/
صفحه اصلی
/
خبرخوان
/
ارتباط با ما
/
¤ ۱۴۰۲ دوشنبه ۱۰ مهر
تاریخ ارسال:۱۴۰۱ جمعه ۱۱ آذر
چاپ خبر
نماز عبادی سیاسی جمعه کاشان به امامت حجت‌الاسلام والمسلمین سید سعید حسینی مورخ یازدهم آذر ۱۴۰۱ نماز عبادی سیاسی جمعه کاشان به امامت حجت‌الاسلام والمسلمین سید سعید حسینی مورخ یازدهم آذر ۱۴۰۱
خطبه اول

خطبه دوم
خطبه اول
اوصیکم عبادالله ونفسی به تقوی الله
در خطبه سی و ششم که محضر شما هستم، عبارتی از دعای سی و ششم صحیفه سجادیه را می‌خوانیم، که ببینیم امام سجاد (علیه السلام) نگاهشان به رعد وبرق، به عنوان دو نشانه از نشانه های خدا چگونه است.
اللَّهُمَّ إِنَّ هَذَيْنِ آيَتَانِ مِنْ آيَاتِكَ، خدایا!این "رعد و برق" دو نشانه از نشانه‌های تو هست، وَ هَذَيْنِ عَوْنَانِ مِنْ أَعْوَانِكَ، و دو خدمتگزار از خدمتگزاران تو هستند، يَبْتَدِرَانِ طَاعَتَكَ، بسرعت هر آنچه تو دستور بدهی اطاعت می‌کنند، بِرَحْمَةٍ نَافِعَةٍ، اگر بگویی باران در یک جا برای مردم نفع داشته باشد، باران می شود نافع، أَوْ نَقِمَةٍ ضَارَّةٍ، اگر خشم تو بخاطر گناه یک منطقه‌ای بخواهد تبدیل به سیل ومضر بشود، مضر می شود، فَلَا تُمْطِرْنَا بِهِمَا مَطَرَ السَّوْءِ، پس خدایا از تو درخواست می کنیم، بارانی که برای ما می خواهد نازل بشود، باران بد نباشد، وَ لَا تُلْبِسْنَا بِهِمَا لِبَاسَ الْبَلَاءِ، برای ما بلا نباشد، اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ أَنْزِلْ عَلَيْنَا نَفْعَ هَذِهِ السَّحَائِبِ، خدایا این ابرها برای ما نفع اش را عطا بفرما، وَ بَرَكَتَهَا، برای ما مبارک باشد، وَ اصْرِفْ عَنَّا أَذَاهَا، اذیت او را از ما دور کن ، وَ مَضَرَّتَهَا.
این دید یک انسان با تقوی است، به رعد و برق این ها نشانه خدا هست،در روایت داریم هیچ وقت باران در دنیا کمتر از سال قبل نمی بارد؛ اما اگر مردمی اهل گناه باشند، به جای این که در یک که برای مردم نفع داشته باشد می رود در یک جای که هیچ نفعی ندارد.مقدار باران هر سال با سال قبل مساوی است؛ اما این که کجا ببارد که برای مردم نفع داشته باشد تابع بندگی وطاعت است.
محضر قران سوره بقره آیه30بودیم:
«وَإِذْ قَالَ رَبُّكَ لِلْمَلَائِكَةِ إِنِّي جَاعِلٌ فِي الْأَرْضِ خَلِيفَةً»
بیاد آور یا رسول الله زمانی که خدای متعال به فرشتگان فرمود، من می خواهم در زمین جانشین برای خودم قرار بدهم.
چهار نکته جلسه قبل در بخش اولش بیان کردیم؛ نکاتی که در هفته قبل بیان شد عبارت اند از:
نکته اول: کلمه «اِنَّ» یعنی این که خداوند اراده کرده خلیفه نصب کند در همه عوالم، و این اراده خدا قطعی است.
نکته دوم: کلمه «یاء» در«اِنِّی» بود، خداوند بدون واسطه خلیفه نصب می‌کند.
