یُغْشَی عَلَیْهِ مِنْها» وقتی مسئله حسابرسی و مسئله تطایر کتب در قیامت مطرح می‌شد چون در قیامت مواقف متعددی وجود دارد آخرین موقف جایی است که انسان‌ها را به حساب و کتاب فرا می‌خوانند. پرونده اعمال و عملکرد انسان در آنجا مطرح می‌شود. وقتی در محضر امام حسن مجتبی مسئله حسابرسی مطرح می‌شد حضرت حالشان منقلب می‌شد.
در محضر پیامبر اکرم (ص) چند نفر حضور داشتند؛ نام کسی برده شد. گفتند آقای فلان؛ خیلی درباره او تعریف و توصیف کردند. گفتند این آقا خیلی انسان خوب و درست و حسابی است. مثل امروز که می‌گویند فلانی خیر است. در محضر پیامبر کسی را به نیکی یاد کردند. حضرت فرمودند بگویید ببینم توجه او به مرگ و قبر چگونه است؟  هیچ شده است درباره مرگ و موت صحبت کند؟ گفتند چیزی از او نشنیده‌ایم. حضرت فرمودند پس در این حدهایی که شما تعریف می‌کنید نیست. «کَیْفَ کانَ ذِکرُ صاحِبِکُمْ لِلْمَوتِ» این آقایی که این‌قدر از او تعریف می‌کنید چقدر به یاد مرگ است؟ «ما کُنّا نَکادُ نَسْمَعُ یَذْکُرَ الْمَوتَ» گفتند یارسول الله هیچ وقت ما نشنیده‌ایم که او به یاد مرگ و قبر و موت باشد. «فقال رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم فَاِنَّ صاحِبَکُمْ لَیسَ هُناکَ» این دوست شما که این‌قدر از او تعریف کردید این خبرها هم نیست. کسی که به یاد مرگ نباشد چیزی ندارد.
وجود مبارک امام سجاد سلام الله علیه در دعای شماره 40 صحیفه سجادیه می‌فرمایند: «الْمَوتَ بَینَ اَیدِینَا نَصبا وَلاَ تَجعَل ذِکرَنَا لَهُ غِبّا» امام سجاد دعا می‌کند و از خدای سبحان مطالبه می‌کند که پروردگارا همیشه ما را به یاد مرگ قرار بده، توجه داشته باشیم، همان‌طور که یک روز نبودیم و از مادر متولد شدیم یک روزی هم خواهد آمد که ما نیستیم و ما را خواهند برد. به هر حال ما با اجازه خودمان نیامده‌ایم، ما را آورده‌اند. همان‌طور که ما را آورده‌اند ما را خواهند برد. امام سجاد به خدای سبحان دعا می‌کند که خدایا شما همیشه مرگ را جلوی چشمان ما مجسم قرار بده. ما را از فریب دنیا سالم بدار. دنیا ما را فریب ندهد. زینت و زیبایی‌های جاذب دنیا ما را جذب نکند. از شر آرزوهای دنیا در امنیت قرار بده. مرگ را پیش روی ما مجسم کن. مرگ را فراموش نکنیم.
ان‌شاءالله که خداوند ما را اهل ذکر و توجه و ذکر خودش و ذکر قیامت قرار بدهد.
الّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد
اللهم عجل لوليك الفرج والنصر و العافية
اللهُمَّ اغْفِر لِلْمُؤمِنینَ وَ الْمُؤمَناتِ وَ الْمُسلِمینَ وَ الْمُسْلِماتِ
استغفرالله ربي و اتوب اليه
پروردگارا؛ گناهان ما را بیامرز؛
بارالها؛ ما و فرزندان و جوانان و جامعه و مردان و زنان و مدیران و مسئولان و کارگزاران ما را از متقیان حقیقی قرار بده؛
أعوذ بالله من الشيطان الرجيم
بسم الله الرحمن الرحيم
قل هو الله أحد٭ الله الصمد٭ لم يلد و لم يولد٭ و لم يکن له کفواً أحد * صدق الله العلي العظيم
بسم الله الرحمن الرحيم
الحمدلله الذي يؤمن الخائفين و ينجي الصالحين و يرفع المستضعفين و يضع المستکبرين و يهلک ملوکاً و يستخلف آخرين و نشهد أن لا إله إلا الله وحده لا شريك له و نشهد أن محمداً عبده و رسوله اللهم صل علي محمد عبدک و رسولك و خيرتک من خلقک و حافظ سرّک و مبلغ رسالاتک و صل علي امیرالمؤمنین وصي رسول رب العالمين و صل علي فاطمه الزهرا سيده نساء العالمين و صل علي الحسن و الحسين سيدي شباب أهل الجنه و علي علي بن الحسين و محمد بن علي و جعفر بن محمد و موسي بن جعفر و علي بن موسي و محمد بن علي و علي بن محمد و الحسن بن علي و الخلف الصالح القائم المنتظر المهدي حججك علي عبادك و خلفائك في ارضك.
أعوذ بالله من شرور أنفسنا و من سيئات أعمالنا
عبادالله اوصيکم و نفسي بتقوي الله فانه امان من النار و مفتاح للجنة
و اما مناسبت‌های ایام:
اولین و مهم‌ترین مناسبت این است که ما در آستانه ورود به تاسوعا و عاشورای ابی عبدالله الحسین صلوات الله و سلامه علیه هستیم. ماه محرم ماه حزن و اندوه و مصیبت و عزای آل محمد (ص) است. عاشورا روز سرور و جشن بنی امیه و بازماندگانشان آل سعود است. پلیس و نیروهای امنیتی حکومت آل سعود در مناطق شیعه‌نشین، شهرهای قطیف و احساء به حسینیه‌ها و تکایا یورش بردند و آن ها را تخریب کردند. بنی امیه و بنی عباس و پیروان و فرزندان و نسل آنان به خیال باطل تصور می‌کنند که با این حرکات می‌توانند با نهضت عاشورا و کربلا مقابله کنند و از تحقق اهداف عالیه عاشورا و کربلا جلوگیری کنند. غافل از اینکه وقایع کربلا با دیگر وقایع تاریخی متفاوت است. گذر زمان نمی‌تواند عاشورا را به دست فراموشی بسپارد. اما واقعه کربلا گذر ایام وظیفه دارد آن را هر سال به نسل‌های جدید معرفی نماید. عاشورا یک مکتب عمیق و پرمحتوا و سرشار از اسرار و پیام‌ها برای آینده بشریت است. خداوند سبحان بر اساس مشیت لایتغیر حکیمانه خود عاشورا را علت مبقیه اسلام قرار داده است. بقای توحید و شریعت و اسلام و قرآن در گرو حیات عاشورا است. واقعه عاشورا یک واقعه‌ای نیست که از باب تصادف و اتفاقی به وجود آمده باشد.
وجود مبارک ابی عبدالله الحسین علیه‌السلام قبل از هجرت از مدینه به مکه و کربلا به جوار قبر جد بزرگوارشان پیامبر اکرم رفتند برای وداع. آنجا نماز خواندند، ذکر گفتند، مناجات کردند، خداحافظی کردند. در همین لحظات به عالم خواب فرو رفت. در عالم رؤیا جد بزرگوارشان را زیارت کردند. پیامبر به امام حسین علیه‌السلام فرمودند حسین جان «اخرج الي العراق فان الله قد شاء أن يراك قتيلا» حسین جان از مدینه هجرت کن و به عراق برو، زیرا مشیت خداوند تعلق گرفته است بر اینکه شما در این راه مجاهدت کنی و در این راه به شهادت برسی. واقعه عاشورا یک واقعه اتفاقی نبوده است. در نظام تکوین واقعه عاشورا تدوین شده است و مکتوب شده است. «كان هذا مقدرا مكتوبا». واقعه مظلومیت امام حسین و اهل بیتش به همه انبیاء ابلاغ شده است و انبیاء گذشته هرگاه مشکلی پیدا می‌کردند با تمسک به ابی عبدالله الحسین و اسماء طیبه خمسه مشکلشان را حل می‌کردند. بنابراین واقعه عاشورا چیزی نیست که گذر ایام و تاریخ بتواند آن را به دست فراموشی قرار دهد.
