/
صفحه اصلی
/
خبرخوان
/
ارتباط با ما
/
¤ ۱۳۹۸ سه شنبه ۲۸ خرداد
تاریخ ارسال:۱۳۹۷ جمعه ۲۹ تير
چاپ خبر
نماز عبادی سیاسی جمعه کاشان به امامت حضرت آیت‌الله نمازی نماینده محترم مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان به تاریخ بیست و نهم تیر ماه ۱۳۹۷ نماز عبادی سیاسی جمعه کاشان به امامت حضرت آیت‌الله نمازی نماینده محترم مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان به تاریخ بیست و نهم تیر ماه ۱۳۹۷
بسم الله الرحمن الرحیم
درود و رحمت و رضوان واسعه پروردگار بر شما مردان و زنان مؤمن و موحد
الحمدالله نحمده و نؤمن به و نستعينه و نستهديه و نستغفره و نتوکل عليه و نثني عليه أحسن الثناء و نشهد أن لا إله إلا الله وحده لا شريک له و نشهد أن محمداً عبده و رسوله، اللهم صل علي محمد و آل محمد صلوةً تامةً ناميةً زاکيةً ترفع بها درجتهم و تبين بها فضلهم.
اوصيکم و نفسي يا عبادالله بتقوي الله
برادران و خواهران مؤمن و موحد؛ خودم و شما را به تحصیل و توسعه و تقویت تقوای خدای سبحان سفارش می‌کنم. 
یکی از عناصر و عوامل تولید و تداوم تقوا در جان انسان توجه و تذکر به استمرار در مسئله مرگ و موت و قبض روح و برزخ و حساب و کتاب و قیامت است. هنگام مرگ عوارض و حالاتی به انسان‌ها متوجه می‌شود. قبض روح توسط ملک‌الموت لحظه بسیار حساس و سرنوشت سازی است. شیطان برای گمراه کردن اهل ایمان و موحدین هنگام قبض روح، گروهی از شیاطین و وابستگان خود را اعزام می‌کند در کنار میت تا یقین و اعتقاد و ایمان او را به خدای سبحان تشکیک کنند. ایمان از او صلب کنند. مرحوم علامه مجلسی رضوان الله تعالی علیه در کتاب شریف بحارالانوار جلد 6 که مربوط به بحث مبدأ و معاد است روایتی را از امام صادق علیه‌السلام نقل می‌کنند. فرمودند: «مَا مِنْ أَحَدٍ يَحْضُرُهُ اَلْمَوْتُ إِلاَّ وَكَّلَ بِهِ إِبْلِيسُ مِنْ شَيَاطِينِهِ» هر کسی در حال احتضار قرار می‌گیرد ابلیس عده‌ای از شاگردان خود را به سراغ او می‌فرستد که او را امر کنند به کفر تا منکر خداوند شود و او به درباره ایمان به خدا تشکیک می‌کنند. «فَمَنْ كَانَ مُؤْمِناً لَمْ يَقْدِرْ عَلَيْهِ» اگر آن میت اهل ایمان باشد، اهل توحید باشد، اهل ولایت باشد شیاطین زورشان به او نمی‌رسد. اما اگر کسی ضعیف الایمان باشد. نسبت به ولایت ائمه تردید و شک داشته باشد او را خلع سلاح می‌کنند. از این جهت امام صادق علیه‌السلام فرمود هر گاه یکی از شما در حالت احتضار قرار گرفت کلمه توحید را به او تلقین کنید. کسی که در حال جان کندن و احتضار است «فَإِذَا حَضَرْتُمْ مَوْتَاكُمْ فَلَقِّنُوهُمْ شَهَادَةَ أَنْ لاَ إِلَهَ إِلاَّ اَللَّهُ وَ أَنَّ مُحَمَّداً رَسُولُ اَللَّهِ صَلَّى اَللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ حَتَّى يَمُوتَ.» کلمه توحید و نبوت پیامبر اکرم (ص) را مستمراً به او تلقین کنید تا قبض روح او تمام شود. 
