/
صفحه اصلی
/
خبرخوان
/
ارتباط با ما
/
¤ ۱۴۰۲ چهارشنبه ۲ اسفند
تاریخ ارسال:۱۴۰۱ شنبه ۲۸ آبان
چاپ خبر
نماز عبادی سیاسی جمعه کاشان به امامت حجت‌الاسلام والمسلمین سید سعید حسینی بیست و هفتم آبان نماز عبادی سیاسی جمعه کاشان به امامت حجت‌الاسلام والمسلمین سید سعید حسینی بیست و هفتم آبان
خطبه اول

خطبه دوم

 

 

خطبه اول
سلام علیکم و رحمت الله
اعوذ بالله من الشیطان الرجیم
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
الحمدالله رب العالمين و الصوات و السلام علي خيرخلقه و اشرف بريّته محمد ابن عبدالله صلي الله عليه و آله و سلم و علي اهل بيته الطيبين الطاهرين سِيَّمَا بَقِيَّةُ اللَّهِ فِي الْأَرَضِينَ وَلعْنَة الله عَلِيِّ أَعْدَائِهِمْ أَجْمَعِينَ، الی يَوْمِ الدِّينِ
به نیابت از همه شهدای استان اصفهان مخصوصاً 370 شهیدی که در 25 آبان1361 تشییع شدند دعای سلامتی مولایمان را با هم بخوانیم.
بسم الله الرحمن الرحيم
اللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَهِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ فِی هَذِهِ السَّاعَهِ وَ فِی کُلِّ سَاعَهٍ وَلِیّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَدَلِیلًا وَ عَیْناً حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِیهَا طَوِیلا
شادی روح امام راحل، همه گذشتگان، مخصوصاً شهدا و گذشتگان جمع حاضر و اهل لااله‌الاالله و سلامتی و نصرت رهبر عزیز انقلاب و همه مراجع عظام و حوزه و دانشگاه وجمع حاضر صلواتی اهدا بفرمایید.
در خطبه 34‌ام همه شما خواهران و برادران را و خودم را به تقوای الهی توصیه می‌کنم. اوصیکم عبادالله و نفسی بتقوی الله. در دعای 34 صحیفه سجادیه ما با خدای متعال اینطور صحبت می‌کنیم که اللَّهُمَّ لَكَ الْحَمْدُ عَلَى سِتْرِكَ بَعْدَ عِلْمِكَ، خدایا ممنونیم با اینکه علم داری من چه گناهانی انجام دادم اما می‌پوشانی. وَ مُعَافَاتِكَ بَعْدَ خُبْرِكَ، دقیقاً به جزئیات کارهای من آگاهی اما باز به من عافیت می‌دهی. فَكُلُّنَا قَدِ اقْتَرَفَ الْعَائِبَةَ، هرکدام از ما بالاخره در این عمر خودش زشتی و عیبی را انجام داده است، اما فَلَمْ تَشْهَرْهُ، او را رسوا نکردی، مشهورش نکردی به گناه. وَ ارْتَكَبَ الْفَاحِشَةَ فَلَمْ تَفْضَحْهُ، یک عمل زشتی را مرتکب شدیم، هرکدام از ما کم و زیاد، اما ما را مفتضح و رسوا نکردی. خدایا ممنونیم، اللَّهُمَّ لَكَ الْحَمْدُ. وَ تَسَتَّرَ بِالْمَسَاوِئِ، پنهان کردی بدی‌های ما را، کسی را، فامیل من را، همسایه من را، حتی خانواده من را، خدایا آگاه به گناه من نکردی. اللَّهُمَّ لَكَ الْحَمْدُ. درس این عبارات این هست که اولاً خدا اینقدر مهربان هست و ستار پس من عبرت بگیرم. این خدای ستار خودم را که می‌بینم، حیا کنم و گناه نکنم. ثانیاً این صفت ستاریت را من نسبت به مؤمنان دیگر هم انجام بدهم. در سفینه ماده ستر از امام صادق علیه السلام این حدیث شریف آمده که در بحار جلد 74 صفحه 322 نیز آمده است که اگر از یک مؤمنی عیبی را باخبر شدید، اما به خاطر خدا پوشاندید، به این و آن نگفتید،خدای متعال 70 عیب شما را در دنیا و آخرت می‌پوشاند. من ستر علی مؤمن عورتاً و که یخافها، عیبی دارد که می‌ترسد علنی بشود، اگر من، ما و شما بفهمیم و بپوشانیم، سترالله علیه سبعین عوره من عوراه‌الدنیا و الآخره، 70 عیب را خدا می‌پوشاند.
