/
صفحه اصلی
/
خبرخوان
/
ارتباط با ما
/
¤ ۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۲ مرداد
تاریخ ارسال:۱۳۹۷ جمعه ۱۳ مهر
چاپ خبر
نماز عبادی سیاسی جمعه کاشان به امامت حضرت آیت‌الله نمازی نماینده محترم مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان به تاریخ سیزدهم مهرماه 1397 نماز عبادی سیاسی جمعه کاشان به امامت حضرت آیت‌الله نمازی نماینده محترم مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان به تاریخ سیزدهم مهرماه 1397
بسم الله الرحمن الرحیم
درود و رحمت و رضوان واسعه پروردگار بر شما مردان و زنان مؤمن و موحد
الحمدالله نحمده و نؤمن به و نستعينه و نستهديه و نستغفره و نتوکل عليه و نثني عليه أحسن الثناء و نشهد أن لا إله إلا الله وحده لا شريک له و نشهد أن محمداً عبده و رسوله، اللهم صل علي محمد و آل محمد صلوةً تامةً ناميةً زاکيةً ترفع بها درجتهم و تبين بها فضلهم.
اوصيکم و نفسي يا عبادالله بتقوي الله
برادران و خواهران مؤمن و موحد؛ خودم و شما را به تحصیل و توسعه و تقویت تقوای خدای سبحان و پیروی از اوامر او دعوت می‌کنم.
یکی از عناوین و عناصری که در ایجاد، تولید، توسعه و تحصیل تقوا مؤثر است به یاد موت و به یاد مرگ بودن است که انسان در طول روز همان‌طور که ذکر پروردگار را به زبان جاری می‌کند به یاد دوران پس از زندگی و دوران مرگ و قبر هم باشد. سؤال قبر، سؤال نکیر و منکر.
وجود مبارک امام صادق سلام‌الله‌علیه خطاب به شاگردشان مفضل فرمودند: «إِیَّاکَ وَ الذُّنُوبَ وَ حَذِّرْ شِیعَتَنَا» مفضل مراقب باش مرتکب گناه نشوی؛ از ارتکاب به گناه فاصله پیدا کنی و پیام من را به شیعیانم برسانی. «إِیَّاکَ وَ الذُّنُوبَ وَ حَذِّرْ شِیعَتَنَا» سپس حضرت فرمودند سریع‌ترین چیزی که به انسان اصابت می‌کند آثار گناه است. خیلی سریع در انسان تأثیر می‌گذارد. «فَوَ اللَّهِ مَا هِیَ إِلَی شَیْ ءٍ أَسْرَعَ مِنْهَا إِلَیْکُمْ» سرعت تأثیر و پیدایش اثر گناه در زندگی انسان و خانواده و فرزند و همسر خیلی سریع است و در بعضی از تعابیر و روایات داریم که سرعت تأثیر و عمل گناه در سلامت زندگی قوی‌تر از تأثیر گذاشتن کارد قصاب است به روی گوشت گوسفند.
«إِنَّ أَحَدَکُمْ لَیُرْمَی بِالسُّقْمِ فِی بَدَنِهِ وَ مَا هُوَ إِلَّا بِذُنُوبِهِ وَ إِنَّ أَحَدَکُمْ لَیُحْجَبُ مِنَ الرِّزْقِ فَیَقُولُ مَا لِی وَ مَا شَأْنِی وَ مَا هُوَ إِلَّا بِذُنُوبِهِ وَ إِنَّهُ لَتُصِیبُهُ الْمَعَرَّةُ مِنَ السُّلْطَانِ» گاهی از طریق گناهی که انسان انجام می‌دهد گرفتار دستگاه‌های حکومتی و دولتی و سلطان جائر می‌شود. کسانی که گناهی مرتکب می‌شوند گاهی عوارض گناه پیدایش بیماری است. مثلاً به دلیل ارتکاب یک گناه بیمار می‌شود. گاهی هم انجام گناه رزق و روزی را کم می‌کند. گناه موجب قطع و اندک شدن روزی می‌شود. بعضی از گناهان هم آثارش هنگام قبض روح ظاهر می‌شود که انسان در بستر مرگ آرامیده است گناهانی که در زندگی مرتکب شده است در لحظه قبض روح خودش را نشان می‌دهد و به سختی جان می‌کند. این را همه شما شنیده‌اید که گاهی کسی در حالت احتضار است و قبض روح به کندی انجام می‌شود و عوارض دارد.
