/
صفحه اصلی
/
خبرخوان
/
ارتباط با ما
/
¤ ۱۳۹۸ سه شنبه ۲۸ خرداد
تاریخ ارسال:۱۳۹۷ جمعه ۲۶ مرداد
چاپ خبر
نماز عبادی سیاسی جمعه کاشان به امامت حضرت آیت‌الله نمازی نماینده محترم مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان به تاریخ بیست و ششم مرداد ماه ۱۳۹۷ نماز عبادی سیاسی جمعه کاشان به امامت حضرت آیت‌الله نمازی نماینده محترم مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان به تاریخ بیست و ششم مرداد ماه ۱۳۹۷
بسم الله الرحمن الرحیم

درود و رحمت و رضوان واسعه پروردگار بر شما مردان و زنان مؤمن و موحد

الحمدالله نحمده و نؤمن به و نستعينه و نستهديه و نستغفره و نتوکل عليه و نثني عليه أحسن الثناء و نشهد أن لا إله إلا الله وحده لا شريک له و نشهد أن محمداً عبده و رسوله، اللهم صل علي محمد و آل محمد صلوةً تامةً ناميةً زاکيةً ترفع بها درجتهم و تبين بها فضلهم.
اوصيکم و نفسي يا عبادالله بتقوي الله