نکته سوم: «جاعلٌ» یک اسم است، که اگر خداوند یک مطلبی را بخواهد مستمر تا پایان دنیا انجام دهد با اسم بیان می‌کند.
نکته چهارم:« جَاعِلٌ فِي الْأَرْضِ» یعنی جایگاه آن خلیفه در زمین است، اما محدوده خلافت اش محدود به زمین نیست.
اما بخش دوم آیه 30سوره بقره:
قَالُوا أَتَجْعَلُ فِيهَا مَن يُفْسِدُ فِيهَا وَيَسْفِكُ الدِّمَاءَ وَنَحْنُ نُسَبِّحُ بِحَمْدِكَ وَنُقَدِّسُ لَكَ قَالَ إِنِّي أَعْلَمُ مَا لَا تَعْلَمُونَ.
ﻓﺮﺷﺘﮕﺎﻥ ﮔﻔﺘﻨﺪ: «آیا قرار می دهی در زمین کسی را که، ﻓﺴﺎﺩ می کند ﻭ ﺧﻮﻥ‌ﺭﻳﺰی ﺭﺍﻩ ﻣﻲ‌ﺍﻧﺪﺍﺯﺩ؟! در حالی ﻛﻪ ﻣﺎ ﺗﻮ ﺭﺍ ،تسبیح ﻣﻲ‌ﻛﻨﻴﻢ همراه با حمدت ﻭ تو را تقدیس می کنیم.» ﺧﺪﺍ ﺟﻮﺍﺏ ﺩﺍﺩ: «ﻣﻦ ﭼﻴﺰﻫﺎﻳﻲ ﻣﻲ‌ﺩﺍﻧﻢ ﻛﻪ ﺷﻤﺎ ﻧﻤﻲ‌ﺩﺍﻧﻴﺪ!».
چند نکته:
1-آیا خلیفه ای که خداوند می خواهد نصب کند فقط حضرت آدم است؟
یک نظریه همین است؛ اما عده در جواب گفته اند نه چون «جاعلٌ» اسم است؛ یعنی این خلیفه تا پایان عالم وجود دارد؛ در حالی که حضرت آدم سال ها هست که از دنیا رفته است.
ضمن این که ذیل‌اش که ملائکه گفتند: «مَن يُفْسِدُ فِيهَا وَيَسْفِكُ»، در حالی که خون ریزی وفساد با حضرت آدم که سازگار نیست.
نظریه دوم: همه انسان های کامل خلیفه‌الله هستند
 نظریه سوم:انسان های مومن خلیفه الله هستند
نظر مختار حضرت جوادی آملی: «معیار این که کسی خلیفه خداوند باشد این است که چقدر او مظهر اسماء خداوند است، خداوند لا اقل هزار اسم دارد هر اسمی می تواند کاری در این عالم انجام بدهد، خلیفه خداوند کسی که مظهر این اسم بشود؛ یک اسم خداوند ممیت است او با اذن خداوند بمیراند...»
آنچه که مهم است، طبق نظریه جوادی آملی این است که، همه انسان ها استعداد برای این که این قوه را به فعلیت برسانند دارند.
همه انسان استعداد دارند، از درجه ای از خلافت الهی برخوردار باشند؛ منتهی آن خلافت تمام وکمالش برای محمد وآل محمد است.
نکته دوم:این جمله فرشتگان:« أَتَجْعَلُ فِيهَا مَن يُفْسِدُ فِيهَا وَيَسْفِكُ الدِّمَاءَ» آیا اعتراض است؟
مختار حضرت جوادی آملی تعجب است. فرشتگان می فرمایند ما که می دانیم یک موجودی خلق می کنی که روح‌اش الهی است؛ اما این روح الهی در یک پیکره ای هست، مرکب از شهوت وغضب؛ اگر شهوت فوران بکند فساد می کند؛ اگر غضب فوران بکند می شود خون‌ریز؛ پس عرض ما فرشتگان این است که حکمت قرار دادن این خلیفه با این ویژگی ها چیست؟ تسنیم ج3 ص72
خداوند پاسخ دادند:«إِنِّي أَعْلَمُ مَا لَا تَعْلَمُونَ»
حضرت جوادی آملی ذیل این فَقَرِه در جلد3 صحفه80: برای بنده تسلیم خدا عالم به اصل حکیم بودن خدا کفایت می کند؛ منتهی خداوند مفصلا هم در آیات بعدی بیان کرده است؛ یعنی همین موجودی که شما تعجب کردی؛ با این که شهوت وغضب دارد به بالاترین درجات طهارت وعبادت خداوند در می‌آید.