سپس راوی می‌گوید من از فرمایش امام خیلی منقلب شدم که اثر گناه این است که اثر گناه این است که گاهی انسان دچار دستگاه حکومت جائر می‌شود، گاهی روزی‌اش کم می‌شود و گاهی هنگام قبض روح اثرات گناه ظاهر می‌شود. امام صادق علیه‌السلام احساس کرد که من منقلب شده‌ام؛ برای ایجاد آرامش من حضرت فرمودند «لَا تُؤَاخَذُونَ بِهَا فِی الآْخِرَةِ» علت اینکه شما شیعیان و پیروان ما گرفتار می‌شوید در مصیبت‌ها و اندک شدن روزی و قطع برای این است که خداوند می‌خواهد شما را در دنیا با طهارت به عالم آخرت ببرد؛ پاک و با طهارت. بنابراین بعضی از گناهان باعث می‌شود که انسان گرفتار شود و خداوند مجازاتی که در آخرت تعیین کرده است در همین دنیا به او می‌دهد که پاک و پاکیزه از دنیا برود و در آنجا گرفتار عذاب نشود.
وجود مبارک آقا امام سجاد سلام‌الله‌علیه فرمایشی دارند و می‌فرمایند سه لحظه است که بر انسان خیلی سخت می‌گذرد. «أشَدُّ ساعاتِ ابْنِ آدَم ثَلاثُ ساعاتٍ» سخت‌ترین ساعات برای فرزندان سه لحظه است.
1. «السّاعَةُ الَّتی یُعایِنُ فیها مَلَكَ الْمَوْتِ» یکی از این ساعات سخت لحظه‌ای است که انسان با ملک الموت، فرشته قبض روح مواجه می‌شود که آن لحظه، لحظه سختی است.
2. «وَ السّاعَةُ ‏الَّتی یَقُومُ فیها مِنْ قَبْرِهِ» لحظه دوم که برای انسان‌ها خیلی سخت است لحظه‌ای است که فرمان رستاخیز و بر پا شدن قیامت از سوی خدای سبحان صادر می‌شود و همه کسانی که در دل زمین دفن شده‌اند به پا می‌خیزند. «إِذَا زُلْزِلَتِ الْأَرْضُ زِلْزَالَهَا * وَأَخْرَجَتِ الْأَرْضُ أَثْقَالَهَا * وَقَالَ الْإِنْسَانُ مَا لَهَا * يَوْمَئِذٍ تُحَدِّثُ أَخْبَارَهَا * بِأَنَّ رَبَّكَ أَوْحَى لَهَا». بنابراین لحظه دومی که سخت است لحظه قیام برای رستاخیز و پاسخ به سؤالات فرشتگان الهی است.
3. «وَ السَّاعَةُ الَّتی یَقِفُ فیها بَیْنَ یَدَیِ اللّه تَبارَكَ وَ تَعالی» لحظه سومی که خیلی سخت است لحظه‌ای است که انسان را به پای میزان و حساب و کتاب می‌برند و پرونده اعمال را باز می‌کنند و سؤال می‌کنند و انسان در پاسخ کم می‌آورد.
بنابراین عزیزان برای اینکه از این سختی‌ها هنگام قبض روح فارغ باشیم و هنگام ورود به خداوند سبحان و حساب و کتاب در روز رستاخیز راحت باشیم از الآن مراقبت کنیم. نظم در زندگی داشته باشیم. با خدای خود عهد ببندیم که به سراغ محرمات الهی نرویم و پاک و پاکیزه زندگی کنیم؛ بر اساس آنچه که شارع مقدس فرموده است؛ بر اساس رهنمودهای ائمه معصومین سلام‌الله‌علیهم اجمعین؛ که لحظه مرگ برای اهل ایمان و موحدین زیباترین لحظه است؛ برای آنان که اهل ذکر خداوند هستند. بهترین لحظه برای اهل ایمان و اهل تقوا عبور از دنیا و ورود به ذات اقدس ربوبی و هم‌جوار شدن با پیامبر اکرم و ائمه معصومین صلوات الله و علیهم اجمعین است. 
الّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد
اللهم عجل لوليك الفرج والنصر و العافية
اللهُمَّ اغْفِر لِلْمُؤمِنینَ وَ الْمُؤمَناتِ وَ الْمُسلِمینَ وَ الْمُسْلِماتِ
استغفرالله ربي و اتوب اليه
پروردگارا؛ گناهان ما را بیامرز؛
بارالها؛ ما و فرزندان و جوانان و جامعه و مردان و زنان و مدیران و مسئولان و کارگزاران ما را از متقیان حقیقی قرار بده؛
أعوذ بالله من الشيطان الرجيم
بسم الله الرحمن الرحيم
قل هو الله أحد٭ الله الصمد٭ لم يلد و لم يولد٭ و لم يکن له کفواً أحد * صدق الله العلي العظيم
بسم الله الرحمن الرحيم
الحمدلله الذي يؤمن الخائفين و ينجي الصالحين و يرفع المستضعفين و يضع المستکبرين و يهلک ملوکاً و يستخلف آخرين و نشهد أن لا إله إلا الله وحده لا شريك له و نشهد أن محمداً عبده و رسوله اللهم صل علي محمد عبدک و رسولك و خيرتک من خلقک و حافظ سرّک و مبلغ رسالاتک و صل علي امیرالمؤمنین وصي رسول رب العالمين و صل علي فاطمه الزهرا سيده نساء العالمين و صل علي الحسن و الحسين سيدي شباب أهل الجنه و علي علي بن الحسين و محمد بن علي و جعفر بن محمد و موسي بن جعفر و علي بن موسي و محمد بن علي و علي بن محمد و الحسن بن علي و الخلف الصالح القائم المنتظر المهدي حججك علي عبادك و خلفائك في ارضك.
أعوذ بالله من شرور أنفسنا و من سيئات أعمالنا
عبادالله اوصيکم و نفسي بتقوي الله فانه امان من النار و مفتاح للجنة
و اما مناسبت‌های ایام:
امروز بیست و پنجم محرم‌الحرام سالروز شهادت امام سجاد زین‌العابدین علی ابن الحسین سلام‌الله‌علیه است. این مصیبت دردناک و سخت و سنگین را به محضر فرزند عزیزان حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف و مقام معظم رهبری و امت اسلامی و شما برادران و خواهران پیرو مکتب وحی و ولایت تبریک عرض می‌کنم.
وجود مبارک امام سجاد مانند پدران و فرزندان معصوم خودش همیشه نگران پیروان و شیعیان خودشان بود. توصیه‌ها و سفارش‌های زیادی را در تقوا مداری و دین‌مداری و نحوه زندگی کردن در دنیا برای ما داشته‌اند. من به عنوان نمونه دو جمله را از این حضرت عرض می‌کنم.
در بیانی فرموده اند: «مَن كَرُمَت عَلَيه نَفسُهُ هانَت عَلَيهِ الدُّنيا» کسی که خودشناس شده باشد، انسانی که قدر و منزلت خود را بشناسد خود را به دنیا نمی‌فروشد؛ برای تحصیل دنیا و کسب دنیا و به دست آوردن اسم و رسم و نان و دنیا هیچ گاه شخصیت خودش را ضایع نمی‌کند. «وَ لَقَدْ كَرَّمْنا بَنِي آدَمَ». خداوند می‌فرماید بنی آدم را تکریم کردیم و با عزت آفریدیم. انسان‌های مؤمن و موحد نباید این کرامت خودشان را با نعمت‌های کوچک و اندک دنیا بفروشند. 
در عبارت دیگری فرمودند: اَلرِّضَا بِمَكْرُوهِ اَلْقَضَاءِ مِنْ أَعْلَى دَرَجَاتِ اَلْيَقِينِ» یکی از صفات فاضله داشتن یقین است. در روایات هست کمترین چیزی که خداوند بین بندگانش تقسیم کرده است حقیقت یقین است. کمتر کسی به یقین می‌رسد. آن‌هایی که به یقین می‌رسند دنیا را به یک چشم و عینک دیگری می‌بینند و در برابر سختی‌ها و مصیبت‌ها خیلی آرام و با طمأنینه عبور می‌کنند.
