/
صفحه اصلی
/
خبرخوان
/
ارتباط با ما
/
¤ ۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۶ تير
تاریخ ارسال:۱۳۹۵ دوشنبه ۱۱ بهمن
چاپ خبر
تفسیر قرآن کریم - سوره آل عمران آیات 137 الی 140 - مورخ یازدهم بهمن ماه 1395 تفسیر قرآن کریم - سوره آل عمران آیات 137 الی 140 - مورخ یازدهم بهمن ماه 1395

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی سیّدنا و نبیّنا ابی القاسم المصطفی محمّد و علی آله الاطیبین الاطهرین؛ اللهم أخرجنا من ظلمات الوهم واكرمني بنور الفهم؛ اللهم افتح أبواب مدائن معرفتك و أدخلنا فيها و عرفنا جميع مراتبها و منازلها و مقاماتها و ارفعنا إلي أعلي مراتبها
آمين يا رب العالمين

قَدْ خَلَتْ مِنْ قَبْلِكُمْ سُنَنٌ فَسِيرُوا فِي الْأَرْضِ فَانْظُرُوا كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الْمُكَذِّبِينَ ﴿۱۳۷﴾
قطعا پيش از شما سنتهايى [بوده و] سپرى شده است پس در زمين بگرديد و بنگريد كه فرجام تكذيب ‏كنندگان چگونه بوده است (۱۳۷)

هَذَا بَيَانٌ لِلنَّاسِ وَهُدًى وَمَوْعِظَةٌ لِلْمُتَّقِينَ ﴿۱۳۸﴾
اين [قرآن] براى مردم بيانى و براى پرهيزگاران رهنمود و اندرزى است (۱۳۸)

وَلَا تَهِنُوا وَلَا تَحْزَنُوا وَأَنْتُمُ الْأَعْلَوْنَ إِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِنِينَ ﴿۱۳۹﴾
و اگر مؤمنيد سستى مكنيد و غمگين مشويد كه شما برتريد (۱۳۹)

إِنْ يَمْسَسْكُمْ قَرْحٌ فَقَدْ مَسَّ الْقَوْمَ قَرْحٌ مِثْلُهُ وَتِلْكَ الْأَيَّامُ نُدَاوِلُهَا بَيْنَ النَّاسِ وَلِيَعْلَمَ اللَّهُ الَّذِينَ آمَنُوا وَيَتَّخِذَ مِنْكُمْ شُهَدَاءَ وَاللَّهُ لَا يُحِبُّ الظَّالِمِينَ ﴿۱۴۰﴾
اگر به شما آسيبى رسيده آن قوم را نيز آسيبى نظير آن رسيد و ما اين روزها[ى شكست و پيروزى] را ميان مردم به نوبت مى‏ گردانيم [تا آنان پند گيرند] و خداوند كسانى را كه [واقعا] ايمان آورده‏ اند معلوم بدارد و از ميان شما گواهانى بگيرد و خداوند ستمكاران را دوست نمى دارد (۱۴۰)