عاشورا علت مبقیه اسلام است. یعنی خدای سبحان نظام اسلامی را بر دو پایه تشریح کرده است. دو ستون و دو پایه اساس اسلام را هدایت و نگهداری می‌کند. عنصر اول امامت و ولایت است. عنصر دوم شهادت است. این دو عنصر حافظ بقای اسلام است. اگر شما امامت و ولایت را از اسلام جدا کنید اسلام باقی نخواهد ماند. همان‌طور که خدای سبحان فرمود «اَلْیوْمَ أَکمَلْتُ لَکمْ دینَکمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَیکُمْ نِعْمَتی وَ رَضیتُ لَکُمُ الْإِسْلامَ دیناً» بعد از ابلاغ ولایت علی ابن ابی طالب و فرزندانش به جامعه توحیدی خداوند فرمود دین شما کامل شد. من راضی هستم. چون وقتی ولایت باشد، ولایت جلوی همه تهدیدها و تعارض‌ها را می‌گیرد و آن ها را سرکوب می‌کند. عنصر دوم هم شهادت است. شهادت آقا امام حسین اسلام را بیمه کرده است. بنی امیه و بنی عباس می‌خواستند ولایت را حذف کنند اما نتوانستند. آن ها نابود شدند. الآن شما به تاریخ برگردید. ابوسفیان‌ها، ابوجهل‌ها کجا هستند؟ در عصر ما صدام کجا است؟ رضاشاه که عزاداری امام حسین را ممنوع کرد و به حجاب مبارزه کرد الآن کجا است؟ سر از قبر و جهنم بیرون بیاورند ببینند که اسلام و ولایت اهل بیت در حال نفوذ به همه کشورهای جهان است. امام حسین علیه‌السلام تمام مرزها را در نوردیده است. شما ببینید در آستانه عاشورا و اربعین هستیم. از سراسر دنیا علاقه‌مندان به اهل بیت حتی غیر از شیعیان، اهل سنت و اهل کتاب، مسیحیان و حتی کمونیست‌ها همه عاشق آزادگی حضرت ابی عبدالله الحسین علیه‌السلام هستند.
بنابراین علت بقای اسلام اول امامت و ولایت است و ثانیاً شهادت است. عاشورا یک دانشگاه بزرگ به پهنای تاریخ بشریت است. رشته‌های تحصیلی و تخصصی این دانشگاه عبارت است از توحید. درسی که عاشورا به بشریت می‌دهد در محور خداپرستی است. بندگی حضرت حق، اخلاص در عمل، حریت و آزادگی، فراغت از زینت‌های زودگذر دنیا و شهادت. این‌ها مواد تخصصی و درسی دانشگاه و مکتب ابی عبدالله الحسین است. و شهدا فارغ‌التحصیلان مکتب کربلا هستند. امروز شما شاهد بودید در سراسر ایران شهدا را تشییع کردند. 135 شهید را امروز در تهران تشییع کردند و روزهای آینده‌این‌ها را به استان‌های دیگر می‌برند. این‌ها فارغ‌التحصیلان مکتبت عاشورا هستند.
واقعه عاشورا به انبیاء گذشته ابلاغ شده است و امروز شما شاهد بودید که جمعه اول محرم مراسم بیت شیرخوارگان با فرمانده و سردار بزرگ میدان کربلا حضرت علی اصغر سلام الله علیه بوده است. امروز در 41 کشور دنیا مراسم بیعت کودکان و شیرخوارگان و در 5300 مسجد و تکیه در ایران برگزار می‌شود.
در سال‌های اخیر سنت حسنه پیاده رفتن به کربلا از کشورهای منطقه و جهان رواج پیدا کرده است. به کوری چشم دشمنان اهل بیت؛ بنی امیه و آل سعود عاشورا از مرزهای جغرافیایی کشورها عبور کرده است. در آینده‌ای نزدیک جهان را فرا خواهد گرفت.