یکی از چیزهایی که بر انسان در لحظه احتضار سخت می‌گذرد عدم رضایت مادر و ناراحتی و قطع صله رحم است که اگر ان‌شاءالله توفیقی باشد در بحث‌های آینده اشاره می‌کنیم.
آنچه در آثار آمده است روزی در محضر وجود مبارک پیامبر اکرم (ص) عرض شد که یا رسول الله فلان جوان در حال احتضار است و حال سختی دارد و قادر به تکلم و اقرار به وحدانیت و کلمه لاَ إِلَهَ إِلاَّ اَللَّهُ ندارد. پیامبر هم پیامبر رحمت است، نمی‌تواند بی‌خیال و بی‌تفاوت باشد. با اصحاب روانه منزل آن جوان شدند. حضرت کنار بدن محتضر نشست و به او کلمه لاَ إِلَهَ إِلاَّ اَللَّهُ را تلقین کرد. هر چه که پیامبر گفت جوان قادر به اقرار وحدانیت نداشت. حضرت فرمود آیا این جوان مادر دارد؟ عرض کردند این خانمی که کنار بدن او نشسته است مادر او است. پیامبر به مادر خطاب کرد که شما از این جوانت رضایت دارید؟ مادر گفت شش سال است که با او صحبت نکرده‌ام؛ چون با هم اختلاف داشتند. حضرت فرمودند که او را ببخش و رضایت بده. مادر هم گفت برای رضایت پیامبر من از حق خودم گذشتم و با او حساب و مشکلی ندارم. پس از کسب رضایت مادر پیامبر مجدداً به محتضر گفت بگو لاَ إِلَهَ إِلاَّ اَللَّهُ آن جوان هم شروع به اقرار کرد. پس از اقرار پیامبر فرمود حالا نگاه کن و ببین چه می بینی؟ پیش روی شما چیست؟ گفت آقا جان کسی بسیار با چهره خشن و صورت زشت و لباس‌های مشکی و با قیافه بسیار زننده و بدبو و بد لباس به سمت من در حال حرکت است. پیامبر فرمود لاَ إِلَهَ إِلاَّ اَللَّهُ را تکرار کن. بعد از تکرار لاَ إِلَهَ إِلاَّ اَللَّهُ پیامبر فرمود الآن چه می بینی؟ جوان عرض کرد الآن جوانی خوش سیما و خوش چهره و خوش قیافه و خوش بو را می‌بینم که از من استقبال می‌کند. حضرت دعایی را به او آموزش داد و فرمود این جمله را بخوان: «يَا مَنْ يَقْبَلُ الْيَسِيرَ» ای خدایی که حسنات اندک را از بندگانت می‌پذیری «وَ يَعْفُو عَنِ الْكَثِيرِ» و ای خدایی که گناهان فراوان بندگانت را عفو می‌کنی «اقْبَلْ مِنِّي الْيَسِيرَ» خدایا عمل اندک من را بپذیر «وَ اعْفُ عَنِّي الْكَثِيرَ» و کثرت گناهان را از من ببخش «إِنَّكَ أَنْتَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ» ای خدایی که مهربان هستی، ای خدایی که بخشاینده هستی.
پروردگارا به همه توفیق توجه کامل به مسئله مبدأ و معاد و قبر و مرگ و حال احتضار و برزخ و حساب و کتاب عنایت بفرما.
الّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد
اللهم عجل لوليك الفرج والنصر و العافية
اللهُمَّ اغْفِر لِلْمُؤمِنینَ وَ الْمُؤمَناتِ وَ الْمُسلِمینَ وَ الْمُسْلِماتِ
استغفرالله ربي و اتوب اليه
پروردگارا؛ گناهان ما را بیامرز؛
بارالها؛ ما و فرزندان و جوانان و جامعه و مردان و زنان و مدیران و مسئولان و کارگزاران ما را از متقیان حقیقی قرار بده؛
أعوذ بالله من الشيطان الرجيم
بسم الله الرحمن الرحيم
قل هو الله أحد٭ الله الصمد٭ لم يلد و لم يولد٭ و لم يکن له کفواً أحد * صدق الله العلي العظيم
بسم الله الرحمن الرحيم
الحمدلله الذي يؤمن الخائفين و ينجي الصالحين و يرفع المستضعفين و يضع المستکبرين و يهلک ملوکاً و يستخلف آخرين و نشهد أن لا إله إلا الله وحده لا شريك له و نشهد أن محمداً عبده و رسوله اللهم صل علي محمد عبدک و رسولك و خيرتک من خلقک و حافظ سرّک و مبلغ رسالاتک و صل علي امیرالمؤمنین وصي رسول رب العالمين و صل علي فاطمه الزهرا سيده نساء العالمين و صل علي الحسن و الحسين سيدي شباب أهل الجنه و علي علي بن الحسين و محمد بن علي و جعفر بن محمد و موسي بن جعفر و علي بن موسي و محمد بن علي و علي بن محمد و الحسن بن علي و الخلف الصالح القائم المنتظر المهدي حججك علي عبادك و خلفائك في ارضك.
أعوذ بالله من شرور أنفسنا و من سيئات أعمالنا
عبادالله اوصيکم و نفسي بتقوي الله فانه امان من النار و مفتاح للجنة
و اما اهم مناسبت‌های ایام:
اولین مناسبت، دوشنبه هفته گذشته دست‌اندرکاران حج با مقام معظم رهبری دیدار کردند. معظم له در این دیدار مطالب و مسائل مهم مبتلابه روز و منطقه و جهانی را اشاره داشتند. ایشان فرمودند:
1- حج واقعی حجی است که از یک طرف همراه با برائت از مشرکین باشد و از طرف دیگر زمینه‌ساز وحدت و همدلی و یک‌صدایی مسلمانان شود.
2- اکنون بار دیگر افراد نادان و مغرض، تلاش دارند تا لزوم جدایی دین از سیاست و زندگی  و علم را به ذهن نسل جوان القاء کنند.
3- حج بهترین فرصت و یک صحنه عملی برای نشان دادن آمیختگی «دین و سیاست» است.
4- یکی از اهداف مهم حج، اجتماع و ارتباط و تفاهم مسلمانان با یکدیگر و در واقع همان موضوع شکل‌گیری امت اسلامی است.
5- ضروری‌ترین نیاز امروز دنیای اسلام وحدت و یک‌صدایی است.
6- فاجعه مسجدالحرام و فاجعه منا در سال ۱۳۹۴ را ظلمی بزرگ خواندند و بر لزوم پیگیری مستمر و جدی برای احقاق حق تأکید کردند. این مطالبه به هیچ وجه نباید فراموش شود و دستگاه‌های مسئول باید از راه‌های مختلف به‌ویژه مجامع بین‌المللی، این موضوع را پیگیری کنند تا کمیته حقیقت‌یابی با حضور جمهوری اسلامی تشکیل و احقاق شود.
7- اکنون آمریکایی‌ها نام سیاست شیطانی خود درباره فلسطین را «معامله قرن» گذاشته‌اند اما بدانند که به فضل الهی، این معامله قرن هرگز محقق نخواهد شد. (تکبیر نمازگزاران) به کوری چشم دولتمردان آمریکا، قضیه فلسطین از یادها نخواهد رفت و قدس پایتخت فلسطین باقی خواهد ماند.
8- البته برخی دولت‌های اسلامی که هیچ اعتقادی هم به اسلام ندارند، به دلیل حماقت و جهالت و مطامع دنیوی پیش‌مرگ آمریکایی‌ها شده‌اند اما به توفیق الهی، امت اسلامی و ملت فلسطین بر دشمنان خود پیروز خواهند شد.