برادران و خواهران مؤمن و موحد؛ خودم و شما را به تحصیل و توسعه و تقویت تقوای خدای سبحان سفارش می‌کنم. 
یاد خدا بودن، ذکر خدای سبحان گفتن و به یاد مرگ بودن از مهم‌ترین عوامل بازدارنده از نافرمانی است. «يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اذْكُرُوا اللَّهَ ذِكْراً كَثِيراً * وَ سَبِّحُوهُ بُكْرَةً وَ أَصِيلًا» ای اهل توحید، ای اهل ایمان، ای کسانی که به خدای سبحان ایمان آورده‌اید به یاد خدا باشید چون یاد خدا انسان را به یاد مسئولیت و انجام وظایف و فرایض می‌اندازد و بازدارنده از گناه و نافرمانی است. اگر انسان در معرفت‌شناسی و توحید به اینجا برسد که هر زمان و مکان را محضر خدای سبحان بداند هیچ‌گاه نافرمانی نمی‌کند؛ چه در خلوت باشد و چه در جلوت. چه در جامعه باشد و چه تنهای تنها در خانه. این دو عنصر در تقوا و تولید و تداوم تقوا در جان انسان‌ها تأثیر دارند. از این جهت توصیه شده است که انسان باید دائم‌الذکر باشد. معنای دائم‌الذکر ذکر لفظی نیست. ذکر قلبی است. همین‌طور که انسان راه می‌رود به یاد خدا باشد؛ خودش را بنده و عبد خدا بداند؛ همین‌طور که در حال رفت‌وآمد است و با دیگران صحبت می‌کند به یاد مرگ و قبر است؛ به یاد آن لحظه‌ای است که مؤمنین و دوستان و آشنایان او را تشییع می‌کنند و به قبر می‌برند و در قبر تنهای تنها می‌ماند. موقعی که روی زمین حرکت می‌کند به خدا عرض کند: «اَللَّهُمَّ إِنِّی أَعُوذُ بِک مِنْ عَذَابِ الْقَبْرِ وَ مِنْ ضِیقِ الْقَبْرِ وَ مِنْ ضَغْطَةِ الْقبر»
در روایات داریم وقتی کسی دفن می‌شود اگر اهل ایمان باشد زمین به او خطاب می‌کند موقعی که روی من قدم می‌زدی و حرکت می‌کردی و راه می‌رفتی چون اهل ایمان بودی الآن که بر من وارد شدی من میزبان خوبی برای شما خواهم بود و اگر آن میت اهل فسق و فجور و فساد و منکرات باشد می‌گوید موقعی که در حیات بودی و بر سینه من گام بر می‌داشتی بغض تو در دل من بود و الآن که به من وارد شده‌ای به تو فشاری خواهم آورد که در طول عمر آن فشار را ندیده باشی.
بنابراین معنای ذکر، ذکر زبانی نیست؛ ذکر قلب است. اگر ذکر زبان هم به آن اضافه بشود چه بهتر؛ البته بودن تظاهر، بدون ریا. این نباشد که در یک جمعیتی زبان انسان مشغول ذکر باشد، در این کار شبهه ریا وجود دارد.
لذا در روایات گفته شده است که مقام و مرتبه انسان‌ها متناسب با میزان ذکر آنان نسبت به موت است. درجاتی که در قیامت به انسان‌ها می‌دهند به تناسب میزان ذکر موت است در دار دنیا؛ به هر نسبتی که انسان در دار دنیا متذکر باشد نسبت به قبر، قبض روح به همان نسبت هم در قیامت مراتب و مقام به او داده می‌شود.
در روایتی کسی از وجود مبارک نبی اکرم صلی الله علیه و آله و سلم سوال کرد که یا رسول الله آیا در محشر هم کسانی هستند که صفشان در صف شهدا باشد؟ چون صحرای محشر صف‌بندی است. مثل صبحگاه نیروهای مسلح درجه‌داران و افسران ارتش و امیران در یک صف هستند و سربازان در یک صف. در صحرای محشر هم امت انبیاء سلف صفشان جدا است. پیروان حضرت ابراهیم (ع)، پیروان حضرت آدم (ع)، پیروان حضرت نوح (ع)، پیروان حضرت موسی (ع)، پیروان حضرت عیسی (ع) و امت حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم. صفوف امت پیامبر آخرالزمان هم متفاوت است. صف اولیاء، علما، شهدا جدا است. راوی از حضرت سؤال می‌کند که آیا در محشر کسی در جوار شهدا محشور می‌شود؟ حضرت فرمود بله. «قِیلَ یا رَسُولَ اللّه هَلْ یُحْشَرُ مَعَ الشُّهَداءِ اَحَدٌ» کسی هست که در قیامت صفش، صف شهدا باشد؟ «قالَ نَعَمْ» حضرت فرمود بله؛ بعضی‌ها هستند که در صف شهدا قرار می‌گیرند. یعنی آن‌قدر مرتبه آنان بالا است که در کنار شهدا محشور می‌شوند. سپس حضرت فرمودند: «مَنْ یَذْکُرُ الْمَوْتَ بَیْنَ الْیَوْمِ وَاللَّیْلَةِ عِشْرِینَ مَرَّةً» این روایت خیلی زیبا است. حضرت فرمودند هر کسی در شبانه‌روز بیست بار به یاد مرگ بیافتد در صحرای محشر با شهدا محشور می‌شود. حالا کسی توفیق نداشته که شهید شود اما می‌تواند مقام و منزلت شهید را در دنیا کسب کند. به یاد مرگ باشد. این حداقلش است.
در روایت دیگری وجود مبارک امام صادق علیه‌السلام از جد بزرگوارشان آقا امیرالمؤمنین صلوات الله وسلامه علیه نقل کردند که حضرت فرمودند: «ما اَنْزَلَ الْمَوتَ حَقَّ مَنْزِلَتِهِ مَن عَدَّ غَدا مِنْ اَجَلِهِ» کسی که فردا و آینده را جزو عمرش بداند معلوم می‌شود که نسبت به جایگاه و موقعیت موت و مرگ آگاهی درستی ندارد. شما از کجا مطمئن هستید که فردا جزو عمر ما است؟ فردا جزو عمر شما است؟ مسئله موت چیزی است که غیر از خدای سبحان احدی نمی‌داند. انسان باید دائماً متوجه باشد و دائماً منتظر باشد که هر لحظه مرگش فرا برسد. از این جهت گفته‌اند مستحب است مؤمن وقتی شب می‌خوابد وصیت‌نامه او آماده باشد؛ وصیت‌نامه او زیر بالشت باشد که اگر حادثه‌ای برای او پیش آمد ورثه به زحمت نیفتند. این‌قدر باید آمادگی داشته باشیم برای آمدن موت.  «ما اَنْزَلَ الْمَوتَ حَقَّ مَنْزِلَتِهِ» کسی شأن موت را نمی‌داند که «مَن عَدَّ غَدا مِنْ اَجَلِهِ» فردا را جزو عمرش حساب کند. 
«ما أطال عبد الأمل إلا أساء العمل» کسی که آرزوهای بلند دارد، آرزوهای پنج ساله، ده ساله، پانزده ساله؛ که مثلاً من این معامله را انجام دهم که ده سال بعد به نتیجه برسد؛ کسانی که آرزوهای بلند دنیوی دارند معمولاً دچار غفلت و فراموشی می‌شوند؛ در مسیر روند کار و پیگیری اجرای پروژه‌ها دچار فراموشی می‌شوند و گرفتار اعمالی می‌شوند که مثلاً معامله کرده و پول نداشته و وام ربوی گرفته است. در کار معطل مانده و نمی‌تواند حل کند می‌گوید از باب اضطرار دچار دریافت ربا یا پول‌های شبهه‌ناک می‌شود.
آقا امام صادق علیه‌السلام در بیان دیگری فرمودند: هیچ کسی نیست، چه آن که در خانه شهری زندگی می‌کند، چه آن کس که در چادر زندگی می‌کند، چه آن کس که اهل روستا است و چه آن کسی که اهل شهر است؛ هر کسی در هر خانه‌ای عمر می‌کند و زندگی می‌کند ملک‌الموت در روز پنج بار به سراغش می‌رود. به تعداد نمازهای واجب؛ صبح، ظهر و عصر مغرب و عشا در پنج نوبت ملک‌الموت با همه حضور و غیاب می‌کند. «ما مِنْ اَهْلِ بَیْتِ شَعَرٍ وَلا وَبَرٍ اِلاّ وَملک‌الموت یَتَصَفَّحُهُمْ فِی کُلِّ یَوْمٍ خَمسَ مَرّاتٍ» هیچ کسی در خانه‌ای زندگی نمی‌کند مگر اینکه ملک‌الموت در روز پنج نوبت به سراغ او می‌آید.
پروردگارا؛ همه ما را، جامعه ما را، فرزندان ما را، اهل ذکر خودت و ذکر قیامت قرار بده.

الّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد
اللهم عجل لوليك الفرج والنصر و العافية
اللهُمَّ اغْفِر لِلْمُؤمِنینَ وَ الْمُؤمَناتِ وَ الْمُسلِمینَ وَ الْمُسْلِماتِ
استغفرالله ربي و اتوب اليه
پروردگارا؛ گناهان ما را بیامرز؛
بارالها؛ ما و فرزندان و جوانان و جامعه و مردان و زنان و مدیران و مسئولان و کارگزاران ما را از متقیان حقیقی قرار بده؛
أعوذ بالله من الشيطان الرجيم

بسم الله الرحمن الرحيم
قل هو الله أحد٭ الله الصمد٭ لم يلد و لم يولد٭ و لم يکن له کفواً أحد * صدق الله العلي العظيم


بسم الله الرحمن الرحيم
الحمدلله الذي يؤمن الخائفين و ينجي الصالحين و يرفع المستضعفين و يضع المستکبرين و يهلک ملوکاً و يستخلف آخرين و نشهد أن لا إله إلا الله وحده لا شريك له و نشهد أن محمداً عبده و رسوله اللهم صل علي محمد عبدک و رسولك و خيرتک من خلقک و حافظ سرّک و مبلغ رسالاتک و صل علي امیرالمؤمنین وصي رسول رب العالمين و صل علي فاطمه الزهرا سيده نساء العالمين و صل علي الحسن و الحسين سيدي شباب أهل الجنه و علي علي بن الحسين و محمد بن علي و جعفر بن محمد و موسي بن جعفر و علي بن موسي و محمد بن علي و علي بن محمد و الحسن بن علي و الخلف الصالح القائم المنتظر المهدي حججك علي عبادك و خلفائك في ارضك.
أعوذ بالله من شرور أنفسنا و من سيئات أعمالنا
عبادالله اوصيکم و نفسي بتقوي الله فانه امان من النار و مفتاح للجنة
و اما بعضی از مناسبت‌های ایام:
امروز بیست و ششم مرداد ماه، سالروز ورود آزادگان سرافراز به سرزمین اسلامی ایران در سال 69 است. این روز بزرگ در تاریخ ملت ایران و تاریخ انقلاب اسلامی از اهمیت بزرگی برخوردار است. در روزگار و دوران دفاع مقدس بازگشت آزادگان دور از انتظار و تصور بود. کسی باور نمی‌کرد که این جنگ تمام شود و روزی برسد که آزادگان به کشور بازگردند.
حضرت امام رضوان الله تعالی علیه در آن دوران جمله‌ای را فرمودند؛ عبارتشان این است: «اگر روزی اسرا برگشتند و من نبودم سلام من را به آنان برسانید و بگویید خمینی در فکرتان بود. زبان و بیان ما عاجز از ترسیم مقام بلند پایه عزیزانی است که برای اعتلای کلمه‌ی حق و دفاع از اسلام و کشور اسلامی جانبازی نموده‌اند.»
مقام معظم رهبری فرموده‌اند: «آزادگان آبروی این ملت را حفظ کرده‌اند.»
بنابراین وظیفه همه ما است؛ عموم مردم به خصوص مسئولان و مدیران کشور که به جایگاه و مقام شایسته این عزیزان و همه رزمندگان و شهدا و خانواده معظم آنان توجه داشته باشند.