*** *** ***

این آیات در ادامه سلسله آیات قبل است که پیرامون جنگ احد و بدر خداوند یادآوری کرد کرد مسلمانان در جنگ بدر بر کفار قریش و مکه پیروز شدند؛ اما ابوسفیان که رهبر آنان بود از جنگ برگشت؛ ضمناً جنگ بدر هم در ماه مبارک رمضان اتفاق افتاد که خودش یک جریاناتی را همراه داشت الان مجال صحبت نیست.
ابوسفیان همه را جمع کرد و گفت ما در عملیات بدر شکست خوردیم و باید جبران کنیم و انتقال خون‌هایی که از ما ریخته شده است را باید بگیریم. تعداد زیادی از رجال برجسته قریش به دست مسلمانان کشته شدند. آماده باشد داد و با تجهیزات زیادی آمدند و جنگ احد را بیرون از مدینه انجام دادند. در جنگ احد مسلمانان شکست خوردند و شهید شدند. سیدالشهداء حمزه عموی پیامبر (ص) در جنگ احد به شهادت رسید که یکی از قهرمانان بود. علت شکست هم دنیا خواهی عده ای از رزمندگان اسلام بود. این ها عبرت های تاریخ است که این همه در آیات قرآن از حب دنیا توبیخ شده است، خداوند قلب را برای انسان قرار داده است. قلب خانه خدا است و چیزی غیر از خدا نباید در دل مؤمن موحد باشد. هر چیز بیگانه ای که وارد قلب شود عوارض دارد و شما این عوارض را در دوران تاریخ اسلام از صدر تا امروز می توانید ملاحظه کنید. لذا مولا امیرالمومنین علیه السلام در نهج البلاغه حب دنیا را بمباران کرده است. و کسی که می خواهد به این مقامات برسد راهی جز توجه به آیات قرآن و روایاتی که از اهل بیت علیهم السلام به خصوص خطبه های نهج البلاغه رسیده است ندارد. «يا دنيا يا دنيا؛ غرّي غيري؛ قد طلّقتك ثلاثا لا رجعة فيها» ای دنیا برو دنبال کارت، تو نمی توانی فرزند ابی طالب را از پای در آوری. من تو را سه طلاقه کرده ام. سه طلاقه یعنی رجوع ندارد. 
آقا امام سجاد علیه السلام در مناجاتش در صحیفه سجادیه به خداوند عرض می کند «الهی وَ أَخْرِجْ حُبَّ الدُّنْیا مِنْ قُلُوبِنَا کمَا فَعَلْتَ بِالصَّالِحِینَ مِنْ صَفْوَتِک» این امام سجاد (ع) که با خداوند صحبت می کند. پروردگارا محبت دنیا را از دل علی بن الحسین زین العابدین خارج کن. ذره ای از حب دنیا در دل من نباشد. همانگونه که حب دنیا را از دل اولیائت خارج کردی.
خطرناکترین چیز حب دنیا است. این دعواهایی که از صدر اسلام تاکنون بوده؛ این جنگ هایی که الان بشریت را تهدید می کند؛ این بلندپروازی هایی که دولتمردان آمریکا می کنند به خاطر حب دنیا است. این ها به دنبال چه هستند؛ می گویند کدخدای کره زمین ما هستیم و کسی هم بدون اجازه ما حق نفس کشیدن ندارد و همه باید تحت فرمان ما باشند. این ها عبرت های تاریخ است. 
خداوند بعد از جنگ احد و بدر به مسلمانان خطاب می کند که تاریخ را مطالعه کنند؛ در گذشته چه کسانی آمدند و چه بلاهایی به سرشان آمد و رفتند و امروز اثری از آنان نیست. پادشاهان و سلاطین و امپراطوران، روسای دولت‌ها، ژنرال‌ها، ارتشبدها، سپهبدها که هزاران نفر تحت فرمان آنان بودند الان کجا هستند؟
این آیات ما را به این مسئله توجه می دهد و ما هم امروز اگر بخواهیم اسلام را حفظ کنیم و انقلاب اسلامی را حفظ کنیم و کشور ایران را از تهدیدها حفظ کنیم یک راه بیشتر نداریم و آن بازگشت صد در صد به احکام اسلام است. هر جا که برای خدا عمل کردیم موفق شدیم، هر کجا که برای من و ما عمل کردیم شکست خوردیم. شما جنگ را ببینید هشت سال جنگ شوخی نیست. هشت سال جوانان ما جنگیدند و پیروز شدند. با شاه مقابله کردند. برای اسلام و خدا بود و پیروز شدند. امروز اثری از شاه و صدام و سلاطین دنیا نیست. والا اگر بخواهیم مشغول خودمان شویم، بحث هایی که امروز متأسفانه در روزنامه ها و خبرها هست احزاب علیه همدیگر کار می کنند آیا این ها برای خدا و قیامت و قبر است؟ می گوییم ما باید رئیس جمهور باشیم، ما باید وزیر باشیم، ما باید سفیر باشیم، ما باید کبیر باشیم. این منیت‌ها تهدید جدی است برای انقلاب ما. اگر نخبگان ما متوجه نشوند که کجا می روند باعث شکست اسلام خواهد شد.

