/
صفحه اصلی
/
خبرخوان
/
ارتباط با ما
/
¤ ۱۴۰۲ دوشنبه ۱۳ آذر
تاریخ خبر:۱۴۰۲ جمعه ۷ مهر
چاپ خبر
امام جمعه کاشان در دیدار با تعدادی از دانشجویان موسسه امام خمینی (ره): انس با امام زمان (ع)، نماز اول وقت و احترام به والدین را دنبال کنید و به آن‌ها جدیت داشته باشید حجت الاسلام سید سعید حسینی در دیدار با تعدادی از دانشجویان موسسه امام خمینی ره اظهار داشت : ارزش انسان بودن خود را بدانیم در بین تمامی موجودات، خدا ما را انسان آفرید. ایت الله مصباح ره در یکی از کلاس ها برای فهم مهم بودن انسان و شاکر بودن از این که انسان افریده شده ایم، حدیث زینب عطاره را بیان نمود :

امام جمعه کاشان : انس با امام زمان ع، نماز اول وقت و احترام به والدین را دنبال و به انها جدیت داشته باشید 

حجت الاسلام سید سعید حسینی در دیدار با جمع تعدادی از دانشجویان موسسه امام خمینی ره در قتلگاه علی ابن امام محمد باقر ع اظهار داشت : ارزش انسان بودن خود را بدانیم در بین تمامی موجودات، خدا ما را انسان آفرید. ایت الله مصباح ره در یکی از کلاس ها برای فهم مهم بودن انسان و شاکر بودن از این که انسان افریده شده ایم، حدیث زینب عطاره را بیان نمود : در اصول کافی حدیثی بنام (  زینب عطاره) ذکر شده و می گوید.  روزی خانمی به نام زینب ( شغلش عطر فروشی بود) خدمت پیامبر ص رسید و عرض کرد برای من بگو خداوند چقدر بزرگ و با عظمت است، پیامبر فرمود من مخلوق خدا را توصیف می کنم بعد خودت به بزرگی خدا خودت پی ببر، آنگاه فرمود، تمام ستاره هایی که شب در آسمان می بینی مانند یک انگشتر هستند و زیر مجموعه آسمان اول می باشند ، این آسمان اول مانند بیابان وسیعی است و نسبت ستارگان به آسمان اول « کحلقة فی فلات » مثل یک حلقه ای که در بیابان افتاده است، یعنی، ستاره ها مانند حلقه و اسمان اول مانند بیابان وسیع ( آیت الله مصباح برای توضیح بیشتر با توجه به علم فیزیک توضیح می دادند و می فرمودند، سرعت نور در ثانیه سیصد هزار کیلومتر است و امروز با پیشرفت علم و ساخت تلسکوپ های بسیار پیشرفته انسان توانسته است ستاره ها و کهکشان هایی که چهارده میلیارد سال نوری با زمین فاصله دارند را شناسایی کنند. برای دریافت عظمت این مقدار جالب است بدانیم که اگر بخواهیم یکسال نوری را بدست بیاوریم باید : 360000 را ضربدر 60 ضربدر 60 ضربدر 24 و حاصل را در 365 ضرب کنیم که حاصل تمام اینها یکسال نوری می شود  ). این اسمان اول در برابر آنچه که بالای آن است و آسمان دوم می باشد مثل حلقه ای در بیابان، و این دو  اسمان با هم با هر آنچه بر آنها و در آنها هستند در برابر آنچه که بالای آن که آسمان دوم است همچون حلقه ایست در بیابان، و به همین ترتیب  آسمان سوم در مقابل آسمان  چهارمی تا به آسمان هفتم برسد و آسمان هفتم نسبت به کرسی مانند حلقه است و کرسی نسبت به عرش خدا، و خداوند تمام این ها را با یک امر (( کُن، وجود باش )) بوجود آورده و اینها همه مخلوق هستند. 

