/
صفحه اصلی
/
خبرخوان
/
ارتباط با ما
/
¤ ۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۶ تير
تاریخ ارسال:۱۳۹۵ دوشنبه ۲ اسفند
چاپ خبر
تفسیر قرآن کریم - سوره آل عمران آیات 149 الی 152 - مورخ دوم اسفند ماه 1395 تفسیر قرآن کریم - سوره آل عمران آیات 149 الی 152 - مورخ دوم اسفند ماه 1395
بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی سیّدنا و نبیّنا ابی القاسم المصطفی محمّد و علی آله الاطیبین الاطهرین؛ اللهم أخرجنا من ظلمات الوهم واكرمني بنور الفهم؛ اللهم افتح أبواب مدائن معرفتك و أدخلنا فيها و عرفنا جميع مراتبها و منازلها و مقاماتها و ارفعنا إلي أعلي مراتبها
آمين يا رب العالمين

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِنْ تُطِيعُوا الَّذِينَ كَفَرُوا يَرُدُّوكُمْ عَلَى أَعْقَابِكُمْ فَتَنْقَلِبُوا خَاسِرِينَ ﴿۱۴۹﴾
اى كسانى كه ايمان آورده‏ ايد اگر از كسانى كه كفر ورزيده‏ اند اطاعت كنيد شما را از عقيده‏ تان بازمى‏ گردانند و زيانكار خواهيد گشت (۱۴۹)

بَلِ اللَّهُ مَوْلَاكُمْ وَهُوَ خَيْرُ النَّاصِرِينَ ﴿۱۵۰﴾
آرى خدا مولاى شماست و او بهترين يارى ‏دهندگان است (۱۵۰)

سَنُلْقِي فِي قُلُوبِ الَّذِينَ كَفَرُوا الرُّعْبَ بِمَا أَشْرَكُوا بِاللَّهِ مَا لَمْ يُنَزِّلْ بِهِ سُلْطَانًا وَمَأْوَاهُمُ النَّارُ وَبِئْسَ مَثْوَى الظَّالِمِينَ ﴿۱۵۱﴾
به زودى در دلهاى كسانى كه كفر ورزيده‏ اند بيم خواهيم افكند زيرا چيزى را با خدا شريك گردانيده‏ اند كه بر [حقانيت] آن [خدا] دليلى نازل نكرده است و جايگاهشان آتش است و جايگاه ستمگران چه بد است (۱۵۱)

وَلَقَدْ صَدَقَكُمُ اللَّهُ وَعْدَهُ إِذْ تَحُسُّونَهُمْ بِإِذْنِهِ حَتَّى إِذَا فَشِلْتُمْ وَتَنَازَعْتُمْ فِي الْأَمْرِ وَعَصَيْتُمْ مِنْ بَعْدِ مَا أَرَاكُمْ مَا تُحِبُّونَ مِنْكُمْ مَنْ يُرِيدُ الدُّنْيَا وَمِنْكُمْ مَنْ يُرِيدُ الْآخِرَةَ ثُمَّ صَرَفَكُمْ عَنْهُمْ لِيَبْتَلِيَكُمْ وَلَقَدْ عَفَا عَنْكُمْ وَاللَّهُ ذُو فَضْلٍ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ ﴿۱۵۲﴾
و [در نبرد احد] قطعا خدا وعده خود را با شما راست گردانيد آنگاه كه به فرمان او آنان را مى ‏كشتيد تا آنكه سست‏ شديد و در كار [جنگ و بر سر تقسيم غنايم] با يكديگر به نزاع پرداختيد و پس از آنكه آنچه را دوست داشتيد [يعنى غنايم را] به شما نشان داد نافرمانى نموديد برخى از شما دنيا را و برخى از شما آخرت را مى‏ خواهد سپس براى آنكه شما را بيازمايد از [تعقيب] آنان منصرفتان كرد و از شما درگذشت و خدا نسبت به مؤمنان با تفضل است (۱۵۲)