یک نمونه اش که یکی از عزیزان نقل کردندشهید اربابی است؛ ایشان می فرماید: تعدادی از خانواده شهدا را از منطقه کاشان برده بودم محضر رهبرمعظم انقلاب؛ از منطقه کاشان پدرشهید اربابی، خدمت حضرت آقا مشرف شده بود آقا به پدر شهید اربابی می فرماید: می خواهم من یک خاطره از فرزندتان نقل کنم؛ یک روز سردار کاظمی اینجا بود، گفت: که من می خواهم به منطقه کاشان بروم، با پدر شهید اربابی ملاقات دارم سردار کاظمی عرض کرده بودند: من می خواستم حج مشرف شوم می‌دانستم، روحیات آقای اربابی جوری است که برود عملیات شهید می‌شود؛ به زیر مجموعه خودم گفتم نگذارید آقای اربابی خط برود، موقعه ای که می خواست از من جدا شود گفت: آقای کاظمی این نامه را بعد از این که از حج برگشتی باز کن، وقتی که برگشتیم عملیات شده بود گفتم آقای اربابی کجاست؟ گفتند منطقه است رفتم سراغ نامه اش دیدم نوشته سردار کاظمی شما نامه را زمانی باز می کنی که نیم ساعت قبل من شهید شده‌ام.
یک بنده! ببینید به کجا می رسد، که شهادت خودش را می فهمد، ای فرشته‌ها من انسانی خلق می کنم، که غضب و شهوت دارد؛ اما با اطاعت خداوند، به این مراحل می رسد. تازه آقای اربابی مراحل پایین عبودیت است، امام باقر در مورد مراحل بالاتر عبودیت فرمود امام حسین علیه السلام نقل کردند از امیرالمومنین علی ابن ابی طالب که پیامبر فرمودند: یا علی أَنْتَ أَوَّلُ مَنْ يَدْخُلُ اَلْجَنَّةَ، امام علی فرمود: یا رسول الله من قبل از شما؟ حضرت فرمود بله، إِنَّكَ صَاحِبُ لِوَائِي فِي اَلْآخِرَةِ، تو پرچم دار منی در آخرت، كَمَا أَنَّكَ صَاحِبُ لِوَائِي فِي اَلدُّنْيَا، همینطور که همین الان پرچمدار من هستی، بعد رو کرد به علی فرمود: يَاعَلِيُّ كَأَنِّي بِكَ وَ قَدْ دَخَلْتَ  اَلْجَنَّةَ وَ بِيَدِكَ لِوَائِي وَ هُوَ لِوَاءُ اَلْحَمْدِ تَحْتَهُ  آدَمُ فَمَنْ دُونَهُ، علی جان گویا تو را دارم می بینم، وارد بهشت شدی، پرچم من دست تو است؛ و آن پرچم حمد خداوند متعال وزیر مجموعه پرچم تو حضرت آدم وبقیه انبیا هستند.
یکی از این پرچم‌داران در مراحل پایین تر حاج قاسم است، همین سخنرانی اخیر حضرت آقا فرمودند: توطئه آمریکا در منطقه با نیروی عظیم وکار آمد جمهوری اسلامی خنثی شد که مظهر وپرچم این نیروی عظیم شخصی بود بنام حاج قاسم سلیمانی.

خطبه دوم
اوصیکم عبادالله و نفسی بتقوی الله
اولین حکمت نهج البلاغه این است كُنْ فِي اَلْفِتْنَةِ كَابْنِ اَللَّبُونِ، در فتنه ها مثل بچه شتر باشید، لاَ ظَهْرٌ، کمری ندارد، فَيُرْكَبَ، تا سواری بدهد، وَ لاَ ضَرْعٌ فَيُحْلَبَ، شیری ندارد تا دوشیده شود.
