/
صفحه اصلی
/
خبرخوان
/
ارتباط با ما
/
¤ ۱۳۹۸ سه شنبه ۲۸ خرداد
تاریخ ارسال:۱۳۹۷ جمعه ۵ مرداد
چاپ خبر
نماز عبادی سیاسی جمعه کاشان به امامت حضرت آیت‌الله نمازی نماینده محترم مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان به تاریخ پنجم مرداد ماه ۱۳۹۷ نماز عبادی سیاسی جمعه کاشان به امامت حضرت آیت‌الله نمازی نماینده محترم مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان به تاریخ پنجم مرداد ماه ۱۳۹۷
بسم الله الرحمن الرحیم
درود و رحمت و رضوان واسعه پروردگار بر شما مردان و زنان مؤمن و موحد
الحمدالله نحمده و نؤمن به و نستعينه و نستهديه و نستغفره و نتوکل عليه و نثني عليه أحسن الثناء و نشهد أن لا إله إلا الله وحده لا شريک له و نشهد أن محمداً عبده و رسوله، اللهم صل علي محمد و آل محمد صلوةً تامةً ناميةً زاکيةً ترفع بها درجتهم و تبين بها فضلهم.
اوصيکم و نفسي يا عبادالله بتقوي الله
برادران و خواهران مؤمن و موحد؛ خودم و شما را به تحصیل و توسعه و تقویت تقوای خدای سبحان سفارش می‌کنم. 
مهم‌ترین عنصر که عامل تولید و تداوم تقوا در نفس انسان است، توجه به مسئله معاد و مرگ و قبر است. وجود مبارک آقا امیر مؤمنان صلوات الله و سلامه علیه بر حسب روایتی که مرحوم علامه مجلسی رضوان الله تعالی علیه در کتاب شریف بحار الانوار جلد ششم و همچنین محدث بزرگوار محمد ابن یعقوب کلینی در جلد ششم کتاب اصول کافی این روایت را از آقا امیرالمومنین نقل کرده اند.
آقا امیرالمومنین فرموده اند: «إِنَّ اِبْنَ آدَمَ إِذَا كَانَ فِي آخِرِ يَوْمٍ مِنْ أَيَّامِ اَلدُّنْيَا» فرزندان آدم وقتی که روز پایانی عمرشان فرا می‌رسد که روز آخر عمر دنیا و آغاز عمر آخرت است سه چیز در نظر او مجسم می‌شود. یکی مال است، یکی فرزندان است و دیگری اعمال است. برای هر محتضری که در حال احتضار است سه چیز تجسم پیدا می‌کند. یعنی شکلش مجسم می‌شود برای کسی که در حال احتضار و قبض روح و جان دادن است.
به مال خطاب می‌کند می‌گوید: «إِنِّي كُنْتُ عَلَيْكَ لَحَرِيصاً شَحِيحاً» ملک دارد، باغ دارد، ویلا دارد، آپارتمان دارد، کارخانه دارد، جلوی چشمانش مجسم می‌شود. به مالش خطاب می‌کند که من نسبت به شما خیلی زحمت کشیدم، حریص بودم، و شحیح بودم یعنی بخیل بودم. کسانی هستند که مال دارند ولی سخی هستند، به فقرا و ضعفا کمک می کنند. بعضی ثروتمند هستند اما بخیل هستند. حاضر نیستند حتی یک قرص نان به دیگری کمک کنند. به مالش خطاب می‌کند که «إِنِّي كُنْتُ عَلَيْكَ لَحَرِيصاً شَحِيحاً» من حرص و ولع داشتم در جمع‌آوری مال، بخیل هم بودم در کمک به دیگران؛ حالا شما برای من چه کاری می‌توانید انجام دهید. من که در حال احتضار هستم و ملک‌الموت آمده و می‌خواهد مرا قبض روح کند شما چه کاری می‌توانید برای من انجام دهید. اموالش در پاسخ می‌گویند ما فقط می‌توانیم کفن شما را از طرف خودمان به شما بدهیم. دو قطعه پارچه سفید از ما می‌توانید به عنوان کفن بردارید. کار دیگری از ما بر نمی‌آید.