بحث سلسله‌وار ما سوره مبارکه بقره آیه 29 است. هُوَ الَّذِي خَلَقَ لَكُمْ مَا فِي الْأَرْضِ جَمِيعًا، او آن خدایی است که هرچه که در زمین است برای شما انسان‌ها آفرید. ثُمَّ اسْتَوَى إِلَى السَّمَاءِ، سپس به آسمان پرداخت، فَسَوَّاهُنَّ سَبْعَ سَمَاوَاتٍ، هفت آسمان را خدای متعال تدبیر کرد که و برافراشته کرد، وَهُوَ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمٌ، یکی از نکاتی که ذیل این آیه شریفه که خوب است به آن توجه کنیم، همین خَلَقَ لَكُمْ مَا فِي الْأَرْضِ جَمِيعًا است. ای برادران و ای خواهران، چقدر شما عظمت دارید که خدا می‌فرماید هرچه در زمین هست برای شما آفریدم. برای شما آفریدم، اولین درسی که به ما می‌دهد، درس توحید است؛ توحید! آنچه که در روی زمین است، آنچه که در دل زمین است، اولاً آیه خداست، مخلوق خداست، نشانه خدا است. غیر از خداوند احدی اینها را خلق نکرده است. حالا که خدا خلق کرده، پس این آیه دارد ما را به وحدانیت خدا و توحید دعوت می‌کند. پس این خدای واحد را ما بپرستیم. هُوَ الَّذِي، او آن خدایی است که خَلَقَ لَكُمْ مَا فِي الْأَرْضِ جَمِيعًا، توجه به او، هُوَ الَّذِي.
درس دوم، درس تهذیب نفس است که آیت الله جوادی آملی در تسنیم جلد 2 صفحه 609 می‌فرماید این آیه درس تهذیب نفس هم می‌دهد. می‌فرماید ای انسان، همه نعمت‌های زمین، همه نعمت‌های آسمان برای تو خلق شده است. ولی انسان برای آن نعمت‌ها خلق نشده، انسان برای عبودیت خلق شده است. قرار است انسان عبد بشود. یک کلام زیبایی را استاد معظم حوزه‌های علمیه حاج آقای عالی دارند. می‌فرمایند که همه بروید به دنبال رزق جامع. رزق جامع چیست؟ می‌فرمایند یعنی عبودیت خدا، یعنی تسلیم محض خدا بودن. ای انسان‌ها، همه آسمان و زمین و هرچه که مخلوق است، برای تو آفریده شده است و تو برای عبودیت خلق شدی. بعد آیت الله جوادی آملی می‌فرمایند کمال زمین و آسمان، کمال یک سیب، کمال یک گوسفند، یک گوشت به این است که در اختیار شما انسان باشد. یک سیب اگر می‌خواهد به ملکوت برود، باید در بدن یک مؤمن برود. مؤمن از او استفاده کند. کمال آسمان و زمین در این است که در اختیار انسان باشد. کمال انسان به چیست؟ به عبودیت و بندگی. این دو جمله را که کنار هم بگذاریم، پس می‌شود قهراً همه عالم برای عبادت خدا خلق شده‌اند. آسمان و زمین کمالشان در این است که در اختیار شما باشند و کمال ما انسان‌ها در این است که عبد باشیم؛ عبودیت خدای متعال.
در سوره مبارکه طلاريال آیه 12، هدف علمی خلقت بیان شده است. خدا می‌فرماید 7 آسمان را خلق کردم، زمین را خلق کردم، هرچه که فرشته هست در زمین و آسمان خلق کردم برای اینکه این انسان بفهمد خدا همه کاره است. اللَّهُ الَّذِي خَلَقَ سَبْعَ سَمَاوَاتٍ وَمِنَ الْأَرْضِ مِثْلَهُن، خدا آن خدایی است که 7 آسمان را آفرید و از زمین مثل آن هفت آسمان را. يَتَنَزَّلُ الْأَمْرُ بَيْنَهُنَّ، امر خدا بین این آسمان و زمین نازل می‌شود. برای چه؟ لِتَعْلَمُوا، تا انسان علم پیدا کند. به چه؟ که أَنَّ اللَّهَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ، خدا بر همه چیز قادر است. وَأَنَّ اللَّهَ قَدْ أَحَاطَ بِكُلِّ شَيْءٍ عِلْمًا، که خدا بر همه چیز احاطه دارد. الان ما در این مصلی، خواهرانمان در آن طرف، شما برادران این طرف، جوان هست، پیر هست، نوجوان هست، میانسال هست، شما یک لحظه در ذهن مبارک خودتان یک خواسته‌ای را از خدای متعال طلب بکنید که خدایا من این خواسته را دارم. مادی و معنوی، خدای متعال به آن احاطه دارد. امام زمان که مظهر اسم محیط خداست هم احاطه دارد. جهان خلق شده که من و شما به این معرفت به خدا برسیم که خدای ما علیم است، خدای ما قادر است. آیت الله جوادی آملی می‌فرماید وقتی نظام امکانی آفریده شده تا ما به این بینش برسیم، آدم معذب می‌شود. تمام این عالم برای انسان خلق شده است. پس انسان باید خیلی به این دنیا بی‌رغبت باشد. همه‌اش برای تو هست، من نباید دنیاطلب بشوم. بعد ایشان استشهاد می‌کند به آن جمله معروف پیامبر اعظم که در سیده ابن هشام جلد 12 صفحه 266 آمده است که بزرگان قریش آمدند و گفتند یا محمد صلی الله علیه و آله و سلم، دست از دعوت به توحید بردار، نگو مردم موحد بشوند، اگر همسر می‌خواهی، بهترین زن عرب را به تو می‌دهیم، پول می‌خواهی بیشترین ثروت را به تو می‌دهیم. جاه و مقام می‌خواهی، تو را رئیس عرب قرار می‌دهیم، جواب پیامبر اکرم چه بود؟ فرمود یا عم، ای عموی بزرگوارم، والله لو وضع الشمس، به خدا قسم اگر خورشید را قرار بدهند، فی یمینی، در دست راستم، والقمر فی یساری، ماه را در دست چپم قرار بدهند، اَلا ان اترک هذا  الامر، که این امر را، دعوت مردم به خدا و توحید را ترک بکنم، حتی یظهره الله، تا اینکه امر خدا غالب بشود. قرار است دین غالب بشود او اهلک لی یا اینکه من کشته بشوم؟ اگر تمام این کارها انجام شود، ماترکت، من این کار را انجام نخواهم داد. تبیین آیت الله جوادی این است که می‌فرماید انسانی که برای ابدیت خلق شده است، ماه را به او بدهندف خورشید را به او بدهند، همه کهکشان‌ها را به او بدهند، درمقابلش بگویند تو عقیده توحید را کنار بگذار، ولایت علی ابن ابیطالب را کنار بگذار، چون انسان یک موجود ابدی است و نباید به یک خورشیدی که در آینده دور یا نزدیک، اذالشمس کورت، خاموش می‌شود، نباید خودش را فروشد. این ارزش شماست. این ارزش عقیده شماست. این اعتقادات و اصول دین شما چقدر قیمت دارد. پسرهای خوبم، دخترهای گل، شما که در مقطع ابتدایی هستی، راهنمایی هستی، دبیرستان هستی، این توحید، نبوت، معاد و امامتو عدل چقدر قیمت دارد؟ پیامبر اکرم می‌فرماید کهکشان را به تو بدهند، یک طرف، توحید را به آدم یاد بدهند، اصلاً قابل مقایسه نیست. این اولین درس آیه شریفه است. پس با دعوت به توحید است، هُوَ الَّذِي خَلَقَ لَكُمْ مَا فِي الْأَرْضِ جَمِيعًا، درس توحید و دوم درس تهذیب نفس.
نکته بعدی که مفسرین عالی مقام از این آیه استفاده می‌کنند، که همه موجودات در تخسیر انسانند. در نتیجه انسان بر همه موجودات برتری دارد. دو تا تسخیر در قرآن ذکر شده است. همه موجودات مسخرند به یک تسخیر عام یا یک تسخیر خاص. تسخیر عام همان آیاتی است که محضرتان خواندیم، مثل آیه 32 سوره ابراهیم، الله الذی خلق السماوات و الارض، او خدایی است که هفت آُمان و زمین را آفرید، و انزل من السماء ماءً، و باران را نازل کرد، فاخرج من الثمرات رزقاً لکم، این آب باعث شد که گیاه بروید از رزق من و شما بروید. و سخَّر لکم، تعبیر سخَّر لکم الفُلک، کشتی را روی دریا مسخر شما کرد، لِتجری فِی البَحر بِامره، تا به امر خدا این کشتی حرکت کند. جوانان این کشتی که روی آب می‌ایستد، چوبی باشد، ناو باشد یا هر چیز دیگری، بِامره دارد حرکت می‌کند. و سخر لکم الانهار، نهرها را مسخر شما کرد، در اختیار شما قرار داد. و سخر لکم الشَمس و القمردائم البین، خورشید و ماه را که پیوسته حرکت می‌کنند، مسخر شما قرار داد. و سخر لکم الیل و النهار، اینها در طول اراده خدای متعال، در اختیار انسان قرار دارند. یک تسخیر خاصی هم داریم که می‌شود معجزه. آن می‌شود کرامت اولیا. در سوره مبارکه انبیا و سخرنا مع داوود الجبال، ما برای حضرت داوود کوه را مسخر کردیم. یا سَبِّحنَ، کوه سبحان الله می‌گوید، والطیر، ایین گنجشک و این کبوتر همه سبحان الله می‌گویند. و کنا فاعلین، ما هستیم که آنها را به حرکت درآوردیم. یا درمورد حضرت موسی در سوره مبارکه شعراء آیه 63، أَنِ اضْرِبْ بِعَصَاكَ الْبَحْرَ، بزن با عصای خودت به دریا، دریا شکافته می‌شود. این می‌شود تسخیر خاص. پس همه موجودات یک تسخیر عامی در تسخیر انسان هستند در طول اراده خدا، یک سخیر خاصی هم داریم که انبیا دارند، معجزه انبیا انجام می‌دهند، یا اولیا معجزه‌ای انجام می‌دهند. اجازه بدهید خاطره‌ای از پدربزرگ پدری‌ام عرض کنم. خدا رحمت کند همه گذشتگان شما و ایشان را،یک زخمی در قسمت صدر و سینه ایشان بود، خیلی طبیب هم فته بود، خوب نمی‌شد. ایشان یکبار خدمت حضرت امام در جماران مشرف شدند. این دست مبارک حضرت امام را مالید به صورتشان، بعد گردن، بعد هم به این سینه و زخم، باور کنید برادرها و خواهران، بعد از این دست مبارک امام دیگر زخم وجود نداشت. خدا رحمت کند آیت الله بهاءالدینی را، در قم خیابان چهارمردان، خیابان انقلاب، چهارراه سجادیه، حسینیه ایشان هست. آقای صیاد شیرازی خیلی خدمت ایشان می‌رفت. یک جلسه روضه‌ای داشت، مدیر دبیرستان ما آقای عظیم پور به این روضه رفته بود. آقای عظیم پور وقتی وارد روضه شد، هنگام نشستن پایش را دراز کرد، چراکه زیر زانویش غده‌ای داشت. مرحوم آیت الله بهاءالدینی خیلی شوخ بود. فرمود آقا مؤدب باش، جلوی بزگتر پایت را جمع کن. آقای عظیم پور گفت آقا به اندازه یک تخم مرغ یک غده‌ای زیر زانویم هست، نمی‌توانم پایم را جمع کنم. این ولی خدا فرمود من به تو گفتم جمع کن، جمع کن. شروع کرد به جمع کردن. بعد فرمود اگر من بعد از 60 سال بندگی خدا یم تخم مرغ را نتوانم جا به جا کنم،  من عبد نیستم. این غده آقای عظیم پور خوب شد. این می‌شود تسخیر خاص.
