/
صفحه اصلی
/
خبرخوان
/
ارتباط با ما
/
¤ ۱۳۹۸ سه شنبه ۲۸ خرداد
تاریخ ارسال:۱۳۹۷ جمعه ۱۹ مرداد
چاپ خبر
نماز عبادی سیاسی جمعه کاشان به امامت حضرت آیت‌الله نمازی نماینده محترم مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان به تاریخ نوزدهم مرداد ماه ۱۳۹۷ نماز عبادی سیاسی جمعه کاشان به امامت حضرت آیت‌الله نمازی نماینده محترم مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان به تاریخ نوزدهم مرداد ماه ۱۳۹۷
بسم الله الرحمن الرحیم
درود و رحمت و رضوان واسعه پروردگار بر شما مردان و زنان مؤمن و موحد
الحمدالله نحمده و نؤمن به و نستعينه و نستهديه و نستغفره و نتوکل عليه و نثني عليه أحسن الثناء و نشهد أن لا إله إلا الله وحده لا شريک له و نشهد أن محمداً عبده و رسوله، اللهم صل علي محمد و آل محمد صلوةً تامةً ناميةً زاکيةً ترفع بها درجتهم و تبين بها فضلهم.
اوصيکم و نفسي يا عبادالله بتقوي الله
برادران و خواهران مؤمن و موحد؛ خودم و شما را به تحصیل و توسعه و تقویت تقوای خدای سبحان سفارش می‌کنم. 
بهترین و نزدیک‌ترین راه برای تولید و تداوم تقوا در جان انسانی، معرفت نسبت به مبدأ و معرفت راجع به معاد است. دو رکن اصلی و اساسی اصول اسلام توحید و معاد است. این دو رکن معرفت‌شناسی نسبت به ذات اقدس حضرت حق عامل این است که انسان وارد حریم الهی نشود؛ وارد خط قرمزها نشود. اساساً منشأ گناه، معصیت، سرکشی و طغیان غفلت و جهل و معرفت ناقص نسبت به ذات حضرت احدیت جل و اعلی است. اگر ما بخواهیم در جامعه توحیدی، در جامعه اسلامی جوانان را از آلودگی و فحشا و فساد و منکرات حفظ کنیم که به سراغ محرمات الهی نروند راهی جز معرفت‌شناسی نسبت به حضرت احدیت جل و اعلی و معرفت نسبت به معاد وجود ندارد. منشأ همه طغیان‌ها و گناهان و سرکشی‌ها و منکرات جهل بشر است. إِنَّهُ کانَ ظَلُوماً جَهُولاً. لذا در روایات راجع به مسئله معاد و مرگ آیات و روایات زیادی وارد شده است که اصلاً موت چیست؟ تعریف مرگ چیست؟
شخصی از آقا امام جواد سلام الله علیه سؤال کرد که مرگ را برای ما توصیف کنید. تعریف کنید که مرگ چیست؟ آقا امام جواد از جد بزرگوارشان وجود مبارک امیرالمؤمنین صلوات الله و سلامه علیه نقل می‌کنند که کسی از محضر امام سؤال کرد: «صف لنا الموت» آقا جان موت را برای ما توصیف کنید؛ تعریف کنید که مرگ چیست. یکی از مباحث مقدماتی مبدأ و معاد تعریف موت است که مرگ چیست. آقا امیرالمؤمنین فرمودند: «علي الخبير سقطتم» مرگ رفتن انسان است به سوی خدا. «هو احد ثلاثة امور يرد عليه» سه نوع مرگ است:
«اما بشارة بنعيم الابد»؛ یک نوع مرگ است که وقتی انسان می‌میرد با استقبال فرشتگان روبرو می‌شود. فرشتگان الهی به استقبال او می‌آیند و به او بشارت بهشت را می‌دهند. «اما بشارة بنعيم الابد». یک نوع مرگ این است که به انسان بشارت نعمت‌های ابدی پروردگار و خلود در بهشت می‌دهند.
«و امّا بشارة بعذاب الابد» نوع دوم بشارت به عذاب است که نمی‌داند سرنوشتش چه خواهد شد.
«فاما ولينا المطيع لامرنا» آقا امیرالمؤمنین فرمودند و اما کسانی که تابع اهل بیت هستند یعنی برخوردار از نعمت ولایت علی ابن ابی طالب و ائمه معصومین (ع) هستند، آن‌هایی که دارای ولایت باشند فهو المبشر بنعيم الابد» آن کسی که اهل ولایت باشد برای خلود و ابدیت و استقرار در بهشت بشارتش می‌دهند «و امّا عدونا المخالف علینا» اما اگر کسی دشمن اهل بیت باشد، کینه داشته باشد مثل وهابی‌ها و داعشی‌ها «و امّا عدونا المخالف علينا فهو المبشر بعذاب الابد» اگر کسی دشمن اهل بیت باشد موقعی که می‌میرد فرشتگان به او بشارت خلود در جهنم می‌دهند.
بنابراین دو قسم شد، یکی بشارت استقرار در بهشت و دوم بشارت استقرار در جهنم. نوع سومی هست که حضرت فرمودند وضعش مبهم است. «و اما المبهم امره الذي لا يدري ما حاله» آن آدمی که نمی‌داند نه اهل ولایت و نه اهل کینه اهل بیت. چون اگر اهل ولایت باشد که خلود در بهشت است. اگر اهل دشمنی با اهل بیت باشد خلود در جهنم است. قِسم سوم کسی است که شرایط اعتقادی و فکریش مبهم است. معلوم نیست اهل ولایت است یا نیست. «فهو المؤمن المسرف علي نفسه» آدم هایی که مؤمن هستند و خدا را قبول دارند اما خیلی تقیّدی به رعایت حدود الهی ندارند. «و اما المبهم امره الذي لا يدري ما حاله فهو المؤمن المسرف علي نفسه» کسی است که خط قرمزها را رعایت نمی‌کند، از حرام‌های الهی پرهیز نمی‌کند. هم نماز می‌خواند و هم گناه می‌کند. هم دروغ می‌گوید، هم غیبت می‌کند، هم احتکار می‌کند، هم گران‌فروشی می‌کند، هم نسبت به آبروی افراد تعرض می‌کند. قِسم سوم باید مورد شفاعت اهل بیت (ع) قرار بگیرند. لذا حضرت فرمودند شما منتظر شفاعت ما نباشید. چون به بعضی‌ها وقتی گفته می‌شود که یک قبری هست، یک قیامتی هست، یک حساب‌وکتابی هست، می‌گویند ما امام حسین (ع) را داریم، امام حسین (ع) ما را شفاعت می‌کند، ما هیئتی هستیم، ما سینه می‌زنیم، ما عزاداری می‌کنیم. آقا امیرالمؤمنین (ع) فرمودند منتظر شفاعت نباشید. شفاعت ممکن است هزار سال طول بکشد تا شما مشمول شفاعت شوید.
بنابراین عزیزان انسان در دار دنیا باید مراقبت کند وظایف را به درستی انجام دهد، از حرام‌های الهی هم پرهیز کند. «فاعملوا و اطيعوا و لا تتكلوا». بنابراین دنیا دار عمل است. آقا فرمودند فاعملوا. «وَالْعَصْرِ ﴿۱﴾ إِنَّ الْإِنْسَانَ لَفِي خُسْرٍ ﴿۲﴾ إِلَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ ﴿۳﴾» دنیا دار تجارت و داد و ستد حسنات است.  
«و لا تستضعروا عقوبة الله» عذاب خدا را سبک نشمارید. بگویید حالا مثلاً چه کسی می‌آید سؤال کند و عذاب بدهد. حضرت می‌فرماید عذاب خدا را کوچک نشمارید. «من لا تلحقه شفاعتنا الا بعد عذاب ثلاثمائة الف سنة» شفاعت ما گاهی آن‌قدر طولانی می‌شود که در قیامت بعد از گذشت سیصد هزار سال طرف باید در جهنم به سر ببرد تا مورد شفاعت قرار گیرد. 