مورد دوم خطاب می‌کند به فرزندانش. به فرزندان می‌گوید «إِنِّي كُنْتُ لَكُمْ لَمُحِبّاً» بچه‌های من، من شما را خیلی دوست داشتم و همیشه پشتوانه شما بودم و به شما کمک می‌کردم. حالا شما در این حالت احتضار من چه کاری می‌توانید برای من انجام دهید؟ بچه‌ها می‌گویند پدر جان ما تو را تا قبر همراهی می‌کنیم و بعد هم شما را به دست اعمال و فرشتگان الهی می‌سپاریم.
از این هم مأیوس می‌شود و به اعمالش نگاه می‌کند که من در زمان حیات خیلی نماز و روزه و خدمت به ضعفا و فقرا را دوست داشتم و الان در حالت احتضار هستم. شما چه کاری می‌توانید برای من انجام دهید؟ اعمالش پاسخ می‌دهند: «أَنَا قَرِينُكَ فِي قَبْرِكَ» خیالت راحت باشد، نمازهایی که خواندی، روزه‌هایی که گرفتی، مکه و کربلایی که رفتی، صله رحمی که انجام دادی و همه اعمالی که انجام دادی همراه تو است. بر خلاف اینکه مال و بچه‌ها نمی‌توانند در قبر تو را همراهی کنند اما ما هم در قبر با تو هستیم و هم در قیامت و عالم برزخ و عالم محشر با تو خواهیم بود.
آن وقت اعمال و حسناتش به او خطاب می کنند: «أَبْشِرْ بِرَوْحٍ مِنَ اَللَّهِ وَ رَيْحَانٍ وَ جَنَّةِ نَعِيمٍ» خیالت راحت باشد، رحمت خداوند شامل حال تو می‌شود. «وَ قَدْ قَدِمْتَ خَيْرَ مَقْدَمٍ» خیلی خوش آمدی. خطاب می‌کند به اعمالش که شما چه کسی هستید که بشارت بهشت به من می دهید؟ می‌گویند «أَنَا عَمَلُكَ اَلصَّالِحُ» من آن حسناتی هستم که در دوران عمر انجام دادی. «اِرْتَحِلْ مِنَ اَلدُّنْيَا إِلَى اَلْجَنَّةِ» ما هم در قبر و هم در بهشت با تو هستیم. و در حالی که میت را غسل می‌دهند این میت می داند که چه کسی او را غسل می‌دهد و به او خطاب می‌کند که غسل را زود انجام دهید که فرشتگان منتظر من هستند و من باید به بهشت بروم. وقتی که او را غسل دادند و کفن کردند و نماز خواندند و دفن کردند دو فرشته با چهره‌های خشن وارد قبر می‌شوند و به او خطاب می کنند «مَنْ رَبُّكَ؟ وَ مَا دِينُكَ؟ وَ مَنْ نَبِيُّكَ؟» خدای تو کیست؟ دین تو چیست؟ پیامبر تو کیست؟ اگر مرد صالحی باشد در پاسخ می‌گوید پروردگار من‌ الله‌ است‌ و پيغمبر من‌ محمّد است‌ و دين‌ من‌ اسلام‌ است‌. فرشتگان به او می‌گویند خوشا به حال تو. خداوند شما را ثابت قدم نگه دارد در این باور و اعتقادی که دارید. آیه شریفه می‌فرماید: «يُثَبِّتُ اللَّهُ الَّذينَ آمَنوا بِالقَولِ الثّابِتِ فِي الحَياةِ الدُّنيا وَفِي الآخِرَة» سپس فرشتگان قبرش را توسعه می‌دهند تا جایی که چشم کار می‌کند و چشم بینایی دارد و به او خطاب می کنند خوشا به حالت و فعلاً در این قرارگاه حضور داشته باشد.