پس خلاصه خطبه اول این شد خواهران و برادران، زمین و آسمان برای خدا خلق شده، این هم درس توحید است که خدا خالق است، هوالذی خلق لکم، هم درس تهذیب است که اگر تمام آسمان‌ها و زمین را به ما دادند، نباید دست از توحید برداریم. خودمان را ارزان نفروشیم.
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ
اللَّهُ الصَّمَدُ
لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ
وَلَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ
 
خطبه دوم
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
الحمد و الثناء لله رب العالمين و الصوات و السلام علي خیر خلقه و اشرف بریته. اللهم صل علي علی اميرالمؤمنين و صلی علی الصدیقه فاطمه الزهرا سيده نساء‌العالمين، صل علي الحسن و الحسين سيدي شباب اهل الجنّه و صل علي علي ابن الحسين زين‌العابدين و محمد بن علي الباقر و جعفر بن محمد الصادق و موسي ابن جعفر الكاظم و عَلِيِّ بْنِ مُوسَى الرِّضَا و صلی علی محمد ابن علي الجواد و علي ابن محمد الهادي و الحسن ابن علي الزكي العسكري، و اللهم صلی حجت ابن الحسن المهدي القائمَ المنتظر. بهم نتولی. به ولایت شما 14 معصوم با تمام وجود ایمان داریم و من اعدائهم نتبروا الی الله و از تمام دشمنان شما، دشمنان جن و انس شما بیزاریم.
اوصیکم و نفسی بتقوی الله، برادران و خواهران، خودم و شما را به تقوای الهی توصیه می‌کنم.
چون یکی از مناسبت‌های این هفته، روز روشندلان عزیز است، اول آذر هفته روشندلان عزیز که من و شما از این نعمت چشم برخورداریم و این عزیزان ما، خواهران ما، برادران ما، بعضیشان، در اثر بیماری مادرزادی از ابتدا یا در معلولیت‌های بعدی یا بیماری یا در جبهه‌های جنگ چشم خودشان را از دست دادند، من اجازه می‌خواهم که توصیه به تقوای من حق چشم از مظهر امام سجاد علیه‌السلام باشد. من و شمایی که چشم داریم حواسمان باشد این چشم حقی گردن ما دارد. و اما حق بَصَرِک، حق چشم شما این است،           این چشم را فروببندی از آنچه که برای تو حلال نیست. بعضی‌ها در مواجهه که آدم در تلویزیون مشاهده می‌کند خبرنگار مرد و مصاحبه‌شونده خانم یا برعکس، خبرنگار خانم و مصاحبه‌شونده آقا. با کمال جسارت آدم می‌بیند تقریباً خیره در چشم هم هستند. این خلاف دستور قرآن است. خدا می‌فرماید چشم را فرو بنداز ای خانم و ای آقا، فرقی نمی‌کند. قُلْ لِلْمُؤْمِنِينَ يَغُضُّوا، قل للمؤمنات یغضرن. کسی حق ندارد به طرف مقابل خیره نگاه کند. یک نگاه، تمام. و اما حق بصرک تغضوا اما لایخل لک، یا فیلم بد. الان در فضای مجازی عکس حرام وجود دارد. برادران عادت کنیم هیچکس هم که در خانه نیست، اگر شما حتی دارید جستجو می‌کنید یک کلمه قرآنی را یک لحظه عکس نامحرم آمد، دستت را روی صفحه تلفن همراهت بگذار، چرا تو نگاه می‌کنی؟ نگو من نمیشناسمش، اینها مقدمه می‌شود. خطوات شیطان است. شیطان گام دارد. سخنران عزیزمان قبل از خطبه‌ها نکات ارزشمندی را فرمودند. شیطان از حلال و مکروه شروع می‌کند. آخرش به آنجایی می‌رسد که در دنیا و آخرت رسوا می‎شویم. بعد حضرت فرمود و ترک ابتذال الا لموضع عبره، این چشم تو به این طرف، به آن طرف، به بالا و... به هر طرف نچرخان. این چشم باید در اختیار تو باشد. مبتذل نباشد بی‌جهت به هرکجا نگاه کند، مگر به موضع عبرت. فستقبل بها بصیره که انسان یک بصیرتی را یاد بگیرد. او تستفیدها علم یا یک علمی را افاده ببرد، یا یک منظره زیبایی، کوهی، دریایی، نگاه با محبت به پدر و مادر، مصحف شریف قرآن. چشم برای این خلق شده است، نه برای حرام. فان البصر باب الاعتبار، این چشم دریچه عبرت گرفتن است. این توصیه به تقوا بود.