موظب باشید تا در فتنه ها از شما سوء استفاده نشود.
 یک فتنه که بوجود می آید وظیفه ما این است:
اولا، که جبهه حق وباطل را بشناسیم.
ثانیاٌ، به اندازه توانمان جبهه حق را کمک کنیم.
ثالثاً، از حملات جبهه باطل به اندازه توانمان پاسخ بدهیم تبیین کنیم.
رابعاً، از ما سوء استفاده نکنند مطلبی ننویسم مطلبی نگویم که جبهه باطل خوشحال شود.
رهبر معظم در سخنرانی اخیر فرمودند: نشستن شما پیام دارد؛ همان جلسه سیزده آبانی که تشکیل دادید دختر وپسر آمدند پیش من این پیام دارد که در فتنه ها موظب باشیم، دشمن کمترین سوء استفاده را از ما نکند.
مناسبت ها:
اولین مناسبت: سالروز شهادت میرزا کوچک خان جنگلی
(1259ش) به دنیا آمد و(1300ش) شهید شدند یعنی 41سال عمر کردند، طلبه بودند، در زمان مظفرالدین شاه قاجار زندگی می کردند، دنبال این بود که بی گانه در کشور ما دخالت نکند، هفت سال مبارزه کرد، هم انگلیسی ها وهم روس های تزاری وهم این شاهان ذلیل خودمان با ایشان بد بودند، سرانجام در آن برف ویخ‌بندان ایشان را بشهادت رساندن وسر مطهر میرزا را بریدند آوردند تهران.
دومین مناسبت:سالروز تصویب قانون اساسی در سال 1358
امام راحل در سخنرانی 4تیر 1358 فرمودند: مقصد ما که این حکومت را تشکیل دادیم این است که اسلام حکومت کند، قانون خدا حکومت بکند... حکومت رسول الله حکومت، امیرالمومنین حکومت قانون بود «أَطِيعُوا اللَّهَ وَ أَطِيعُوا الرَّسُولَ وَ أُولِي الْأَمْرِ مِنْكُمْ» افتخار می کنیم به قانون اساسی جمهوری اسلامی وبه ویژه به اصل مترقی آن ولایت مطلقه فقیه.
مناسبت سوم؛ روز معلولین است
معلولین دو قسم اند: یا جسمی اند یعنی دست یا پا یا عضوی از بدنشان نقص دارد، یا ذهنی اند یعنی ذهنشان یه مقدار از ذهن بقیه کمتر است.
آنچه که مهم است، این هست، شما که در منزلت معلول داری به این دید به او نگاه کن «فَمَن يُرِدِ اللَّهُ أَن يَهْدِيَهُ يَشْرَحْ صَدْرَهُ لِلْإِسْلَامِ»، ما اگر  بخواهیم کسی را هدایت کنیم به او شرح صدر می دهیم؛ یک راه برای شرح صدر این است که مادر در منزل خودش این جور بچه داشته باشد، که خیلی کار عظیمی است.
یک روزی با مرحوم ابوی خدمت رهبر معظم انقلاب بودیم؛ جانبازان خدمت حضرت آقا آمده بودند، شروع کردند به صحبت کردن ما چنین برنامه ای داریم در آخر هم گفتند راهکار بدهید حضرت آقا در جواب جانبازان فرمودند: بچه ها این اتفاقی که برای شما افتاده دو تا برخورد می توانید داشته باشید یکی منفعل باشید که چه کار کنیم یکی این که فعال باشیم. خود حضرت آقا وقتی دست راست این مشکل براش پیش آمد از دست چپ کمک گرفت، الان احکامی که صادر می کنند با همین دست چپ هست.