مناسبت بعدی؛ یکشنبه آینده 28 مرداد ماه سالروز کودتای انگلیسی آمریکایی در ایران در سال1332 است. همان‌طور که بنده در مناسبت‌های گذشته اشاره کرده‌ام یکی از وظایف ما اطلاع از تاریخ گذشته کشور است؛ به خصوص در این دو سه قرن اخیر که جنگ‌های مختلفی در منطقه صورت گرفته است جوانان ما، طلاب جوان، دانشجویان، فرهنگیان، گروه‌های سیاسی، تشکل‌های سیاسی باید بدانند که گذشته و سرنوشت ملت ما در زمان‌های گذشته چگونه بوده است. الآن که سالگرد کودتای 28 مرداد است آمریکایی‌ها دستور داده‌اند گروه ویژه برای بررسی و ارزیابی تهدیدهای جمهوری اسلامی کار کارشناسی انجام دهند. باید به هوش باشیم و آماده باشیم، توطئه‌های دشمن را توجه داشته باشیم. توجه و ذهن و فکر خودمان را مشغول به کارهای ابتدایی و جزئی و پیش پا افتاده نکنیم؛ گروه‌ها باید اختلافشان را کنار بگذارند، همان‌طور که حضرت امام و مقام معظم رهبری مکرر فرموده‌اند با هم اختلاف نداشته باشید، با هم باشید، چپ و راست ندارد، همه شما مسلمان هستید، همه شما اهل ولایت امیرالمؤمنین علیه‌السلام و اهل بیت هستید، همه شما ایرانی هستید، همه شما فرزندان اسلام و انقلاب و ایران هستید. اختلاف و نزاع و دعوا برای چیست؟ روز کودتای 28 مرداد یکی از روزهای تلخ ملت ایران است.

مناسبت بعدی؛ سه‌شنبه آینده سی‌ام مرداد ماه سالروز آتش زدن مسجدالاقصی در بیت‌المقدس توسط صهیونیست‌های متعصب در سال 1348 است که این حرکت موجب خشم و انزجار مسلمانان سراسر جهان گردید. در آن زمان یعنی سال 48 حضرت امام در نجف زندگی می‌کردند. حضرت امام در نجف تبعید بودند و اقدام صهیونیست‌ها را محکوم کردند. نظر حضرت امام این بود که مسجدالاقصی که سوخته شده است یک سند بزرگی است برای مسلمانان و نسل‌های آینده اسلام علیه صهیونیست‌ها که دشمن شماره یک اسلام هستند. امام تدبیرش این بود که این مسجد بازسازی نشود و سند مظلومیت اسلام باشد. اما در آن زمان شاه یک شماره‌حساب باز کرد و به کشورهای اسلامی اعلام کرد که پول جمع کنند و مسجد را بازسازی کنند که سند جنایت صهیونیست‌ها از صفحه تاریخ حذف شود. (شعار مرگ بر اسرائیل نمازگزاران) به همین مناسبت سی مرداد ماه به عنوان روز مسجد در جمهوری اسلامی نام‌گذاری شد.

