/
صفحه اصلی
/
خبرخوان
/
ارتباط با ما
/
¤ ۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۵ مهر
تاریخ ارسال:۱۳۹۶ جمعه ۲۴ شهريور
چاپ خبر
نماز عبادی سیاسی جمعه کاشان به امامت حضرت آیت‌الله نمازی نماینده محترم مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان به تاریخ 24/6/1396 نماز عبادی سیاسی جمعه کاشان به امامت حضرت آیت‌الله نمازی نماینده محترم مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان به تاریخ 24/6/1396
بسم الله الرحمن الرحیم
درود و رحمت و رضوان واسعه پروردگار بر شما مردان و زنان مؤمن و موحد
الحمدالله نحمده و نؤمن به و نستعينه و نستهديه و نستغفره و نتوکل عليه و نثني عليه أحسن الثناء و نشهد أن لا إله إلا الله وحده لا شريک له و نشهد أن محمداً عبده و رسوله، اللهم صل علي محمد و آل محمد صلوةً تامةً ناميةً زاکيةً ترفع بها درجتهم و تبين بها فضلهم.
اوصيکم و نفسي يا عبادالله بتقوي الله
برادران و خواهران مؤمن و موحد؛ خودم و شما را به تحصیل و توسعه و تقویت تقوای خدای سبحان سفارش می‌کنم.
یکی از برکات و آثار و دستاوردهای تقوا احسان و اکرام و احترام نسبت به پدر و مادر است. خداوند سبحان منزلت و جایگاه والدین را بعد از خودش قرار داده است. آیاتی در این زمینه هست که در خطبه‌های گذشته بیان شد. دو آیه دیگر در این زمینه باقی‌مانده است که امروز ان‌شاءالله این دو آیه را هم بحث می‌کنیم.
آیه اول در سوره مبارکه نساء آیه 36؛ و آیه دوم در سوره مبارکه انعام آیه 151؛ هر دو آیه پیام و بیانش با هم مشترک است. خداوند متعال در سوره نساء می‌فرماید: وَاعْبُدُوا اللَّهَ؛ بندگان خدا بنده خدا باشید، عبد خدا باشید، عبد غیر از خدا نباشید، بنده غیر نباشید، بنده دیگران نباشید، بنده نفس نباشید، بنده دنیا نباشید. وَلَا تُشْرِكُوا بِهِ شَيْئًا؛ کس دیگری را در کنار خدا و در سطح خدا قرار ندهید. مشرک نشوید. وَبِالْوَالِدَيْنِ إِحْسَانًا؛ توجه کنید. در این آیه خداوند سه مطلب را بیان می‌کند. 1- وَاعْبُدُوا اللَّهَ؛ 2- وَلَا تُشْرِكُوا بِهِ شَيْئًا؛ 3- وَبِالْوَالِدَيْنِ إِحْسَانًا.
آیه دوم در سوره انعام؛ خداوند می‌فرماید: قُلْ تَعَالَوْا أَتْلُ مَا حَرَّمَ رَبُّكُمْ عَلَيْكُمْ؛ ای پیامبر به این ها بگو نزد من بیایید تا من آن چیزی را که خداوند بر شما حرام کرده است برای شما بیان کنم. آنچه را که خداوند بیان کرده چیست؟ أَلَّا تُشْرِكُوا بِهِ شَيْئًا؛ مشرک نشوید. وَبِالْوَالِدَيْنِ إِحْسَانًا.
بنابراین در این دو آیه این مطلب را بیان می‌کند. 1- بندگی خدا 2- احسان به پدر و مادر.
خداوند جایگاه پدر و مادر را بعد از خودش قرار داده است. یعنی کسی بالاتر از پدر و مادر بعد از خداوند بر گردن انسان حق ندارد.
در روایات هم مطالب و دستورالعمل‌های زیادی از ائمه معصومین به ما رسیده است. مرحوم علامه مجلسی رضوان الله تعالی علیه در جلد 71 بحارالانوار صفحه 73 از قول امام صادق بیان می‌کند که ایشان فرمودند: نگاه کردن به چهار کس عبادت است.