موضوع دیگر؛ یکی از پر حاشیه‌ترین رویدادهای هفته گذشته دیدار رؤسای جمهور آمریکا و روسیه بود که بازتاب گسترده‌ای در نظام بین‌الملل ایجاد کرد. مقامات آمریکا گفته‌اند که این دیدار برای دولتمردان آمریکا یک رسوایی برای دولت و ملت آمریکا بوده است. برنده این دیدار آقای پوتین بود. اظهارات ترامپ در کنفرانس خبری مفتضح‌ترین عملکرد رئیس‌جمهورها در تاریخ آمریکا بود. رئیس‌جمهور آمریکا در برابر پوتین زانو زد. دستاورد ترامپ در این دیدار تنها یک توپ فوتبال بود که پوتین به وی هدیه داد و پیامش این بود که الآن توپ در زمین آمریکا است. 
مناسبت دیگر؛ روز گذشته روز تجلیل از امامزادگان و بقاع متبرکه بود و امروز هم روز بزرگداشت حضرت محمد ابن موسی شاه‌چراغ علیه‌السلام است. عزیزان یکی از نعمت‌های بزرگ الهی به ملت ایران وجود حضرت رضا ثامن‌الحجج سلام الله علیه است؛ از چهارده معصوم یک معصوم سهم ملت ایران بوده است؛ و از دوازده امام یک امام سهم ملت ایران بوده و آن وجود مبارک حضرت رضا سلام الله علیه است که از مدینه به مرو و خراسان هجرت کردند.
احمد ابن موسی برادر حضرت رضا (ع)، فرزند امام موسی ابن جعفر (ع) و برادر حضرت فاطمه معصومه (س) است؛ و امامزادگان فراوانی در مناطق و استان‌های مختلف همچون قم و اصفهان و کاشان و بسیاری از شهرها حضور دارند و پیامش این است که این‌ها ستارگان آسمانی هستند که خداوند بر حسب حکمت و حوادث تاریخ هجرت کردند. یکی از مسائل مهم در اسلام مسئله هجرت است. «إِنَّ الَّذِينَ آمَنُوا وَ هاجَرُوا وَ جاهَدُوا بِأَمْوالِهِمْ وَ أَنْفُسِهِمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ وَ الَّذِينَ آوَوْا وَ نَصَرُوا أُولئِكَ بَعْضُهُمْ أَوْلِياءُ بَعْضٍ».
هجرت پیامبر (ص) هجرت‌های فراوانی را به دنبال داشت. هجرت آقا امیرالمؤمنین (ع)، فاطمه زهرا (س)، امام حسن مجتبی (ع)، امام حسین (ع) تا حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف. حضرت ولی عصر ارواحنا فداه هر چند بر اساس استفاده روایات قرارگاه سکونتش در کوهی اطراف مکه است به نام کوه رضوا اما همیشه در حال سفر و هجرت است. به همه نقاط جهان اسلام سرکشی می‌کنند. ایام عاشورا و اربعین در کربلا است. ایام ماه رمضان و شهادت آقا امیرالمؤمنین در نجف هستند، ایام عرفه و حج در عرفات هستند. لذا همیشه در حال حرکت و هجرت هستند تا زمانی که از سوی خداوند مأمور شود که ظهور پیدا کنند. شب گذشته هم در فین کاشان مراسم بزرگداشت امامزادگان برگزار شد.
امامزادگان و ائمه ستارگان آسمان هستند که بر اساس حکت و تدبیر خدای سبحان در بلاد متفرق شده‌اند و امروز شما می‌بینید که وجود قبور اهل بیت (ع)، ائمه معصومین (ع) و امامزادگان پناهگاه صاحبان درد و کسانی که مشکل دارند، مسئله دارند، مریض دارند، بیمار دارند، قرض دارند، گرفتاری دارند، پناهی جز قبور اهل بیت علیهم‌السلام ندارند.
