/
صفحه اصلی
/
خبرخوان
/
ارتباط با ما
/
¤ ۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۲ مرداد
تاریخ ارسال:۱۳۹۷ جمعه ۲۰ مهر
چاپ خبر
نماز عبادی سیاسی جمعه کاشان به امامت حضرت آیت‌الله نمازی نماینده محترم مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان به تاریخ 20 مهر ماه 1397 نماز عبادی سیاسی جمعه کاشان به امامت حضرت آیت‌الله نمازی نماینده محترم مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان به تاریخ 20 مهر ماه 1397
بسم الله الرحمن الرحیم
درود و رحمت و رضوان واسعه پروردگار بر شما مردان و زنان مؤمن و موحد
الحمدالله نحمده و نؤمن به و نستعينه و نستهديه و نستغفره و نتوکل عليه و نثني عليه أحسن الثناء و نشهد أن لا إله إلا الله وحده لا شريک له و نشهد أن محمداً عبده و رسوله، اللهم صل علي محمد و آل محمد صلوةً تامةً ناميةً زاکيةً ترفع بها درجتهم و تبين بها فضلهم.
اوصيکم و نفسي يا عبادالله بتقوي الله
برادران و خواهران مؤمن و موحد؛ خودم و شما را به تحصیل و توسعه و تقویت تقوای خدای سبحان و پیروی از اوامر او دعوت می‌کنم.
توجه به عالم آخرت و معاد و برزخ و حساب‌وکتاب و عبور از صراط یکی از مهم‌ترین عواملی است که در دل انسان تقوا ایجاد می‌کند. ملکه تقوا باعث پرهیز از گناهان و انجام وظایف و فرایض الهی است. بنابراین یکی از موضوعاتی که شبانه‌روز باید به یاد آن باشیم یاد مرگ است که انسان باید بداند در آینده‌ای نزدیک روحش از تنش جدا می‌شود و از همسر و فرزند و دوستان و همکاران و پست و میز و صندلی فاصله می‌گیرد و او را در جای محدودی بایگانی می‌کنند. ازاین‌جهت برای تقویت روحیه ایمانی و تقوا در جامعه در آیات و روایات زیادی انسان‌های مؤمن تشویق شده‌اند که اگر مؤمنی از دنیا رفت او را تشییع کنید؛ همراه مؤمن تا قبرستان بروید؛ بایستید و نماز بخوانید؛ برای دفنش حضور داشته باشید. خدای سبحان ثواب‌های زیادی را وعده کرده است برای اینکه جامعه توحیدی همچنان اهل طهارت و پاکی و تقوا باشند.
حضرت امام خمینی رضوان الله تعالی علیه در کتاب شریف تحریرالوسیله که یک کتاب و رساله عملی است در باب تشییع جنازه و ثواب تشییع مؤمن روایتی را از وجود مبارک نبی اکرم (ص) نقل کرده‌اند که تقاضا می‌کنم دوستان توجه بفرمایند؛ این روایت بسیار مهمی است که امام آن را در رساله تحریرالوسیله ذکر کرده‌اند: ـقال رسول الله صلی الله علیه و آله: «مَنْ شَیَّعَ جَنازَةً فَلَهُ بِکُلِّ خُطْوَةٍ حَتّی یَرْجِعَ مِائَةُ اَلْفِ اَلْفِ حَسَنَهٍ» اگر کسی در تشییع جنازه مؤمنی حضور پیدا کند در برابر هر گامی که برمی‌دارد، هر قدمی که برمی‌دارد خداوند صد هزار هزار حسنه برای او می‌نویسد. دقت بفرمایید این کلام پیامبر (ص) است. صد هزار هزار حسنه. «وَ يُمْحَى عَنْهُ بِكُلِّ قَدَمٍ مِائَةُ أَلْفِ أَلْفِ سَيِّئَةٍ» و صد هزار هزار گناه از او پاک می‌شود. «وَ يُرْفَعُ لَهُ مِائَةُ أَلْفِ أَلْفِ دَرَجَةٍ» صد هزار هزار درجه و ترفیع درجه برای قیامت او معین می‌کنند. اگر عجله نکرد و برای تشییع آمد و نماز میت را هم خواند «فَإِنْ صَلَّى عَلَيْهَا» اگر بر جنازه مؤمن نماز خواند «شَيَّعَهُ فِي جَنَازَتِهِ مِائَةُ أَلْفِ أَلْفِ مَلَكٍ» وقتی این مؤمن از دنیا می‌رود صد هزار هزار فرشته برای تشییع جنازه می‌آیند «كُلُّهُمْ يَسْتَغْفِرُونَ لَهُ» که این صد هزار هزار فرشته جنازه را تشییع می‌کنند و از خدای سبحان طلب مغفرت می‌کنند. اگر حضورش را ادامه داد «فَإِنْ شَهِدَ دَفْنَهَا» اگر عجله نکرد و حضور پیدا کرد تا میت را دفن کنند «وَكَّلَ اَللَّهُ بِهِ أَلْفَ مَلَكٍ كُلُّهُمْ يَسْتَغْفِرُونَ لَهُ حَتَّى يُبْعَثَ مِنْ قَبْرِهِ» صد هزار هزار فرشته برای او طلب مغفرت می‌کنند تا زمانی که روز قیامت و روز رستاخیز برای حساب‌وکتاب به پا خیزد. «وَ مَنْ صَلَّى عَلَى مَيِّتٍ» اگر کسی نمازی را بر جنازه میت بخواند «صَلَّى عَلَيْهِ جَبْرَئِيلُ» وقتی ما از دنیا برویم جبرئیل می‌آید و بر ما نماز می‌خواند «وَ سَبْعُونَ أَلْفَ مَلَكٍ» جبرئیل همراه با هفتاد هزار هزار فرشته بر جنازه ما زمانی که از دنیا برویم نماز می‌خواند. «وَ غُفِرَ لَهُ مَا تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِهِ» تمام گناهان گذشته‌اش مورد مغفرت و گذشت خدای سبحان قرار می‌گیرد. «وَ إِنْ أَقَامَ عَلَيْهِ حَتَّى يَدْفِنَهُ» اگر دوباره عجله نکرد و ایستاد تا مرده را دفن کردند «وَ حَثَا عَلَيْهِ مِنَ اَلتُّرَابِ اِنْقَلَبَ مِنَ اَلْجَنَازَةِ وَ لَهُ بِكُلِّ قَدَمٍ مِنْ حَيْثُ شَيَّعَهَا حَتَّى يَرْجِعَ إِلَى مَنْزِلِهِ» اگر چنانچه ایستاد تا او را دفن کردند و مستحب است که روی قبر مؤمن خاک بریزند، فرشته‌ها در برابر هر گامی که از لحظه تشییع تا لحظه دفن برداشته است برای او ثواب در میزان اعمالش قرار می‌دهد.
وجود مبارک امام باقر سلام الله علیه فرمودند هنگامی‌که مؤمن را در قبرش می‌گذارند به او ندا داده می‌شود. فرشتگان الهی به او پیام می‌دهند اولین چیزی که خداوند به تو عطا می‌کند بهشت است و اولین چیزی که به کسانی که به تشییع جنازه تو آمده‌اند عطا می‌کند مغفرت گناهان او است.
در جای دیگری امام باقر سلام الله علیه فرمودند روزی حضرت موسی علی نبیّنا و آله و علیه‌السلام به خدا عرض کرد که پروردگارا اگر کسی جنازه مؤمنی را تشییع کرد پاداش او چیست؟ «یا ربّ ما لمن شیّع جنازة؟» خداوند پاسخ داد «اوکّل بهم ملائکة من ملائکتی معهم رایات یشیّعونهم من قبورهم إلی محشرهم» اگر کسی جنازه مؤمن را تشییع کرد خداوند می‌فرماید من فرشتگان زیادی را مأمور می‌کنم که بر سر قبر او بنشینند و زمانی که روز محشر و رستاخیز فرامی‌رسد این فرشتگان این مؤمن را به پاداشی که در دنیا مؤمن دیگری را تشییع کرده است با تشریفات و تشکیلات از قبرش تا محشر همراهی می‌کنند.
الّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد
اللهم عجل لوليك الفرج والنصر و العافية
اللهُمَّ اغْفِر لِلْمُؤمِنینَ وَ الْمُؤمَناتِ وَ الْمُسلِمینَ وَ الْمُسْلِماتِ
استغفرالله ربي و اتوب اليه
پروردگارا؛ گناهان ما را بیامرز؛
بارالها؛ ما و فرزندان و جوانان و جامعه و مردان و زنان و مدیران و مسئولان و کارگزاران ما را از متقیان حقیقی قرار بده؛
أعوذ بالله من الشيطان الرجيم
بسم الله الرحمن الرحيم
قل هو الله أحد٭ الله الصمد٭ لم يلد و لم يولد٭ و لم يکن له کفواً أحد * صدق الله العلي العظيم
بسم الله الرحمن الرحيم
الحمدلله الذي يؤمن الخائفين و ينجي الصالحين و يرفع المستضعفين و يضع المستکبرين و يهلک ملوکاً و يستخلف آخرين و نشهد أن لا إله إلا الله وحده لا شريك له و نشهد أن محمداً عبده و رسوله اللهم صل علي محمد عبدک و رسولك و خيرتک من خلقک و حافظ سرّک و مبلغ رسالاتک و صل علي امیرالمؤمنین وصي رسول رب العالمين و صل علي فاطمه الزهرا سيده نساء العالمين و صل علي الحسن و الحسين سيدي شباب أهل الجنه و علي علي بن الحسين و محمد بن علي و جعفر بن محمد و موسي بن جعفر و علي بن موسي و محمد بن علي و علي بن محمد و الحسن بن علي و الخلف الصالح القائم المنتظر المهدي حججك علي عبادك و خلفائك في ارضك.
أعوذ بالله من شرور أنفسنا و من سيئات أعمالنا
عبادالله اوصيکم و نفسي بتقوي الله فانه امان من النار و مفتاح للجنة
و اما اهم مناسبت‌های هفته:
در اوایل ماه صفر ماه حزن آل محمد سلام الله علیهم اجمعین هستیم. روز اول ماه صفر در سنه سی و هفت قمری آغاز جنگ صفین بود. سپاه ولایت امیرالمؤمنین (ع) و سپاه معاویه. در چنین روزی، یعنی روز اول ماه صفر در سال شصت و یک قمری سر مبارک آقا ابی عبدالله الحسین سلام الله علیه را وارد دمشق کردند. ماه صفر ماه سخت و سنگینی است، لذا اذکار خاصی دارد و توصیه شده است و باید صدقه داده شود. ماه حزن آل محمد است. بنی امیه روز ورود سر مبارک امام حسین علیه‌السلام به دمشق را و روز عاشورا را عید گرفتند. «انّ هذا يوم تبركت به بنو اميّة» عید می‌گرفتند، جنش می‌گرفتند، به شادی و خوشحالی پیروزی یزید می‌پرداختند.

مناسبت دوم، یکشنبه آینده بیست و دوم مهر ماه روز جهانی استاندارد است. استاندارد یک اصطلاح است. منظور سلسله قوانین و مقرراتی است که مبتنی بر علوم و فنون برای تولید و صنعت و هر چیزی که بشر به آن نیاز دارد است که باید طبق فرمول‌های معینی آن کار صورت بگیرد. اگر ساختمان است به‌گونه‌ای ساخته شود که ضد زلزله باشد و در برابر حوادث مقاومت داشته باشد، در برابر سیل مقاومت داشته باشد؛ اگر مواد غذایی است باید به‌گونه‌ای باشد که از سلامت کامل برخوردار باشد. در هر چیزی قوانینی برای استاندارد و کنترل کردن و نظارت کردن وجود دارد. اگر ما در کشور قواعد استاندارد را در همه امور رعایت کنیم صنعت ما می‌تواند در بازارهای بین‌المللی مقاوم باشد و اظهار وجود کند.