مناسبت‌های این هفته را سریعاً عرض کنم تا ان‌شاءالله به نماز جمعه برسیم. اولین مناسبت هفته بسیج است؛ سالروز هفته بسیج. از 29 آبان تا 5 آذر این 5-6 روز هفته بسیج است. همین طور سالروز سرلشکر عزیزمان مهدی زین‌الدین که فرمانده لشکر 17 علی ابن ابیطالب قم بودند. در رابطه با عظمت بسیج، یک جمله امام دارند که خیلی کوتاه ولی گویاست؛ بسیج لشگر مخلص خداست. خدا جنود دارد، جنود خدا همه جا هستند. لشگر، جند و جنود مخلص خدای متعال بسیجیان هستند. حضرت امام می‌فرمایند اگر بخواهیم مصداق کلی برای ایثار، برای اخلاص، برای فداکاری، برای عشق به خدا، عشق به اسلام ارائه بدهیم، چه کسی سزاوارتر از بسیج و بسیجیان؟ رهبر معظم انقلاب فرمودند که مکتبی‌ترین و مردمی‌ترین نیروی مقاومت جهان بسیج است. اخلاص را یک نمونه عرض کنم: یک برادر بسیجی ما به نام داوود هدایتی از 13 سالگی به جبهه رفت. اول او را نمی‌برند، دست در شناسنامه خودش می‌برد تا یکی دو سال بزرگ کند که او ببرند. رزمی کار بود. فرمانده دسته گروهان می‌شود. در 17 سالگی فرمانده گردان می‌شود. در یکی از عملیات‌ها فرمانده لشگر به مسئول مخابرات لشگر می‌گوید برو  یک خبری از گردان حمزه سیدالشهدا بگیر. ایشان از قله با موتور تا آنجایی که می‌شود به پایین می‌آید و بعد از آن پیاده می‌آید تا سمت خط برود. مسئول مخابرات لشگر جلو می‌رود که یکدفعه می‌بیند که 10-20 عراقی جلوی راهش سبز شده‌اند. تعجب کرد. آمد کنار جاده و بعد دید یک صدای فارسی در بین آن 20 نفر می‌آید. من داوود هدایتی هستم. ایشان هم خودش را معرفی کرد که من مسئول مخابرات لشگر هستم. بعد می‌گوید ایشان 20 عراقی را اسیر گرفته بود. یکدفعه دیدم پای خودش برهنه است و کفش ندارد. گفتم داوود! کفش خودت کجاست؟ گفت یکی از این 20 تا کفش نداشت، دیدم در راه رفتن دارد اذیت می‌شود. کفش خودم را به اسیر دادم. این در کجا گیر می‌آید؟ در کدام مکتب هست؟ این می‌شود اخلاص، ایثار. این آقای زین‌الدین، فرمانده، درسخوان بوده است. جوانان عزیز ما اینها را بدانند که این قله‌های معنویت ما آدم‌های تنبلی در درس نبودند. آقای مهدی زین‌الدین در کنکور رتبه 4 می‌شود. رتبه 4 کنکور پزشکی می‌شود. دانشگاهش هم دانشگاه شیراز بوده است. اما به خاطر مسائل انقلاب، نمی‌رود. پدرش تبعید می‌شود. انقلابی هم بود. پدرش را اول به کردستان تبعید می‌کنند چون انقلابی بوده است. بعد از کردستان به اقلید فارس تبعیدش می‌کنند. بعد از آنجا فرار می‌کند به اصفهان و بعد به قم می‌آید و در قم زندگی‌ می‌کند. این آقای زین‌الدین، انقلاب که پیروز شد، خودش هم در بحبوحه انقلاب جزء جوانان پرشور انقلابی بود که وارد جهاد سازندگی و عمران و آبادی می‌شود. بعد سپاه تأسیس می‌شود که وارد سپاه می‌شود. می‌بینند آدم با فکری است. مدیر هست. فرمانده عملیات می‌شود و بعد در 23 سالگی می‌شود فرمانده لشگر 17. یک لحظه جوانان 23 ساله خودشان را مقایسه کنند. اینها رویش‌های انقلاب اسلامی است. در 23 سالگی فرمانده یک لشگر خط‌شکن، 17 علی ابن ابیطالب. آخر هم با کمین به شهادت می‌رسد. یعنی ضدانقلاب که خدا لعنت کند این منافقین خسرالدنیا و الآخره را که این چهره‌های درخشان را با کمین از ما گرفتند. شادی روحشان صلواتی ختم کنید.