یک جمله هم از وجود حضرت رضا علیه‌السلام محضر شما تقدیم کنم. در کلمات و مواعظ حضرت این حمله نقل شده است. فرموده اند: «لیست العباده کثره الصیام و الصلاه انما العباده کثره التفکر فی امر الله» عبادت و بندگی خدا به نماز خوانده و روزه گرفتن زیاد نیست. عبادت اصلی فکر کردن است درباره هستی و خدای سبحان و ذات اقدس حق تعالی و صفات او. این‌ها معرفت انسان‌ها را افزایش می‌دهد. درباره شخصیت ابوذر که از صحابه برجسته پیامبر اکرم (ص) بود گفته شده است که «کان اکثر عباده ابی‌ذر التفکر» ابوذر که دارای این مقام منزلت بود خیلی اهل تفکر بود. همیشه درباره خلقت، آسمان‌ها و زمین تفکر می‌کرد. «إِنَّ فِي خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَاخْتِلَافِ اللَّيْلِ وَالنَّهَارِ لَآَيَاتٍ لِأُولِي الْأَلْبَابِ * الَّذِينَ يَذْكُرُونَ اللَّهَ قِيَاماً وَقُعُوداً وَعَلَى جُنُوبِهِمْ وَيَتَفَكَّرُونَ فِي خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ رَبَّنَا مَا خَلَقْتَ هَذَا بَاطِلاً سُبْحَانَكَ فَقِنَا عَذَابَ النَّارِ». ان‌شاءالله خداوند این توفیق تفکر را به همه ما عنایت بفرماید.
روز چهارشنبه گذشته دو اتفاق مهم در کشور افتاد. اولین اتفاق تشییع جنازه مادر دو شهید رسول و مصطفی ردانی پور. آقای ردانی پور از طلبه‌ها و شاگردان شهید قدوسی در قم بود. خیلی جوان مخلصی بود. وقتی جنگ شروع شد به جبهه رفت و همیشه در جبهه بود. حتی برای ازدواج هم که به اصفهان آمد در سال 60 تا 62 که بنده هم اصفهان بودم؛ شب آمد عقد همسرش را خواند و صبح به جبهه رفت و همسرش را هم بعداً با خودش به اهواز برد. مرد جهاد بود با وجود اینکه درس حوزوی خوانده بود ولی در مسائل نظامی هم ید طولانی داشت. در آن موقع قرار شد که ما برای لشکر 14 امام حسین (ع) کسی را برای فرماندهی نصب کنیم. من آقای شهید خرازی و شهید ردانی را خواستم و به آن‌ها پیشنهاد کردم که یکی از شما دو نفر فرماندهی لشکر امام حسین (ع) را بپذیرید. خدا رحمت کند سرلشکر شهید خرازی گفت من پیشنهادم این است که آقا مصطفی فرمانده باشد و من هم جانشینش در خدمتش هستم. شهید ردانی هم گفت که پیشنهاد من این است که حسین آقا فرمانده شود و من هم در خدمت ایشان باشم. یک مدتی با هم سر این موضوع چانه می‌زدند. ما هم دیدیم این‌طور که نمی‌شود، وقت می‌گذرد و عملیات هم در پیش است. نهایتاً من به شهید خرازی گفتم من بنا بر مسئولیتی که به عهده دارم به شما تکلیف می‌کنم که فرماندهی را بپذیرید. اشک‌هایش جاری شد و گفت اگر تکلیف ولایت است من قبول می‌کنم و فرماندهی لشکر را پذیرفت. سپس شهید مصطفی ردانی چون می‌خواست به جایی برود که ناشناخته بماند جنوب را رها کرد و به غرب رفت و در کردستان خدمت کرد و می‌گفت من با خدای سبحان عهده کرده‌ام که اگر به شهادت رسیدم جسدم مانند جسد فاطمه زهرا (س) معلوم نباشد که در کجا دفن می‌شود. نهایتاً هم در کردستان به شهادت رسید و هنوز هم جسد مبارک و مطهر ایشان به دست نیامده است. مادر بزرگوارش حدود سی و پنج سال چشم به راه پیکر فرزندش بود که نهایتاً هم این فرزند برنگشت و مادر از دنیا رفت.
