/
صفحه اصلی
/
خبرخوان
/
ارتباط با ما
/
¤ ۱۳۹۸ سه شنبه ۲۸ خرداد
تاریخ ارسال:۱۳۹۷ جمعه ۱۲ مرداد
چاپ خبر
نماز عبادی سیاسی جمعه کاشان به امامت حضرت آیت‌الله نمازی نماینده محترم مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان به تاریخ دوازدهم مرداد ماه ۱۳۹۷ نماز عبادی سیاسی جمعه کاشان به امامت حضرت آیت‌الله نمازی نماینده محترم مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان به تاریخ دوازدهم مرداد ماه ۱۳۹۷
بسم الله الرحمن الرحیم
درود و رحمت و رضوان واسعه پروردگار بر شما مردان و زنان مؤمن و موحد
الحمدالله نحمده و نؤمن به و نستعينه و نستهديه و نستغفره و نتوکل عليه و نثني عليه أحسن الثناء و نشهد أن لا إله إلا الله وحده لا شريک له و نشهد أن محمداً عبده و رسوله، اللهم صل علي محمد و آل محمد صلوةً تامةً ناميةً زاکيةً ترفع بها درجتهم و تبين بها فضلهم.
اوصيکم و نفسي يا عبادالله بتقوي الله
برادران و خواهران مؤمن و موحد؛ خودم و شما را به تحصیل و توسعه و تقویت تقوای خدای سبحان سفارش می‌کنم. 
یکی از عوامل مؤثر و عناصر تعیین کننده در تولید و تداوم تقوا در نفس انسان معتقد بودن به مسئله معاد و قبر و حساب و جزا و کتاب و قیامت است. در نگاه توحیدی افراد مؤمن و موحد جایگاه ویژه‌ای دارند. خدای سبحان برای اهل ایمان و توحید، منزلت و شأن خاصی قائل است. در روایات هست که «الْمُؤْمِنُ أَعْظَمُ حُرْمَةً مِنَ الْکَعْبَه» مرد و زن مؤمن در نگاه توحیدی فضیلتش از مکه هم بیشتر است. به همین دلیل هم هست که در اخلاق اسلامی پشت سر مؤمن صحبت کردن، غیبت کردن، تضعیف کردن و توهین کردن حرام است. یکی از گناهان کبیره توهین و تضعیف و غیبت کردن از مردم مؤمن است.
راوی می‌گوید که محضر مبارک آقا امام صادق سلام الله علیه مشرف بودم. در محضر ایشان صحبت شد درباره شأن و جایگاه مؤمن؛ امام صادق به من خطاب کرد. راوی که روایت را نقل می‌کند فرزندی داشته است به نام فاضل. می‌گوید که امام صادق به من فرمود یا ابوالفضل آیا می‌خواهی برای شما شأن و جایگاه و منزلت مؤمن را بیان کنم؟ عرض کردم که آقا جان آماده استفاده هستم. امام صادق فرمودند وقتی مؤمن قبض روح می‌شود و از دنیا می‌رود آن دو فرشته‌ای که موکل و مأمور به همراهی آن مؤمن هستند به آسمان پرواز می‌کنند و به درگاه حضرت حق عرض می‌کنند بارالها این عبد شما قبض روح شده است و دفن شده است و ما همراه او بودیم، انسانی بود اهل خیر، اهل عبادت.
عبارتی که امام فرمودند این است: «يا ربّ! عبدك و نعم العبد» پروردگارا این عبدی که شما داشتید عبد خیلی خوبی بود. «کان سريعاً إلى طاعتك» بنده‌ای بود که هر جا که تکلیفی داشت به سرعت اقدام می‌کرد. اگر ظهر بود برای نماز ظهر، اگر شب بود برای نماز مغرب و عشا، اگر صبح بود برای نماز صبح؛ اگر ماه مبارک رمضان بود برای روزه ماه مبارک، اگر ایام حج بود و مستطیع هم بود برای حج؛ همیشه در خط مقدم انجام وظایف بوده است. «بطيئاً عن معصيتك» اما هر جا مجلس و صحنه گناهی بود همیشه عقب‌نشینی می‌کرد. این عبد، عبد صالحی بود. اهل ایمان باید در انجام فرایض الهی همیشه آماده باش باشد. این‌طور نباشد که حالا که ظهر شده است این مشتری را هم راه بی اندازیم تا مغرب فرصت هست و می‌توان نماز خواند. می‌فرماید «کان سريعاً إلى طاعتك» برای انجام طاعت و واجباتش خیلی سریع آماده می‌شد. «بطيئاً عن معصيتك» اما جایی که فضا، فضای گناه بود، اگر در مجلسی بود که در آن لهو و لعب انجام می‌شد فوراً عقب‌نشینی می‌کرد.