در بیان دیگری آقا امام جواد سلام الله علیه فرمودند امام سجاد (ع) درباره موت فرموده‌اند مرگ برای مردان موحد و اهل ایمان چیز آسانی است. کسی که اهل ایمان باشد، اهل صالحات باشد مرگ برایش خیلی آسان است. مثل این است که پیراهنش را از تنش خارج کند. خارج شدن روح از کالبد انسان مؤمن مثل عوض کردن پیراهن است. مثل این است که پیراهنش کثیف شده و درمی‌آورد و پیراهن تمیز می‌پوشد. و مرگ برای کافر مثل این است که پیراهن تمیزی را از تن خارج کند و پیراهن آلوده‌ای را بر تن کند. چون گفته‌اند که «انما الدنیا سجن المؤمن و جنة الکافر» دنیا برای مؤمن بازداشتگاه و حبس و زندان است اما برای کافر بهشت است چون اینجا عذاب ندارد. این کافر وقتی از دنیا برود دیگر پیراهن تمیز را از تنش خارج کرده‌اند و پیراهن آلوده را بر تن او می‌کنند.
پروردگارا؛ مرگ را بر همه ما آسان قرار بده.
الّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد
اللهم عجل لوليك الفرج والنصر و العافية
اللهُمَّ اغْفِر لِلْمُؤمِنینَ وَ الْمُؤمَناتِ وَ الْمُسلِمینَ وَ الْمُسْلِماتِ
استغفرالله ربي و اتوب اليه
پروردگارا؛ گناهان ما را بیامرز؛
بارالها؛ ما و فرزندان و جوانان و جامعه و مردان و زنان و مدیران و مسئولان و کارگزاران ما را از متقیان حقیقی قرار بده؛
أعوذ بالله من الشيطان الرجيم
بسم الله الرحمن الرحيم
قل هو الله أحد٭ الله الصمد٭ لم يلد و لم يولد٭ و لم يکن له کفواً أحد * صدق الله العلي العظيم
بسم الله الرحمن الرحيم
الحمدلله الذي يؤمن الخائفين و ينجي الصالحين و يرفع المستضعفين و يضع المستکبرين و يهلک ملوکاً و يستخلف آخرين و نشهد أن لا إله إلا الله وحده لا شريك له و نشهد أن محمداً عبده و رسوله اللهم صل علي محمد عبدک و رسولك و خيرتک من خلقک و حافظ سرّک و مبلغ رسالاتک و صل علي امیرالمؤمنین وصي رسول رب العالمين و صل علي فاطمه الزهرا سيده نساء العالمين و صل علي الحسن و الحسين سيدي شباب أهل الجنه و علي علي بن الحسين و محمد بن علي و جعفر بن محمد و موسي بن جعفر و علي بن موسي و محمد بن علي و علي بن محمد و الحسن بن علي و الخلف الصالح القائم المنتظر المهدي حججك علي عبادك و خلفائك في ارضك.
أعوذ بالله من شرور أنفسنا و من سيئات أعمالنا
عبادالله اوصيکم و نفسي بتقوي الله فانه امان من النار و مفتاح للجنة
و اما اهم مناسبت‌های ایام:
چهارشنبه گذشته هفدهم مرداد سالروز شهادت شهید عرصه قلم و رسانه شهید صارمی بود. این روز را به محضر برادران و خواهرانی که جزو اصحاب رسانه هستند تبریک عرض می‌کنم.
