/
صفحه اصلی
/
خبرخوان
/
ارتباط با ما
/
¤ ۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۹ تير
تاریخ خبر:۱۳۹۴ دوشنبه ۲۵ آبان
چاپ خبر
آیت‌الله نمازی در جلسه تفسیر قرآن: کلید ولایت تشریعی به دست خدا است/ عمل به احکام الهی انسان را عزیز می‌کند نماینده ولی فقیه در کاشان با اشاره به اینکه ولایت تشریعی تنها خاص اولیاء خدا و معصومین و پاکان است، گفت: حکومت های امروز جهان که به دست حاکمان زر و زور و قدرت است، حکومت های تکوینی است که به زور آن را غصب کرده اند.
 آیت‌الله عبدالنبی نمازی، نماینده ولی‌فقیه درکاشان دوشنبه شب بعد از نماز مغرب و عشا در دویست و نودمین جلسه تفسیر قرآن در مسجد حضرت قائم(عج) و در ادامه تفسیر و ترجمه آیه 26 سوره مبارکه آل عمران، گفت: خدا مالک همه چیز است و هیچ چیز از دایره و سلطنت خداوند خارج نیست و همه چیز در یَد با کفایت او و هیچ چیز از سلطه خداوند خارج نیست و مالک الملوک است و به هرکس بخواهد سلطنت می دهد.
 
وی با اشاره به اینکه ولایت بر دو قسم ولایت تکوینی و تشریعی است گفت: امروز در دنیا ولایت تکوینی در دست کسانی است که با زور و قدرت حکومت ها را در دست گرفته اند در حالیکه آنها شایستگی حکومت بر مردم را ندارند.   
 
به گفته وی، ولایت تکوینی، ولایتی است که خداوند آن را به اولیاء خودش تفویض می کند، اما ولایت تشریعی، ولایتی که خداوند سلطنت بندگان خودش را به انبیاء الهی واگذارکرده است که این ولایت را خدا می دهد و خدا هم می گیرد و انسان هیچ کاره است.
 
آیت الله نمازی با اشاره به اینکه انسان ممکن است ولایت تکوینی را بگیرد، یاد آورشد:  امیرمؤمنان صاحب مُلک است و خداوند او را ولی خودش در روی  زمین قرارداده است اما دشمن اجازه نداد ولایت تکوینی امیرمومنان عملیاتی شود در حالیکه ولایت تشریعی امیرمؤمنان سرجای خودش محفوظ بود و زمانی هم که حکومت دست دیگران بود امیرمومنان ولی خدا بود.
 
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم یاد آورشد، امیرمؤمنان بعد از رحلت پیامیر ولایت تشریعی داشت اما ولایت تکوینی پیامبر در دست دیگران بود و پنج سالی که هم بیعت کردند، هم ولایت تکوینی و هم ولایت تشریعی داشت.
 
به گفته وی، امیرمؤمنان(ع) ولایت تشریعی داشت اما ولایت تکوینی را از او گرفته بودند اما در ادامه آن را پس گرفت.
 
آیت الله نمازی یاد آورشد: امروزنیز حکومت های باطل در جهان که سلطنت را در اختیار دارند به زور و تهدید و قدرت گرفته اند و خداوند حکومت را ظلمه نداده است.
 
وی افزود: تاخت و تازی که امروز تروریست های داعش در دنیا ایجاد کرده اند برای این است که می خواهند با زور و قدرت حکومت را به سلطه خود درآورده و بر مردم حکومت کنند.  
 
امروز مالک الملک بعد از خدا امام زمان است


وی افزود: امروز مالک الملک بعد از خدا امام زمان است و ولایت تشریعی  امام زمان در جای خودش محفوظ است، چرا که چیزی را که خدا می می دهد به غیر خدا نمی تواند پس بگیرد و ولایت دست او است اما از نظر طبیعت فعلا امام زمان در غیبت است و زمانی که ظهورکند حکم خدا را اجرا خواهد کرد.  
 
به گفته وی، اولیاء خدا ممکن است ولایت تکوینی را داشته باشند و ممکن است نداشته باشند، مانند حضرت سلیمان که ولایت تکوینی داشت و خداوند همه جن و انس و فرشتگان را تحت حکومت سلیمان قرارداده بود.
 
نماینده ولی فقیه در کاشان یادآورشد: حضرت سلیمان چون پیامبرخدا بود  هم ولایت تشریعی داشت و هم ولایت تکوینی داشت و همه چیز تحت امر و اختیار او بود.
 
آیت الله نمازی در ادامه با اشاره به اینکه اراده خداوند این است که سلطنت از اولیاء و انبیاء و ائمه معصومین باشد گفت: اگر کسی بخواهد آن را بگیرد ظالم و غاصب است مانند یزید که خود را امیرمومنین می دانست.
 