حالا این عبد شما از دنیا رفته و دفن شده است. تکلیف ما دو فرشته‌ای که مأمور و موظف بودیم همراه او باشیم چیست؟ «فماتأمرنا من بعدِه؟» ما این مأموریت را انجام دادیم و تمام شد. پاسخ خدای سبحان این است. «فيقول الجليل الجبّار: اهبِطا إلى الدنيا» خداوند به دو فرشته دستور می‌دهد که به دنیا برگردید. «و كونا عند قبر عبدي» کنار قبر او بنشینید تا قیامت. «و كونا عند قبر عبدي و مجِّداني و سبِّحاني و هلِّلاني و كبِّراني و اكتبا ذلك لعبدي حتى أُبعِثَه من قبره» خداوند به این دو فرشته‌ای که کفیل این مؤمن بودند دستور می‌دهد که برگردید به روی زمین، همان‌جایی که این مؤمن دفن شده است بنشینید و ذکر «سبحان الله و الحمد لله و لا اله الا الله و الله اکبر» را تا روز قیامت بخوانید و ثواب این ذکر را در پرونده اعمال این عبد صالح من ثبت کنید.
بنابراین عزیزان قدر خودتان را بدانید. مؤمن در نزد خدای سبحان بسیار مقرب است، مگر اینکه خودش قدر خودش را ضایع کند و معصیت کند و حلال و حرام را مخلوط کند. نکته دیگری که هست در ادامه امام صادق فرموده است یکی از چیزهایی که برای امام صادق سرنوشت‌ساز است قضای حاجت مؤمنین است. یکی از حسنات بسیار خوب که نقش دارد در عالم برزخ، گره‌گشایی از کار مؤمنین است. این فرصت‌ها را مغتنم بشمارید. اگر برادر دینی، خواهر دینی کار و مشکل و گره‌ای دارد گره‌گشایی کنید که گره‌گشایی از کار بندگان خدا یکی از مواردی است که محشر خیلی تعیین کننده است که در پایان همین روایت امام صادق علیه‌السلام فرمودند وقتی خدای سبحان مردم را برای رستاخیز احیا می‌کند و زنده می‌شوند «إِذا زُلْزِلَتِ الْأَرْضُ زِلْزالَها؛ وَ أَخْرَجَتِ الْأَرْضُ أَثْقالَها؛ وَ قالَ الْإِنْسانُ ما لَها؛ يَوْمَئِذٍ تُحَدِّثُ أَخْبارَها» در آن روز رستاخیز که پروحشت است وقتی مؤمن از قبرش خارج می‌شود شخصی بسیار نورانی و زیبا او را همراهی می‌کند و به هر صحنه نگران کننده‌ای که می‌رسد او را آرامش می‌دهد و به او وعده کرامت می‌دهد که خداوند با شما کریمانه برخورد می‌کند.
بنابراین این فرصت چند روزه را مغتنم بشمارید. در جامعه توحیدی نباید کسی دارای مشکل باشد. مؤمنین باید مراقب همدیگر باشند و مشکلات همدیگر را برطرف کنند.

الّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد
اللهم عجل لوليك الفرج والنصر و العافية
اللهُمَّ اغْفِر لِلْمُؤمِنینَ وَ الْمُؤمَناتِ وَ الْمُسلِمینَ وَ الْمُسْلِماتِ
استغفرالله ربي و اتوب اليه
پروردگارا؛ گناهان ما را بیامرز؛
بارالها؛ ما و فرزندان و جوانان و جامعه و مردان و زنان و مدیران و مسئولان و کارگزاران ما را از متقیان حقیقی قرار بده؛
أعوذ بالله من الشيطان الرجيم
بسم الله الرحمن الرحيم
قل هو الله أحد٭ الله الصمد٭ لم يلد و لم يولد٭ و لم يکن له کفواً أحد * صدق الله العلي العظيم
بسم الله الرحمن الرحيم
الحمدلله الذي يؤمن الخائفين و ينجي الصالحين و يرفع المستضعفين و يضع المستکبرين و يهلک ملوکاً و يستخلف آخرين و نشهد أن لا إله إلا الله وحده لا شريك له و نشهد أن محمداً عبده و رسوله اللهم صل علي محمد عبدک و رسولك و خيرتک من خلقک و حافظ سرّک و مبلغ رسالاتک و صل علي امیرالمؤمنین وصي رسول رب العالمين و صل علي فاطمه الزهرا سيده نساء العالمين و صل علي الحسن و الحسين سيدي شباب أهل الجنه و علي علي بن الحسين و محمد بن علي و جعفر بن محمد و موسي بن جعفر و علي بن موسي و محمد بن علي و علي بن محمد و الحسن بن علي و الخلف الصالح القائم المنتظر المهدي حججك علي عبادك و خلفائك في ارضك.
أعوذ بالله من شرور أنفسنا و من سيئات أعمالنا
عبادالله اوصيکم و نفسي بتقوي الله فانه امان من النار و مفتاح للجنة
و اما اهم مناسبت‌های ایام:
دهم مرداد ماه سالروز جنگ جهانی اول در سال 1293 شمسی یعنی 104 سال قبل است که قوای نظامی انگلیس از جنوب و دریای خلیج فارس و اشغال بوشهر و استان فارس که با مقاومت دلیرمردان منطقه دشتی و دشتستان با رهبری علما و فرماندهی سردار رئیسعلی دلواری مواجه شدند و شمال ایران ارتش روسیه و قوای امپراتوری عثمانی به غرب ایران حمله و اشغال کردند. این جنگ به مدت چهار سال طول کشید. در دوران سلطنت احمد شاه بود. قحطی ایران را فرا گرفت. بسیاری از مردم از شدت گرسنگی از دنیا رفتند. عده زیادی به وسیله قشون نظامی روسیه و انگلیس و عثمانی فوت کردند. آماری که در تاریخ برای جنگ جهانی اول ثبت کردند جمعیتی حدود 5 تا 10 میلیون در ایران کشته شده‌اند. در آن موقع جمعیت و نفوس مردم ایران بیست میلیون بوده است. حالا برای چه چیزی ما این مسئله را نقل کردیم؟ یکی از وظایف و مسئولیت‌های مراکز فرهنگی، مراکز علمی، مراکز آموزشی، دانشگاه‌ها و اساتید و حوزه‌های علمیه تجدید نظر و آگاهی از سرنوشت و تاریخ ملت ایران در گذشته است که در این قرن‌های اخیر، یعنی قرن چهاردهم و پانزدهم دشمنان اسلام چگونه به ملت ایران زورگویی کرده‌اند و اموال ایران و سرمایه‌های تحت‌الارضی و فوق الارضی را به یغما بردند. باید از تاریخ گذشته برای مدیریت و آینده کشور برنامه‌ریزی کرد. یکی از راه‌های هدایت قرآن که خداوند به پیامبر می‌فرماید «وَكُلًّا نَقُصُّ عَلَيْكَ مِنْ أَنْبَاءِ الرُّسُلِ مَا نُثَبِّتُ بِهِ فُؤَادَكَ» پیامبر، ما تاریخ انبیاء گذشته و امت‌های گذشته را برای تو نقل می‌کنیم که بدانی در گذشته دشمنان و مشرکین و کفار چه بر سر مسلمانان و موحدین آوردند. از عبرت‌های گذشته برای آینده استفاده کنید. من پیشنهادم این است که اساتید دانشگاه‌ها و اساتید حوزه‌های علمیه و اساتید آموزش‌وپرورش و دبیران تاریخ گذشته ایران را مطالعه کنند و عبرت‌ها را برای دانش آموزان و دانشجویان بیان کنند که فریب دشمنان را نخورند. 