مناسبت بعدی روز فلسفه است؛ 30 آبان، بزرگداشت ابونصر فارابی. علوم اسلامی همه برای ما ارزشمندند. اصلاً آقای مطهری اعلی الله مقامه می‌فرماید هر علمی که کشور جمهوری اسلامی به آن نیاز داشته باشد، علم اسلامی است. این یک تبیین در معنای علم اسلامی است. فیزیک را نیاز داریم می‌شود علم اسلامی، شیمی را نیاز داریم، می‌شود علم اسلامی، ریاضی را نیاز داریم می‌شود علم اسلامی، 12 رشته علوم انسانی را نیاز داریم می‌شود علم اسلامی. یکی از این 12 رشته می‌شود فلسفه. این فلسفه ارزشش چیست؟ فلسفه ارزشش این است که در دوران 8 سالی که خیلی از روزنامه‌ها هجمه کردند علیه دین، آیت الله مصباح یزدی به امر مقام معظم رهبری آمد در تریبون نماز جمعه مباحث نظریه سیاسی اسلام را با تبیین عقلانی مطرح کرد و پاسخ شبهات را داد. ارزش فلسفه اسلامی این می‌شود که آیت الله مصباح را در کانادا دعوت می‌کنند در جمعی که همه خانم‌های بی‌حجاب بودند، حجاب اسلامی را که چرا باید یک زن با حجاب باشد را تبیین می‌کند، تمام آن خانم‌های بی‌حجاب ده دقیقه برای آیت الله مصباح کف می‌زنند. این ارزش فلسفه اسلامی و تبیین عقلانی نیازهای فقه عزیز ما است. حشام بن حکم جوانی بود که در مناظره استاد بود. امام صادق علیه السلام این جوان را در حالی که بزرگان دیگر کنار امام بودند حضرت فرمود بیا کنار خودم بنشین. تو ناصب ما هستی با زبانت، با قلبت و با دستت. چقدر ارزش دارد انسان این تعریف را از امام معصوم خودش دریافت کند.
مناسبت بعدی، دوم آذر 57 است؛ حمله محمدرضای پهلوی به مشهد و حرم امام رضا علیه السلام. حرم امام رضا 3بار توسط افراد از خدا بی‌خبر هتک شده است. یک بار توسط روس‌ها بود که در سال 1291 به توپ بستند. یعنی 112-111 سال پیش. دهم فروردین 1291 روس‌ها گنبد مطهر رضوی را به توپ بستند. بار دوم توسط رضاخان ملعون بود؛ ماجرای مسجد گوهرشاد در سال 1314. مردمی که اجتماع کردند در مسجد گوهرشاد و گفتند ما حجاب را می‌خواهیم، رضاخان دستور داد به فرمانده نظامی خودش و گفت همه را به رگبار ببندید. یکبار دیگر محضرتان عرض کرده‌ام. جسدی که از مسجد گوهرشاد بردند افراد نشمردند، اما کامیون‌هایش را شمردند؛ 57 کامیون جسد از مسجد گوهرشاد بیرون رفت. بار سوم توسط محمدرضا در دوم آذر سال 57 بود. این هم عجیب بود که وقتی محمدرضا به حرم امام رضا حمله کرد، تانک را داخل صحن آورد. من تانک را در سن 6-7 سالگی در قم دیدم که جلوی حرم مطهر حضرت معصومه تانک گذاشته بودند. اگر عزیزان روحانی ما در آن زمان در قم بودند، یادشان هست یک تانک جلوی شیخان بود، یک تانک هم جلوی حرم حضرت معصومه بود. درب حرم جا نداشت و الا محمدرضا تانک را به داخل می‌برد. ولی درمورد حرم امام رضا گفتم که تانک را داخل صحن مطهر رضوی برد. مردم را به گلوله بست. دیوار حرم، رواق حرم، جای گلوله‌ها هست که افراد را به شهادت رساند. امام پیام داد که معبد ما را، محل عبادت ما را، مضجع شریف امام ما را هتک کردی محمدرضای پهلوی و مردم خراسان در پنجم آذر راهپیمایی کردند. اینهایی که رضاخان و محمدرضا را تطهیر می‌کنند، اینها را بدانند. نثار روح مطهر امام هشتممان صلواتی اهدا بفرمایید.