وقتی سیل می‌آید به دلیل مشکلاتی که در مسیر سیلاب وجود دارد باعث تخریب می‌شود. این‌ها باید بر اساس اصول مهندسی مخازنی را تهیه کنند وقتی باران بیش از حد تحمل زمین نازل می‌شود این‌ها را هدایت کنند به سمت و سوی مخازن و این آب ها را نگه دارند. همان‌طور که در قدیم وقتی برف می‌آمد برف‌ها را در جایی نگه می‌داشتند برای تابستان تا استفاده کنند. بنابراین مسئولین امر باید نظارت بیشتری داشته باشند به خصوص مواد غذایی که گاهی به مواد نگه دارنده آلوده می‌شود.

مناسبت بعدی؛ دوشنبه آینده بیست و سوم مهر ماه روز جهانی عصای سفید است. روز خاصی که برای نابینایان برنامه‌ریزی می‌شود و بازدید می‌شود و ملاقات آنان می روند و کمک می‌کنند. ضمن تقدیر و تشکر از سازمان‌ها و گروه‌های متعهد که در جهت فراهم‌سازی نیازمندی‌های این عزیزان تلاش می‌کنند. بسیاری از عزیزان که نابینا هستند دارای همت و اراده‌ای هستند که گاهی در سیمای جمهوری اسلامی ایران نیز آثار هنری و کارهای خلاقی که آن‌ها انجام داده‌اند را ملاحظه می‌کند که موجب تقدیر و تشکر است.

بیست و سوم مهر ماه سالروز شهادت آیت الله شهید اشرفی اصفهانی نماینده حضرت امام رضوان الله تعالی علیه در استان کرمانشاه که توسط تروریست ها و منافقین به شهادت رسیدند.
هفته آینده بیست و چهارم تا سی‌ام مهر ماه هفته پیوند اولیا و مربیان می‌باشد. توصیه من به خانواده‌های محترم، پدران و مادران و معلمان و آموزگاران و اساتید این است که مهم‌ترین سرمایه هر خانواده و مهم‌ترین ثروت و سرمایه هر ملت فرزندان آن جامعه هستند. سعادت هر جامعه و ملت و خانواده متوقف است بر داشتن فرزندانی سالم و صالح و عالم. ازاین‌جهت دشمنان اسلام، صهیونیست‌ها و مستکبران فرزندان و نوجوانان ما را هدف تبلیغات تخریبی و فاسد کننده خود قرار داده‌اند. فرزندان در محیط خانواده گل‌های زندگی هستند که مایه طول عمر و آرامش خاطر پدر و مادر هستند. حضرت زکریا از خداوند خواست: «هُنالِكَ دَعا زَكَرِيَّا رَبَّهُ قالَ رَبِّ هَبْ لِي مِنْ لَدُنْكَ ذُرِّيَّةً طَيِّبَةً إِنَّكَ سَمِيعُ الدُّعاءِ» حضرت زکریا اولاد دار نمی‌شد؛ از خداوند خواست که به من فرزند و ذریه طیبه‌ای بده که راه مرا ادامه دهد.
در روایت دیگری پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند: «من سعادة الرجل الولد الصالح» از سعادت انسان این است که دارای فرزند خوب صالح باشد.
ما در مهر ماه هستیم و آغاز سال تحصیلی 97-98 هستیم؛ چند توصیه را به دانش‌آموزان و والدین و اساتید و معلمان دارم. توصیه بنده به فرزندان عزیز، نوجوانان و جوانان این است که:
1- با جدیت تمام درس بخوانید. موقعیت جوانی و تحصیل را مغتنم بشمردید. از فرصت طلایی دوران تحصیل بیشتر استفاده کنید.
2- در انتخاب دوست خیلی مواظب باشید. کسانی را برای دوستی انتخاب کنید که اهل نماز باشند، سالم باشند، سیگاری و قلیانی نباشند، سلامت فکری و اخلاقی داشته باشند. با کسانی دوست شوید که اهل درس و مطالعه و کتاب و نوشتن هستند.
3- والدین با محبت و مهربانی با فرزندان رفتار کنند. فرزندان ما امانت‌های الهی هستند و باید با محبت با آنان برخورد کنیم. از تندخویی، خشونت، تهدید، توهین پرهیز کنیم.
4- محیط و فضای خانواده را برای فرزندان امن و آرام و با صفا و صمیمت فراهم کنید. اگر در محیط خانواده بین پدر و مادر اختلاف و حرف و دعوا باشد فرزندان بر اساس احساسات عاطفی که دارند تحمل نمی‌کنند و از خانه بیرون می روند و مشخص نیست که آینده و سرانجامش چه خواهد شد.