در هفته گذشته رسانه‌های بیگانه از خارج از کشور برای اجتماعات فراخوانی کردند، برای تظاهرات در سراسر کشور. عده‌ای از جوانان احساساتی هستند و از ماجرای پشت صحنه اطلاعی ندارند و حضور پیدا می‌کنند ولی مدیریت نهایی این جریانات از خارج از کشور هدایت می‌شود. باید همه مراقب باشید که آن ماجرای نهضت مشروطه تکرار نشود.
روز گذشته یازدهم مرداد ماه سالروز شهادت شهید برجسته و شاخص نهضت مظلوم مشروطه‌ایت الله شیخ فضل الله نوری در سال 1288 یعنی 109 سال قبل است. ماجرای نهضت مشروطه به وسیله نفوذ اجانب و انگلیس در ایران رقم خورد و مرحوم آیت الله نوری را به شهادت رساندند. شما ببینید جوسازی و نفوذ دشمن، نقش جاسوس خانه انگلیس یعنی سفارت انگلیس در تهران این بود که روشنفکرها و غرب‌زده‌ها را سازمان‌دهی کرد و وارد جامعه کردند و علیه علما جوسازی کردند، علیه رهبران نهضت مشروطه شوراندند و نهضت مشروطه را از بین بردند. مرحوم آیت الله شهید فضل الله نوری چون آگاه و بصیر بود و توطئه دشمن را می‌دانست فرمودند این مشروطه باید مشروعه باشد. یعنی مشروطه‌ای که همه احکامش بر اساس قرآن و فقه اهل بیت علیه‌السلام باشد. به‌گونه‌ای علیه مرحوم آیت الله شهید فضل الله نوری انجام دادند که روز روشن در سیزده رجب در میدان توپخانه تهران یک مجتهد و فقیه عالی‌قدر را به دار آویختند و عده زیادی هم پای دار ایستادند و کف زدند و هورا کشیدند. گهگاهی حضرت امام در فرمایشاتشان تذکر می‌دهند می‌فرمودند مراقب باشید ماجرای مشروطه تکرار نشود. اگر خدای ناکرده انقلاب شکست بخورد بلایی بر سر اسلام و مسلمانان خواهد آمد که در تاریخ سابقه نداشته است. 
بنابراین توصیه ما به شما عزیزان این است که مراقب باشید که تاریخ گذشته و نهضت مشروطه تکرار نشود. خیلی تلاش کردند که شیخ فضل الله نوری را با خودشان همراه کنند. همان لحظه‌ای که مرحوم آیت الله شهید را به دار می‌کشیدند یکی از مقامات به شیخ پیغام داد که شما بیایید و این مشروطه را امضاء کنید و خودتان را از اعدام نجات دهید. مرحوم آیت الله شیخ فضل الله فرمودند که من شب گذشته وجود مبارک پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم را در عالم رویا زیارت کردم، پیامبر به من فرمود که شیخ فضل الله شما فردا شب مهمان ما هستید. بنابراین من زیر چنین سند ذلت‌بار و خوارکننده‌ای را امضاء نخواهم کرد.
عزیزان همین صحنه‌ها امروز هم هست. مراقب باشند، جوانان را تذکر و توصیه می‌کنم که به دنبال هر صدا و شعار و حرکتی نروند. جوانی خودشان و کشور را به خطر نیندازند. این انقلاب پایه‌ها و ستون‌هایش بر خون شهیدان پایه‌گذاری شده است. همین روز گذشته حدود صد و سی شهید تفحص شده را به شهرها آوردند. این پیام دارد. آمدن شهدا به شهرها پیامش این است که شما که زنده‌اید چرا حواستان پرت شده است. چرا به دنبال نداهایی که رسانه‌های بیگانه و فضای مجازی می‌گویند می‌روید. این پیام دارد. اگر توجه داشته باشیم آمدن شهدا و کشف آنان و تشییع آنان در شهرها پیامش هشدار به ما است. بنابراین باید مراقب باشیم.