حادثه دوم دیگر ورود هفتاد و پنج شهید دوران دفاع مقدس بود که هفته گذشته از مرز شلمچه وارد کشور شدند. من سؤالم این است که آیا شده است به این فکر بیفتید که فلسفه اینکه هر چند زمانی که می‌گذرد عده‌ای از شهدا توسط گروه تحقیق و تفحص کشف می‌شوند؟ از دوران اعلام آتش‌بس تا الآن سالیان است که تعداد زیادی شهید کشف می‌شوند. فلسفه‌اش چیست؟ جوابش این است؛ هر گاه که در کشور اختلافات بین گروه‌ها و مسئولین در کشور اوج می‌گیرد، در شهرها اختلاف ایجاد می‌شود، در انتخابات اختلاف به وجود می‌آید عده‌ای از شهدا به اذن پروردگار کشف می‌شوند و آن‌ها در عالم برزخ نگران کشور هستند. پیام آنان این است که ما برای حفظ اسلام و انقلاب و ایران و حفظ عزت ملت ایران رفتیم و خون دادیم و شهید شدیم. شما چرا نمی‌توانید در کنار هم با یکدیگر سازگار باشید. چر اختلاف می‌کنید و به زندگان پیام می‌دهند که شما جسد و استخوان‌های ما را به شهرها حمل کنید که ما این پیام را به مردم بدهیم که با هم متحد باشید و این نکته بسیار مهمی است که باید مورد توجه باشد و من همیشه به دوستان در جلسات تأکید می‌کنم که اختلاف منشأ خرابی و ویرانی و عقب افتادگی است و خداوند نعمتش را در جایی که اختلاف باشد می‌گیرد و وحدت عامل سازندگی و پیشرفت و توسعه است.
اللهم صلی علي محمد و آل محمد
اللَّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَيهِ و عَلي آبائِهِ فِي هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِي كُلِّ سَاعَةٍ وَلِيّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِيلاً وَ عَيْناً حَتَّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِيهَا طَوِيلاً
پروردگارا؛ اسلام و مسلمین قوت و عزت و نصرت عطا بفرما؛
پروردگارا؛ دشمنان اسلام، استکبار جهانی، صهیونیست جهانی، آل سعود، آل نهیان و آل خلیفه را باقدرت قاهره خودت هر چه سریع‌تر نابود و متلاشی بفرما؛
پروردگارا؛ مقام معظم رهبري را محافظت بفرما؛
پروردگارا؛ نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران، ملت، ميهن، مرزها، مراجع بزرگوار تقليد، حوزه‌های علميه، دانشگاهيان، جوانان، نواميس و نیروهای مسلح مقتدر ما را از توطئه‌های دشمنان محافظت بفرما؛
إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ وَإِيتَاء ذِي الْقُرْبَى وَيَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاء وَالْمُنكَرِ وَالْبَغْيِ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ
أعوذ بالله من الشيطان الرجيم
بسم الله الرحمن الرحيم
إنا أعطيناك الكوثر٭ فصل لربك و انحر٭ إن شانئك هو الابتر
صدق الله العلي العظيم
والسلام علیکم و رحمة الله
برچسب ها
مطالب مرتبط
کاشان - خیابان شهید بهشتی - کوچه جمال آباد - دفتر نماینده مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان - کدپستی: ۸۷۱۴۶۷۸۳۸۹
تلفن: ۵۵۷۸۱۸۱ - ۵۵۷۸۸۸۸ - ۵۵۷۲۲۴۴ (۰۳۱)
نمابر: ۵۵۷۸۱۸۲ (۰۳۱)
© کلیه حقوق مادی و معنوی برای پایگاه اطلاع رسانی سفیر ولایت محفوظ است. استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.