راویان نقل کرده‌اند که اصحاب آقا امام حسین سلام‌الله‌علیه در روز عاشورا بیان کرده‌اند که وقتی امام حسین لحظه‌به‌لحظه فشار جنگ و عملیات بر ایشان بیشتر می‌شد، فرزندان و برادر و یاران را از دست می‌داد، هر لحظه که مصیبت بیشتر می‌شد چهره مبارک امام حسین علیه‌السلام درخشان‌تر می‌شد. این نشانه یقین است که در برابر سختی‌ها هیچ بی‌قراری و بی‌تابی نمی‌کنند و تابع تصمیم و قضای الهی هستند. اینکه آقا امام سجاد می‌فرماید کسانی که راضی هستند به قدر الهی؛ سختی‌هایی که پیش می‌آید با سعه صدر از کنار سختی‌ها عبور می‌کنند، بالاترین درجه یقین را دارند. کسانی که می‌توانند از کنار سختی‌ها عبور کنند نشانه داشتن یقین است. زندگی و معاشرت و تعامل مسالمت‌آمیز با پیروان مکتب اهل بیت.
در ادامه بحث‌هایی که در خطبه‌های ایام دهه اول عاشورا داشتیم عرض کردیم که عاشورا و کربلا یک مکتب است. یک حادثه صرف تاریخی نیست که مانند وقایع دیگر به مرور زمان به دست فراموش سپرده شود. تقریباً آن چیزی که بنده محاسبه کردم برای عاشورا می‌توان بیست و سه پیام را استخراج کرد. یکی از پیام‌های عاشورا مسالمت‌آمیز زندگی کردن پیروان مکتب وحی و ولایت است. این جمله‌ای که در زیارت عاشورا همه شما خوانده‌اید و با آن آشنا هستید: «انی سلم لمن سالمکم و حرب لمن حاربکم» پیامش چیست؟ ما به آقا امام حسین علیه‌السلام عرض می‌کنیم آقا جان هر کسی که شما را قبول داشته باشد ما هم قبولش داریم. کسی که با شما خوب باشد ما هم با او خوب هستیم. «و حرب لمن حاربکم» کسی با شما دشمنی کند ما دشمن او هستیم، کسی با شما بجنگد ما هم با او می‌جنگیم.
بنابراین پیام مکتب عاشورا این است که پیروان مکتب وحی و ولایت باید با هم هماهنگ باشند، باید همدیگر را دوست داشته باشند. تسلیم همدیگر باشند. با همدیگر ستیزه‌جویی و مخالفتی نداشته باشند. اما متأسفانه جهان اسلام مواجه با این مشکل است. شما نگاه کنید علیرغم اینکه تقریباً شاید غریب به یک میلیارد مسلمان روی کره زمین داریم. اگر همه این‌ها باهم باشند صهیونیست‌ها و دشمنان اسلام هیچ غلطی نمی‌توانند بکنند و دشمن بین مسلمانان و مسئولان و سلاطین و امپراتورها و دولت‌های مسلمان با ملت‌هایشان اختلاف ایجاد کرده‌اند. ما هم متأسفانه درون کشور گرفتار این مشکل هستیم. گروه‌های مختلف، یکی راست است، دیگری چپ است، یکی تند است، یکی کند است، یکی اصولگرا است و دیگری اصلاح‌طلب است و با همین عناوین در برابر یکدیگر قرار می‌گیرند و همدیگر را تضعیف می‌کنند. نظام تضعیف می‌شود، کشور تضعیف می‌شود و مردم دچار مشکلات می‌شوند. در شأن مکتب عاشورا نیست. ما به برکت این ایام، به برکت وجود آقا امام حسین علیه‌السلام و این عزاداری‌ها با خدای خود و امام زمان سلام‌الله‌علیه عهد ببندیم که نسبت به همدیگر مهربان باشیم و رفیق باشیم، همدیگر را پشتیبانی کنیم، همدیگر را کمک کنیم، پشت سر همدیگر غیبت نکنیم، تهمت نزنیم. این‌ها خلاف پیروی از مکتب عاشورا است. ان‌شاءالله که خداوند به ملت ما و گروه‌های سیاسی و تشکل‌های سیاسی این توفیق را عنایت فرماید.