من باید اینجا تشکر کنم در حضور شما برادران و خواهران عزیز از مسئولین شهرستان کاشان که مدیریت کردند و جلسات شورای تأمین برگزار شد و تصمیمات خوبی گرفته شد. سپاه و بسیج و اطلاعات و نیروهای مسلح و ارتش همیاری کردند و الحمدالله در کاشان حادثه مهمی اتفاق نیفتاد. تعدادی به میدان پانزدهم خرداد آمده بودند که متفرق شدند و تعدادی هم دستگیر شدند؛ البته دستگیرشده‌ها هم با ضمانت و تعهد آزاد شدند.
مطلب دیگر امروز جمعه دوازدهم مرداد ماه سالروز تأسیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی است که در سال 59 تأسیس شد. اهمیت این شورا این است که تبلیغات امروز در دنیای گسترده و توسعه یافته یکی از ارکان اساسی و تأثیرگذار در تحقق اهداف حکومت‌ها و نظام‌های سیاسی است. شما ببینید ابزار تبلیغاتی و رسانه‌ها و اینترنت در اختیار رژیم صهیونیست‌ها است و علیه انقلاب و اسلام و مسلمانان مرتب فضاسازی می‌کنند. مقام معظم رهبری حفظه الله در مورد اهمیت شورای هماهنگی جمله‌ای دارند. فرمودند اگر ما این شورای هماهنگی را نداشتیم بی‌شک ناسازگاری‌ها و اشکالات فراوانی را در ایجاد و اداره مراسم مختلف شاهد بودیم. بنابراین من به سهم خودم از عزیزانی که در شورای هماهنگی عضو هستند، مدیریت شورای هماهنگی در کلان کشور و استان و شهرستان تشکر می‌کنم.

چند نکته هم راجع به حوادث جهان اسلام:
اولین مطلب بشارت پیروزی ارتش سوریه است در منطقه قنیطره که در اشغال صهیونیست‌ها بود و آزادسازی و پیشروی و سرکوب تروریست‌ها و حرکت به سوی پیروزی نهایی و استقبال ساکنان منطقه از ارتش سوریه است.
دومین مطلب توانمند شدن ارتش یمن و شلیک موشک‌های بالستیک به مواضع نیروهای آل سعود. بر اساس گزارش منابع نظامی مستقل حدود چهار هزار نفر از مزدوران آل سعود و اماراتی در سال گذشته به دست سربازان و مجاهدان یمنی به هلاکت رسیدند.
دولت آمریکا آقای ترامپ که آدم تازه‌کار و مبتدی است و اصلاً این‌کاره هم نیست در این مدت که صندلی ریاست جمهوری آمریکا را متصدی شده است رسانه‌ها می‌گویند که در این مدت هزاران دروغ گفته است و می‌گویند آدم دروغ‌گو هم کم حافظه است. چیزی می‌گوید و بعد خودش آن را رد می‌کند. ابتدا ایران را تهدید کرد و وقتی دید مسئولین ما محکم به او پاسخ دادند اعلام کرد من آمادگی دارم با مسئولان ایران در هر کجا که باشد مذاکره کنم بدون پیش‌شرط. از آن طرف وزیر امور خارجه او آقای پومپئو گفت که اگر ایرانی‌ها می‌خواهند مذاکره کنند باید دو شرط را انجام دهند. یکی اینکه در مسائل منطقه دخالت نداشته باشند و دیگری پایان دادن به ساخت موشک‌های دوربرد که باید این را در خواب ببینند. دشمن بداند این ملت با الهام از قرآن که می‌فرماید «وَ أَعِدُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّةٍ وَ مِنْ رِباطِ الْخَيْلِ تُرْهِبُونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَ عَدُوَّكُمْ» به هر سلاحی که در دفاع از اسلام و ایران و انقلاب و ملت لازم باشد خود را مسلح خواهد کرد. (تکبیر نمازگزاران)