و اگر چنانچه آن مرد صالح و متدین نباشد و جزو دشمنان خدا باشد فرشتگان با چهره بسیار زشت از او سؤال می کنند دین تو چیست و پیامبر تو کیست و خدای تو کیست؟ پاسخ می‌دهد «لا ادری» من نمی‌دانم خدای من کیست، پیامبر من کیست، دین من چیست. فرشتگان ضربتی به فرق او می‌زنند و دربی از جهنم به سوی او گشوده می‌شود.  خداوند مارهای جهنم و عقرب‌های جهنم را بر او مسلط می‌کند تا قیام قیامت.
پروردگارا سکرات موت را بر ما آسان بگردان؛
بارالها لحظات قبض روح توفیق زیارت پیامبر اکرم و ائمه را به ما عنایت بفرما.

الّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد
اللهم عجل لوليك الفرج والنصر و العافية
اللهُمَّ اغْفِر لِلْمُؤمِنینَ وَ الْمُؤمَناتِ وَ الْمُسلِمینَ وَ الْمُسْلِماتِ
استغفرالله ربي و اتوب اليه
پروردگارا؛ گناهان ما را بیامرز؛
بارالها؛ ما و فرزندان و جوانان و جامعه و مردان و زنان و مدیران و مسئولان و کارگزاران ما را از متقیان حقیقی قرار بده؛
أعوذ بالله من الشيطان الرجيم
بسم الله الرحمن الرحيم
قل هو الله أحد٭ الله الصمد٭ لم يلد و لم يولد٭ و لم يکن له کفواً أحد * صدق الله العلي العظيم
بسم الله الرحمن الرحيم
الحمدلله الذي يؤمن الخائفين و ينجي الصالحين و يرفع المستضعفين و يضع المستکبرين و يهلک ملوکاً و يستخلف آخرين و نشهد أن لا إله إلا الله وحده لا شريك له و نشهد أن محمداً عبده و رسوله اللهم صل علي محمد عبدک و رسولك و خيرتک من خلقک و حافظ سرّک و مبلغ رسالاتک و صل علي امیرالمؤمنین وصي رسول رب العالمين و صل علي فاطمه الزهرا سيده نساء العالمين و صل علي الحسن و الحسين سيدي شباب أهل الجنه و علي علي بن الحسين و محمد بن علي و جعفر بن محمد و موسي بن جعفر و علي بن موسي و محمد بن علي و علي بن محمد و الحسن بن علي و الخلف الصالح القائم المنتظر المهدي حججك علي عبادك و خلفائك في ارضك.
أعوذ بالله من شرور أنفسنا و من سيئات أعمالنا
عبادالله اوصيکم و نفسي بتقوي الله فانه امان من النار و مفتاح للجنة
و اما اهم مناسبت‌های ایام:
اولین مناسبت، امروز پنجم مرداد ماه سالروز صدور فرمان تاریخی حضرت امام رضوان الله تعالی علیه مبنی بر اقامه نماز جمعه در نظام جمهوری اسلامی ایران در دانشگاه تهران به امامت مرحوم آیت الله طالقانی در سال 58 است.
نماز جمعه یک هدیه بی نظیر و یک عطیه آسمانی است از سوی خداوند سبحان به امت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم. نماز و روزه در ادیان انبیاء گذشته بوده است. اما در آیات و روایات چیزی ندیده‌ایم که نماز جمعه در امت‌های گذشته باشد. در دین حضرت موسی، عیسی و ابراهیم. این ویژه امت مسلمان است که متدین به دین پیامبر خاتم هستید. لذا در آیه شریفه خداوند متعال می‌فرماید: «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا نُودِيَ لِلصَّلَاةِ مِنْ يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَیذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ» نماز جمعه ویژه امت اسلامی است. بنابراین در روز جمعه کسانی که مکلف هستند و به بلوغ رسیده‌اند اگر چنانچه عذری ندارند، مریض نیستند، پیرمرد و پیرزن نیستند، در مسافرت نیستند، حضور در نماز جمعه واجب است. یا وجوب تخییری که بعضی از علما می‌فرمایند، و یا وجوب تعیینی. تا شعاع دو فرسخی تقریباً یازده کیلومتر تمام مناطق اطراف مرکز نماز جمعه حضور در نماز جمعه برای کسانی که معذور نیستند و عذر ندارند واجب است.