با توجه به بیاناتی که گفته شد سؤال این است که امروز رسالت ملت بزرگ ایران در صحنه جهانی چیست؟ تکلیف ما در بهره گرفتن و استفاده کردن از نهضت عاشورا چیست؟ ما چه کار باید بکنیم. اولین مطلبی که باید توجه داشته باشیم همکاران بنده، آقایان خطبا و وعاظ باید بهره محتوایی از این ایام پر ارزش ببرند. فلسفه و علت قیام امام حسین را ساده و روان برای جوانان بیان کنند که امام حسین به دنبال چه بود؟ امام حسین می‌خواست چه کار کند؟ انگیزه امام حسین از این نهضت چه بود؟ فرمودند: «إِنّى لَمْ أَخْرُجْ أَشِرًا وَلا بَطَرًا وَلا مُفْسِدًا وَلا ظالِمًا وَإِنَّما خَرَجْتُ لِطَلَبِ الاِصْلاحِ فى أُمَّةِ جَدّى، أُريدُ أَنْ آمُرَ بِالْمَعْرُوفِ وَأَنْهى عَنِ الْمُنْكَرِ» این فلسفه و علت حدوث نهضت امام حسین علیه‌السلام است. عزیزان تا امر به معروف و نهی از منکر در جامعه ما پایدار نشود، سیره مردم قرار نگیرد، مشکلات کشور حل نخواهد شد.
آقا امام باقر درباره امر به معروف فرموده‌اند «الامر بالمعروف و النهی عن المنکر فریضتان عظیمتان بهما تقام الفرائض» امر به معروف و نهی از منکر دو واجب بزرگی است که همه واجبات دیگر در گروی امر به معروف و نهی از منکر محقق می‌شود. احیای نماز، احیای روزه، احیای زکات، احیای انسان‌دوستی، رسیدگی به فقرا و نیازمندان و حل مشکلات عمومی جامعه همه در گروی امر به معروف و نهی از منکر است ولی متأسفانه امروز مظلوم‌ترین چیز در جامعه ما امر به معروف و نهی از منکر است. مدارس ما، دانشگاه‌های ما، ادارات ما، نهادهای ما، سازمان‌های ما باید امر به معروف و نهی از منکر در آن ها احیا شود. این موضوع اول است.
دوم اینکه سلامت و امنیت و توسعه و پیشرفت و قوت و اقتدار کشور در گروی احیای امر به معروف و نهی از منکر است. دولت، مجلس، دستگاه قضایی، ادارات، سازمان‌ها متوجه این موضوع باشند.
رعایت حقوق دیگران و همسایگان در برگزاری مراسم عزاداری بشود. هیئات محترم، مسئولان هیئات، آقایان وعاظ باید تذکر دهند. هیئاتی که مراسم عزاداری برگزار می‌کنند باید مراقب باشند که عزاداری آنان موجب زحمت و عسر و حرج دیگران نشود. بلندگوی آن ها همسایگان را آزار ندهد. عده‌ای در خانه‌ها بیمار هستند، اعصاب ندارند، یا دانش‌آموز و دانشجو هستند و می‌خواهند درس بخوانند و مطالعه کنند. صدای بلندگو را در حدی تنظیم کنند که به همان کسانی که در مجلس حضور دارند برسند و باعث آزار و اذیت دیگران نشوند. هیئات توجه داشته باشند به اقامه نماز. عزاداری می‌کنند وقتی ظهر شد باید بایستند به نماز. مغرب شد به نماز بایستند. شب تاسوعا و عاشورا که تا صبح عزاداری می‌کنند به‌گونه‌ای باشد که نماز واجب صبح قضا نشود. شب عاشورا اعمال دارد. آقا امام حسین علیه‌السلام و اصحاب شب عاشورا را احیا کردند.