*** *** ***

پیش از آنکه وارد ترجمه و تفسیر آیات شویم؛ واژه هایی که در این چند آیه آمده اشاره ای داشته باشیم. اگر معنای کلمات را به درستی بفهمیم می توانیم هم ترجمه کنیم و هم تفسیر کنیم.
أَعْقَاب؛ جمع عقب است؛ در عربی به پاشنه و پشت پا عقب می گویند. مراد از أَعْقَابِكُمْ در این آیه برگشت یا عقب‌گرد است و منظور بازگشت به دوران جاهلیت قبل از اسلام است.
خَاسِرِينَ؛ خاسر اسم فاعل و از واژه خسر است. خسران به معنای زیان است.
الرُّعْبَ؛ کلمه رعب در فارسی هم به کار می رود به معنای ترس و وحشت و هراس است.
سُلْطَانً؛ به معنای قدرت و برتری و سلطه است؛ داشتن برهان. «أَن تَنفُذُوا مِنْ أَقْطَارِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ فَانفُذُوا لَا تَنفُذُونَ إِلَّا بِسُلْطَانٍ» نفوذ در آسمان ها به وسیله سلطان امکان دارد؛ سلطان یعنی برهان و علم و تخصص که امروز بشریت به کرات و کواکب آسمانی دستیابی پیدا کرده است.
مَأْوَا؛ به معنای محل و اسم مکان است.
مَثْوَى؛ به معنای اقامت گزیدن است.
تَحُسُّونَهُمْ؛ به معنای کشتن است که در ترجمه و تفسیر توضیح خواهیم داد.
فَشِلْتُمْ؛ فشل به معنای سست و ضعیف شدن است. 

این آیات در ادامه آیات قبلی است که بحث کردیم و در مورد ماجرای جنگ بدر و جنگ احد بود که در مسلمانان در جنگ بدر بر سپاه کفر پیروز شدند و شکست سنگینی خوردند و مسلمانان تعداد زیادی را کشتند و اسیر گرفتند. در جنگ احد ماجرا بالعکس شد و مسلمانان شکست خوردند. علت شکست مسلمانان هم نافرمانی بود. نافرمانی از فرمان فرمانده کل قوا، وجود مبارک نبی اکرم صلی الله علیه و آله و سلم؛ و این نافرمانی یک عبرت به جا ماندنی تاریخی برای امت اسلام است که به هوش باشند که اگر از فرمان فرمانده کل قوا نافرمانی کردند خوار و ذلیل می شوند. عزت امت اسلامی در یک کلمه است و آن پیروی از رهبر است و هر کجا که مسلمانان شکست خوردند دلیلش نافرمانی بوده است و به حرف رهبر گوش نکرده اند.
پیامبر اکرم (ص) مکرر فرمود مَنْ كُنْتُ مَوْلاهُ، فَهذا عَلِىٌّ مَوْلاهُ. رهبر بعد از من امیرالمومنین علیه السلام است. در حجةالوداع همین را فرمود. بعد از چند ماه سرکشی و نافرمانی کردند تا امروز غریب دو میلیارد مسلمان روی کره زمین اسیر قدرت دو میلیون صهیونیست هستند و این ها یک میلیارد و هفتصد هشتصد میلیون مسلمان روی کره زمین را به بردگی خودشان گرفته اند؛ چرا؟ چون آن روز گوش به فرمان پیامبر (ص) ندادند. اگر ولایت از مسیر خودش منحرف نمی شد امروز مسلمانان ذلیل و خوار در دست اوباما و ترامپ نبودند. لذا آیه تاکید می کند که نافرمانی اندک که چهل نفر هم بیشتر نبودند و تنگه احد را رها کردند موجب ضرر و زیان می شود. پیامبر (ص) دستور داده بود این تنگه را رها نکنید چه پیروز شویم و چه شکست بخوریم شما اینجا بمانید و از تنگه محافظت کنید. مسلمانان پیروز شدند؛ قهرمانان سپاه ابوسفیان به میدان آمدند و آقا امیرالمومنین علیه السلام شمشیر را کشید و آنان را تار و مار کرد که تکبیر از سپاه اسلام بلند شد و دشمن شکست خورد. پا به فرار گذاشتند و همه وسایلشان را جا گذاشتند؛ مرکب و سلاح و شمشیر و زره را جا گذاشتند و مسلمانان شروع به جمع کردن کردند. کسانی که در تنگه مشغول محافظت بودند به فرمانده گفتند اجازه بده ما هم برویم. عبدالله بن جُبَیر گفت این دستور پیامبر (ص) است که هیچ کس مجاز نیست از اینجا تکان بخورد. دیدند که سربازان اسلام مشغول جمع کردن غنایم هستند و چیزی برای آن ها باقی نمی ماند لذا تنگه را رها کردند؛ تقریبا چهل نفر رفتند و ده نفر ماندند. فرمانده سپاه ابوسفیان، خالد بن ولید لعنت الله علیه دید آنجا خالی شده است وقتی دیدند تنگه خالی شده است با لشکر کوه را دور زدند و وارد شدند و مسلمانان را تار و مار کردند.
این نتیجه نافرمانی کسانی است که حتی شعار ولایت هم می دهند اما عمل نمی کنند. امروز هم چنین مشکلی داریم. آنجایی که فرمان رهبری به نفع ما باشد، کلمات رهبری را بالای صفحه می نویسیم و نامه نگاری می کنیم. اما جایی که احساس می کنیم به زیان ما است یا به نفع ما نیست می گوییم این فرمان آقا امری نیست، ارشادی است، اگر عمل کردیم خوب است و اگر عمل هم نکردیم اشکال ندارد. ما هم امروز مبتلا به این مسائل هستیم و خداوند این آیات را به رخ ما می کشد. این آیات برای ما است. آن ها رفتند و تمام شد. خداوند این آیات را دائماً ذکر می کند برای اینکه ما به هوش باشیم که تاریخ تکرار نشود.
لذا بعد از جنگ احد ابوسفیان و معاونت جنگ نرم او شروع به تبلیغات کردند. مسلمانان را موعظه می کردند که شما در جنگ احد شکست خوردید و نمی توانید در برابر ما مقاومت کنید؛ لذا با ما همراه شود. این آیه اشاره به این موضوع دارد.