وی در مقدمه دوم افزود : خداوند به ملائکه فرمود : می خواهم در زمین و تمام مجموعه آفرینش و « ما بینهما » برای خودم خلیفه تعین کنم  «  وَإِذْ قَالَ رَبُّكَ لِلْمَلَائِكَةِ إِنِّي جَاعِلٌ فِي الْأَرْضِ خَلِيفَةً) خلیفه هیچ قیدی ندارد که محدود شود و این یعنی جایگاه این خلیفه زمین است ولی بر همه عوالم خلافت دارد. « فِي الْأَرْضِ » مکان و جایگاه است. جایگاه امام زمان در زمین است نه محدوده خلافتش خلیفه است. 

امام جمعه کاشان در مقدمه سوم گفت : ما معتقدیم  خلیفه بالاصاله خداوند در زمین  پیامبر ص است به تعبیری، تمام انبیا مقدمه هستند برای پیامبر خاتم حضرت محمد ص، و بعد از رحلت پیامبر، دوازده معصوم استمرار وجود پیامبر و خلیفه اصلی هستند. یعنی تمام انبیا آسمانی، مقدمه خلیفه اصلی خداوند و دوازده نور معصوم استمرار خلیفه اصلی هستند . افتخار کنیم به وجود پیامبر ص که نزدیک میلاد ان بزرگوار هم است. در اصول کافی داریم، یکی از قریش از پیامبر ص سوال کرد،. شما آخرین مبعوث هستید پس چرا بر سایر انبیا سبقت دارید. پیامبر ص فرمود، در عهد  «  اَلَسْتُ بِرَبِّكُمْ قالُوا بَلى‌ » اولین کسی که  « بَلى‌ » گفت من بودم.

حجت الاسلام حسینی در مقدمه چهارم بیان داشت : این پیامبر اعظم ص یک دشمن اصلی دارد که ابلیس است. پیامبر ص می خواهد عبودیت را در این جهان گسترش دهد  « يَعْبُدُونَنِي لَا يُشْرِكُونَ بِي شَيْئًا ». ابلیس با تمام یارانش مقابل پیامبر ایستاده و قسم به اسم عزیز خداوند یاد نموده که همه را گمراه خواهد نمود. ( قَالَ فَبِعِزَّتِكَ لَأُغْوِيَنَّهُمْ أَجْمَعِينَ ). ایت الله مصباح می فرمودند.  توجه کنید. شیطان خالقیت خدا را قبول داشت ( خَلَقْتَنِي مِنْ نَارٍ وَخَلَقْتَهُ مِنْ طِينٍ) معاد را قبول داشت ( قالَ أَنْظِرْنِي إِلى‌ يَوْمِ يُبْعَثُونَ) ربوبیت خداوند در تکوین را قبول دارد ( قَالَ رَبِّ بِمَا أَغْوَيْتَنِي) و اسماء الله ( قَالَ فَبِعِزَّتِكَ لَأُغْوِيَنَّهُمْ أَجْمَعِينَ ) را قبول داشت. اما ( اُسْجُدُوا) ربوبیت در تشریع را قبول نداشت . ایت الله مصباح به این زیبایی ، این گونه عقاید شیطان را جمع و شرح داده است 