مناسبت بعدی دیدار با رهبر معظم انقلاب است که فردا ان‌شاءالله به مناسبت روز شهید استان اصفهان، 25 آبان 1361، استان اصفهان این افتخار را داشت که برای تقویت دین خدا 370 نفر از بهترین جوانان این کشور را تقدیم خدا کرد، یک روز، 370 شهید. من خواهش می‌کنم خواهران و برادران به این عدد توجه کنند. من گاهی اوقات این جمله را گفتم وجود مقدس اباعبدالله، امام حسین علیه السلام، با تمام عظمتش به اقصا نقاط عالم نامه نوشت، به بصره نامه نوشت، به کوفه نامه نوشت، به یمن، مردم مگه 4 ماه و چند روز امام حسین را دیدند، می‌دانستندند که امام حسین قیام کرده است، می‌دانستند با یزید بیعت نمی‌کند، اما از تمام کشور بزرگ اسلام که یک چهارم دنیا بود، 72 نفر آماده شد. یک استان به تنهایی یک روز 370 نفر را تقدیم کرد. تازه دوستانی که در آن جلسات بودند به من گفتند همان روز اصفهان دو برابر یا سه برابر به جبهه اعزام کرد. یعنی اعلام کردند که ما اسلحه برادر شهیدمان را نمی‌گذاریم روی زمین باقی بماند. البته می‌دانید حسینیه حضرت آقا مکانش محدود هست. به خاطر ماجرای کرونا هم باز برای رعایت حال رهبر معظم انقلاب صندلی می‌گذارند لذا عددی که به فرمانداری‌های کوچک دادند 13 – 14 نفر هست، عددی که به فرمانداری‌های بزرگ مثل کاشان دادند 27 – 28 نفر هست. لذا آقای فرماندار هرچه تلاش کرد بیش از این گنجایش ایجاد کند توان نبود. یعنی مسئول شورای سیاست‌گذاری با بیت حضرت آقا هم که صحبت کردند گفتند این عددی که شما از کل استان اصفهان می‌خواهید بیاورید، 100 نفر هم اضافه است، کم کنید که دیگر بیت گنجایش ندارد. ولی همین مقدار هم ان‌شاءالله 27 نفر همه نائب‌الزیاره از طرف شما خواهران و برادران هستیم. یعنی از کاشان که حرکت می‌کنیم به نیابت از حضرت زهرا قدم برمی‌داریم، رفت و برگشت ما ثوابش برای شما مردم خوب کاشان باشد. هدفمان هم تجدید بیعت با رهبر با معظم انقلاب است که تا آخرین لحظه، تا آخرین نفس، تا آخرین قطره خون پیرو شما ولی فقیه هستیم.
ملت ایران ثابت کرده است 43 سال بعد از انقلاب، 15 سال قبل از انقلاب، پای این حرف خودش و پشت سر ولی فقیه ایستاده است. یک تشکر از آقای شهردار داشته باشم، یک خواهر با برادری به من نامه داد که ما موقعی که می‌خواهیم از پارکینگ مصلی برویم، ماشین‌ها منظم نیستند. به مسئول ستاد نماز جمعه گفتم با جناب آقای شهردار جلسه‌ای بگذارند، آقای شهردار هم کارگروهی را تعیین کردند که ان‌شاءالله به محض اینکه قیر بیاید برای محوطه هم آسفالت کنند و هم اینکه به بحث پارکینگ نظام ببخشند.