آیه 137:
قَدْ خَلَتْ مِنْ قَبْلِكُمْ سُنَنٌ فَسِيرُوا فِي الْأَرْضِ فَانْظُرُوا كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الْمُكَذِّبِينَ ﴿۱۳۷﴾
خداوند در این آیه ما را به این موضوع توجه می دهد. «قَدْ خَلَتْ مِنْ قَبْلِكُمْ سُنَنٌ» پیش از شما نسل های زیادی آمده‌اند. دورانی بر آنان گذشت. «فَسِيرُوا فِي الْأَرْضِ» تحقیق کنید و تاریخ را ببینید، مسافرت کنید. این آثار باستانی را ببینید. طاق کسری را ببینید، سلاطین را ببینید. «فَانْظُرُوا كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الْمُكَذِّبِينَ» سرنوشت کسانی را که در برابر حق مقاومت کردند و تسلیم نشدند چیست و الان کجا هستند. شما هم اگر از حق تبعیت نکنید همانطور که یک روز به دنیا آمده اید یک روز هم از دنیا خواهید رفت. همانطور که شما را آوردند؛ شما که با اراده خودتان نیامدید. ما را آورده‌اند. همان کسی که ما را آورده، ما را خواهد برد. نه تولد در اختیار انسان است و نه مرگ. آن ها رفتند ما هم خواهیم رفت. این عبرت تاریخ است و آموزه‌هایی است که بشر باید یاد بگیرد. «فَانْظُرُوا كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الْمُكَذِّبِينَ» سرنوشت آنان که در برابر انبیاء و اولیاء ما ایستادند و مقاومت کردند چه شد. 
علمای اخلاق می گویند گاهی به قبرستان ها سر بزنید. به خصوص قبرستان های قدیمی. روی سنگ ها نوشته شده این چه کسی است چه کاره بوده است و کجا بوده است و الان لابه لای خاک افتاده است. گوشت و پوست آن طعام حشرات و حیوانات شده است. مردان بزرگ، ثروتمندان بزرگ، قدرتمندان.

آیه 138:
هَذَا بَيَانٌ لِلنَّاسِ وَهُدًى وَمَوْعِظَةٌ لِلْمُتَّقِينَ ﴿۱۳۸﴾
خداوند می فرماید این کتاب ما برای بشریت بیان و راهنما است. هر کسی به این نسخه عمل کند شفا پیدا می کند. نفرمود «هَذَا بَيَانٌ لِلمؤمنین» نفرمود «هَذَا بَيَانٌ لِلمتقین» نفرمود «هَذَا بَيَانٌ لِلمُسلِمین». «هَذَا بَيَانٌ لِلنَّاسِ». نسخه شفابخش همه بشریت در این کتابی است که در جامعه ما مهجور است. شما نگاه کنید در دارالمومنین کاشان این جلسه تفسیر ما است. در صورتی که اینجا نباید جای سوزن انداختن باشد. کاشانی که شهر علم و عرفان و فقه و ایمان و هنر و جهاد است. «هَذَا بَيَانٌ لِلنَّاسِ وَهُدًى وَمَوْعِظَةٌ لِلْمُتَّقِينَ» برای بشریت راهنما است. اما برای اهل ایمان هدایت و تذکر است. «وَهُدًى وَمَوْعِظَةٌ لِلْمُتَّقِينَ» برای بشریت راهنما است اما برای اهل تقوا هدایت و موعظه است.