مناسبت دیگر فردا شنبه ششم ذی الحجة الحرام سالروز شهادت مظلومانه زائران خانه خدا به دست آل سعود در سال 66 است؛ که الآن هم امسال مقارن است با سالروز شهدای منا که دو سال قبل اتفاق افتاد. این روز را گرامی می‌داریم و امید اینکه خداوند آل سعود را از صفحه روزگار بردارد. (شعار مرگ بر آل سعود)

مناسبت بعدی؛ یکشنبه آینده هفتم ذی الحجة سالروز شهادت مظلومانه آقا امام محمد باقر علیه‌السلام است که در سال 114 به وسیله هشام بن عبدالملک مسموم شدند. این مصیبت بزرگ را اولاً به محضر مبارک امام عصر حجت ابن الحسن العسکری ارواحنا فداه، مقام معظم رهبری، حوزه‌های علمیه، دانشگاهیان و همه شما عزیزان تسلیت عرض می‌کنیم، به خصوص اینکه شما کاشانی‌ها و فینی‌ها و مشهد اردهالی‌ها یک مسئولیتی در قبال این مصیبت بزرگ دارید. چون آقا امام باقر علیه‌السلام دعوت شما را لبیک گفته‌اند. وقتی کاشانی‌ها و فینی‌ها به مدینه رفتند و از آقا امام باقر (ع) تقاضا کردند که شما یک نماینده و وکیل خودتان را به منطقه کاشان و چهل حصاران سابق بفرستید و آقا امام باقر(ع) فرزند عزیز و بزرگوارشان را حضرت سلطانعلی ابن امام محمد باقر را حکم و مأموریت دادند در سال 113 قمری و یک سال بعد هم آقا امام باقر علیه‌السلام به شهادت رسیدند یعنی در سال 114 که نوبت امامت و ولایت به آقا امام صادق علیه‌السلام رسید. آقا امام صادق هم به تبعیت از پدر حضرت سلطانعلی را ابلاغ نمایندگی از جانب خودشان دادند. بنابراین مناسب است که روز شهادت آقا امام باقر ما که در منطقه حضور داریم به مشهد اردهال برویم و محضر حضرت سلطانعلی برسیم برای عرض تسلیت.

مناسبت بعدی؛ سه‌شنبه آینده مصادف است با نهم ذی الحجة الحرام روز عرفه که روز بزرگی است. روزی است که اگر کسی گناه کبیره‌ای داشته باشد و در شب قدر آمرزیده نشده باشد روز عرفه پاک‌سازی می‌شود. روز عرفه روز معرفت افزایی، روز ذکر، روز دعا و روز خلوت و انس با خدای سبحان است. 
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند بعضی از گناهان است که آمرزیده نمی‌شود مگر در روز عرفه. «مِنَ الذُّنوبِ ذُنوبٌ لا تُغْفَرُ إلّا بِعَرفاتَ». بنابراین روز عرفه روز بزرگی است و مغتنم بشماریم؛ با روزهای معمولی فرق می‌کند. اگر قرار هم هست که کارهایمان را تعطیل کنیم از این فرصت استفاده کنیم.
در روایت دیگری حضرت فرمودند «ما رئي الشيطان يوما هو فيه أصغر ولا أدحر» هیچ روزی دیده نشده است که شیطان بدترین حالت را داشته باشد مگر در روز عرفه. چون در روز عرفه خداوند سبحان گناهان را می‌بخشد و بنگاه معاملاتی شیطان در آن روز تعطیل می‌شود.