اخیراً رسانه‌های آمریکایی افشا کرده‌اند که آقای ترامپ می‌خواهد طرحی را پیاده‌سازی کند و آن طرح ناتوی عربی است در مقابل نفوذ و قدرت جمهوری اسلام. طرح ناتوی عربی دو هدف دارد. یکی اینکه خزانه و پول دلاری کشورهای عرب و خلیج فارس را خالی کند که خودش می‌گفت این‌ها گاو شیرده هستند و باید شیرشان را دوشید؛ دوم اینکه ناتوی عربی را در برابر نفوذ ایران علم کنند و با ایران مخالفت کنند. اما بدانند که در جمهوری اسلامی مردان بزرگی مثل سردار قاسم سلیمانی هستند که به ترامپ هشدار دادند مراقب باشید، نیروی قدس سپاه به‌تنهایی قدرت برخورد با ناوهای نظامی آمریکا را دارد. (تکبیر نمازگزاران)
توصیه دلسوزانه ما هم به مسئولان نظام، هیئت دولت، مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه این است که این ملت، ملت خوبی هستند. همان‌طور که حضرت امام فرمود ملت ما از مسلمانان صدر اسلام در عصر پیامبر هم بهتر هستند؛ وظیفه‌شان را خوب انجام دهند. هر کجا که لازم بود مردم وارد صحنه شدند. در جبهه و دوران دفاع مقدس هزاران جوانان برای اسلام شهید شدند. مشکلات مردم را حل کنند. توصیه‌های مقام معظم رهبری را عملیاتی و اجرایی کنند. الآن آقای رئیس‌جمهور توجه داشته باشند که فضای خوبی در کشور به وجود آمده است. عدو شود سبب خیر گر خدا خواهد. این دشمنی‌های دولت آمریکا به نفع ما است. هر چه دشمنی بیشتر شود وحدت و انسجام هم بیشتر می‌شود. از این فرصت خوب استفاده کنند و مشکلات مردم و جوانان و اشتغال و بیکاری و ازدواج و مسکن را حل کنند. مردم پای اسلام بوده‌اند، هستند و خواهند بود. 
اللهم صلی علي محمد و آل محمد
اللَّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَيهِ و عَلي آبائِهِ فِي هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِي كُلِّ سَاعَةٍ وَلِيّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِيلاً وَ عَيْناً حَتَّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِيهَا طَوِيلاً
پروردگارا؛ اسلام و مسلمین قوت و عزت و نصرت عطا بفرما؛
پروردگارا؛ دشمنان اسلام، استکبار جهانی، صهیونیست جهانی، آل سعود، آل نهیان و آل خلیفه را باقدرت قاهره خودت هر چه سریع‌تر نابود و متلاشی بفرما؛
پروردگارا؛ مقام معظم رهبري را محافظت بفرما؛
پروردگارا؛ نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران، ملت، ميهن، مرزها، مراجع بزرگوار تقليد، حوزه‌های علميه، دانشگاهيان، جوانان، نواميس و نیروهای مسلح مقتدر ما را از توطئه‌های دشمنان محافظت بفرما؛
إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ وَإِيتَاء ذِي الْقُرْبَى وَيَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاء وَالْمُنكَرِ وَالْبَغْيِ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ
أعوذ بالله من الشيطان الرجيم
بسم الله الرحمن الرحيم
إنا أعطيناك الكوثر٭ فصل لربك و انحر٭ إن شانئك هو الابتر
صدق الله العلي العظيم
والسلام علیکم و رحمة الله

برچسب ها
مطالب مرتبط
کاشان - خیابان شهید بهشتی - کوچه جمال آباد - دفتر نماینده مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان - کدپستی: ۸۷۱۴۶۷۸۳۸۹
تلفن: ۵۵۷۸۱۸۱ - ۵۵۷۸۸۸۸ - ۵۵۷۲۲۴۴ (۰۳۱)
نمابر: ۵۵۷۸۱۸۲ (۰۳۱)
© کلیه حقوق مادی و معنوی برای پایگاه اطلاع رسانی سفیر ولایت محفوظ است. استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.