وی گفت : پیامبر ص، دوازده امام را جانشین قرار داده است و در زمان غیبت « اَلْعُلَمَاءَ وَرَثَةُ اَلْأَنْبِيَاءِ » این وارثان، شما عزیزان هستید که به حوزه علمیه آمدید. می توانستید، دانشگاه باشید. تمام رشته های دانشگاهی از نظر اساتید ما علم اسلامی هستند چون مورد نیاز جامعه اسلامی است.دو استفتاء از حضرت اقا شده است، دانشجویی از حضرت اقا سوال نموده در دانشگاه رشته پزشکی می خوانم اما به حوزه علاقه دارم، ایا رها کنم و به حوزه بیایم؟ اقا فرمودند، هر دو مورد نیاز است. شخص دیگری هنوز به دانشگاه نرفته، از مقام معظم رهبری سوال نموده ، من هنوز وارد دانشگاه نشده ام  به حوزه و دانشگاه علاقه دارم، کدام را انتخاب کنم، حضرت اقا فرمودند، اثر گذاری حوزه بیشتر است.  در بین مجموعه های حوزه، بعضی ها به دو بُعد علم و تقوا اهمیت می دهند. یکی از ویژگی های موسسه امام ره این است که علم را محدود نکرده است و علوم رایج روز را هم تدریس می کند. در اینده خواهید دید انچه در موسسه امام ره و یا طرح ولایت به شما تعلیم می دهند چقدر مورد نیاز است برای حفظ اصول دین مردم.

وی با بیان خاطره ای گفت : خدمت حاج اقای قرائتی رسیدم، گفتم نصیحتی بفرمائید. ایشان فرمودند، اوایل انقلاب در فقه شاگرد ایت الله گلپایگانی بودم. برنامه در صدا و سیما داشتم. ایت الله گلپایگانی فرمودند اسم شما زیاد شنیده می شود چکار می کنی؟ گفتم بر خلاف علما کارهایی انجام می دهم، 1_  بر خلاف علما که معمولا روی منبر می نشینند، من با تخته سیاه کار می کنم. 2_ علما، صبر می کنند تا دیگران برای شنیدن صحبت های انان بیایند، من درب منازل می روم و می گویم می خواهم برای بچه های شما کلاس برگزار کنم  3_ ما پزشک  برای سنین مختلف داریم و من گفتم حوزه باید برای کودکان و نوجوان نیز برنامه داشته باشد. ایت الله گلپایگانی فرمودند می توانی برنامه ای اجرا کنی و من ببینم. تخته ای اوردند و قرار بود بیست دقیقه برنامه داشته باشم ولی صد دقیقه برنامه طول کشید و ایت الله گلپایگانی فرمودند  « رحم الله والدیک » خدا والدین تو را رحمت کند. بعد اقای قرائتی سوال می کند ، من استعداد این را دارم که در حوزه درس بخوانم و انشاء الله فقیه و مجتهد بشوم و این استعداد را هم دارم، وظیفه من چیست؟ ایت الله گلپایگانی فرمودند : اقای قرائتی امام زمان ع هشام بن حکم نیاز دارد. کار شما، کار هشام بن حکم است. اصول دین مردم را درست می کنی، رساله من برای افراد میانسال مورد نیاز است. امروز امام زمان به هشام بن حکم نیاز دارد. اقای قرائتی فرمودند این مطلب را برای شهید مطهری ره نقل کردم، شهید مطهری تعجب نمود و گفت، واقعا ایت الله گلپایگانی این حرف را زد.  یک مرجع تقلید مسلّم نسبت به اصول دین چنین عقیده ای دارد . موسسه با عظمت امام خمینی ره دارد اصول دین مردم را درست می کند. محور موسسه امام، اصول دین است.

امام جمعه کاشان بیان داشت : اگر ایت الله مصباح خدمت ایت الله گلپایگانی می رفت، به ایشان چه می فرمود در سال های 76 تا 84 در دوران اصلاحات، رساترین صدا برای حفظ اصول دین، سخنان ایت الله مصباح بود چه در قم و چه در نماز جمعه تهران. افتخار کنید وارد موسسه امام خمینی ره شده اید و انشاء الله در 12 رشته علم انسانی که در این موسسه هست متخصص بشوید که هم در داخل کشور و هم در خا ج از کشور نیاز داریم. 