آیه 149:
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِنْ تُطِيعُوا الَّذِينَ كَفَرُوا يَرُدُّوكُمْ عَلَى أَعْقَابِكُمْ فَتَنْقَلِبُوا خَاسِرِينَ ﴿۱۴۹﴾
ای اهل ایمان اگر از کفار اطاعت کنید و به حرف آن ها گوش دهید ضرر خواهید کرد. این ها جنگ روانی را شروع کرده اند و شما را بمباران می کنند. چون یکی از ابزاری که در جنگ تعیین کننده است، روحیه است. اگر گروه رزمنده ای همه تجهیزات نظامی را داشته باشند اما روحیه و شهامت و شجاعت نداشته باشند شکست می خورند. آن چیزی که باعث برتری در جنگ و میدان عملیات می شود داشتن روحیه است و این روحیه را ما در دوران دفاع مقدس به بالاترین وجهش داشتیم. زیارت عاشورا می خواندند و از امام حسین علیه السلام و عاشورا الهام می گرفتند. صدام هم یاد گرفته بود و بخشنامه کرده بود که شما هم تکبیر بگویید و اذان بگویید. دیده بود این ها اثر می گذارد بخشنامه کرده بود و وقتی سنگرهای فرماندهان بعث توسط نیروهای ایران تسخیر شد این بخشنامه ها هم از آنجا کشف شد. روحیه خیلی مهم است و این روحیه در سایه ایمان ایجاد می شود؛ با پول نمی توان روحیه ایجاد کرد.
«يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا» ای کسانی که به خدا ایمان آورده اید «إِنْ تُطِيعُوا الَّذِينَ كَفَرُوا» اگر به حرف کفار گوش دهید «يَرُدُّوكُمْ عَلَى أَعْقَابِكُمْ» شما را به همان نقطه پیش از اسلام برگشت می دهند؛ به همان نقطه قبل از انقلاب که الان ما هم به آن مبتلا هستیم. می گویند با آمریکا مذاکره کنیم. آدم های خوبی هستند؛ اهل صلح و سازش و کمک و پشتیبانی هستند. «يَرُدُّوكُمْ عَلَى أَعْقَابِكُمْ فَتَنْقَلِبُوا خَاسِرِينَ» تنقلبوا یعنی برگشت داده می شوید در حالی که زیان کرده‌اید.