یکی از عوامل وحدت ملی و امنیت و آرامش آشنایی اصحاب رسانه با رسالت خود است. اصحاب رسانه، رسانه ملی، صداوسیما، رسانه مکتوب، روزنامه‌ها و مجلات دو رسالت مهم بر عهده دارند. رسالت اول انعکاس رویدادهای کشور در راستای توانمندی و اقتدار ملی است. تحولات و پیشرفت‌ها و توسعه‌هایی که در کشور به وسیله مسئولان و زحمتکشان فراهم می‌شود اصحاب رسانه باید این اطلاعات را به اطلاع افکار عمومی برسانند. دومین رسالت پاسخگویی به تهاجمات و تهدیدات و توطئه‌ها و تبلیغات دشمن است. امروز دشمن و صهیونیست‌ها غول‌های رسانه‌ای را در دنیا در اختیار دارند و صدای رسانه‌های ما به سختی در کشورهای دیگر شنیده می‌شود. یکی از کارهایی که امپراتوری رسانه‌ای علیه اسلام و انقلاب و ملت ایران انجام می‌دهد ترسیم شکل نامناسب از انقلاب اسلامی و ملت ایران است؛ ایران هراسی و اسلام هراسی است. یکی از رسالت‌های اصحاب رسانه ‌این است که جواب این‌ها را بدهند. واقعیت‌هایی که در جامعه ما وجود دارد، پیشرفت‌ها و توسعه‌ها، صنایع، کشاورزی، صادرات، زحماتی که کشیده می‌شود را منعکس کنند. یکی از چیزهایی که اصحاب رسانه هم باید مراقب باشند این است که تحلیل‌ها و تفسیرها را به گونه‌ای به افکار عمومی جامعه انعکاس دهند که منشأ همبستگی و اتحاد و وحدت ملی شود و از گزارش و انعکاس هر گونه خبر و تحلیل و تفسیری که منشأ اختلاف بین جامعه و اقشار و گروه‌های سیاسی شود باید پرهیز کنند. فضای مجازی که دارای امکانات خوبی برای اطلاع‌رسانی صحیح و سالم است متأسفانه گاهی سوءاستفاده می‌شود، گزارش‌ها و تصاویری منعکس می‌شود که باعث اختلاف بین مسئولین می‌شود. باید از این کار پرهیز کرد.
ضمن اینکه اصحاب رسانه هم مشکلاتی دارند که من پیشنهادم به مسئولان مربوطه به خصوص وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این است که مشکلات اصحاب رسانه، مشکلات اداری، مشکلات مالی، همکاری کردن مسئولان با اصحاب رسانه را باید حل کنند.

مناسبت بعدی؛ یکشنبه آینده بیست و نهم ذی‌القعده سالروز شهادت مظلومانه آقا امام جوادالائمه سلام الله علیه است که در سال 220 قمری در سن بیست و پنج سالگی معتصم خلیفه عباسی توسط همسر حضرت علیه السلام یعنی ام افضل که دختر مأمون بود حضرت را مسموم کردند و مظلومانه به شهادت رساندند.
کسی به وجود مبارک حضرت جوادالائمه (ع) عرض کرد آقا جان «أَوْصِنِی»؛ سفارشی به من بفرمایید. موعظه‌ای، رهنمودی، سفارشی، پندی را به من بفرمایید. آقا امام جواد علیه‌السلام فرمودند اگر چیزی بگویم عمل می‌کنی؟ عرض کرد بله. فرمودند: «تَوَسَّدِ الصَّبْرَ» کنایه از این است که در زندگی باید صبور باشید. حوادث، موانع، مشکلات، کمبودها، محدودیت‌ها فشارهای سیاسی و اقتصادی شما را از دور و مدار خارج نکند. «وَ اعْتَنِقِ الْفَقْر» همیشه خودت را در برابر خداوند نیازمند بدان. تصور نکن که همه چیزت روبه راه است. سلامت داری، پولداری، پست داری، محبوبیت داری. همه این‌ها دست خداوند است. بنابراین بنده در هر شرایطی که می‌خواهد باشد، شرایط خوف، پولداری، بی‌پولی، در هر لحظه و هر حالت خودت را نیازمند خداوند بدان. «وَ ارْفَضِ الشَّهَوَاتِ» اهل شهوت‌رانی نباش. پاک زندگی کن. «وَ خَالِفِ الْهَوَى» با هوای نفست هماهنگ نباش. هر چه نفس گفت بر خلافش رفتار کن. سپس حضرت فرمودند: «وَ اعْلَمْ أَنَّکَ لَنْ تَخْلُوَ مِنْ عَیْنِ اللَّهِ» هر انسان مؤمن موحد باید بداند در هر نقطه و زمان و مکانی که باشد از دسترس علم خداوند خارج نیست. همان‌طور که حضرت امام رضوان الله تعالی علیه فرمودند عالم محضر خدا است. هر کجا که باشیم در محضر خداوند هستیم و در محضر خداوند گناه نکنیم. لذا امام سجاد علیه‌السلام می‌فرماید«وَ اعْلَمْ أَنَّکَ لَنْ تَخْلُوَ مِنْ عَیْنِ اللَّهِ» دوربین‌های مخفی خداوند در همه جا هست. همین‌جا در مصلای بقیة الله الاعظم ارواحنا فداه که نشسته‌ایم خبرنگاران رسانه آسمانی این صحنه را به فرشتگان نشان می‌دهند. انسان هر کجا که باشد تحت رؤیت خداوند سبحان است.