اما بحث تحلیلی ما این است که یک برادری الان به من گفت که در فضای مجازی می‌گویند که این کشته‌های ایذه و شاهچراغ کار بچه‌های انقلاب است. خب، برای شما که این اصلاً مضحک است. این حرف برای شما خواهر و برادر انقلابی نمازجمعه‌ای مضحک است. اما برای دیگران من دو سه جمله را بگویم. برادران و خواهران اطلاعات دقیق داریم. بخشی هم در خطبه نمازجمعه قبلی گفته‌ام که آمریکائی‌ها از چند ماه قبل، نیرو تربیت کردند، مکان تربیت نیرویش هم پادگانی بوده در سوریه که خدا لعنت کند آمریکا را که سوریه را اشغال کرده و نفت سوریه را هم دارد می‌برد مکان پادگان را هم اشغال کرده است. نیرو تربیت کردند، نیرو تجهیز کردند. بودجه فراهم کردند. نقشه عملیاتی فراهم کردند. مکان عملیات را مشخص کردند. من فقط یک نمونه را عرض می‌کنم برادران و خواهران، یکی از کارهایی که می‌خواستند در کشور انجام بدهند، گروهی را مأمور کردند که بیایند ریل‌های قطار را ببرند. به اندازه 500 تا 400 متر ریل را ببرند که این قطاری که از مشهد دارد به تهران می‌آید از ریل خارج بشود. قطاری که از تبریز می‌آید از ریل خارج بشود. ولی همان بسیج لشکر مخلص خداست، خدای متعال هرگاه ما یاری کردیم، خدای متعال بوسیله جنود پیدا و پنهان خودش ما را یاری کرده است. در بزنگاه حوادث بچه‌ها متوجه شدند و رفتند آن مجموعه را دستگیر کردند. جدیدترین اسلحه‌ها را وارد کشور ما کردند. فرض کنید الان این عزیزانی که دم در ایستاده‌اند، عزیزان انتظامی ما، کلتی دارند. این کلت هفت تیر دارد. اما یوزی وارد کردند که 60 تیر می‌خورد. اینها را چه کسی وارد می‌کند؟ اینها را چه کسی می‌دهد؟ جز آمریکا؟ جز اسرائیل؟ دست پنهان را ببینیم. البته آشکار است. این خانه‌های تیمی را که در تهران و در جاهای دیگر گرفتند، در بعضی از خانه‌های تیمی، فقط در بعضی‌هایشان 130 – 140 اسلحه بوده است. این دست پنهان دشمن این است. ولی باز گردن بچه‌های حزب‌الله می‌اندازند. من در تبیین این حوادث یک سرودی را از خواهران افغانستان دیدم. خیلی از این سرود خوشم آمد؛ آفرین به این دخترخانم‌ها. یک پیامی در این سرود به دخترخانم‌های ایرانی دادند که خواهر همسایه من، تو که می‌گویی زن، زندگی، آزادی، نگاهی به افغانستان ما بیانداز و ببین عروسی ما را چه کار کردند. با اسم آزادی آمدند، ببینید چه بلایی بر سر کشور من آوردند؛ عبرت بگیر. گول فریب این تظاهرشان را نخورید. خواهران و برادران وظیفه ما در این ماجراها چیست؟ وظیفه ما 3 کلمه است: 1- ایمان و اعتقاد به خدای متعال. این سنت‌های الهی را باور کنیم. ان تنصروالله ینصرکم. ان جندنا لهم الغالبون. لشکر خدا غالب است. کسب الله لاغلب انا و رسلی، خدا واجب کرده که انبیا او، رسل او، پیروان انبیا پیروزند. این نکته اول اعتقاد به خدای قادر متعال. 2- اتحاد، اتحاد، اتحاد. همه باهم متحد باشیم؛ شیعه و سنی. رهبر معظم انقلاب هیئت فرستادند جناب آقای حاج علی‌اکبری را به سیستان. چون داشت فتنه در
آنجا فتنه می‌شد. همه باید موظاب زبانشان باشند. هم شیعه و هم سنی باید مواظب باشد. تفرقه سم است. بین شیعه و شیعه اختلاف می‌اندازند. بین دو گروه انقلابی اختلاف می‌اندازند. حتی داخلی عرض می‌کنم برادران و خواهران مواظب باشید. حتی بین کاشان و اصفهان عده‌ای دارند اختلاف می‌اندازند. مواظب باشیم، کلان‌نگر باشیم. 3- وظیفه ما اطاعت از رهبر معظم انقلاب، اطاعت از ولی فقیه، سکاندار نظام مقدس جموری اسلامی است.
خدایا در ظهور مولایمان تعجیل بفرما. قلب مطهر امام زمان از این جمه و حق‌داران ما راضی و خوشحال بفرما. خدایا سلام ناقابل ما را مظهر امام زمان ابلاغ بفرما. همه ما را مشمول جواب سلام امام زمان قرار بده. خدایا این پرچم را هرچه زودتر توسط رهبر عزیزمان به صاحب اصلی برسان. این ملت غیور را برای یاری امام زمان، برای یاری رهبر معظم انقلاب اقتدارش را، عزتش را بیشتر بفرما. دیدار فردای رهبر معظم انقلاب با مردم استان اصفهان، از جمله مردم کاشان، دیداری بابرکت و باعزت، آبرو برای امام زمان قرار بده. حاجات جمع حاضر، مخصوصاً جوانان ما، دختر و پسر ما را خدایا حاجات مادی و معنویشان را برآورده بفرما. دولت عزیزمان را، مسئولان استانی و شهرستانی ما را، فرماندار عزیز ما را برای انجام فرامین رهبر معظم، خدمت بیشتر به این مردم خوب، انقلابی و شهیدپرور کمک، نصرت و تأیید بفرما.
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
إِنَّا أَعْطَيْنَاكَ الْكَوْثَرَ
فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ
إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ الْأَبْتَرُبرچسب ها
کاشان - خیابان شهید بهشتی - کوچه جمال آباد - دفتر نماینده مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان - کدپستی: ۸۷۱۴۶۷۸۳۸۹
تلفن: ۵۵۷۸۱۸۱ - ۵۵۷۸۸۸۸ - ۵۵۷۲۲۴۴ (۰۳۱)
نمابر: ۵۵۷۸۱۸۲ (۰۳۱)
© کلیه حقوق مادی و معنوی برای پایگاه اطلاع رسانی سفیر ولایت محفوظ است. استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.