نماز جمعه آثار و برکاتی دارد. خطیب جمعه وظیفه دارد که در خطبه اول مردم را به پاکی و طهارت و صداقت و ایمان و تدین و تقوا کند. و در خطبه دوم مسائل روز و مسائل جاری جامعه اسلامی و مسائل امت اسلام و جهان اسلام را به اطلاع مردم برساند. نماز جمعه عامل اقتدار اسلام و مسلمانان است. اسلام فرموده است که نماز را حتی نمازهای روزانه و یومیه را با جماعت بخوانید و مستحب هم هست. پس متدینین به دین اسلام سه نوع اجتماع دارند. 1- اجتماع روزانه در نمازهای یومیه؛ 2- اجتماعات هفتگی که روزهای جمعه است؛ 3- اجتماعات سالیانه است که حضور در مناسک حج است. پس اسلام سه نوع اجتماع دارد. اجتماعات روزانه، اجتماعات هفتگی و اجتماعات سالانه و همین اجتماعات عامل اتحاد خواهد بود. عموماً نماز و خصوصاً نماز جمعه عامل بازدارندگی از گناه است. کسی که اهل نماز باشد به طور طبیعی انسان را از گناه اجتناب می‌دهد. «إِنَّ الصَّلَاةَ تَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنْكَرِ» نماز عامل مهمی در بازدارندگی از گناه است. جوانی که اهل نماز باشد، اهل نماز جمعه باشد، کار خلاف نمی‌کند. چون با نماز خواندنش سازگاری ندارد. نیمه شب از دیوار خانه مردم بالا نمی‌رود. به ناموس دیگران تعرض نمی‌کند. انسان‌هایی که اهل نماز جمعه باشند در معاملات کلاه‌برداری نمی‌کنند. در بازار گران‌فروشی نمی‌کنند. کسانی که اهل نماز جمعه باشند احتکار نمی‌کنند. افرادی که اهل نماز جماعت و نماز جمعه باشند با همسر خودشان، با خانواده خودشان، با فرزندان و ارحام و بستگان متواضعانه و با مهربانی برخورد می کنند. اگر مسئولان کشور، مسئولان نظام این هنر را داشته باشند که بتوانند نماز جمعه را تقویت کنند و از همه ظرفیت‌های نماز جمعه استفاده شود نود درصد مشکلات جامعه حل می‌شود. شما هر خلافی که در جامعه می‌بینید بازگشتش به این است که طرف تعهدش ضعیف است. اگر بداخلاقی می‌شود، دعوا می‌شود، اختلافی در خانواده می‌شود، اختلافی میان اقوام و برادران و همسایه‌ها و محل می‌شود بازگشتش از ضعف تعهد دینی است. 
بنابراین نهادهای فرهنگی، آموزش‌وپرورش، دانشگاه‌ها، حوزه‌های علمیه، خانواده‌ها، اساتید، آموزگاران و دبیران خانواده‌ها را تشویق کنند به حضور در جوانان در نمازهای جماعت و جمعه.