رفتیم یک مجموعه کم توان جسمی را در کاشان بازدید کردیم؛ با همین نقص عضو چقدر هنرمند بودند، یکی از خواهران همان مجموعه که از ناحیه دست وپا معلول جسمی بود، برای نقاشی از لب ودهان خودش کمک می‌گرفت؛ وقتی که نقاشی ها را به مسابقه گذاشتند این خانم در کشورمان اول شد؛ یکی از کار های هنری‌اش نقاشی رهبر معظم انقلاب بود، گفتند خودم می خواهم به دست حضرت آقا برسانم.
مناسبت چهارم:روز دانشجو
مقام معظم رهبری فرمودند: آیه الله بهشتی تشبیه کردند فرمودند دانشجو مؤذن جامعه است خیلی زیبا است اگر موذن خواب بماند بقیه مردم هم خواب می مانند بعد رهبر معظم فرمودند این فرمایش آقای بهشتی درست است یعنی شما دانشجویان عزیز بیدار کننده بقیه هستید. به هیچ وجه تصور نکنید کار های شما دانشجویان بی اثر است.
در 28مرداد 1332 آمریکا با کمک انگلستان کودتا کردند. دولت مردمی آقای مصدق برداشتند اولین مجموعه ای که اعتراض کردند دانشجویان بودند پنج روز بعد از 28مرداد دانشجویان در دانشگاه تهران یک تجمع اعتراضی به وجود آوردند...
دانشگاه ها در ابتداء مهرماه آغاز سال تحصیلی بر علیه محمدرضا پهلوی اعلامیه می دهند، می گویند مصدق را باید آزاد کنید، 16مهر بازارتهران اعتصاب می کند، و راهپیمایی در دانشگاه برگزار می شود، 25مهر مشاور وزارت خارجه آمریکا در نفت وارد تهران می شود، بعد هم در چند استان ما حکومت نظامی سه ماه تمدید می شود از جمله: خوزستان، گیلان وفارس، سوم آذر محاکمه آقای مصدق بوده، که به سه سال زندان محکوم می شود، بعد اعلام می کنند که 18آذر معاون رئیس جمهور آمریکا می خواهد به ایران بیاید، 14آذر دانشجویان راهپیمایی می کنند، و16آذر هم راهپیمایی می کنند که این راهپیمایی دانشجویان را به خاک وخون می کشند وبه شهادت می‌رسانند نیکسون دو روز بعد در همان دانشگاهی که دانشجویان ما به شهادت رسیدند، توسط محمدرضا پهلوی، دکترای افتخاری حقوق دریافت می کند.
یادمان نرود که 16آذر که روز دانشجو نامیده شده، ماهیت آن ضد آمریکایی است.
دو مناسبت مربوط به هفته گذشته است
یکی: روز پرستار است؛ که من مجددا این روز را به پرستاران تبریک عرض می کنم.
دوم : روز نیروی دریایی است؛ که ان شا الله بعد نماز عصر از یکی از پیشکسوتان نیروی دریایی استفاده می کنیم، و بعد تجلیل می کنیم از کسانی که صد ماه جبهه دارند.
یک نکته هم در رابطه با فاطمیه ونکته ای هم در رابطه با مسابقه ایران وآمریکا، عرض کنم
 در حاشیه این مسابقه از طرف مخالفان جمهوری اسلامی شیطنت های شد؛ وآن این که آن روزی که تیم ملی ما پیروز شد چند ساعت در خیابان ریختن وپرچم جهموری اسلامی را با شعار الله اکبر به دست گرفتن این خبرگزاری های معاند این ها را پخش نکرند؛ اما وقتی در این ورزش ایران یک گل می خورد، چند نفر درشمال تهران یا کرج پرچم آمریکا به دست گرفتند این ها را نشان می دهند.
حضرت آقا فرمود: پیام مردم را ببینید؛ پیام مردم سیزده آبان است، شهادت حاج قاسم است، شادی از پیروزی تیم ملی است؛ که با پرچم جمهوری اسلامی بیرون آمدند.
اگر می خواهید بدانید، در مواجهه با آمریکا، ایران پیروز بوده است یا آمریکا؟ من چند نمونه اش را ذکر می کنم، خودتان قضاوت کنید.