آیه 139:
وَلَا تَهِنُوا وَلَا تَحْزَنُوا وَأَنْتُمُ الْأَعْلَوْنَ إِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِنِينَ ﴿۱۳۹﴾
مسلمانان سست نشوید. حالا در یک عملیات عدم الفتح داشتید. امام می گفتند نگویید شکست خوردیم بگویید عدم الفتح. در عملیات کربلای 4 تعداد زیادی از جوانان غواص ما شهید شدند و عقب نشینی کردیم. امام فرمودند نگویید شکست، بگویید عدم الفتح. پیروز نشدیم اما شکست هم نخوردیم.
اسلام شکست ندارد. سست نشوید. روحیه‌تان را از دست ندهید. اگر جایی مشکل و حادثه ای پیش آمد فوراً عقب نشینی نکنید. «وَلَا تَهِنُوا وَلَا تَحْزَنُوا» نه جایی سست شوید و نه غمگین شوید. در حقیقت این نسخه درمان روانشناسی است. چون یکی از شگردهایی که همیشه در جنگ های دنیا بوده و در جنگ‌های ما هم بوده تضعیف روحیه مجاهدان بود. بلندگوهای قوی نصب می کردند و مسائل و مطالبی را پخش می کردند که روحیه رزمندگان را خورد کنند. اینجا خداوند نسخه روانشناسی تجویز می کند. «وَلَا تَهِنُوا وَلَا تَحْزَنُوا». اگر در عملیات احد شکست خوردید خودتان را از دست ندهید و غصه نخورید که دیگر همه چیز تمام شد. «وَأَنْتُمُ الْأَعْلَوْنَ إِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِنِينَ» در صورتی که شما جایگاه برتری را دارید. شما چیزی دارید که دشمن ندارد و آن ایمان و اعتقاد به مبدأ اعلی است. او خدایی است که رعوف است و مهربان است و قادر است و قدیر است و علیم است. دشمن این ها را ندارد. این الله اکبرهایی که در جبهه می گفتند لشکر صدام را تکان می داد. بعداً در علمیاتی که انجام شد وقتی قرارگاه های دشمن تسخیر رزمندگان شد، بخشنامه هایی پیدا شد که صدام دستور داده بود همان کاری که ایرانیان انجام می دهند را شما هم انجام دهید. آن ها تکبیر می گویند شما هم تکبیر بگویید. آن ها اذان می گویند شما هم اذان بگویید. شعار توحید باعث قدرت می شود.
لذا خداوند می فرماید: «وَلَا تَهِنُوا وَلَا تَحْزَنُوا وَأَنْتُمُ الْأَعْلَوْنَ إِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِنِينَ» نه سست شوید و نه غمگین شود؛ شما برتر هستید. البته شرط دارد؛ شما برتر هستید به شرط اینکه اهل ایمان باشید. اهل کاسبی و معامله نباشید، دنبال دنیا و اسم و رسم نباشید.