وجود مبارک پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در آخرین لحظات عمرشان فرمودند: «إِنِّی تَارِکٌ فِیکُمُ الثَّقَلَیْنِ مَا إِنْ تَمَسَّکْتُمْ بِهِمَا لَنْ تَضِلُّوا، کِتَابَ اللَّهِ وَ عِتْرَتِی» پیروان من، امت من، من از میان شما می روم، اما شما اگر بخواهید راه من را ادامه دهید دو سرمایه گرانقدر را در میان شما به ودیعه می‌گذارم. یکی قرآن است و دیگری اهل بیت. «مَا إِنْ تَمَسَّكْتُمْ بِهِمَا لَنْ تَضِلُّوا كِتَابَ اللَّهِ وَ عِتْرَتِی أَهْلَ بَیْتِی» تا زمانی که شما بر محور و مدار قرآن و اهل بیت من حرکت کنید هیچ چیزی شما را تهدید نمی‌کند. اما اگر از دستورات قرآن و اهل بیت سرپیچی کردید قطعاً تضعیف می‌شوید و دشمن بر شما مسلط خواهد شد. ان‌شاءالله امیدواریم که به برکت تفکر توحیدی عاشورا و انقلاب اسلامی که امروز این انقلاب به دنیا در حال صادر شدن است اختلافات بین امت اسلامی برطرف شود.
موضوع بعدی؛ پاسخ کوبنده فرزندان شجاع ملت ایران، پاسداران هوا و فضای سپاه پاسداران و انتقام خون شهدای مراسم هفته دفاع مقدس در اهواز و حمله موشکی و پهپادی به دشمنانی که آن حادثه دردناک را که قلب ملت ایران را فشرده و عزادار کردند باید تشکر کرد از فرماندهی معزز کل قوا حضرت امام خامنه‌ای حفظه الله. به دشمنان هشدار دادند، فرمودند روزگار و دوران ضربه زدن و فرار کردن نیست. اگر یک ضربه بزنید ده ضربه به شما زده خواهد شد. (تکبیر نمازگزاران)
و از عزیزان نیروهای مسلح به ویژه سپاه پاسداران و هوافضای سپاه پاسداران که بحمدالله با این هنرمندی با فاصله چند صد کیلومتری با موشک نقطه زن هدف را کاملاً منهدم کردند و عده زیادی از سران تروریستی نابود شدند و انبار سلاح و مهماتشان هم منفجر شد و جای تقدیر و تشکر دارد.
مسئله دیگر؛ فرمایشات مقام معظم رهبری که روز گذشته در تهران انجام شد. فرمایشات آقا فرمایشات بسیار دقیق و عمیق و قابل توجهی است. همان‌طور که همیشه من تأکید کرده‌ام، توصیه من به طلاب عزیز حوزه‌های علمیه، دانشجویان و دانش آموزان و فرهنگیان این است که پیام‌های رهبری را با دقت و تأمل ملاحظه کنند. این‌ها راهبردهای آینده نظام را مشخص می‌کند. 
من بخشی از فرازهای مهمی را که آقا بیان کردند را اشاره می‌کنم:
1. جوانان راه حل مشکلات کشور هستند. پیام این سخن چیست؟ پیامش این است که جوانان باید آماده شوند. الآن شرایط منطقه‌ای و بین‌المللی اقتضا می‌کند که ملت ایران آماده باشند و منتظر باشند هر لحظه برای دفاع از انقلاب و کشور.
2. آمریکایی‌ها با عربده‌کشی، بیان سخنان سخیف و تصوراتی واهی درصدد تصویرسازی کاملاً وارونه از قدرت خود و از اوضاع ایران هستند اما مجموعه‌ی عظیم جوانان میهن و ملت بزرگ ایران می‌دانند که باید با ناکام گذاشتن آخرین حربه‌ی باقیمانده‌ی دشمن یعنی تحریم، سیلی دیگری به آمریکا بزنند که ان‌شاءالله خواهند زد. (تکبیر نمازگزاران)
3. «عظمت ایران، اقتدار جمهوری اسلامی و شکست‌ناپذیری ملت ایران» سه واقعیت انکارناپذیرند.