راوی می‌گوید نیمه‌های شب بود که من به خیام امام حسین سر زدم تا ببینم اصحاب و یاران حضرت ابی عبدالله چه کار می‌کنند. دیدم هر کدام از اصحاب گوشه‌ای خلوت کرده‌اند عده‌ای مشغول تلاوت قرآن هستند، عده‌ای در رکوع هستند، عده‌ای در سجده هستند. شب تاسوعا و عاشورا باید با ذکر پروردگار احیا شود نه اینکه چند ساعت سر پا سینه بزنند و بعد خسته و نماز صبح قضا شود. این‌ها پیام‌های عاشورا است.

«اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا اَباعَبْدِاللَّهِ؛وَ عَلَى الاَرْواحِ الَّتى حَلَّتْ بِفِناَّئِکَ عَلَیْکَ مِنّى سَلامُ اللَّهِ اَبَداً؛ما بَقیتُ وَ بَقِىَ اللَّیْلُ وَ النَّهارُ وَ لاجَعَلَهُ اللَّهُ آخِرَ الْعَهْدِ مِنّى لِزِیارَتِکُمْ»
«اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَیْنِ؛وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَیْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَیْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَیْنِ»

چند نکته هم راجع به اتفاقات سیاسی که به اختصار اشاره می‌کنم.
مقام معظم رهبری حفظه الله در دیدار با نمایندگان مجلس خبرگان و در بازدید از دانشکده افسری مردم و مسئولان را به وحدت و اتحاد و حمایت از دولت برای حل مشکلات اقتصادی فرا خواندند.
حادثه اعتراضات و آشوب در بصره و آتش زدن کنسول گری ایران نشان داد که صهیونیست‌ها، آمریکا و آل سعود سیاست اختلاف میان ملت عراق و ایران و دولت عراق و ایران را تعقیب می‌کند. خوشبختانه ملت عراق و مسئولان این توطئه را خنثی کردند. از سوی دیگر جریانات سیاسی در آمریکا به سمت‌وسوی انزوای آقای ترامپ پیش می‌رود و موضوع عدم صلاحیت و کفایت مدیریتی و اخلاقی او در رسانه‌ها مطرح شده است. ان‌شاءالله که آقای ترامپ هم به سرنوشت صدام و دیگران مبتلا خواهد شد و در آینده‌ای نزدیک استیضاح خواهد شد.

اللهم صلی علي محمد و آل محمد
اللَّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَيهِ و عَلي آبائِهِ فِي هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِي كُلِّ سَاعَةٍ وَلِيّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِيلاً وَ عَيْناً حَتَّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِيهَا طَوِيلاً
پروردگارا؛ اسلام و مسلمین قوت و عزت و نصرت عطا بفرما؛
پروردگارا؛ دشمنان اسلام، استکبار جهانی، صهیونیست جهانی، آل سعود، آل نهیان و آل خلیفه را باقدرت قاهره خودت هر چه سریع‌تر نابود و متلاشی بفرما؛
پروردگارا؛ مقام معظم رهبري را محافظت بفرما؛
پروردگارا؛ نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران، ملت، ميهن، مرزها، مراجع بزرگوار تقليد، حوزه‌های علميه، دانشگاهيان، جوانان، نواميس و نیروهای مسلح مقتدر ما را از توطئه‌های دشمنان محافظت بفرما؛
إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ وَإِيتَاء ذِي الْقُرْبَى وَيَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاء وَالْمُنكَرِ وَالْبَغْيِ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ
أعوذ بالله من الشيطان الرجيم
بسم الله الرحمن الرحيم
إنا أعطيناك الكوثر٭ فصل لربك و انحر٭ إن شانئك هو الابتر
صدق الله العلي العظيم
والسلام علیکم و رحمة الله
برچسب ها
مطالب مرتبط
کاشان - خیابان شهید بهشتی - کوچه جمال آباد - دفتر نماینده مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان - کدپستی: ۸۷۱۴۶۷۸۳۸۹
تلفن: ۵۵۷۸۱۸۱ - ۵۵۷۸۸۸۸ - ۵۵۷۲۲۴۴ (۰۳۱)
نمابر: ۵۵۷۸۱۸۲ (۰۳۱)
© کلیه حقوق مادی و معنوی برای پایگاه اطلاع رسانی سفیر ولایت محفوظ است. استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.