1- النَّظَرُ إِلَى وَجْهِ الْعَالِمِ عِبَادَة؛ نگاه کردن به عالم عبادت است.
2- النَّظَرُ إِلَى‏ الْإِمَامِ‏ الْمُقْسِطِ عِبَادَةٌ؛ نگاه کردن به رهبر عادل عبادت است. رهبر عادل گاهی امام معصوم است و گاهی هم فقیه و مجتهد عادل است.
3- وَ النَّظَرُ إِلَى الْوَالِدَیْنِ بِرَأْفَةٍ وَ رَحْمَةٍ عِبَادَةٌ؛ نگاه کردن به پدر و مادر با مهربانی و عطوفت عبادت است. گاهی انسان به پدر و مادر نگاه می‌کند اما نگاهش با غضب و خشم است. گاهی بچه‌ها جوان هستند و عصبانی می‌شوند؛ پدر و مادر نصیحت می‌کنند که با فلانی نشست‌وبرخاست نکن، سیگار نکش، قلیان نکش، قهوه‌خانه نرو، نماز بخوان، عبادت بکن، جوان است و ناراحت می‌شود و با خشم به پدر و مادر برمی‌گردد. وَ النَّظَرُ إِلَى الْوَالِدَیْنِ بِرَأْفَةٍ وَ رَحْمَةٍ عِبَادَةٌ. بنابراین جوان در خانه بنشیند و به پدر و مادر نگاه کند فرشتگان برایش عبادت حساب می‌کنند و می‌نویسند.
4- النَّظَرُ إِلَى أَخٍ تَوَدُّهُ فِی اللَّهِ (عَزَّ وَ جَلَّ) عِبَادَةٌ؛ نگاه کردن به برادر دینی، برادر متدین، بر اساس رأفت و محبت برای خداوند عبادت حساب می‌شود.
وجود مبارک امام صادق علیه‌السلام می‌فرماید که چهار چیز است که هر کسی انجام دهد و عمل کند خداوند او را در عالی‌ترین جایگاه‌های بهشت اسکان مخلد می‌دهد. و اربع من کن فیه من المومنین اسکنه الله فی اعلی علیین فی غرف فوق غرف فی محل الشرف کل الشرف. چهار خصوصیت و صفت است که هر کدام از مؤمنین از این چهار تا را داشته باشد  خداوند او را در اعلی علیین در ویلایی‌های بلندمرتبه اسکان می‌دهد.
این چهار صفت چیست؟
1- من آوی الیتیم، و نظر له فکان له أبا؛ کسی که بچه یتیمی را سرپرستی کند، در دامان خودش تربیت کند و در حق او پدری کند خداوند او را در اعلی علیین جای می‌دهد.
2- و من رحم الضعیف و اعانه و کفاه؛ کسی که انسان ضعیفی را کمک کند، به او ترحم کند. مشکلی دارد، دینی دارد، وام دارد، در دست مردم چک دارد، منزل ندارد و آواره است و شما می‌توانید به او کمک کنید خداوند پاداش آن را در اعلی علیین اسکان مخلد می‌دهد.
3- و من انفق علی والدیه؛ کسی که در حق پدر و مادر انفاق کند، برایشان چیزی بخرد، کمک کند. لازم هم نیست حتماً پدر و مادر فقیر باشند. در کمک و احسان به والدین شرط این نیست که پدر و مادر احتیاج داشته باشند. همین که شما فرصت می‌کنید روز جمعه و شنبه یا روزی که فرصت دارید به آن‌ها سر می‌زنید و دست‌خالی نمی‌روید. مستحب است که انسان به دیدار مؤمنی که می‌رود دست پر برود. کسی که به پدر و مادر انفاق کند. و رفق بهما و برّهما؛ با رفقت و مهر و محبت با آنان رفتار کند. و لم یخزنهما؛ زمینه ناراحتی و غم و غصه پدر و مادر را فراهم نکند.