یک:هسته ای
رئیس جمهور وقت آمریکا گفت: باید کاری کنیم که هسته ای ایران پیچ ومهرش را هم باز کنیم ببریم. جک استرو، وزیر خارجه وقت انگلستان، وقتی در مذاکره با وزیر خارجه ما قرار می گیرد بی ادبانه پایش را روی میز دراز می کنند؛ اما الان در این دولت انقلابی آیه الله رئیسی وقتی که آژانس به جمهوری اسلامی یک اخمی می کند؛ آقای دکتر اسلامی دستور می دهد که تمام دوربین های برجامی را باز کنید، وقتی فشار را بیشتر می کند گفت همان غنی سازی 60% که در نطنز داشتیم در فردو هم اجرا می‌کنیم حالا شما مقایسه کنید، پیروز میدان آمریکا است یا جمهوری اسلامی؟
دوم: در ماجرای عین الاسد که حاج قاسم را شهید کرده بودند، اینقدر فضا را علیه جمهوری اسلامی از نظر نظامی جلوه دادند، که اگر یک ایرانی در خارج از کشور بود، یقین پیدا می کرد، که اگر ایران بخواهد عکس العمل نشان بدهد، ایران با خاک یکسان می کنند. رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد 52 نقطه ایران را میزنیم، از جمله بیت رهبری را می زنیم، عین الاسد را زدند، همان روز رهبر معظم انقلاب با مردم قم دیدار کردند، برای اولین بار رهبر معظم فرمود مستقیم پخش کنید، که همه دنیا بدانند الان ساعت ده صبح، من در حسینیه امام، نشسته ام و با مردم قم صحبت می کنم، جرئت نکردند عکس العمل نشان بدهند.
سوم: طبس
صد بار عملیات طبس را امتحان کردند، آقای ژنرال بکویس در کتابشان می نویسند؛ هیچ شکی نداشتند که عملیات موفق آمیز است، اما خداوند متعال با شن کار کرد، «أَلَمْ تَرَ كَيْفَ فَعَلَ رَبُّكَ بِأَصْحَابِ الْفِيلِ».
چهارم:آقای کارتر اعلام کرد حمله نظامی مستقیم به ایران می کنم.
پیرجماران در خانه گلی فرمودند: آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند. مشاور آقای کارتر چند سال بعد در خاطرات خودش نوشت؛ یک روز کارتر ما را دعوت کرد، گفت من دیروز گفتم می خواهم به ایران حمله کنم، ولی این پیرمرد مطلبی را در ایران گفته است! او خبری دارد که من ندارم، عملیات نظامی لغو.
پنجم: نتانیاهو ایران را تهدید کرد، که بوشهر را می زنم، رهبر معظم انقلاب از کنار مضجع شریف امام رضا فرمودند: دست از پا خطا کنید تل‌آویو وحیفا را با خاک یکسان می‌کنیم.
 اراده آمریکا تولد خاور میانه جدید بود، که مرزها تغییر پیدا کند، جمهوری اسلامی اراده کرد در طول اراده خدا وامام زمان علیه السلام «كَمْ مِنْ فِئَةٍ قَلِيلَةٍ غَلَبَتْ فِئَةً كَثِيرَةً بِإِذْنِ اللَّهِ» اسرائیل ناچار شد کشورها را وسطه بگیرد و دستش را بعنوان تسلیم بالا ببرد.
داعش را به وجود آوردند، که پیش بینی می کردند سی سال هیچ کس نمی تواند از بین ببرد، جمهوری اسلامی اراده کرد شش ساله جمع شد.
هایزر را آمریکا فرستاد کودتا کند، در 21بهمن 1357یک اطلاعیه از امام صادر شد، مبنی بر این که حکومت نظامی ساعت چهار بعد از ظهر مشروع نیست، همه در خیابان بریزید.
پهباد جاسوسی آمریکا را بچه های ما نشاندند، رهبرانقلاب رفتند بازدید و فرمودند: اطلاعاتش را تخلیه کردید؟ گفتند:همه اش را تخلیه کردیم.
پهباد بسیار گران قیمت آمریکا، گلوبال را با موشک تمام ایرانی می‌زنند.