چند روایت را اشاره می‌کنم در مورد نماز جمعه از دیدگاه پیامبر اکرم (ص) و ائمه معصومین (ع). پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم می‌فرمایند: روز جمعه روزی است که خداوند همه انسان‌ها را در آن روز جمعه می‌کند. یعنی روز قیامت جمعه است. این یکی از دلایل اهمیت روز جمعه است. روز رستاخیز روز جمعه است. کمااینکه از دعاها استفاده می‌شود که روز قیام حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف، روزی که وعده داده شده است که حضرت ظهور می کنند جمعه است. پیامبر (ص) می‌فرماید: «وَ أَمَّا يَوْمُ اَلْجُمُعَةِ فَيَوْمٌ يَجْمَعُ اَللَّهُ فِيهِ اَلْأَوَّلِينَ وَ اَلْآخِرِينَ فَمَا مِنْ مُؤْمِنٍ مَشَى فِيهِ إِلَى اَلْجمُعَةِ إِلاَّ خَفَّفَ اَللَّهُ عَلَيْهِ أَهْوَالَ يَوْمِ اَلْقِيَامَةِ» هر کسی که در روز جمعه گام بردارد و از خانه خود حرکت کند و به سمت نماز جمعه برود در قیامت خداوند سختی‌های قیامت را از او برطرف می‌کند.
در پایان دیگری امام صادق سلام الله علیه فرمودند: «ما من قدم سعت الى الجمعة الا حرم الله جسدها على النار» هر کسی که به سمت نماز جمعه حرکت کند و گام بردارد خداوند بدن و جسد او را بر آتش جهنم تحریم می‌کند. یعنی آتش جهنم نمی‌تواند بدن نمازگزار جمعه را بسوزاند. این حکمت نماز جمعه است.
در بیان دیگری کسی خدمت پیامبر آمد و عرض کرد یا رسول الله من چند سال است که برای مشرف شدن به حج برنامه‌ریزی می‌کنم. اما نمی‌شود. کارهایم را انجام می‌دهم، پول ذخیره می‌کنم اما امکان اینکه به حج مشرف بشوم را ندارم. چه کار کنم؟ حضرت فرمودند نماز جمعه بخوان. «علَيكَ بالجُمُعَةِ فإنَّها حَجُّ المَساكِينِ» اگر نمی‌توانی به مکه بروی به نماز جمعه برو که نماز جمعه حج مساکین است. بنابراین الآن که شما در شهر خودتان هستید ثواب حج را به شما می‌دهند.
آقا امیرالمومنین در اهمیت نماز جمعه فرمودند اگر چنانچه ده نماز عید قربان از من قطع شود محبوب‌تر است نزد من تا اینکه یک نماز جمعه از دست من فوت شود. یعنی حاضرم ده نماز عید قربان ترک شود ولی یک نماز جمعه من ترک نشود.
در بیان دیگری فرمودند: «إِنَّ اَللَّهَ كَتَبَ عَلَيْكُمُ اَلْجُمُعَةَ فَرِيضَةً وَاجِبَةً إِلَى يَوْمِ اَلْقِيَامَةِ» پیروان من، امت من، نماز جمعه بر شما واجب شده است تا روز قیامت.
در بیان دیگری فرمودند هر کسی سه نماز جمعه پشت سر هم بدون عذر از او ترک شود خداوند مهر نفاق بر قلب او می زند.

و اما یک نکته هم راجع به مصلای کاشان عرض کنم. اول آبان سال 88 کلنگ مصلا زده شد و 26 مهر ماه 92 یعنی بعد از چهار سال فاز اول مصلای نماز جمعه کاشان افتتاح شد که همین شبستانی است که ملاحظه می فرمایید که ظرفیت 5000 نفر را دارد. فاز دوم نیز اول دی ماه 92 شروع شد که نصب گنبد و شبستانی است که سیزده هزار متر مربع مساحت دارد. این مصلا یک امر تاریخی است. یک اعتبار است، یک آبرو برای مردم کاشان است. هر کسی که از آزادراه وارد بلوار امام رضا علیه السلام شود و این عظمت را ببیند می‌گوید شایسته مردم کاشان است که دارای چنین مصلای با عظمتی باشد.