آیه 140:
إِنْ يَمْسَسْكُمْ قَرْحٌ فَقَدْ مَسَّ الْقَوْمَ قَرْحٌ مِثْلُهُ وَتِلْكَ الْأَيَّامُ نُدَاوِلُهَا بَيْنَ النَّاسِ وَلِيَعْلَمَ اللَّهُ الَّذِينَ آمَنُوا وَيَتَّخِذَ مِنْكُمْ شُهَدَاءَ وَاللَّهُ لَا يُحِبُّ الظَّالِمِينَ ﴿۱۴۰﴾
اگر شما در عملیات احد ضربه ای خوردید و شهدایی را از دست دادید، دشمن هم مثل شما متقابلاً شکست کشته دادند؛ شما غنایم آن ها را جمع می کردید که این بلا به سرتان آمد. بنابراین نگران نشوید اگر تعدادی از شما به شهادت رسیدند. چون کشته های شما شهید هستند. همان لحظه ای که به شهادت می رسند مورد استقبال فرشتگان الهی قرار می گیرند. فرشتگان آن ها را غسل می دهند. چرا گفته اند شهید غسل ندارد؟ برای اینکه فرشتگان آن ها را غسل می دهند. 
بنابراین اگر شما در جنگ کشته دادید، مجروح دادید، دشمن هم مثل شما کشته و مجروح داده است. با این تفاوت که کشته های شما شهید هستند. «إِنْ يَمْسَسْكُمْ قَرْحٌ فَقَدْ مَسَّ الْقَوْمَ قَرْحٌ مِثْلُهُ» قرح یعنی جراحت. اگر به شما آسيبى رسيده آن قوم را نيز آسيبى نظير آن رسیده است.
«وَتِلْكَ الْأَيَّامُ نُدَاوِلُهَا بَيْنَ النَّاسِ» ما این روزگار را می چرخانیم؛ این ایام دست به دست می شود. هیچ گاه هیچ قوم و گروهی برای ابدیت حاکمیت پیدا نمی کند. هر چیزی یک تاریخ دارد. این روزگار و ایام را دست به دست می کنیم. یک روز بنی امیه می آید، یک روز بنی عباس می آید، یک روز قاجار می آید، یک روز سلاطین دیگر می آیند، یک روز پهلوی می آید و یک روز هم جمهوری اسلامی می آید. قدرت در حال گردش است. لذا عبرت بگیرید. هیچ کسی برای همیشه نخواهد بود.
«وَتِلْكَ الْأَيَّامُ نُدَاوِلُهَا بَيْنَ النَّاسِ وَلِيَعْلَمَ اللَّهُ الَّذِينَ آمَنُوا» ما شما را آزمایش می کنیم که کدام یک از شما ثابت قدم هستید. «وَيَتَّخِذَ مِنْكُمْ شُهَدَاءَ» خداوند شما را هم گواه می گیرد که ناظر بر این نقل و انتقال تاریخ هستید و شما گواهی می دهید. اینجا شهدا به معنای شاهد است نه شهید. «وَاللَّهُ لَا يُحِبُّ الظَّالِمِينَ»

بنابراین جمع بندی این آیات این است که خداوند ما را راهنمایی و موعظه می کند. می فرماید اگر بخواهید در تاریخ ثابت قدم بمانید راه یکی است و آن این است که موحد باشید و مشرک نشوید. دنیا را در کنار خداوند قرار ندهید. در کنار خداوند پست و مقام و حزب و گروه و باند و شهر و قوم را قرار ندهید. «لاَ إِلَهَ إِلاَّ هُوَ الْحَیُّ الْقَیُّومُ». فقط خدا. اگر اینچنین شدید شما پیروز خواهید بود. اما اگر به دنبال غیر خدا رفتید قطعاً شکست خواهید خورد.

الّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد 
اللهم انا نَسئَلُک و نَدعُوک بِاسمِکَ العَظیمِ الاَعظَم الاَعَزِ العَجَّلِ الاَکرَم یا الله
پروردگارا؛ به اسماء اعظمت در ظهور آقا و سید و سرور و سالار ما امام عصر ارواحنا فداه تعجیل بفرما؛
پروردگارا؛ همه ما را، نسل ما را، فرزندان ما را از یاران حقیقی آن حضرت قرار بده؛
پروردگارا؛ مرگ ما را شهادت در راه خودت، زیر پرچم نبیت در کنار ولی ات مقرر بفرما؛
پروردگارا؛ روح و رحمت و رضوان واسعه خودت را بر روح بلند امام، شهدا و گذشتگان را نازل بفرما؛
 نظام مقدس جمهوری اسلامی، مقام معظم رهبری، جوانان عزیز ما، نوامیس ما، نیرو های مسلح ما را محافظت بفرما؛
والسلام عليکم و رحمه الله و برکاته

برچسب ها
مطالب مرتبط
کاشان - خیابان شهید بهشتی - کوچه جمال آباد - دفتر نماینده مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان - کدپستی: ۸۷۱۴۶۷۸۳۸۹
تلفن: ۵۵۷۸۱۸۱ - ۵۵۷۸۸۸۸ - ۵۵۷۲۲۴۴ (۰۳۱)
نمابر: ۵۵۷۸۱۸۲ (۰۳۱)
© کلیه حقوق مادی و معنوی برای پایگاه اطلاع رسانی سفیر ولایت محفوظ است. استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.