وی گفت :  در هفته دفاع مقدس هستیم. بشارت به شما می دهم. انقلاب ما صادر شده است. خدمت اقای طبسی بودیم. ایشان تعریف نمود : سفری به عربستان داشتم، راننده از من سوال نمود زبان عربی را بلد هستی، جوابم مثبت بود. گفت در عربستان کمتر خانه ای را پیدا می کنی که یک یا دو شیعه در ان نباشد. تعجب نمودم، چون وهابیت حاکم است. سوال نمودم چطور این را می گویی، گفت، در شرکتی کار می کردم، رئیس  شرکت وهابی بود و می دانست من شیعه هستم، و رفتار بدی با من دارد. تا اینکه پسرش از دنیا رفت، و من به شهر دیگری برای مراسم او رفتم، بعد از مراسم ختم، برای شام به روستایی رفتیم که حدود هفتاد نفر از شیوخ وهابّی انجا بودند. و ان شب، شام شهادت امام موسی کاظم بود و در ذهنم بود چرا این اشتباه را نمودم و در این جلسه امدم. ولی دیدم، یکی از انها، روضه سوزناک شهادت امام موسی کاظم ع را خواند و همه گریه کردند . من خواستم با تلفن همراه عکس بگیرم ولی نگذاشتند. گفتند، همه شیعه هستیم. این قیافه ما بخاطر حکومت و حفظ جان خودمان است. همه ما شیعه هستیم  بدانید انقلاب ما به لطف خدا صادر شده است. 

حجت الاسلام حسینی در ادامه گفت : سردار چهارباغی، اهل کاشان تعریف نمود، برای ماموریتی به روسیه رفتیم. با چند هواپیما چهار هزار کیلومتر از روسیه دور شدیم تا نزدیک مرز چین، وارد شهری شدیم. به مقصد که رسیدیم یکی از همراهان پایش درد گرفت، برای خرید دارو وارد داروخانه ای شدیم. در داروخانه عکس حاج قاسم نصب بود. مترجم از مسئول داروخانه علت نصب عکس را سوال نمود، او گفت، عکس یک ژنرال ایرانی است که به دهان امریکا زده است.  این یعنی، خون شهدای ما و حاج قاسم، انقلاب را به کشورهای غیر مسلمان صادر نموده است، یعنی بیداری عدالت طلبان. وی گفت : حجت الاسلام حسینی ره که برنامه اخلاق در خانواده را اجرا می کرد در موسسه تعریف نمود و بیان داشت : در سال 1342 اقای عسکراولادی خدمت حضرت امام رسید تا گزارشی از وضعیت کمک ها به نهضت امام ارائه نماید. به امام عرض کرد شرایط خیلی سخت شده است و همه مبارزین را سایه به سایه تعقیب می‌کنند و من معلوم نیست بعد از خروج از منزل شما به خانه خواهم رسید . امام در پاسخ به مرحوم عسگراولادی می‌گویند آقای عسگراولادی، شما می‌دانید مقصود ما از این نهضت چیست؟ هدف و قله را در نظر بگیر، مشکلات آسان می شود. امام می گویند، نهضت ما سه مرحله دارد؛ اول، بیرون کردن شاه و اسلامی کردن ایران ، دوم، اسلامی شدن و بیدار نمودن جهان اسلام و سوم، جهانی شدن اسلام و بیدار نمودن عدالت طلبان جهان و آنگاه است که خدمت امام زمان(عج) عرض می‌کنیم که مولا جان کره زمین آماده قدوم مبارک شماست.

امام جمعه کاشان در بیان توصیه هایی گفت : اولین توصیه این است که : انس خود را با امام زمان ع بیشتر کنیم. من از ایت الله مصباح سخنرانی سراغ ندارم که دعای « اللهم کن لولیک» نخوانده باشد، خودش می فرمود، در ضمن خواندن همین دعا به امام زمان ع توجه می کنم به حضرت صاحب عج الله که چه نکته ای برای مخاطبم لازم است. به ذهنم القا می شود شما  در اینده خواهید دید، ده مطلب را اماده کرده اید، نمی دانید کدام مطلب را بگوئید اگر با توجه دست نیاز خود را بسوی حضرت صاحب دراز کنیم کمک می کنند. انس خود را به امام زمان ع بیشتر کنیم خصوصا جمعه ها. صلوات ابوالحسن ضراب و  دعای سمات را بخوانید. سید بن طاووس می فرماید : اگر هیچ کاری نمی کنید این صلوات را بخوانید. نماز امام زمان ع را  بیشتر بخوانید. در مسیر منزل تا موسسه بخوانید. وی 