آیه 150:
بَلِ اللَّهُ مَوْلَاكُمْ وَهُوَ خَيْرُ النَّاصِرِينَ ﴿۱۵۰﴾
به دنبال کفار نروید. خداوند رهبر و ناصر شما است و او ولی شما است. حیات و ممات و شکست و نصرت و پیروزی و عزت شما و همه چیز شما در دست او است؛ به سراغ چه کسی می روید. «بَلِ اللَّهُ مَوْلَاكُمْ وَهُوَ خَيْرُ النَّاصِرِينَ» بهترین یاری کنندگان خداوند است.
مشکل بشر از آغاز تا امروز و تا پایان جهل به خدا است. نشناختن خدا است. درصدهای معرفت متفاوت است. وجود مبارک نبی اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمود ایمان دارای ده درجه است و سلمان نه درجه از ایمان را دارد و در اوج است. آن یک درجه هم تفاوت بین معصوم و غیرمعصوم است. مراتب انسان ها به ظاهر و پول و مال و مقامشان نیست. مراتب انسان ها به میزان معرفتشان با خداوند بستگی دارد. چقدر به خداوند نزدیک هستند. برسد به جایی که جبرئیل هم در آنجا راه ندارد. این مراتب معرفت است. مشکل جامعه توحیدی از آغاز تاکنون روی همین کلمه معرفت بوده است. منشأ نافرمانی انسان ها، ارتکاب گناه، دروغ و غیبت، حرام و حلال و سایر گناهان جهل نسبت به خداوند است. بشر جاهل به گناه مبتلا می شود. 
من مکرر به مسئولان مختلف چه مجلس، چه قوه قضائیه، چه نیروهای مسلح عرض کردم اگر می خواهید که این انقلاب باقی بماند یک راه بیشتر ندارد و آن حاکم کردن روحیات ابتدای انقلاب است. روحیات دوران جنگ. مردم همه با هم خوب و مهربان بودند. رزمندگان حالات عجیبی داشتند که امروز برای ما مثل رویا است. فرمانده قرارگاه پوتین رزمندگان را واکس می زد. سرویس های بهداشتی را شست و شو می کرد. الان ما کجاییم؟ هر کسی به دنبال منافع خودش است. اگر بخواهیم انقلاب باقی بماند باید روند حرکت عمومی و اکثریت جامعه به سمت و سوی معرفت الله باشد.
آیه شریفه به همین معنا اشاره دارد. «بَلِ اللَّهُ مَوْلَاكُمْ» رهبر و آقای شما خدا است. همه چیز در دست او است. کجا می رویم؟ به سراغ بندگان نرویم به سراغ او برویم چون دل بندگان هم در دست خدا است.
قوم یکی از انبیاء به پادشاهشان نفرین می کردند. خداوند وحی کرد به پیامبرشان که به مردم بگو اینقدر به پادشاه نفرین نکنند. شما اگر می خواهد شاه نسبت به شما مهربان باشد به درب خانه من بیایید و بنده من باشید. چون قلب سلطان هم در دست من است. من هستم که دل سلطان را نسبت به امت مهربان می کنم یا نامهربان می کنم. قلب بندگان در دست خدا است بنابراین باید خدا را دید. «بَلِ اللَّهُ مَوْلَاكُمْ وَهُوَ خَيْرُ النَّاصِرِينَ». شاعر می گوید یارب نظر تو برنگردد * برگشتن روزگار سهل است. همه دنیا یک طرف؛ اگر خدا از من راضی باشد من هیچ مشکلی ندارم. همه دنیا بگویند فلانی آدم خوبی نیست؛ بگویند؛ نه رزق من نه نان من و نه حیات من در دست هیچکس نیست جز خداوند.
لذا خداوند به امت اسلامی سفارش می کند«بَلِ اللَّهُ مَوْلَاكُمْ وَهُوَ خَيْرُ النَّاصِرِينَ». دشمن هم در اختیار من است.