مناسبت بعدی بیانات مقتدرانه رهبر معظم انقلاب در دیدار مردمی که در هفته گذشته اتفاق افتاد. فرمودند هیچ بن‌بستی در کشور وجود ندارد. چون بعضی می‌گویند کشور به بن‌بست رسیده و این بن‌بست را هم باید با مذاکره با آمریکا حل کرد. فرمودند هیچ بن‌بستی در کشور وجود ندارد، مسئولان سه قوه باید با تلاش و کار مشترک و استفاده از نظر کارشناسان مشکلات و فشارها را از دوش مردم بردارند. بسیاری از کارشناسان اقتصادی و مسئولان معتقدند مشکلات اقتصادی اخیر مربوط به تحریم آمریکا نیست بلکه ناشی از مسائل درونی و نحوه مدیریت است.
در ارتباط با تهدیدها بعضی تحلیل می‌کنند اگر ما مذاکره نکنیم آمریکا حمله خواهد کرد؛ همان مسئله روی میز بودن طرح نظامی. مقام معظم رهبری فرمودند در ارتباط با تهدیدهای حملات نظامی آمریکا تأکید می‌کنم جنگی رخ نخواهد داد. قبلاً هم تهدید کرده بودند که اگر آمریکایی‌ها بخواهند کاری بکنند ظرف مدت دو ساعت دیگر تلاویوی وجود نخواهد داشت. تأکید می‌کنم جنگی رخ نخواهد داد و مذاکره هم نخواهیم کرد. (تکبیر نمازگزاران)
ملت ایران همچنان که تا به حال از مراحل سختی کشور عبور کرده است از این مرحله هم عبور خواهیم کرد. ان‌شاءالله.
جنایات آل سعود در این روزها به اوج خود رسیده است. در روزهای گذشته حاکمان آل سعود از سکوت مرگبار قدرت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی سوءاستفاده کرده‌اند و قساوت و سنگدلی خود را به اوج رسانده‌اند. هشدار بی‌رحمانه اطفال و دانش آموزان یمنی و حمله هواپیماهای نظامی آمریکا و ائتلاف سعودی به اتوبوس حامل دانش آموزان خشم جهانی را برافروخته است. (شعار مرگ بر آل سعود)
آل سعود با جنایات خود زمینه نابودی خود را فراهم خواهد کرد. اگر در تصاویر پخش شده از سیمای جمهوری اسلامی دیده باشید نماینده سازمان ملل از محل شهادت دانش آموزان بازدید کرد. نماینده سازمان ملل یک خانم غربی بود، موقعی که به صحنه رسید و صحنه را دید اشک‌هایش جاری شد. جنایات آل سعود نه تنها اشک مسلمانان را درآورده بلکه اشک غیرمسلمانان را نیز درآورده است و ان‌شاءالله به زودی زود نابود خواهند شد.

اللهم صلی علي محمد و آل محمد
اللَّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَيهِ و عَلي آبائِهِ فِي هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِي كُلِّ سَاعَةٍ وَلِيّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِيلاً وَ عَيْناً حَتَّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِيهَا طَوِيلاً
پروردگارا؛ اسلام و مسلمین قوت و عزت و نصرت عطا بفرما؛
پروردگارا؛ دشمنان اسلام، استکبار جهانی، صهیونیست جهانی، آل سعود، آل نهیان و آل خلیفه را باقدرت قاهره خودت هر چه سریع‌تر نابود و متلاشی بفرما؛
پروردگارا؛ مقام معظم رهبري را محافظت بفرما؛
پروردگارا؛ نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران، ملت، ميهن، مرزها، مراجع بزرگوار تقليد، حوزه‌های علميه، دانشگاهيان، جوانان، نواميس و نیروهای مسلح مقتدر ما را از توطئه‌های دشمنان محافظت بفرما؛

إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ وَإِيتَاء ذِي الْقُرْبَى وَيَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاء وَالْمُنكَرِ وَالْبَغْيِ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ

أعوذ بالله من الشيطان الرجيم
بسم الله الرحمن الرحيم
إنا أعطيناك الكوثر٭ فصل لربك و انحر٭ إن شانئك هو الابتر
صدق الله العلي العظيم
والسلام علیکم و رحمة الله
برچسب ها
مطالب مرتبط
کاشان - خیابان شهید بهشتی - کوچه جمال آباد - دفتر نماینده مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان - کدپستی: ۸۷۱۴۶۷۸۳۸۹
تلفن: ۵۵۷۸۱۸۱ - ۵۵۷۸۸۸۸ - ۵۵۷۲۲۴۴ (۰۳۱)
نمابر: ۵۵۷۸۱۸۲ (۰۳۱)
© کلیه حقوق مادی و معنوی برای پایگاه اطلاع رسانی سفیر ولایت محفوظ است. استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.