4- و من لم یخرق بمملوکه؛ که در عصر ما مبتلابه نیست و مربوط به عصر اسلام است که فرهنگ برده‌داری حاکم بوده و انسان‌ها دارای عبد بوده‌اند. حالا در عصر ما عبد نیست اما فرض بفرمایید شما در منزل بنایی دارید و کارگر ضعیفی را می‌آورید تا کمک کند مراقبش باشید، به او کمک کنید، به او فشار نیاورید، بگذارید استراحت کند. کسی نقل می‌کرد از یکی از علما؛ گاهی در خانه کارهای بنایی و خرده‌ریز داشت، کارگر را به منزل می‌آورد و به او چایی و میوه و شیرینی می‌داد، کمی که کارگر خسته می‌شد به او می‌گفت استراحت کن. کسی که تحت امر شما است به او احسان کنید.
الّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد
اللهم عجل لوليك الفرج والنصر و العافية
اللهُمَّ اغْفِر لِلْمُؤمِنینَ وَ الْمُؤمَناتِ وَ الْمُسلِمینَ وَ الْمُسْلِماتِ
استغفرالله ربي و اتوب اليه
پروردگارا؛ گناهان ما را بیامرز؛
بارالها؛ ما و فرزندان و جوانان و جامعه و مردان و زنان و مدیران و مسئولان و کارگزاران ما را از متقیان حقیقی قرار بده؛
أعوذ بالله من الشيطان الرجيم
بسم الله الرحمن الرحيم
قل هو الله أحد٭ الله الصمد٭ لم يلد و لم يولد٭ و لم يکن له کفواً أحد * صدق الله العلي العظيم


بسم الله الرحمن الرحيم
الحمدلله الذي يؤمن الخائفين و ينجي الصالحين و يرفع المستضعفين و يضع المستکبرين و يهلک ملوکاً و يستخلف آخرين و نشهد أن لا إله إلا الله وحده لا شريك له و نشهد أن محمداً عبده و رسوله اللهم صل علي محمد عبدک و رسولك و خيرتک من خلقک و حافظ سرّک و مبلغ رسالاتک و صل علي امیرالمؤمنین وصي رسول رب العالمين و صل علي فاطمه الزهرا سيده نساء العالمين و صل علي الحسن و الحسين سيدي شباب أهل الجنه و علي علي بن الحسين و محمد بن علي و جعفر بن محمد و موسي بن جعفر و علي بن موسي و محمد بن علي و علي بن محمد و الحسن بن علي و الخلف الصالح القائم المنتظر المهدي حججك علي عبادك و خلفائك 
في ارضك.
أعوذ بالله من شرور أنفسنا و من سيئات أعمالنا
عبادالله اوصيکم و نفسي بتقوي الله فانه امان من النار و مفتاح للجنة
و اما مناسبت‌های ایام:
بیستم شهریور سالروز شهادت حضرت آیت الله مجاهد شهید مدنی، نماینده حضرت امام و امام جمعه تبریز در سال 60 توسط منافقین کوردل است. مرحوم آیت الله شهید مدنی شخصیتی برجسته، عالم، مجتهدی شجاع و متخلق به صفات حمیده، متواضع و مخلص در کارها در دوران شاه به شهرهای مختلف تبعید شد. تبعید اولش به نورآباد کهکیلویه و از آنجا تبعید به گنبدکاووس و از آنجا به بندر کنگان در استان بوشهر.
بنده بحمدالله این توفیق را داشتم که در سالیان متعددی در نجف در محضر ایشان و در مصاحبت و رفاقت ایشان، چند سفر هم در محضر ایشان به اتفاق پیاده از نجف تا کربلا مشرف شدیم و خاطرات زیادی را بنده از این مرد بزرگوار دارم که الآن مجالش نیست. 