وی همچنین با بیان اینکه خداوند به حضرت داود مُلک و سلطنت و ولایت می دهد، گفت: این ولایت، ولایت تشریعی است که کلیدش به دست خدا است.
 
نماینده ولی فقیه درکاشان یادآورشد: زمانی که حضرت ابراهیم از آزمایش سخت الهی سربلند خارج شد، خداوند به او گفت، تو شایسته مُلک و ولایت هستی، از این رو حضرت ابراهیم خوشحال شد و از خداوند خواست تا امامت و ولایت را به نسل او هم بدهد اما خداوند قبول نکرد و گفت، عهد و پیمان من به انسان های گناهکار نمی رسد هرچند که دعایش مستجاب شد و ولایت و امامت به برخی از فرزندان ابراهیم رسید.
 
عمل به احکام الهی انسان را عزیز می کند


آیت الله نمازی در ادامه با بیان که ولایت تشریعی ویژه اولیاء خدا و معصومان و پاکان است گفت: ولایت تکوینی تابع زر و زور و قدرت و ظلم است، بنابراین خداوند می گوید ولایت تکوینی را از ظالمان و حاکمان زور و هرکس بخواهم پس می گیرم.
 
وی با اشاره به این که ولایت تکوینی از برخی حاکمان غیر موحد پس گرفته نمی شود گفت: حاکمانی که موحد نیستند اما به رعیت و زیردستان خود ظلم نمی کنند و زور نمی گویند، حکومت شان ادامه پیدا می کند، بنابراین خداوند به هرکس بخواهد عزت می دهد و هرکس را بخواهد ذلیل می کند.
 
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم یاد آورشد: عزت دست خدا است و قوانین و مقررات و دستورالعمل های در اسلام به گونه ای تقسیم بندی شده است که هرکس به احکام الهی مقید باشد به طور اتوماتیک و خودکار نزد مردم عزیز می شود و این تدبیر و حکمت خدا است که هرکس به دین خدا عمل کند عزیز می شود و هرکس عکس آن عمل کند خود به خود ذلیل می شود و در جامعه از مغضوبین و در نزد افکار عمومی مردود است.
 
 کسی که بخواهد هواخواه زیاد داشته باشد باید از ذلت و سرکشی و گناه دوری کند و  وارد میدان خط قرمزها نشود

آیت الله نمازی در ادامه به چند حدیث و روایت در این باره اشاره کرد و گفت: پیامبر اکرم می فرماید عزیز مطلق من هستم و هرکس می خواهد در دنیا و آخرت عزیز باشد باید از من اطاعت کند.
 
وی افزود: امیرمومنان می فرماید، هیچ عزتی عزیزتر از تقوا نیست و کسی که خدایی و الهی و پاک شد، در دل های مردم جا باز می کند و هیچ عزتی، عزیزتر از تقوا نیست، بنابراین غنای بدون نزدیک شدن به صاحبان سلطنت مهم است و این درحالی است که برخی به منصب دارها نزدیک می شوند تا در موقعیت مناسبی از آن استفاده کنند.
 
نماینده ولی فقیه در کاشان یاد آورشد: کسی که بخواهد بدون ارتباط با سلطان بی نیاز شود، و هوا خواه زیاد داشته باشد و دارای کثرت طرف دار و هوادار باشد، باید از ذلت و سرکشی و گناه دوری کند و در میدان خط قرمزها وارد نشود.
 
آیت الله نمازی تأکید کرد، این بندگی خدا است که انسان ها عزت می دهد و اینگونه نیست که هرکس با ثروت بتواند عزیز شود، البته اگر عقل اقتصادی داشته باشد و بداند ثروت اش را کجا هزینه کند باعث عزت می شود اما اگر نداند ثروت برایش عزت نمی آورد.
 
نماینده ولی فقیه در کاشان یاد آورشد: عزت و ذلت در دست خدا است، هرکس بنده خدا شد عزیز است و هرکس نافرمانی کرد ذلیل می شود و بندگی درجه  دارد و عبد خدا و اسیر خدا شدن و گوش به فرمان خدا شدن بالاترین درجه برای انسان است.
 
وی افزود: عبد مقدم بر رسالت و بالاتر از رسالت است چون عبودیت و بندگی قبل از رسالت است و اگر کسی بنده خدا نباشد، پُست رسالت هم به او داده نمی شود./