چند توصیه هم به آموزگاران و دبیران و اساتید:
1- برخورد متواضعانه معلم باید برای متعلم و شاگرد جاذبه داشته باشد. آن معلم و دبیر و استادی موفق است که در دل دانش‌آموز و دانشجو جا داشته باشد. کلام و بیانش نافذ باشد و گوش به حرف استاد بدهند تا بتواند در قلب و وجود شاگرد نفوذ داشته باشد. 
2- معلم و استاد باید مشوق شاگرد برای درس خواندن و جدیت در فراگیری علم باشد.
3- راهنمایی کردن و آگاه ساختن بچه‌ها از تهدیدها و آسیب‌ها.

چند نکته هم راجع به جنایات آل سعود و آمریکا:
سعودی‌ها دو روز پیش یعنی چهارشنبه گذشته با جنگنده‌های ائتلاف سیزده بار غرب و شمال و شرق استان صعده یمن را بمباران کردند. از شمار شهدای این جنایت هنوز گزارشی منعکس نشده است. 
جنایت آل سعود که پدرخوانده داعشی ها هستند در نحوه قتل روزنامه‌نگار منتقد آل سعود وجدان‌های سعودی را تحت تأثیر قرار داده است. یک روزنامه آمریکایی از قول یکی از مقامات وزارت امور خارجه ترکیه اظهار کرده است که دستور کشتن قاشقچی روزنامه‌نگار عربستانی از بالاترین مقامات پادشاهی عربستان صادر شده است. نحوه کشتن این جوان خیلی غمگین و ناراحت‌کننده است. عملیات کشتن بسیار سریع و پیچیده صورت گرفته است. جسد وی را بعد از کشتن مثله می‌کنند، با استفاده از اره برقی او را تکه تکه کرده‌اند و مخفی کرده‌اند و الان مقامات قضایی دنیا در جستجوی این هستند که جسد وی کجا است.
خدایا؛ انسان‌های مظلوم و مسلمانان را از شر دشمنان نجات بده.
اللهم صلی علي محمد و آل محمد
اللَّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَيهِ و عَلي آبائِهِ فِي هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِي كُلِّ سَاعَةٍ وَلِيّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِيلاً وَ عَيْناً حَتَّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِيهَا طَوِيلاً
پروردگارا؛ اسلام و مسلمین قوت و عزت و نصرت عطا بفرما؛
پروردگارا؛ دشمنان اسلام، استکبار جهانی، صهیونیست جهانی، آل سعود، آل نهیان و آل خلیفه را باقدرت قاهره خودت هر چه سریع‌تر نابود و متلاشی بفرما؛
پروردگارا؛ مقام معظم رهبري را محافظت بفرما؛
پروردگارا؛ نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران، ملت، ميهن، مرزها، مراجع بزرگوار تقليد، حوزه‌های علميه، دانشگاهيان، جوانان، نواميس و نیروهای مسلح مقتدر ما را از توطئه‌های دشمنان محافظت بفرما؛
إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ وَإِيتَاء ذِي الْقُرْبَى وَيَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاء وَالْمُنكَرِ وَالْبَغْيِ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ
أعوذ بالله من الشيطان الرجيم
بسم الله الرحمن الرحيم
إنا أعطيناك الكوثر٭ فصل لربك و انحر٭ إن شانئك هو الابتر
صدق الله العلي العظيم
والسلام علیکم و رحمة الله

برچسب ها
مطالب مرتبط
کاشان - خیابان شهید بهشتی - کوچه جمال آباد - دفتر نماینده مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان - کدپستی: ۸۷۱۴۶۷۸۳۸۹
تلفن: ۵۵۷۸۱۸۱ - ۵۵۷۸۸۸۸ - ۵۵۷۲۲۴۴ (۰۳۱)
نمابر: ۵۵۷۸۱۸۲ (۰۳۱)
© کلیه حقوق مادی و معنوی برای پایگاه اطلاع رسانی سفیر ولایت محفوظ است. استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.