آیت الله شهید مدنی بعدازآنکه از نجف به ایران آمدند اول امام جمعه همدان شدند، سپس که آیت الله قاضی امام جمعه تبریز ترور شدند حضرت امام ایشان را از همدان به تبریز منتقل کردند و امام جمعه تبریز شدند. در تبریز دوران سختی را پشت سر گذاشتند. اوایل انقلاب بود، مسئله خلق مسلمان در آذربایجان برای تجزیه آذربایجان از ایران، خلق عرب در خوزستان برای تجزیه خوزستان؛ و ایشان در تبریز نقش مهمی را در براندازی کودتاچیان داشتند. ایشان نقش مهمی را در خنثی‌سازی داشتند. خلق مسلمان تصمیم داشتند که در یک راهپیمایی و تظاهرات مرکز صداوسیمای آذربایجان شرقی را تصرف کنند و به اشغال خودشان دربیاورند و از صداوسیمای آنجا برای اهداف خودشان استفاده کنند. آیت الله شهید مدنی که متوجه شد کفن پوشید و به خیابان آمد. جوانان غیرتمند تبریزی هم از ایشان تبعیت کردند. راه افتاده و پیاده‌روی کردند و مرکز صداوسیمای تبریز را محاصره کردند. خلق مسلمانی‌ها وقتی آمدند و اوضاع را دیدند برگشتند. این یکی از کارهای مهم آیت الله شهید مدنی بود.
مصیبت ایشان برای انقلاب و امام خیلی سخت و سنگین تمام شد. حضرت امام در پی شهادت آیت الله مدنی پیام مهمی را صادر کردند. چند فراز کوتاه را من اشاره می‌کنم.
امام در پیامشان فرمودند با شهید نمودن یک تن دیگر از ذریه رسول الله صلی الله علیه و آله و اولاد روحانی و جسمانی شهید بزرگ امیرالمومنین علیه صلوة المصلین سند جنایت منحرفان و منافقان به ثبت رسید. دقت بفرمایید در این توصیفاتی که امام برای آیت الله مدنی به کار می برند. امام اهل مبالغه و زیاده‌گویی نبود. هر کسی هر چه داشت امام همان را می‌گفت. تعبیرات را ببینید. سید بزرگوار و عالم عادل عالی‌قدر و معلم اخلاق و معنویات شهید عظیم‌الشأن مرحوم حجت‌الاسلام‌والمسلمین حاج سید اسدالله مدنی رضوان الله علیه همچون جد بزرگوارش در محراب عبادت به دست منافقین شقی به شهادت رسید. شما در پیام‌های امام نگاه کنید برای هیچ‌کسی این عبارات را به کار نبرده است. رحمت و رضوان واسع پروردگار به روان مطهر حضرت امام و همه شهدا به خصوص شهدای محراب و آیت الله مدنی.

مناسبت دوم؛ امروز بیست و چهارم ذی الحجة الحرام، روز مباهله است. مباهله به معنای احتجاج و دعا کردن است. ابتهال به معنای تضرع و گریه کردن در پیشگاه خداوند است. در سال نهم هجرت عده‌ای از رهبران مسیحیت در یمن به مدینه آمدند برای بحث کردن با پیامبر. پیامبر اکرم با آنان صحبت کرد. اعتقاد آنان این بود که بعضی‌هایشان می‌گفتند عیسی علیه‌السلام خدا است. بعضی می‌گفتند عیسی فرزند خدا است. بعضی قائل به تثلیث بودند یعنی خدایان سه گانه، خدا و روح الله و عیسی. پیامبر با آنان احتجاج کرد. یکی از علمایشان به رهبر دیگر گفت ببینید این محمدی که ما دیدیم همان کسی است که در تورات و انجیل خداوند به وسیله موسی و عیسی بشارت آمدنش را داده است و ادعایی که می‌کند و فرستاده خدا است صحیح است. دیگری گفت اگر این‌طور است چرا ایمان نمی‌آورید. اگر به این نتیجه رسیدید که پیامبر واقعی است و راست می‌گوید و او همان کسی است که موسی و عیسی به آمدنش بشارت داده‌اند چرا تسلیم نمی‌شوید؟ چرا ایمان نمی‌آورید؟ گفتند می‌دانید چرا؟ امپراتورها و پادشاهان روم هدایای زیادی را به ما داده‌اند. برای ما خانه عبادت و کلیسا ساخته‌اند. اگر به پیامبر ایمان بیاوریم همه آن چیزی را که به ما داده‌اند پس می‌گیرند. این همان چیزی است که خداوند در آیه شریفه می‌فرماید به وسیله دنیا آخرت را فروختند. دنیا را دریافت کردند و آخرت را فروختند. بنابراین بنا شد که به صحرا بروند و هر کسی خدا را بخواند که اگر حق است سالم بماند و طرف مقابلش اگر باطل است عذاب الهی نازل شود. 