مناسبت بعدی؛ دوشنبه آینده اول ذی الحجة الحرام سالروز ازدواج آقا امیرالمؤمنین علیه‌السلام و حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیه است. به همین مناسبت روز اول ذی الحجة را روز ازدواج جوانان نامگذاری کرده‌اند.
زندگی نیاز به آگاهی و آشنایی دارد. دو جوان، پسر و دختر که با هم قرار زوجیت انشاء می‌کنند و عقد همسری می‌خوانند باید به شرح وظایف خودشان آگاهی داشته باشند مرد یک سلسله وظایف و مسئولیت‌ها دارد، زن هم یک سلسله وظایف و مسئولیت‌ها دارد. فضای خانواده، محیط زندگی باید محیط امن و آرام و صمیمیت و مهر و مودت و محبت باشد. خداوند متعال می‌فرماید «وَمِنْ آيَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْوَاجًا لِتَسْكُنُوا إِلَيْهَا» خداوند برای شما انسان‌ها جفت و همسر قرار داد برای اینکه آرام شوید. اینکه به خانه می‌گویند مسکن یعنی خانه محل آرامش است. زندگی در صورتی مسکن و محل آرامش است که هم مرد و هم زن وظایفشان را بدانند و همدیگر را دوست داشته باشند. فدای همدیگر شوند. همان‌طور که فاطمه زهرا سلام الله علیه خود را فدای ولایت کرد، فدای آقا امیرالمؤمنین کرد. بنابراین زندگی این دو معصوم آقا امیرالمؤمنین علیه‌السلام و حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیه بهترین الگو است برای جوانان ما که این‌ها در روابط زندگی و خانوادگی با هم چگونه تعامل داشتند. اگر خانواده‌ها این وظایف و مسئولیت‌ها را به درستی بدانند هیچ طلاقی در جامعه به وجود نخواهد آمد. اینکه آمار طلاق افزایش پیدا می‌کند به دلیل این است که یا مرد، یا زن و یا هر دو وظایف خود را نمی‌دانند. امیدواریم که ان‌شاءالله دستگاه‌های فرهنگی زمینه‌هایی را فراهم کنند جوانانی که در آستانه ازدواج هستند به وظایف و مسئولیت‌های خودشان آگاه شوند.

مناسبت بعدی؛ دوشنبه آینده آغاز ماه ذی الحجة است. ماه ذی الحجة از ماه‌های حرام است و بسیار پرفضیلت و بابرکت است. اصحاب و یاران پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم برای اعمال ماه ذی الحجة حساب ویژه‌ای باز می‌کردند. دهه اول از ذی الحجة نماز خاصی دارد که شب‌ها بین نماز مغرب و عشا خوانده می‌شود؛ و آن دعای «وَوَاعَدْنَا مُوسَى ثَلَاثِينَ لَيْلَةً وَأَتْمَمْنَاهَا بِعَشْرٍ فَتَمَّ مِيقَاتُ رَبِّهِ أَرْبَعِينَ لَيْلَةً». کسی که این نماز را بخواند در روایات داریم با حاجی‌هایی که به عرفات و منا و مسجدالحرام مشرف شده‌اند در ثواب آن ها شریک می‌شوند. در کاشان دو رکعت نماز می‌خوانید اما ثواب حج و حجاج را برای شما در نظر می‌گیرند. اعمال و دعاهای ویژه‌ای دارد که برادران و خواهران از این فرصت حسن استفاده را داشته باشند.