نظر خود را ارسال نمایید.
دنبال کنید...
آخــرین خبــرها
گرفتاری کاخ سیاه آمریکا در آتش خشم مظلومان / نابودی ظالم سنت الهی است پیام حضرت آیت الله نمازی به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی قدس تسلیت آیت الله نمازی در پی درگذشت عالم مجاهد و انقلابی مرحوم آیت‌الله حاج شیخ ابراهیم امینی قدردانی آیت الله نمازی از تلاش‌های مجاهدانه پرستاران و جامعه پزشکی پیام تقدیر و تشکر آیت الله نمازی از ملت ایران و مردم شهیدپرور شهرستان کاشان و آران و بیدگل در پی انتخابات مجلس شورای اسلامی پیام حضرت آیت الله نمازی، نماینده محترم ولی فقیه و امام جمعه کاشان به مناسبت انتخابات مجلس شورای اسلامی
گزارش تصویری
مراسم نکوداشت آیت الله نمازی نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان
مراسم نکوداشت آیت الله نمازی نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان
دیدار حجت الاسلام شکرالله بهرامی معاون رییس قوه قضاییه و رییس سازمان قضایی نیرو‌های مسلح
دیدار حجت الاسلام شکرالله بهرامی معاون رییس قوه قضاییه و رییس سازمان قضایی نیرو‌های مسلح
نماز ظهر عاشورا در کاشان به امامت حضرت آیت الله نمازی، نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان
نماز ظهر عاشورا در کاشان به امامت حضرت آیت الله نمازی، نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان
مراسم عزاداری عاشورای حسینی در مسجد صادقیه کاشان
مراسم عزاداری عاشورای حسینی در مسجد صادقیه کاشان
مراسم عزاداری تاسوعای حسینی در مسجد صادقیه کاشان
مراسم عزاداری تاسوعای حسینی در مسجد صادقیه کاشان
مراسم عید سعید غدیر
مراسم عید سعید غدیر
دیدار سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور با نماینده محترم ولی فقیه و امام جمعه کاشان
دیدار سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور با نماینده محترم ولی فقیه و امام جمعه کاشان
دیدار رییس دادگستری، دادستان، معاون دادستان و قضات شهرستان کاشان به مناسبت هفته قوه قضائیه
دیدار رییس دادگستری، دادستان، معاون دادستان و قضات شهرستان کاشان به مناسبت هفته قوه قضائیه
اولین جلسه شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در شهرستان کاشان با حضور نماینده مقام معظم رهبری
اولین جلسه شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در شهرستان کاشان با حضور نماینده مقام معظم رهبری
دیدار امام جمعه محترم ابوزیدآباد با نماینده مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان
دیدار امام جمعه محترم ابوزیدآباد با نماینده مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان
زیارت آستان مقدس هلال ابن علی (ع) آران و بیدگل
زیارت آستان مقدس هلال ابن علی (ع) آران و بیدگل
مراسم ترحیم والده حجت الاسلام والمسلمین موسوی، امام جمعه محترم آران و بیدگل
مراسم ترحیم والده حجت الاسلام والمسلمین موسوی، امام جمعه محترم آران و بیدگل
شورای زکات شهرستان کاشان
شورای زکات شهرستان کاشان
دیدار مربیان عقیدتی سیاسی، فرماندهان حوزه و بسیجیان شهرستان کاشان
دیدار مربیان عقیدتی سیاسی، فرماندهان حوزه و بسیجیان شهرستان کاشان
پربازدیدترین خبرها
ملت ایران از تهدیدهای آمریكا هراس ندارد كلنگ زائر سراي كاشان در مشهد الرضا به زمين زده شد + گزارش تصویری دیدار حجت الاسلام والمسلمین عباسی، مدیر کل محترم آموزش حوزه های علمیه کشور با حضرت آیت الله نمازی، نماینده ولی فقیه و ریاست حوزه های علمیه کاشان پیام تسلیت حضرت آیت الله نمازی، در پی شهادت مظلومانه مجاهد غیور علامه شیخ نمر دیدار حجت الاسلام والمسلمین علی سعیدی نماینده محترم ولی فقیه در سپاه پاسداران با آیت الله نمازی، عضو مجلس خبرگان رهبری دیدار اعضای موکب سلطانعلی ابن امام محمد باقر(ع) در اربعین حسینی با نماینده مقام معظم رهبری تشييع شهيد مدافع حرم، شهيد مهدی دهقان یزدلی پیام تسلیت نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان در پی درگذشت مرحوم حاج علی اکبر قرائتی کلید ولایت تشریعی به دست خدا است/ عمل به احکام الهی انسان را عزیز می‌کند هر كس به دنبال نجات است در سفینه ولایت ساكن شود/ نباید جلوتر از ولایت حرکت کنیم
کاشان - خیابان شهید بهشتی - کوچه جمال آباد - دفتر نماینده مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان - کدپستی: ۸۷۱۴۶۷۸۳۸۹
تلفن: ۵۵۷۸۱۸۱ - ۵۵۷۸۸۸۸ - ۵۵۷۲۲۴۴ (۰۳۱)
نمابر: ۵۵۷۸۱۸۲ (۰۳۱)
© کلیه حقوق مادی و معنوی برای پایگاه اطلاع رسانی سفیر ولایت محفوظ است. استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.