آقا امام حسین (ع) کودک بود و پیامبر ایشان را در بغل گرفت. امام حسن را که یک سال بزرگ‌تر بود دستش را گرفت. فاطمه زهرا سلام‌الله‌علیه پشت پیامبر، آقا امیرالمومنین هم پشت سر فاطمه زهرا (س) حرکت کردند. خداوند به پیامبر فرمود: فَمَنْ حَاجَّكَ فِيهِ مِن بَعْدِ مَا جَاءَكَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعَالَوْا نَدْعُ أَبْنَاءَنَا وَأَبْنَاءَكُمْ وَنِسَاءَنَا وَنِسَاءَكُمْ وَأَنفُسَنَا وَأَنفُسَكُمْ ثُمَّ نَبْتَهِلْ فَنَجْعَل لَّعْنَتَ اللَّهِ عَلَى الْكَاذِبِينَ.
روز موعد پیامبر با آن هیبت در صحرا آمدند، با چهره‌ای نورانی و بشاش. رهبران نصارا مضطرب شدند. رهبر بزرگشان به دیگران گفت این چهره‌ای که از پیامبر و همراهان دیدم اگر دعا کنند کوه را در هم می‌کوبند. بنابراین از مباهله کردن پرهیز کنید. نزد پیامبر آمدند و عرض کردند که آقا ما از مباهله صرف نظر کردیم. پیامبر فرمودند اسلام بیاورید. گفتند اسلام هم نمی‌آورید. پیامبر فرمود پس جزیه بدهید. که تسلیم شدند که به حکومت اسلامی جزیه بدهند.

روز گذشته مراسم بسیار باشکوه و باعظمتی در اصفهان و شهر کاشان در مشهد اردهال به عنوان تجلیل از مداحان پیرغلام امام حسین علیه‌السلام به مناسبت حلول ماه محرم برگزار شد. در این مراسم از چهل کشور اسلامی و غیر اسلامی، شصت نفر از مداحان دعوت شده بودند. مراسم بسیار با کرامت و با جلالت بود. ضمن تشکر از همه دست‌اندرکاران به خصوص صداوسیما این‌گونه برنامه‌ها برای تقویت و تشویق پیروان مکتب اهل بیت علیهم السلام در تعظیم شعائر حسینی بسیار مؤثر است.
خطبا و مداحان، همکاران من، ائمه محترم جمعه و جماعت در این فرصت محرم و صفر پیام‌ها و اهداف نهضت عاشورا و کربلا را برای مردم به خصوص جوانان و نوجوانان بیان کنند. هدف امام حسین از قیام عاشورا امربه‌معروف و نهی از منکر و مقابله با استبداد و حفظ شریعت جدش پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله است.
آرام آرام تفکر توحیدی امام حسین علیه‌السلام از مرزهای کشورهای اسلامی به سمت جهان غرب و اروپا و آمریکا در حال پیشروی است. دشمنان چه بخواهند و چه نخواهند در آینده‌ای نزدیک کربلا و عاشورا و امام حسین کره زمین را به تصرف خود درخواهند آورد. (تکبیر نمازگزاران)
امام حسین علیه‌السلام با مظلومیت خود جهان را ان‌شاءالله فتح خواهد کرد و اربعین و عاشورا بین‌المللی خواهد شد.