ملوان‌های متجاوز آمریکایی که از حدود دریایی تجاوز کرده بودند، می گیرند. دست به سر به همه دنیا نشان می‌دهند
اجازه نشستن به آمریکا ابرقدرت، در میز مذاکره برجام، در مذاکرات اخیر نمی دهند
حالا با این همه موارد شما قضاوت کنید که پیروز میدان در مواجهه بین ایران وآمریکا چه کسی است؟
آخرین سخن‌ام فاطمیه که آخر هفته آینده پنج شنبه است
درخواستم از همه طلاب وائمه جماعت وجمعه این است که فاطمیه را به یک جهاد تبیین تبدیل کنید، همه جانبه اساتید هادیان سیاسی مدارس بریم یک جلسه در مدرسه داشته باشیم.
در خطبه فدک حضرت زهرا این جمله آمده است «و جعل طاعتنا نظاماً للملة وامامتنا امانا من الفرقه» از ما اطاعت کنید، ملت نظم می گیرد و از امامت ما پیروی کنید، از تفرقه در امان خواهی بود.
خروش فاطمی این است، آن کاری که حضرت زهرا انجام داد به تعبیر حضرت آیه الله مصباح امیرمومنان نمی توانست انجام دهد؛ دست امیرالمومنین بسته بود.
این که حاکم جامعه اسلامی ولی خدا علی ابن ابی طالب یا مقابل او باشد، این که ولی فقیه یا طاغوت باشد، ارزشش را در این حدیثی که می خوانم امام باقر علیه السلام در اصول کافی جلد 1 صحفه 376 دقیقا بیان می کند، امام باقر می‌فرماید: اگر حاکم جامعه اسلامی یک حاکم عدل باشد، مردم ولو به فروع عمل نکنند این پیش خدا محبوب تر است از این که حاکم ظالم باشد ومردم به فروع دینشان عمل کنند.
امام باقر عليه السلام فرمود: قَالَ اَللَّهُ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى لَأُعَذِّبَنَّ كُلَّ رَعِيَّةٍ فِي اَلْإِسْلاَمِ دَانَتْ بِوَلاَيَةِ كُلِّ إِمَامٍ جَائِرٍ لَيْسَ مِنَ اَللَّهِ وَ إِنْ كَانَتِ اَلرَّعِيَّةُ فِي أَعْمَالِهَا بَرَّةً تَقِيَّةً وَ لَأَعْفُوَنَّ عَنْ كُلِّ رَعِيَّةٍ فِي اَلْإِسْلاَمِ دَانَتْ بِوَلاَيَةِ كُلِّ إِمَامٍ عَادِلٍ مِنَ اَللَّهِ وَ إِنْ كَانَتِ اَلرَّعِيَّةُ فِي أَنْفُسِهَا ظَالِمَةً مُسِيئَةً.
امام باقر عليه السلام فرمود: خداي تبارك و تعالي فرموده است: هر آينه عذاب می‌كنم هر رعيتي را كه در اسلام با پيروي از امام ستمگري كه از جانب خدا نيست دينداري كند، اگر چه آن رعيت نسبت به اعمال خود نيكوكار و پرهيزگار باشد و هر آينه در می‌گذرم از هر رعيتي كه در اسلام با پيروي از امام عادل از جانب خدا دينداری كند، اگر چه آن رعيت نسبت بخود ستمگر و بدكردار باشد.
خدایا ما را قدردان این ولایت فقیه قرار بده


برچسب ها
کاشان - خیابان شهید بهشتی - کوچه جمال آباد - دفتر نماینده مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان - کدپستی: ۸۷۱۴۶۷۸۳۸۹
تلفن: ۵۵۷۸۱۸۱ - ۵۵۷۸۸۸۸ - ۵۵۷۲۲۴۴ (۰۳۱)
نمابر: ۵۵۷۸۱۸۲ (۰۳۱)
© کلیه حقوق مادی و معنوی برای پایگاه اطلاع رسانی سفیر ولایت محفوظ است. استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.