چند نکته هم با کمال تأسف در مورد حوادث جهان اسلام عرض کنم:
اولین حادثه دردناک بمباران مناطق مسکونی غزه توسط هواپیماهای رژیم صهیونیستی و شهادت تعدادی زن و کودک. جنایت دیگر بمباران اتوبوس حامل دانش آموزان یمنی است. تعدادی از دانش آموزان دوازده سیزده ساله؛ حتماً از صداوسیما مشاهده کرده‌اید. تمام بدن، سرتاپا غرق در خون بود. این بچه‌ها چه گناهی کرده‌اند؟ شما به چه کسی می‌جنگید؟ از یک سو رژیم صهیونیستی در فلسطین غزه را بمباران می‌کند که می‌گوییم آن ها صهیونیست هستند، اصلاً انسان نیستند. ولی شمایی که ادعا دارید میزبان حاجی‌ها هستند و صاحب مکه و مدینه هستید، شما که ظاهرتان مسلمان است چرا مسلمان کشی می‌کنید؟ (شعار مرگ بر آل سعود نمازگزاران)
بمباران اتوبوس‌های حامل دانش آموزان که عازم شرکت در یک کلاس قرآن بودند؛ اتفاقاً می‌خواستند به مرکز فرهنگی بروند برای آموزش قرآن؛ 51 شهید و 79 مجروح داشته است. این فاجعه آن‌قدر سنگین بوده است که سازمان ملل هم به صدا در آمده است. سازمان ملل که همیشه دعوت به آرامش می‌کند دستور داده است گزارشی از این حنایت آل سعود تهیه شود.
خوشبختانه نیروهای مقاومت ملت فلسطین بعد از این حمله هواپیماهای رژیم صهیونیستی به مراکز مسکونی غزه 70 موشک به سمت شهرک‌های صهیونیستی شلیک کردند و آقای نتانیاهو فوراً به دست‌وپا زدن افتاده و کابینه و هیئت دولت را فراخوانی کرده و جلسه اضطراری تشکیل داده‌اند و آژیرها به صدا در آمده است اما جوانان غیور فلسطینی گفته‌اند ما انتقام شهدا را از شما خواهیم گرفت.
اللهم صلی علي محمد و آل محمد
اللَّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَيهِ و عَلي آبائِهِ فِي هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِي كُلِّ سَاعَةٍ وَلِيّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِيلاً وَ عَيْناً حَتَّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِيهَا طَوِيلاً
پروردگارا؛ اسلام و مسلمین قوت و عزت و نصرت عطا بفرما؛
پروردگارا؛ دشمنان اسلام، استکبار جهانی، صهیونیست جهانی، آل سعود، آل نهیان و آل خلیفه را باقدرت قاهره خودت هر چه سریع‌تر نابود و متلاشی بفرما؛
پروردگارا؛ مقام معظم رهبري را محافظت بفرما؛
پروردگارا؛ نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران، ملت، ميهن، مرزها، مراجع بزرگوار تقليد، حوزه‌های علميه، دانشگاهيان، جوانان، نواميس و نیروهای مسلح مقتدر ما را از توطئه‌های دشمنان محافظت بفرما؛
إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ وَإِيتَاء ذِي الْقُرْبَى وَيَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاء وَالْمُنكَرِ وَالْبَغْيِ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ
أعوذ بالله من الشيطان الرجيم
بسم الله الرحمن الرحيم
إنا أعطيناك الكوثر٭ فصل لربك و انحر٭ إن شانئك هو الابتر
صدق الله العلي العظيم
والسلام علیکم و رحمة الله
برچسب ها
مطالب مرتبط
کاشان - خیابان شهید بهشتی - کوچه جمال آباد - دفتر نماینده مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان - کدپستی: ۸۷۱۴۶۷۸۳۸۹
تلفن: ۵۵۷۸۱۸۱ - ۵۵۷۸۸۸۸ - ۵۵۷۲۲۴۴ (۰۳۱)
نمابر: ۵۵۷۸۱۸۲ (۰۳۱)
© کلیه حقوق مادی و معنوی برای پایگاه اطلاع رسانی سفیر ولایت محفوظ است. استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.