وی در رابطه با ارتباط با امام زمان ع  افزود : اقای فاضلی که کنار اقای مفتح دفن هستند، بسیار خدمت امام زمان ع مشرف می شدند، تعریف می کنند امام زمان ع  در مکه به من فرمودند، دو رکعت نماز به نیابت از مادرم بخوان، اقای فاضلی گفت، من لیاقت ندارم، امام فرمودند، تشخیص ان با ما می باشد، گفتم چه نمازی بخوانم؟ فرمودند، نمازی که هر روز برای خودم می خوانی. اقای فاضلی هر روز نماز امام زمان ع می خواند. ارتباط ما و طلبه ها  باید را با امام عصر عج الله بیشتر شود. اگر انسان وقت بگذارد، ده دقیقه فرصت لازم است برای خواندن این نماز. حداقل دو روز در هفته بخوانید.

امام جمعه کاشان در توصیه دوم گفت :  به نماز اول وقت  اهمیت بدهید. ایت الله مصباح ره به نقل استادش ایت الله بهجت ره و ایشان به نقل از استادش ایت الله قاضی فرمودند :  نمازهایت را اول وقت بخوان به مقامات عالی می رسی، اگر نرسیدی مرا لعنت کن، خصوصا نماز صبح. وی در توصیه سوم گفت : توجه و احترام به والدین، ایت الله مصباح می فرمودند، رمز موفقیت مقام معظم رهبری همین نکته است. احترام به پدر . ابوی حضرت اقا در مشهد دچار بیماری چشم می شوند و نیاز بود که کسی دست او را برای رفت و امد بگیرد با این که سه پسر داشت ولی عنوان نمود که سید علی که در قم بود و شاگرد ایت الله آشیخ مرتضی حائری، برای کمک به او از قم به مشهد برگردد. حضرت اقا با استادش مشورت نمود و ایشان گفت نباید برگردی، حضرت اقا نزد عارفی می رود و مشورت میکند عارف می گوید، برگرد و خدا حوزه قم را برای تو به مشهد می اورد. به مسائل بصیرتی هم که گفته شد توجه کنید. و موسسه هم از مکان های منتشر کننده بصیرت به سراسر کشور است و انشاء الله برای امام زمان ع زینت باشید