4. نجات ایران از سلطه‌ی ظالمانه‌ی انگلیس و آمریکا را برای اثبات اقتدار جمهوری اسلامی کافی است.
5. نظام اسلامی در هشت سال جنگ تحمیلی در مقابل جبهه‌ی وسیع دشمنان، پیروز شد.
6. شکست‌ناپذیری ملت ایران ناشی از برکت اسلام عزیز است. «غرور» آفت پیروزی در همه‌ی این عرصه‌ها است. مغرور شدن، ما را به بی‌عملی، بی‌ابتکاری و نداشتن طرح و نقشه می‌کشاند و موجب پیروزی دشمن می‌شود.
7. هنوز در اوایل راه هستیم و باید با تلاش و مجاهدت و راه‌بلدی، شجاعت و تدبیر و استفاده‌ی صحیح از امکانات، مسیر پیشرفت را ادامه دهیم و به قله‌ی مورد نظر ملت و انقلاب برسیم.
8. جوانان عزیز، بدانید که شما نوک پیکان حرکت عظیم ملی هستید، شما باید راه را باز کنید. پیران مجرب هم اگر خسته و بی‌حال و ازکارافتاده نباشند، می‌توانند شما را راهنمایی کنند اما موتور پیش‌برنده‌ی این قطار، شما جوانان هستید.
9. البته آن روشنفکرنمای راحت‌طلب و منافق و ریاکار که اساساً دشمنیِ آمریکا را انکار می‌کند و برای دولت و ملت ایران، نسخه‌ی تسلیم در مقابل آمریکا می‌نویسد، اگر عامل آمریکا نباشد، مرد میدان پیشرفت کشور نیست.
10. اخیراً رئیس‌جمهور آمریکا به برخی سران اروپا گفته است اگر تا دو سه ماه صبر کنید، کار جمهوری اسلامی ایران تمام است. البته این اتفاق نخواهد افتاد و به حول و قوه‌ی الهی و با همراهی مردم و جوانان، تا جان و توان دارم نخواهم گذاشت چنین اتفاقی در کشور بیفتد. (شعار مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل نمازگزاران)
اللهم صلی علي محمد و آل محمد
اللَّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَيهِ و عَلي آبائِهِ فِي هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِي كُلِّ سَاعَةٍ وَلِيّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِيلاً وَ عَيْناً حَتَّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِيهَا طَوِيلاً
پروردگارا؛ اسلام و مسلمین قوت و عزت و نصرت عطا بفرما؛
پروردگارا؛ دشمنان اسلام، استکبار جهانی، صهیونیست جهانی، آل سعود، آل نهیان و آل خلیفه را باقدرت قاهره خودت هر چه سریع‌تر نابود و متلاشی بفرما؛
پروردگارا؛ مقام معظم رهبري را محافظت بفرما؛
پروردگارا؛ نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران، ملت، ميهن، مرزها، مراجع بزرگوار تقليد، حوزه‌های علميه، دانشگاهيان، جوانان، نواميس و نیروهای مسلح مقتدر ما را از توطئه‌های دشمنان محافظت بفرما؛
إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ وَإِيتَاء ذِي الْقُرْبَى وَيَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاء وَالْمُنكَرِ وَالْبَغْيِ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ
أعوذ بالله من الشيطان الرجيم
بسم الله الرحمن الرحيم
إنا أعطيناك الكوثر٭ فصل لربك و انحر٭ إن شانئك هو الابتر
صدق الله العلي العظيم
والسلام علیکم و رحمة الله
برچسب ها
مطالب مرتبط
کاشان - خیابان شهید بهشتی - کوچه جمال آباد - دفتر نماینده مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان - کدپستی: ۸۷۱۴۶۷۸۳۸۹
تلفن: ۵۵۷۸۱۸۱ - ۵۵۷۸۸۸۸ - ۵۵۷۲۲۴۴ (۰۳۱)
نمابر: ۵۵۷۸۱۸۲ (۰۳۱)
© کلیه حقوق مادی و معنوی برای پایگاه اطلاع رسانی سفیر ولایت محفوظ است. استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.