جنایات استکبار جهانی زمینه را برای بیداری اسلامی فراهم می‌کند. عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد. مظلومان ملت‌های جهان متوجه شده‌اند که تنها راه نجات از جنایات استکبار و صهیونیست قیام در برابر ستمگران است. با مذاکره نمی‌شود مشکل را حل کرد. مسلمانان مظلوم عراق و سوریه و یمن و بحرین و افغانستان و پاکستان و لبنان و فلسطین و میانمار وظیفه و راه رهایی را تشخیص داده‌اند که تنها راه رهایی قیام علیه استکبار جهانی است.
امروز هزاران انسان مظلوم در میانمار توسط عوامل استکبار و صهیونیست آواره کوه‌ها و صحراها و دریاها شده‌اند وعده‌ای از زنان و کودکان بی‌پناه را زنده‌زنده در آتش سوزانده‌اند. مدعیان دروغین حقوق بشر و سازمان ملل سکوت کرده‌اند. آقای ترامپ رئیس‌جمهور ناشایسته آمریکا در شعارهای انتخاباتی خود تبلیغ می‌کرد که پول و ثروت مردم آمریکا نباید هزینه جنگ در خاورمیانه شود، بلکه باید صرف بازسازی و خرابی‌های آمریکا شود. اما امروز از آن حرف عدول کرده است. بر طبل جنگ و تهدید و تحریم می‌کوبد. ان‌شاءالله همان‌طور که خداوند وعده داده است وَ لَقَدْ کتَبْنَا فی الزَّبُورِ مِن بَعْدِ الذِّکْرِ أَنَّ الاَرْض یَرِثُهَا عِبَادِی الصالِحُونَ.

اللهم صلی علي محمد و آل محمد
اللَّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَيهِ و عَلي آبائِهِ فِي هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِي كُلِّ سَاعَةٍ وَلِيّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِيلاً وَ عَيْناً حَتَّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِيهَا طَوِيلاً
أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ الَّذِي لاَ إِلَهَ إِلاَّ هُوَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ الرَّحْمَنُ الرَّحِيمُ ذُو الْجَلاَلِ وَ الْإِكْرَامِ‏
وَ هُوَ الَّذي يُنَزِّلُ الْغَيْثَ مِنْ بَعْدِ ما قَنَطُوا وَ يَنْشُرُ رَحْمَتَهُ وَ هُوَ الْوَلِيُّ الْحَميدُ
پروردگارا؛ باران رحمتت را بر ما نازل بفرما؛
پروردگارا؛ اسلام و مسلمین قوت و عزت و نصرت عطا بفرما؛
پروردگارا؛ دشمنان اسلام، استکبار جهانی، صهیونیست جهانی، آل سعود، آل نهیان و آل خلیفه را باقدرت قاهره خودت هر چه سریع‌تر نابود و متلاشی بفرما؛
پروردگارا؛ مقام معظم رهبري را محافظت بفرما؛
پروردگارا؛ نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران، ملت، ميهن، مرزها، مراجع بزرگوار تقليد، حوزه‌های علميه، دانشگاهيان، جوانان، نواميس و نیروهای مسلح مقتدر ما را از توطئه‌های دشمنان محافظت بفرما؛
إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ وَإِيتَاء ذِي الْقُرْبَى وَيَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاء وَالْمُنكَرِ وَالْبَغْيِ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ
أعوذ بالله من الشيطان الرجيم
بسم الله الرحمن الرحيم
إنا أعطيناك الكوثر٭ فصل لربك و انحر٭ إن شانئك هو الابتر
صدق الله العلي العظيم
والسلام علیکم و رحمة الله

برچسب ها
مطالب مرتبط
کاشان - خیابان شهید بهشتی - کوچه جمال آباد - دفتر نماینده مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان - کدپستی: ۸۷۱۴۶۷۸۳۸۹
تلفن: ۵۵۷۸۱۸۱ - ۵۵۷۸۸۸۸ - ۵۵۷۲۲۴۴ (۰۳۱)
نمابر: ۵۵۷۸۱۸۲ (۰۳۱)
© کلیه حقوق مادی و معنوی برای پایگاه اطلاع رسانی سفیر ولایت محفوظ است. استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.