 
برچسب ها
نظر خود را ارسال نمایید.
دنبال کنید...
گزارش تصویری
جلسه هماهنگی برگزاری جشن فرشته ها در ایام ولادت حضرت زهرا (س) ویژه دانش آموزان(جشن تکلیف)
جلسه هماهنگی برگزاری جشن فرشته ها در ایام ولادت حضرت زهرا (س) ویژه دانش آموزان(جشن تکلیف)
تصاویر : دیدار با دانش آموزان دبیرستان فرزانگان آران و بیدگل در اختتامیه نمایشگاه کتاب پلگان دانایی و معرفی کتاب به دانش آموزان در باره سیره و زندگانی حضرت امام ره
تصاویر : دیدار با دانش آموزان دبیرستان فرزانگان آران و بیدگل در اختتامیه نمایشگاه کتاب پلگان دانایی و معرفی کتاب به دانش آموزان در باره سیره و زندگانی حضرت امام ره
مراسم عزاداری شهادت حضرت زهرا(س) از سوی نماینده ولی فقیه در کاشان
مراسم عزاداری شهادت حضرت زهرا(س) از سوی نماینده ولی فقیه در کاشان
تصاویر : مراسم اختتامیه دوره‌های آموزشی شعب موسسه امیرالمومنین(ع) با حضور نماینده ولی فقیه در منطقه و امام جمعه کاشان
تصاویر : مراسم اختتامیه دوره‌های آموزشی شعب موسسه امیرالمومنین(ع) با حضور نماینده ولی فقیه در منطقه و امام جمعه کاشان
قرائت خطبه عقد فرزندان شهدای مدافع حرم توسط نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان
قرائت خطبه عقد فرزندان شهدای مدافع حرم توسط نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان
تجمع مردم کاشان در حمایت از کودکان غزه
تجمع مردم کاشان در حمایت از کودکان غزه
تصاویر بازدید  امام جمعه محترم شهرستان کاشان از دوره دانش افزایی مهارتهای عمومی تدریس -
تصاویر بازدید امام جمعه محترم شهرستان کاشان از دوره دانش افزایی مهارتهای عمومی تدریس -
دیدار از باشگاه بدن سازی مسجد میدان امیر
دیدار از باشگاه بدن سازی مسجد میدان امیر
مراسم راهپیمایی ۱۳ آبان در کاشان
مراسم راهپیمایی ۱۳ آبان در کاشان
حضور امام جمعه کاشان در سومین نشست هم اندیشی با پژوهشگران دو درصد برتر دانشگاه کاشان
حضور امام جمعه کاشان در سومین نشست هم اندیشی با پژوهشگران دو درصد برتر دانشگاه کاشان
افتتاح مدرسه حاج مصطفی الوانکاریان با حضور نماینده ولی فقیه در کاشان
افتتاح مدرسه حاج مصطفی الوانکاریان با حضور نماینده ولی فقیه در کاشان
حضور در زیارت هلال بن علی ع  و قبور شهدا آران و بیدگل و اقامه نماز مغرب و عشا و سحنرانی در جمع نمازگراران
حضور در زیارت هلال بن علی ع و قبور شهدا آران و بیدگل و اقامه نماز مغرب و عشا و سحنرانی در جمع نمازگراران
گفتن ادان و اقامه در گوش نوزادان
گفتن ادان و اقامه در گوش نوزادان
بازدید از کارگاه قالیبافی مسجد قائمیه  - محله جمال آباد
بازدید از کارگاه قالیبافی مسجد قائمیه - محله جمال آباد
پربازدیدترین خبرها
«خبر خوب» رویکرد امیدآفرینی است که خبرگزاری فارس آغاز کرده است حرکت در مسیر ولایت الهیه و تبلیغ غدیر بزرگترین امر به معروف می باشد علاوه بر تبلیغ لسانی، مردم را با غیر زبان به کار خیر دعوت کنیم خدمت به زائران امام حسین توفیق الهی است بازدید حضرت آیت الله سلیمانی، نماینده مقام معظم رهبری در منطقه و امام جمعه کاشان از بخش های مرکز آموزشی و درمانی شهید دکتر بهشتی کاشان نقش رسانه در پیشرفت و تحول جامعه نماینده مقام معظم رهبری درگذشت حجت‌الاسلام روح‌ الله حسینیان را تسلیت گفت. انتصاب نماینده ولی‌فقیه و امام جمعه کاشان چشم‌انداز فرهنگی ۲۰ ساله کاشان توسط مسئولان شهر ارائه شود برخی‌ها تعیین قیمت سبد کالای منزل مردم را به انتخابات آمریکا گره زدند
کاشان - خیابان شهید بهشتی - کوچه جمال آباد - دفتر نماینده مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان - کدپستی: ۸۷۱۴۶۷۸۳۸۹
تلفن: ۵۵۷۸۱۸۱ - ۵۵۷۸۸۸۸ - ۵۵۷۲۲۴۴ (۰۳۱)
نمابر: ۵۵۷۸۱۸۲ (۰۳۱)
© کلیه حقوق مادی و معنوی برای پایگاه اطلاع رسانی سفیر ولایت محفوظ است. استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.