آیه 151:
سَنُلْقِي فِي قُلُوبِ الَّذِينَ كَفَرُوا الرُّعْبَ بِمَا أَشْرَكُوا بِاللَّهِ مَا لَمْ يُنَزِّلْ بِهِ سُلْطَانًا وَمَأْوَاهُمُ النَّارُ وَبِئْسَ مَثْوَى الظَّالِمِينَ ﴿۱۵۱﴾
در دل دشمن از سپاه اسلام رعبی ایجاد می کنیم که وقتی شعاع حرکت آنان به گوش دشمن بخورد فرار کنند. یکی از خصوصیات وجود مبارک پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم و آقا امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف این است که وقتی سپاهیان اسلام حرکت می کنند در روایات هست که منصور به رعب است یعنی خداند ترسی در دل سپاهیان دشمن می اندازد که وقتی که با خبر می شوند سپاه مهدی حرکت کرده است فرار می کنند. منصور به رعب است و این رعب هم در دست خداوند است. طوری ابهت سپاه اسلام را در افکار دشمن ایجاد می کند که عامل پیروزی می شود.
«سَنُلْقِي فِي قُلُوبِ الَّذِينَ كَفَرُوا الرُّعْبَ بِمَا أَشْرَكُوا بِاللَّهِ» حالا ما چرا این کار را انجام می دهیم؟ چون کفار در برابر خداوند مغازه باز کرده اند. در مقابل خداوند بت پرستی راه انداخته اند. به دلیل اینکه این ها در برابر خداوند برای خودشان موقعیت ایجاد کرده اند «مَا لَمْ يُنَزِّلْ بِهِ سُلْطَانًا» در صورتی که هیچ برهان و علم و قدرتی در اختیار آنان نیست «وَمَأْوَاهُمُ النَّارُ وَبِئْسَ مَثْوَى الظَّالِمِينَ»
یکی از شگردها و شایعاتی که سپاه ابوسفیان ایجاد کردند این بود که در سپاه اسلام ترس ایجاد می کردند. شایعه کردند که گروه‌ها و احزاب برای سرکوب سپاه اسلام تشکیل جیش و سپاه دادند.
در ادامه همین آیات در آیه 173 سوره آل عمران خداوند می فرماید: «الَّذينَ قالَ لَهُمُ النّاسُ إِنَّ النّاسَ قَد جَمَعوا لَكُم» مراقب باشید که در کمین شما نشسته اند. این همین جمله ای است که آقای بوش پسر می گفت، اوباما می گفت و حالا هم آقای ترامپ می گوید؛ می گوید گزینه نظامی روی میز است. این مال الان نیست مال صدر اسلام هم بوده است. ولی این ها تسلیم نشدند. «فَاخشَوهُم فَزادَهُم» هر چه دشمن تهدید می کند و می خواهد رعب ایجاد کند در دل سپاه اسلام ایمان بیشتر می شود. شما می بینید مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی امام خامنه‌ای در پاسخ تهدیدات نظامی چگونه با قاطعیت و محکم برخورد می کند و تمام محاسبات آنان را به هم می ریزد. لذا این ها در برابر انقلاب اسلامی مرعوب شده اند. در صورتی که ما کشوری هستیم با هشتاد میلیون جمعیت و امکاناتی که آن ها دارند را هم نداریم؛ آن ها سلاح هسته ای و شیمایی و اتمی دارند و ما نداریم اما باز هم از ما می ترسند. این آیه شریفه اشاره به این دارد که در صدر اسلام هم این‌چنین بوده است. «فَاخشَوهُم فَزادَهُم إيمانًا وَقالوا حَسبُنَا اللَّهُ وَنِعمَ الوَكيلُ».
بنابراین توصیه قرآن این است که همه چیز در دست خداوند است. جامعه و جوانان ما باید با خداوند آشنا باشند. نباید از خدا قهر کنند. به خانه خدا بیایند. در نماز جماعت و جمعه شرکت کنند و در صفوف امت اسلامی قرار گیرند که این ها منشأ اقتدار امت اسلامی می شود.
الّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد 
اللهم انا نَسئَلُک و نَدعُوک بِاسمِکَ العَظیمِ الاَعظَم الاَعَزِ العَجَّلِ الاَکرَم یا الله
پروردگارا؛ به اسماء اعظمت در ظهور آقا و سید و سرور و سالار ما امام عصر ارواحنا فداه تعجیل بفرما؛
پروردگارا؛ همه ما را، نسل ما را، فرزندان ما را از یاران حقیقی آن حضرت قرار بده؛
پروردگارا؛ مرگ ما را شهادت در راه خودت، زیر پرچم نبیت در کنار ولی ات مقرر بفرما؛
پروردگارا؛ روح و رحمت و رضوان واسعه خودت را بر روح بلند امام، شهدا و گذشتگان را نازل بفرما؛
 نظام مقدس جمهوری اسلامی، مقام معظم رهبری، جوانان عزیز ما، نوامیس ما، نیرو های مسلح ما را محافظت بفرما؛
والسلام عليکم و رحمه الله و برکاته

برچسب ها
مطالب مرتبط
کاشان - خیابان شهید بهشتی - کوچه جمال آباد - دفتر نماینده مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان - کدپستی: ۸۷۱۴۶۷۸۳۸۹
تلفن: ۵۵۷۸۱۸۱ - ۵۵۷۸۸۸۸ - ۵۵۷۲۲۴۴ (۰۳۱)
نمابر: ۵۵۷۸۱۸۲ (۰۳۱)
© کلیه حقوق مادی و معنوی برای پایگاه اطلاع رسانی سفیر ولایت محفوظ است. استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.