نقش مصلا در فعالیت های مذهبی و معنوی منطقه؛ در سال 56 جمعه داریم که هر هفته نماز جمعه داریم و دو نماز عید قربان و عید فطر هم داریم که می‌شود 58 نماز. به طور متوسط هر نماز جمعه حدود 5000 نفر مردم از آقایان و بانوان و جوانان شرکت می کنند. البته غیر از ماه رمضان که در آن ماه جمعیت تا 7000 – 8000 نفر افزایش پیدا می‌کند. در نتیجه شما اگر 58 نماز جمعه و نماز عید را ضربدر 5000 نفر کنید آمار سالانه می‌شود حدود سیصد هزار نفر در نماز جمعه و نماز عید شرکت می کنند. مراسم اعتکاف که دو سال است در مصلا برگزار می‌شود. ولی متأسفانه به خاطر مسائلی که پیش آمد تکمیل فاز دوم روی زمین ماند. من امیدوارم افرادی که تمکن مالی دارند، خیرینی که می‌توانند این پروژه را تکمیل کنند وارد کار شوند و این سرمایه‌گذاری مهم میلیاردی که اینجا انجام شده است از بین نرود. چون می‌دانید ساختمانی که نیمه کاره باشد برف و باران و گرد و غبار ساختمان را از بین می‌برد.
مناسبت بعدی؛ پنجم مرداد ماه سالروز عملیات مرصاد است در سال 67 که منافقین با پشتیبانی و حمایت صدام و آمریکا از مرز قصر شیرین در غرب کشور حمله نظامی کردند اما جوانان از سراسر کشور به سمت کرمانشاه حرکت کردند و منافقین را سرکوب کردند. در عملیات مرصاد رزمندگان اسلام 2500 نفر تلفات انسانی بر منافقین وارد کردند و 400 دستگاه خودرو و نفربر و تانک را از آنان نابود کردند.
اللهم صلی علي محمد و آل محمد
اللَّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَيهِ و عَلي آبائِهِ فِي هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِي كُلِّ سَاعَةٍ وَلِيّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِيلاً وَ عَيْناً حَتَّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِيهَا طَوِيلاً
پروردگارا؛ اسلام و مسلمین قوت و عزت و نصرت عطا بفرما؛
پروردگارا؛ دشمنان اسلام، استکبار جهانی، صهیونیست جهانی، آل سعود، آل نهیان و آل خلیفه را باقدرت قاهره خودت هر چه سریع‌تر نابود و متلاشی بفرما؛
پروردگارا؛ مقام معظم رهبري را محافظت بفرما؛
پروردگارا؛ نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران، ملت، ميهن، مرزها، مراجع بزرگوار تقليد، حوزه‌های علميه، دانشگاهيان، جوانان، نواميس و نیروهای مسلح مقتدر ما را از توطئه‌های دشمنان محافظت بفرما؛
إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ وَإِيتَاء ذِي الْقُرْبَى وَيَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاء وَالْمُنكَرِ وَالْبَغْيِ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ
أعوذ بالله من الشيطان الرجيم
بسم الله الرحمن الرحيم
إنا أعطيناك الكوثر٭ فصل لربك و انحر٭ إن شانئك هو الابتر
صدق الله العلي العظيم
والسلام علیکم و رحمة الله
برچسب ها
مطالب مرتبط
کاشان - خیابان شهید بهشتی - کوچه جمال آباد - دفتر نماینده مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان - کدپستی: ۸۷۱۴۶۷۸۳۸۹
تلفن: ۵۵۷۸۱۸۱ - ۵۵۷۸۸۸۸ - ۵۵۷۲۲۴۴ (۰۳۱)
نمابر: ۵۵۷۸۱۸۲ (۰۳۱)
© کلیه حقوق مادی و معنوی برای پایگاه اطلاع رسانی سفیر ولایت محفوظ است. استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.